Laatste Profronde neemt lastige hindernissen Ervaar 't zelf! mtm t HET WEER: Regen Jongeren Tranen bij ontdekken het afscheid Jggl stijldansen van BZN 2 en 3 7 Geen draagvlak voor voortzetting van missie Afghanistan. Schooltijd moet anders Noodweer en gevaarlijk parkoers dreigden wedstrijd te verstoren. iBusiness Center Word ook abonnee! 21 Maandag 18 juni 2007 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 249e jaargang nr. 141 - los nummer 1,30, zaterdag 1,85 www.pzc.nl Peiling: weg uit Uruzgan infographic: JD, ANP bron: Newcom Research door René Aveskamp NIJMEGEN - Nederland moet de missie in het Afghaanse Uruzgan afmaken tot de zomer van 2008, maar daarna vertrekken. Dat vindt bijna de helft (47,6%) van de Nederlandse bevolking. Bijna een kwart (23,3%) vindt dat de troepen nu ai direct moeten worden teruggetrokken. Dat blijkt uit een representatief on derzoek onder ruim duizend Ne derlanders van Newcom Research in opdracht van de dagbladen van uitgever Wegener, waartoe ook de ze krant behoort. Het onderzoek is in het afgelopen weekeinde ge houden. Vrijdag kwam de Neder landse soldaat Timo Smeehuijzen in Uruzgan om het leven bij een zelfmoordaanslag door een Tali- banstrijder. Dit incident is overigens voor ruim de helft (55,8%) van de on dervraagden geen reden de missie in Afghanistan direct te beëindi gen. Ook in de Tweede Kamer is er geen meerderheid voor het nu stopzetten van de missie. Het kabinet moet deze zomer be slissen of Nederland ook na 2008 in Uruzgan blijft, waar nu zo'n 1600 soldaten zijn gelegerd. De Na- vo vindt dat Nederland moet blij ven. Het voortzetten van de missie kan vooral rekenen op steun van WD-stemmers (een derde). Van de huidige regeringscoalitie zijn bijna een kwart van de CDA-stem- mers voor voortzetting, bij de Pv- dA'ers is dat slechts 17 procent, bij de ChristenUnie-stemmers ruim 20 procent. Bij alle partijen spreekt een ruime meerderheid van de achterban zich uit voor het beëin digen van de missie. Opvallend in de uitkomsten is het uitgesproken standpunt van de SP-stemmers. Ruim 80 procent Bijna de helft van de bevolking vindt dat Nederland zijn troepen in 2008 uit Afghanistan moet te rugtrekken. Een kwart wil de mis sie direct beëindigen. vindt dat Nederland niets te zoe ken heeft in Uruzgan. De SP was indertijd tegen het uitzenden van troepen naar Afghanistan. Van de beoogde wederopbouw in Afghanistan komt volgens 63 pro cent van de ondervraagden niets terecht. Vooral de achterban van de Christenunie is hier opvallend negatief over. Volgens bijna 70 pro cent van de bevolking is het nu louter een vechtmissie. Dat Nederlandse troepen ook in de toekomst voor vredesmissies worden ingezet kan op de instem ming van 66 procent van de onder vraagden rekenen. Alleen SP-stem- mers zijn opvallend negatiever. pag 4 en 5: zonder draagvlak geen UTRECHT - Basisscholieren moeten elke dag even lang les krijgen en kortere pauzes krijgen. Dit helpt volgens de kinderopvang bij het oplossen van de wachtlijsten. SP pagina 7: opvang wil andere tijden Ut STELLING Handen af van de vrije woensdag middag op de basisschool Kunst tussen kernafval: opgeruimd staat netjes 153% 47% Zeeland: 2, 3, 13 t/m 19; Binnen land: 4 t/m 6; Buitenland: 7 t/m 9: Meningen: 10 en 11; Weer: 22 Strips: 23; Sport: 25 t/m 39; Televi sie 46 en 47. door Koen de Vries GOES - Een sprinter die de sprint ontloopt. Het was de wereld op z'n kop, afgelopen zaterdag tijdens de laatste editie van de Delta Profronde. Alessandro Petacchi, de man met de snelste wielerbenen van de wereld, probeerde de super snelle koers op zijn naam te schrij ven door er in de laatste kilome ters vandoor te gaan! Dat mislukte. Petacchi werd twee kilometer voor de finish gegrepen door de overgebleven 54 renners en liet zich uithollen naar de 46e plaats. „Ik denk dat Petacchi het te glad vond", analyseerde Stefan van Dijk, de Nederlander die achter de Fransman Denis Flahaut als twee de eindigde. De laatste editie van de Delta Profronde gaat de geschiedenis in als een boeiende wielerwedstrijd. Er was een prachtige en verrassen de ontknoping en het publiek stond - ondanks regen en hagel - op vele plaatsen rijen dik. Toch was niet alles rozengeur en mane schijn. Zaterdagmorgen dreigde het hele feest te worden afgeblazen. Tij dens de juryvergadering in Middel burg bleek dat de nieuwe finishlo- catie in de Beatrixlaan in Goes niet deugde. Wielerconsul Jan van Ha- neghem, verantwoordelijk voor de veiligheid, vond het te gevaarlijk. Van Haneghem stelde de voorzit ter van de jury, de Belg Vandevyve- re, voor het parkoers af te keuren. Spoorslags vertrokken enkele ju ryleden en organisatoren naar de Beatrixlaan. Ter plaatse werd beslo ten hekken te verplaatsen en er een flink aantal toe te voegen. Lieuwe Rienstra, een van de orga nisatoren, sprak een kwartier voor de start van een storm in een glas water. „Maar het was even heel erg spannend." 's Middags brak op Noord-Beveland een noodweer los boven de hoofden van de ren ners. Eerst stortregende het, daar na kwamen hagelstenen naar bene den en sloeg de bliksem links en rechts van de renners in. De jury overwoog de wedstrijd stil te leggen. Jury-opperhoofd Vande- vyvere vond dat na rijp beraad geen goed idee. Ook als de koers wordt stilgelegd is er kans op blik seminslag, was de simpele redene ring. De karavaan trok voort, op weg naar een fraaie ontknoping. pagina 26 en 27: bomalarm in aller laatste profronde Bellen, e-maiien en internetten. Het kan óók onderweg, met de Palm Treo 750. Kom za. 23 juni vanaf 9.00 uur naar KPN Business Center Goes voor een demonstratie. Livingstoneweg 11, Goes Tel. (OIO) 457 05 55 Zie bon op pagina 2 of bel gratis 0800 - 0231 231 11688 555530 Einde missie? Vraag: Moet de missie in Afghanistan na 2008 worden beëindigd? (in percentages) Ja We 46,2 Mannen vrouwen Totaal u-W Y' Alessandro Petacchi (midden) rijdt in het peloton over de Westkappelse zeedijk. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1