gladgeschuurd eikenhout Stijldansen hoort weer bij de jeugd verdelen Zeeuwse atletiektitels website hz vait Zeeland Promotie fietsen in Zeeland Latijns-Amerikaanse stijlen het populairst bij jongeren. in de prijzen Culinaire tocht en nieuwe kaarten knooppuntensysteem. Nominatie voor brandweer De beste afdansers van brons, zilver, goud of hoger werden afgevaardigd naar de jaarlijkse Nationale Dansdag in Nieuwegein. foto's Willem Mieras door Marcel Modde GOES - Janvier, Kramer, Verberk- moes, Van Eijkeren, klinkende na men in het Zeeuwse die bij menig ouder en kind romantische gevoe lens oproepen. Stijldansen piekt weer. Populaire televisiezenders ha ken daar handig op in. En de dans centra pikken op hun beurt een graantje mee. Dansles in de jaren zestig/zeventig was eigenlijk not done. De invloed van flower power greep om zich heen. „Opeens ging iedereen los dansen met elkaar", kreeg Martijn, (de derde telg uit de dansgeneratie Janvier) mee. Zijn grootvader be gon in het Bergen op Zoom van 1933 zijn eerste dansschool. Negen tien jaar later zette Janvier de eer ste passen op Zeeuws grondge bied. Onno Kramer uit Zierikzee leerde de fijne kneepjes in de bal letschool (1977) van zijn moeder. „Ik weet nog goed dat ze het stijl dansen er bij is gaan doen op ver zoek van een paar ondernemers. Op mijn achttiende ben ik in de zaak gekomen en zijn we van lie verlee steeds een stapje verder ge gaan: jazzdance, breakdance, street- dance en dat in alle variaties. De danssport heeft zich in de loop der jaren ontzettend ontwikkeld. Nog steeds!" De nieuwste rage, jumpstyle, is daar een goed voorbeeld van, zegt Terneuzenaar Roel Verberkmoes. „Zon vorm onstaat uit de muziek. Je hebt de dance en trance gehad en nu is het jump. Iemand be denkt daar een paar leuke pasjes bij, zet dat op internet en voor je het weet gaat het de halve wereld over en wordt het steeds verder uit gebouwd." Welke dans momen teel het populairst is, valt volgens de masters moeilijk te zeggen. „Dat is voor iedereen persoonlijk. Maar over de breedte genomen ligt het zwaartepunt nog steeds bij stijl dansen. Waarbij je enigszins kunt zien dat de Latijns-Amerikaanse dansen bij de jeugd net even meer In de jaren zestig en zeventig was dansles eigenlijk not done aanslaan, aldus Verberkmoes, ter wijl volwassenen voornamelijk aan ballroom hangen. Eind jaren zeventig en in de jaren tachtig waagde de jeugd zich steeds massaler op de dansvloer. Het navolgende decennium staat echter te boek als een dieptepunt, maar met de eeuwwisseling keer de ook die stemming weer. In de grote steden doen zich die pieken en dalen het meest voelen, erva ren Kramer en Janvier. In de pro vincie is eigenlijk altijd wel een vrij constante aanwas geweest. Hoewel dat beslist niet overal ge lijk is, wijst Kramer op Groningen. „Daar is praktisch geen danscen trum te vinden. Wel van die salsa klasjes. Dat zie je trouwens in de Randstad ook heel sterk." Janvier geldt als de grootste onder de vier Zeeuwse dansscholen en bouwt jaarlijks voort op zo'n vijf honderd nieuwe (brons) inschrij vingen. Daarvan blijft ruim de helft hangen voor een volgend (zil ver) lesjaar. „Bij goud en topklasse wordt het toch flink wat moeilij ker. Maar in principe kun je door gaan zo lang je zelf wil. Ik heb een paar dat al vijftien jaar danst en op heel hoog niveau acteert." initiatief van de verenigingen zelf Vorig jaar is het evenement na ja ren nieuw leven ingeblazen, maar de organisatoren zijn er niet in ge slaagd ook de atletiekverenigingen in Goes en Zierikzee warm te ma ken voor de wedsatrijden. Dus stonden in Terneuzen alleen de beste basisscholieren uit de ge meenten Hulst, Terneuzen en Sluis op de baan. Voor elk onder deel vaardigde elke gemeente zes leerlingen af per leeftijdscategorie. Op het programma