Zeeland Swingen en zweten op D Scholieren Afval B] PZC 2 Maandag 18 juni 2007 PZC De krant 4 weken voor €9,95! Alleen Zeeuws-Vlaamse scholieren strijden om 'Zeeuwse' titels. WIM HOFMAN Botten, scherven, stenen, schelpen, stukken glas: veel van wat in het Zeeuws Museum in de loop der jaren werd bijeengebracht is, goed beschouwd, afral. De duizenden verschillende schelpen die men in het depot van het museum heeft verzameld, zijn de omhulsels van allang geleden gestor ven dieren. De mammoetschedel, de enorme kiezen van het dier, gehoorbeentjes van potvissen, stukken van de wolharige neushoorn, ze zijn allemaal eeuwen terug in de bodem ver steend en later toevallig opgevist. In het museum liggen nu stukken oude schoenzool of een handschoen die vroeger ach teloos werden weggegooid. Je ziet er kapotte flesjes, stukken gebroken kandelaar, kookpotten, voorwerpen, die in de beer put werden gegooid omdat ze niet meer bruikbaar waren. De munt die een Romeinse belas tingambtenaar misschien per on geluk heeft laten vallen, de stuk ken puin, de tegels, de haardste- nen, die lang na de zoveelste overstroming weer uit de mod der zijn opgegraven, wordt nu in het museum gekoesterd, benoemd, bestudeerd, eventueel be schreven, gefotografeerd en van een nummer voorzien. Je krijgt in dat museumdepot de indruk dat ons verleden en dus ook onze geschiedenis in wezen zeer fragmentarisch is, slechts uit willekeurige onderdeeltjes bestaat en eigenlijk een soort legpuzzel is, maar dan zonder rand en met een nooit ein digend en steeds weer aangroeiend aantal stukjes. Paul en Menno de Nooijer hebben voor het Zeeuws Museum een negental korte films gemaakt. Aan de basis van deze film pjes ligt de idee dat niets hetzelfde blijft, dat veel verdwijnt en afval wordt, maar dat het soms ook weer in een veranderde vorm opduikt. Nu zijn ze in het museum te zien en ze bieden een mooie en poëtische kijk op onze geschiedenis. Elk filmpje begint met een grote hoeveelheid afval: zand, stenen, schel pen, botten. Het zijn indringende beelden. Ze bieden een mooie en poëtische kijk op onze geschiedenis COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95,. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naamvoorlettersm/v Straat Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie De zeshonderd beste dansleerlingen van Nederland bewezen gisteren in Nieuwegein dat het stijldansen aan een nieuwe jeugd is begonnen. door Marcel Modde Neonlicht floept aan. Zacht geel, hard groen en fel rood. De zaal stroomt binnen luttele momenten vol. Dansparen en hun supporters zoeken een eigen plek je op één van de banken en tafel tjes aan de kant. Tassen worden uitgepakt, bussen deo en haarlak onderling gedeeld. De toiletten zijn tijdelijk het do mein van de jongens en meiden die moeten schitteren. Want ook al ben je na mens je dansschool ver kozen voor deelname aan de Nationale Dansdag in Nieuwegein, aan kleedka mers doen ze niet. Deelneemsters met jeans en strakke heupbroeken ondergaan een metamor fose en komen als dames in chique japons en fees telijke jurkjes tevoor schijn. De heren doen daar niet voor onder met hun zwarte gekrijtstreep- te pantalon, wit over hemd, gilet en vlinder- strik of stropdas. Schoenzolen worden met een hard borsteltje nog snel even opge- ruwd, rugnummers bij elkaar opge speld. De eerste paren wagen zich ruim voor aanvang op de gladde parketvloer. Indansen is onvermijdelijk, om de spieren goed los te maken, net als bij iedere andere se rieus beoefende sport. Simply Reds If you don't know me maakt een heerlijke Engelse wals moge lijk om de zenuwen weg te wer ken. Bijna driehonderd paren meldden zich gisteren voor de jaarlijkse krachtmeting op landelijk niveau. De besten van Nederland in de ca tegorieën brons, zilver en goud ver zameld, memoreert de eigenaar van het Nieuwegeinse danscen trum fijntjes. Sommigen krabben zich nog eens achter de oren, want zo hadden ze het zelf eigenlijk nog niet gezien. Twee van de vier Zeeuwse dans scholen - Kramer en Janvier - ge ven acte de presence. Prijzen val len er niet te winnen, zegt Onno