Balkenende moet Nederland coachen Oorlog om Falklands herdacht Wantrouwen burger blijft, ondanks honderd dagen praten. Cultuurbarbaren Tekenplaag Energo project Toilet Haselhoef PZC Maandag 18 juni 2007 11 LONDEN - Duizenden Britse vetera nen hebben gisteren met een plechtige bijeenkomst en een para de in Londen het einde herdacht, 25 jaar geleden, van de oorlog met Argentinië om de Falkland-eilan- den in het zuiden van de Atlan tische Oceaan. Prins Charles, premier Tony Blair en oud-premier Margaret Thatcher, die regeringsleider was toen de oorlog in 1982 uitbrak, woonden de plechtigheid bij. On der de veteranen was prins Andrew, de tweede zoon van ko ningin Elizabeth II, die tijdens de oorlog helikopterpiloot was bij de marine. Hoogtepunt van de parade was het overvliegen van ruim 50 vlieg tuigen, waaronder Typhoon-ge- vechtsvliegtuigen, Sea King-heli- kopters en de Red Arrows, het stuntteam van de Royal Air Force. Ook op de Falklands, op 13.000 ki lometer van Londen, werden de doden herdacht met een kransleg- ging door prins Edward, de jong ste zoon van de koningin. Vrijdag had de Britse prins al een krans ge legd voor de Argentijnse gevalle nen. De oorlog kostte 255 Britse en ruim zeshonderd Argentijnse mili tairen en drie eilandbewoners het leven. door Carine Neefjes DEN HAAG - Vandaag wordt het symposium 'Ondiep Vertrouwen' gehouden. Burgers hebben weinig vertrouwen in de overheid, stellen deskundigen. Het kabinet, dat 100 dagen met het volk sprak, nam dit wantrouwen niet weg. Hoogleraar economie Dik Wolfson: „Balkenen de moet geen leider, maar een coach van Nederland zijn." 'Ondiep Vertrouwen' is een knipoog naar de rellen in de Utrechtse pro bleemwijk Ondiep, waar de politie een buurtbewoner dood schoot. U noemt die rellen 'een fragment uit een film over Nederland waar bur gers de overheid wantrouwen.' „Ja. Het probleem is groter. Dat hoor je op straat. Nederlanders zeggen te vaak: 'Dit is mijn land niet meer', ze zien te veel hoofd doekjes. Veel ouderen durven 's avonds niet meer over straat. Het hufterige gedrag is erger dan vroe ger. De lontjes zijn kort. Er is meer kleine criminaliteit. Dat geeft men sen een gevoel van onbehagen. En de overheid krijgt de schuld. U verwijt de overheid 'een gebrek aan wederkerigheid'. Wat bedoelt u? „We 'motten' van alles en mogen niks. Dat geldt voor leraren, agen Wolfson: „eigen verantwoordelijkheid burger is uitgehold". foto GPD ten en artsen. Zij kunnen veel op lossen. Maar door de 'regelneefcul tuur' in Nederland moeten ze 180 handtekeningen verzamelen eer ze dat mogen. Zo kan een huisarts prima beoordelen of een patiënt thuiszorg behoeft. Maar daar gaat een indicatiebureau over. Daar door moet de patiënt wachten op hulp en dus klaagt hij over die lak se zorg." Ook de verzorgingsstaat is schuldig, stelt u. „Ja. Verantwoordelijkheden zijn zoek geraakt. Neem de jeugdzorg. Daar staan té veel kapiteins op één schip. Dan gaat het mis. Als een gymleraar een blauwe plek ziet bij een kind, moet hij direct actie on dernemen. Maar dat gebeurt vaak niet. Er zijn te veel gevallen van kindermishandeling waarbij al eer der signalen waren dat er iets mis was. Ook docenten botsen tegen een muur van bureaucratie. Moet hij naar bureau jeugdzorg, naar het meldpunt voor kindermishan deling, naar een vertrouwensper soon of direct naar de ouders?" Is de cultuur in Nederland te soft? „De eigen verantwoordelijkheid is uitgehold. Vooral gegoeden ko men hun verplichtingen niet na. Zij rijden met terreinwagens en zijn de grootste milieuvervuilers. Ze werken slechts éénderde van hun leven en omwille van hen kunnen we in dit land niet praten over langer doorwerken of de hy potheekrente-aftrek. Dat vind ik buitengewoon asociaal!" Wat moet er gebeuren om het ver trouwen te herstellen „Mensen betrekken bij beleid. En dat gaat veel verder dan de 100-da- gen toer van het circus Balkenen de. De overheid moet afspraken maken met burgers waarin ze ver antwoordelijkheden krijgen. Als het een puinhoop is in een buurt, kun je als gemeente zeggen: Oké, wij zorgen voor fatsoenlijke hui zen, maar jullie zorgen ervoor dat die hangjongeren verdwijnen. Dus ouderraad, Turkse vaders of lokale voetbalhelden: aan de slag, doe er wat aan! De overheid moet niet al les zelf doen, maar mensen coachen en de zaak in de gaten houden." UW MENING Handtekeningen van inwoners van Sint Anna ter Muiden en een hartenkreet van de actiegroep 'Stadhuisje in goede handen' hebben niet mogen baten om het voormalige raadshuisje als expositie ruimte te behouden. 