stond een meerkamp met de onderdelen sprint, verspringen, hoogspringen, balwerpen en kogelstoten. In de middag kwamen de loopnummers aan bod, met afstanden van 600 tot 1000 meter. Voorzitter en wedstrijdleider Mike Nièpce van Scheldesport kijkt on danks het ontbreken van midden - en noord-Zeeland met een goed 1*^ De Zeeuwse kampioenschappen atletiek voor basisscholieren trokken alleen deelnemers uit Zeeuws-Vlaanderen, maar stem den toch tevreden. gevoel terug. „De afgelopen jaren zaten we in een neergaande spi raal. Daar was vandaag niks van te merken. Met 125 deelnemers had den we een sterke bezetting. Ge weldig om zoveel kinderen plezier te zien hebben." Nièpce betreurt wel dat pogingen voor een provinciaal kampioen schap zijn mislukt. „Er was onvol doende belangstelling. Daarnaast was er onenigheid over de verschil lende reglementen die de vereni gingen hanteren." Voor alle win naars was er een medaille.. VLISSINGEN - Communicatiebureau ComBat en het onderzoeksbureau Qrius vinden de website van de Hogeschool Zeeland de beste voor lichtingssite van Nederland. Ze hebben een onderzoek uitgevoerd onder meer dan 150 onderwijsin stellingen en organisaties die zich bezig houden met voorlichting over opleidingen en beroepen. De HZ was de beste in de categorie HBO. Andere categoriën waren MBO, WO en beroepsvoorlich ting. PZC Maandag 18 juni 2007 3 door René Schrier GOES - Het fietsen in Zeeland wordt de komende tijd op verschil lende manieren onder de aan dacht gebracht. Zo springen zon dag 24 en maandag 25 juni Neder landse restauranthouders en on dernemers uit de toeristische branche op de fiets voor een Tour Culinair. Het is de 26-ste editie van deze ronde, die voert langs verschillen de culinaire plaatsen in Zeeland. Op de eerste dag houden de deel nemers een zogenaamde ijsstop bij het huis van commissaris van de koningin K. Peijs en haar man. De eerste dag gaat de route over Schouwen-Duiveland, Noord- en Zuid-Beveland. De tweede dag voert de route over Walcheren en weer terug naar. Schouwen-Duive land. Op de slotdag van de wieier- tocht bieden de deelnemers aan de wielertocht een cheque van 1000 euro aan aan ID-Cycling, een wielerorganisatie voor licht gehan dicapten. De deelnemers aan Tour Culinair zijn allemaal op een of an dere manier betrokken bij de toe ristische sector. Deze keer is de or ganisatie in handen van oenoloog Gerhard Horstink en Luit Ezinga van Hostellerie Schuddebeurs. Vanaf vandaag zijn verder de nieu we kaarten van het fietsknooppun- tensysteem bij de VW's in Zee land verkrijgbaar. Het gaat om de tweede druk, die van de eerste ver schilt doordat een aantal straatna men, picknickplaatsen, parkeer- plaatssen en openbare toiletten is toegevoegd. Verder is de opmaak frisser en duidelijker. Er zijn 5 kaar ten voor Zeeland die per stuk 5 eu ro kosten en gezamenlijk 20,95 eu ro. GOES - De Stichting Nationale Brandpreventieweek heeft de Zeeuwse brandweer genomineerd voor de Gouden Rookmelder 2006. De brandweer is in aanmerking ge komen voor deze nominatie door de creatieve manier waarop invul ling is gegeven aan de rookmelder campagne. Op de Nationale Rook melderdag belden mensen van de brandweer onaangekondigd bij wil lekeurige inwoners aan. Als zij een werkende rookmelder in huis had den konden zij meedoen aan een prijsvraag. Daarnaast organiseerde de Zeeuw se brandweer in oktober vorig jaar allerlei acties om de rookmelders onder de aandacht van het publiek te brengen. Dat gebeurde onder meer op week markten, op open dagen van de brandweerkorpsen en bij bouw markten. Morgen, dinsdag 19 juni, hoort de Zeeuwse brandweer aan het begin van de nationale brandpreventie week of ze in de prijzen is gevallen en de Gouden Rookmelder op kan gaan halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3