Kramer. „Al deze jongens en meis jes hebben afgedanst voor een re gionale jury en doen dat nu eigen lijk gewoon nog een keer, maar dan volgens strengere normerin gen. Halen ze opnieuw goede cij fers, dan is dat een bevestiging dat ze écht goed zijn." De Zierikzeese dansschoolhouder deed zelf als twaalfjarig jochie mee aan wat toen nog Avro's danstest heette. Na een regionale selectie werd landelijk de finale gedanst, op televisie. Het vormde de op maat voor zijn latere hbo-oplei- ding aan de dansacademie en de start van een eigen bedrijf Dat is slechts voor weinigen weggelegd, zo benadrukt Kramer hoe zwaar het traject is wat je moet gaan. Ver reweg de meeste wedstrijddansers komen uiteindelijk tekort om het ook werkelijk 'te maken' en hun geld te verdienen met hun sport. bij de eerste maat meteen vanaf. De temperatuur in de danszaal stijgt. De vochtigheidsgraad kruipt gestaag mee omhoog, totdat de ruimte tussen de steunpilaren qua geur het midden houdt tussen een kleedkamer na een voetbalwed strijd en de parfumafdeling van de Bijenkorf De discjockey zet de sup porters aan tot hoorbaar steunbe- toon. Spontaan gegil, alsof de Beat les net het podium hebben be klommen, zwelt aan. „Paar zeven tien! Twintig!" Na iedere dans klinkt applaus. Wat opvalt is het grote aantal uitgevoerde variaties per danssoort. Iedere school heeft zo z'n eigen accenten en zelfs van de leerlingen onderling danst geen paar het zelfde. Nog even de rugnummers goed vastmaken voor dat de Dansdag begint. Met Only You wordt de jive inge zet, voordat de volgende tien pa ren de vloer worden opgeroepen. Konden de dames de wals nog dro merig in de armen van hun heer hangen en dwong de tango hen tot strakke gezichten, nu is het tijd voor een tikje onbezorgde vrolijk heid. De lol spat er bij de meesten Danswereld e juryleden van de Dans dag, Ilse Lans (bekend ge worden door Dancing with the stars) en haar partner Sander Pondman hebben hun spo ren in de nationale top al ver diend. Wanneer zij als afsluiting een demonstratie geven, zindert Nieuwegein. Jeugdige hoog moed staat weer stevig met bei de benen op de grond. Bij ande ren zinkt de moed in de schoe nen bij het zien van zoveel krachtsverschil. Neerlands aan stormend talent heeft nog een lange weg te gaan, zo wordt be seft. Maar het begin is er. Lans en Pondman laten niet na te benadrukken en bemoedigen dat ze die middag veel talent aan het werk hebben gezien. Niet alleen loze woorden, zo komt tot uitdrukking in menig cijferlijst. Engelse wals, tango, quickstep, cha cha, rumba, jive: Kramer en Janvier nemen een was lijst aan acht-en-halven, negens en negen-en-halven mee naar Zee land. Er valt niets te winnen, maar het bewijs dat ze écht goed zijn daar in Zierikzee en Goes, is gele verd. De dansschoolwereld kent momenteel zes hoofdgroepen: stijldansen, streetdance, jazzdance, klassiek ballet, salsa en breakdance. Stijldansen heeft door de jaren heen alle 'hypes' overleefd en is bij jong en oud nog steeds het populairst. Stijldansen kan worden onderverdeeld in: ballroom en Latijns-Ameri kaans. Ballroom bestaat uit de traditionele dansen quickstep, (slow)foxtrot, En gelse en Weense wals en de tango. Categorie Latijns-Amerikaans: cha-cha, rumba, samba, paso doble en jive. Deze dansen zijn wereldwijd gestandariseerd, wat inhoudt dat de verschil lende passen, lichaamshoudingen en alle mogelijke variaties vast staan. In Nederland zijn twee officieel erkende koepels actief: de NVD en de NBD-Dance Masters. De Nationale Dansdag valt onder de NBD-vlag. De vier Zeeuwse dansscholen staan in Goes, Middelburg, Terneuzen en Zie rikzee, waarvan de geschiedenis van Janvier (Goes) teruggaat tot 1933. Inez de Bruijn in actie bij het verspringen. foto Camile Schelstraete door Paul Begijn TERNEUZEN - Op de banen van de Terneuzense atletiekvereniging Scheldesport zijn zaterdag de 'Zeeuwse' kampioenschappen voor basisscholieren gehouden. Maar onder de deelnemers waren alleen Zeeuws-Vlaamse kinderen. De wedstrijden om de titel 'Beste Zeeuwse scholier in atletiek' is een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2