27 juni wordt be kendgemaakt wie het hoogste bod heeft gedaan op het stadhuisje. In het grensstadje wordt getreurd. Adriaan Versprille, afkomstig uit Zeeuws-Vlaanderen, breekt nog een lans voor het gemeentehuisje als exposi tieruimte. „Na mijn schilderijen re hebben geëxposeerd in het gemeentehuis je te Sint Anna ter Muiden wil ik hier getuigen van mijn ervaringen tijdens de expositie in het licht van de verkoop van het stadhuisje door het gemeentebestuur van Sluis. Vrijwel alle bezoekers - zowel au tochtonen als 'allochtonen' - spra ken er schande van en sommigen stonden zelfs te briesen van woe de. Het bleek voor hen onbegrijpe lijk dat een gemeentebestuur zo ge makkelijk afstand doet van zijn cul turele erfgoed. Het was het conti nue thema tijdens mijn expositie. Dit culturele erfgoed - al uit heel vroege tijden tot aan de middeleeu wen toe - blijkt bij de huidige be stuurders van de gemeente Sluis in slechte handen. Sluis is Sluis niet meer helaas, was er maar geen concentratie van gemeenten gekomen. Het woord cultuurbarba ren werd door mijn bezoekers nog net niet uitgesproken, maar men voelde deze kwalificatie van burge meester, wethouders en het meren deel van de raadsleden in alle me ningsuitingen. Deze opmerkingen behelzen de schijn van een preek voor eigen parochie. Die interpretatie is echter onjuist want iemand ouder dan zeventig behoeft geen pleidooi meer voor zichzelf Het bovenstaande en hier navolgende heb ik geschreven in de hoop dat de 'vroede vadere' - in dit geval met een behoorlijk ge halte aan vrouwelijke inbreng - zich ten leste zullen bedenken, op dat onze jonge kunstenaars in West-Zeeuws-Vlaanderen blijvend over een schitterende expositie ruimte zullen beschikken. Waar kan de aankomende jonge kunste naar beter exposeren dan in een ruimte met zo'n geschiedkundig cultureel karakter? Het stadhuisje is een hoogtepunt voor de toerist die er meestal op de fiets langs komt, er halt houdt en er binnengaat om te genieten van gebouw en schilderijen of an dere kunstzinnige voorwerpen. Kunstenaars hebben een inspire rende omgeving nodig voor het tentoonstellen van hun werken, en eveneens bezoekers die in een opgewekte stemming verkeren. Waar kan men opgewekter zijn als bezoeker dan in West-Zeeuws- Vlaanderen, of nog strikter in Sint Anna ter Muiden. Het stadhuisje is een uniek cul tuurgoed, waar exposities in volle dige harmonie zijn met de ruimte. Bestuurders die dit unieke erfgoed willen verkopen verdienen de kwa lificatie cultuurbarbaren. Noch de schrijver van dit stuk, noch de lezers ervan, noch de ge noemde cultuurbarbaren zullen beleven dat welllicht over honderd jaar het dan zittende gemeentebe stuur - en hopelijk bestaat dit dan uit weldenkende mensen - zich zal buigen over de vraag: 'Hoe kun nen we ons culturele erfgoed te rugkopen?' U, huidige bestuurders, zult dan verfoeid worden door onze naza ten: „Hoe hebben die lui dat des tijds ooit kunnen doen, voor die paar centen." A. Versprille, Amersfoort LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl 'Binnenkort weer jacht op dam hert', was te lezen in de PZC van 14 juni. Het aantal damherten moet teruggebracht worden van 545 naar 325 stuks en deze maatre gel is volgens de heer Stein van de provincie puur gebaseerd op popu- latiebeheer en om schade en over last te voorkomen: „de overlast van teken is geen overweging ge weest!" En deze laatste opmerking vind ik getuigen van een grote minachting ten opzichte van de