Zeeland Indonesische mystiek jaagt soms schrik aan Ex-profvoetballer Aziz Doufikar laat zien dat sport verbroedert Vlissingers benieuwd naar herkomst van hun wajangpop of kris. Kameraden steken alle ringen Sportheld als lichtend voorbeeld voor jongeren Middengebied. www.profiline.nl W PZC Maandag 18 juni 2007 1 5 door Selma Osman VLISSINCEN - Emmy Mullers herin neringen aan haar kindertijd Sura baya komen weer helemaal tot le ven. „Hem ken ik nog wel, dat is Gatot katja", zegt ze wijzend op een enorme wajangpop met uitge spreide vleugels. „Die kon vlie gen." Spontaan komen er versjes in haar op. „Ik herinner me weer het schimmenspel. Dan mocht je als kind lang opblijven." De tachtigjarige Muller bewondert zaterdag de kleurrijke houten pop pen uit de collectie van Goesenaar Rob Wild. Hij staat op de Indische rommelmarkt in Vlissingen om be zoekers uitleg te geven over wa- 'Veel mensen denken dat krissen kunnen gaan zweven of iemand betoveren' jangs en Indonesische krissen. Me vrouw Muller vindt zijn poppen stuk voor stuk 'kunstig'. Zo lang ze maar niet bij haar in de kamer hoeven te staan: „Ik vind het niks om zo'n ding in huis te hebben." Wild glimlacht. „Sommige men sen willen er niks van weten." Zelf is hij niet bang voor de mystieke sfeer die om de voorwerpen heen hangt. „Veel mensen denken dat er rare dingen kunnen gebeuren: dat krissen kunnen gaan zweven of iemand betoveren." Hoewel overtuigd dat er meer is tussen he mel en aarde, gelooft Wild niet dat de fraai versierde poppen of dol ken een bepaalde kracht bezitten. Maar hij zal zijn krissen nooit op de grond leggen. „Er zijn bepaalde regels die je maar beter niet kunt provoceren", grijnst hij. Over wajangs raakt hij niet snel uit gepraat. Al duizelt het de toehoor der al snel van de vreemde na men. De dalang (verteller, red.) heeft het niet makkelijk, legt Wild uit. „Er zijn vierhonderd verschil lende poppen met elk een andere stem en een andere houding." Ge lukkig hebben de verhalen maar twee thema's: „Ze gaan óf over de geliefden Rama en Sinta óf over de Pandawabroers. Sinta wordt ontvoerd door een reus en gehol pen door de witte aap Hanoman en de mythische vogel. De vijf broers raken in conflict over een opvolgingskwestie met de hon derd Korawans, dat zijn neven." Regelmatig keert Wild terug naar zijn roots in Indonesië. Daar hangt hij aan de lippen van de oudere ge neratie. „Zij kennen al die verha len nog van de voorstellingen." Dan blijkt waarom Emmy Muller als kind zo lang op mocht blijven bij het schimmenspel. „Een origi nele wajang kulit duurde acht uur. Ze werden gehouden bij bruilof ten en besnijdenissen, als eerbe toon aan de voorouders." De Goesenaar moet zaterdag een handvol mensen uitleggen dat hun meegebrachte wajangpop geen authentieke, maar een toeris tenpop is. „Het is jammer dat maar zo weinig mensen het ver haal achter de pop kennen. De poppen hebben allemaal met el kaar te maken. Dat probeer ik ze een beetje bij te brengen." Over krissen bestaat een hardnek kig misverstand. „Iedereen denkt dat ze veel geld waard zijn. Dat idee wil ik uit de wereld helpen. In Indonesië is voor de sultan maar één soort kris gemaakt. Als je die te pakken hebt..." Nog voor Wild is uitgesproken, dient zich een nieuwe bezoekster met een dolk aan. „Ik heb hier een kris, die van een sultan is geweest." „Ver koopverhalen", fluistert Wild, ter