duizenden mensen die er in de Westhoek wonen en recreëren! De schade aan gewassen is blijkbaar belangrijker dan de gezondheid! En ik weet waarover ik praat als 'er varingsdeskundige' op het gebied van de teken. Sinds 17 jaar kom ik daar bijna wekelijks. In het begin waren er alleen konijntjes: geen damherten en geen teken. De over heid (provincie) heeft ook een zorgplicht. Wekelijks gebeuren er aanrijdingen en het wachten is op het eerste dodelijke slachtoffer. Twee weekendbezoekers moesten 's maandags vanwege de teken naar hun huisarts in Rotterdam. De gemeente en de Recron moe ten zich zo langzamerhand toch ook wel zorgen gaan maken over de negatieve invloed van de teken op de recreatie. Huib Stevense Nieuwstraat 22, Bruinisse Met mijn felicitaties aan de 20-jari- ge vereniging Zeeuwind (PZC, 12 juni) het volgende. In 1980 kwam een onderzoek op gang naar de mogelijkheid van opslag en distri butie van energie nabij de storm vloedkering in de Oosterschelde. Zulks was geïnspireerd door het grootschaliger plan Markerwaard. In het Energo-project zou een bouwput van de pijlers voor de Oosterscheldekering als opslagbek ken moeten dienen, voor energie, afkomstig van windturbines, uit verticaal en horizontaal getij, van diesel aggregaten voor de kering en nachtstroom van de PZEM. Uit de studie bleek dat voor dit doel een combinatie van de bouwput ten en een serie windmolens haal baar was. De kosten leken te hoog voor een rendabele exploitatie. Of een proefproject op zijn plaats zou zijn werd aan anderen ter beoorde ling gegeven. De studie werd uitge voerd door Rijkswaterstaat, Ener giemaatschappij PZEM en het Energie Onderzoek Centrum, ECN te Petten. Wellicht kan dit stukje geschiedenis van de ontwik keling van duurzame energie een stimulans zijn om het Energo-pro ject in het licht van de hedendaag se energieproblematiek een nieu we kans te geven om het innova tief denken in Zeeland te bevorde ren. Herman Bijl Caustraat 65, Zierikzee Toen ik in de krant van zaterdag 16 juni jl las dat er geen geld is voor een wc op de begraafplaatsen, moest ik gelijk denken aan de dui zenden euro's die een toilet op het busstation heeft gekost, nog niet eens zolang geleden. Dit toilet heeft zoveel gekost omdat het moest voldoen aan de 'ontwerp' ei sen van de architect van dit bussta tion. Het verbaast mij dan ook niets dat het potje leeg is. En eer lijk is eerlijk, er zal daar best meer op gezeten worden dan op de (nog) virtuele wc op de begraaf plaatsen. Ik hoop dat er bij de ge meente Terneuzen toch nog een (po)tje gevonden wordt. En wel voor een toilet dat er gewoon en eenvoudig uit ziet. Waar menig be zoeker van onze begraafplaats, een van de duurste als ik de kranten berichten mag geloven, er gewoon zonder betaalautomaat zoals werd voorgesteld gebruik van kan ma ken. Voer het ook maar kostendek kend uit, u voorkomt daarmee wildplenz enz. M.C. Kole Ferlemanstraat 110, Terneuzen Tot mijn stomme verbazing las ik in dagblad de Telegraaf van 16 juni een paginagroot verhaal over imam Haselhoef en het feit dat hij en zijn gezin weggepest zijn uit Krabbendijke. Laat ik duidelijk zijn: elke vorm van pesten is laf en verachtelijk, zeker als men ook nog zo laf is om weerloze dieren te verwonden of verminken. Dit vind ik voor de familie Haselhoef heel erg, maar zoals altijd is dit weer het werk van een paar idio ten die in dit geval een heel dorp negatiefin de kijker plaatsen. Mijn vrouw en ik zijn een paar jaar geleden in Krabbendijke ko men wonen en wat ons opvalt is de vriendelijke sfeer in het dorp. Mensen groeten elkaar en staan voor elkaar klaar als dit nodig is. Wij wonen zeifin een straat met hele fijne buren en wat ons betreft blijven wij hier nog lang wonen. Asociaal gedrag is helaas niet te voorkomen en komt overal voor. Maar een fijne woonomgeving zo als in Krabbendijke verdient het absoluut niet om zo negatief weg gezet te worden. Integendeel!! Nico Ingels Noordweg 30, Krabbendijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11