wijl zijn collega de vrouw compli menteert: 't is een mooie kopie. CAPINCE - De Gapingse ringrijders- vereniging hield zaterdag een thuis wedstrijd. In een sterk deelnemers veld staken de 'jonkies' Sebastiaan Sturm en Maarten Spiljard alle der tig ringen. Voor Spiljard was dit voor 't eerst in zijn ringrijcarrière. De strijd voor het dagkampioen schap tussen deze twee vrienden was snel beslist; Sturm stak de 32 mm ring, terwijl Spiljard miste. In Gapinge waren negen bekers te verdelen. De eerste acht bekers werden uitgekampt tussen acht rij ders die alle beurten hadden inge stoken. Ingmar Alewijnse zag zijn voorgangers de 20 mm-ring mis sen. Triomferend stak hij wél deze ring, waarmee hij zich de tste be ker toeëigende. Krijn Coppoolse won de pollepelkamp. De jeugd streed om drie bekers. Oualid Rid- dersma wÊrd eerste. Agenda: vrijdag Grijpskerke, Kerkring, 13-21 uur; zaterdag Biggekerke, Kerk plein, 8-17.30 uur en Ritthem, Dorps straat (sjezenrijden) 14-20 uur. door Selma Osman VLISSINCEN - Heb respect voor el kaar. Dat was de boodschap die de eerste Marokkaanse profvoetballer in Nederland Aziz Doufikar zon dag meegaf aan voetballertjes uit het Vlissingse Middengebied. „Ru zie maken, daar win je niks mee." De 44-jarige ex-profvoetballer was naar Vlissingen gekomen voor een zaalvoetbaltoernooi tussen vier multiculturele teams. Op zijn veer tiende tekende hij een contract bij Ajax. „Ik heb zelf nooit racistische dingen meegemaakt", zegt hij. „Je bent in Nederland, dus je moet wel de Nederlandse cultuur aan houden. Dan heb je een goede sa menwerking met elkaar." Doufikar riep de Vlissingse voet ballers op om 't vooral sportief te houden, ook buiten het veld. „We zijn allemaal mensen. We houden van elkaar." In zijn woonplaats Lelystad organi seert hij elk jaar een toernooi met de buurtvaders. „Met eea barbe cue erbij. We zijn dan met Tur ken, Marokkanen Nederlanders en Surinamers. Als je samen één team kunt zijn, kun je zonder pro blemen met elkaar leven." Trainer Abdu ben Khedda van Zee land Sport 1 haalde de ex-prof naar Vlissingen om jonge Marokka nen uit probleemwijken als de Bonedijkebuurt te laten zien dat zij een keus hebben om in Neder land iets te bereiken. „Je moet niet l^j De eerste Marokkaanse profvoet- balier in Nederland, Aziz Doufi kar, was in Vlissingen om jonge ren uit een probleembuurt een hart onder de riem te steken. alleen maar denken dat er discrimi natie is. Geen rotzooi trappen en negatiefblijven." Doufikar speelde bij Ajax, Zwolle, Espinho (Portugal), Fortuna Sit- tard en Eindhoven. Tegenwoordig is hij technisch directeur in de Ver enigde Arabische Emiraten. Hij is voor Ben Khedda het lichtend voorbeeld dat de jongeren kan la ten zien dat er een kans is op een goede toekomst. „Misschien niet in de sport, maar met een goede opleiding zijn er ook werkmoge- lijkheden. Doufikar: „Sport ver broedert. Of je op de tribune zit of op het veld loopt, overal ontmoet je mensen." Op de tribune keek een handvol mensen naar de verrichtingen van de Colombia Boys, de Middenge bied Boys, het Abdu ben Khedda team en de ploeg van Aziz Doufi kar. Die laatste liet zich door de drie andere ploegen verslaan. Rob Wild bij de mythische vogel uit het Indiase epos Ramayana: „Veel mensen verwarren hem met de garuda, maar dit is zijn voorvader." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15