Erop of eronder voor de Unie De komende top in Brussel is cruciaal voor de toekomst van de EU. 'Het beeld dat Zalm voorafgaand aan het referendum opriep is onjuist. Er is geen enkel land dat zoveel verdient aan de Europese Unie ais Nederland' 10 Maandag 18 juni 2007 PZC Volgens Frans Andriessen is het fundamenteel onjuist als Nederland jegens de Europese Unie louter kiest voor het eigenbelang. foto Yann Bertrand/GPD door onze correspondent Hans Gertsen BRUSSEL - Donderdag begint in Brussel de EU-top over het nieu we Europese verdrag. Het wordt een van de belangrijkste toppen uit de geschiedenis van de EU. Zonder bevredigend resultaat dreigt de Europese Unie te verzan den in besluiteloosheid, zo vrezen velen. Onder de verontrusten is Frans Andriessen, de vroegere KVP- en CDA-coryfee, die twaalf jaar lang Europees Commissaris en vicevoorzitter was van de Euro pese Commissie. „Nu is het erop of eronder. Nederland moet in Eu ropa niet alleen voor eigenbelang gaan." Frans Andriessen (78) windt er geen doekjes om. De Europese top die donderdag en vrijdag in Brus sel wordt gehouden, is van enorm belang. Als de 27 regeringsleiders het eens worden over de vraag hoe de EU uit de impasse kan ra ken die werd veroorzaakt door de Nederlandse en Franse afwijzing van het Grondwettelijk Verdrag, kan de Europese integratie verder gaan. Zo niet, dan dreigt de EU te verzanden in besluiteloosheid. „Het is een heel moeilijk pro bleem. Nooit eerder hebben twee medeoprichters van de EU via een volksraadpleging 'nee' gezegd. Als dit niet wordt opgelost, is de kans groot dat de EU-leiders er de ko mende jaren ook niet in slagen an dere belangrijke vraagstukken op te lossen, zoals de vraag hoe de EU op termijn moet worden gefi nancierd." Iedereen is het er volgens Andries sen over eens dat de manier waar op de EU nu wordt gefinancierd grondig op de schop moet, omdat het telkens weer leidt tot enorme ruzies tussen de lidstaten. Bijna ie der land vindt dat hij te veel be taalt aan de EU of te weinig terug kopen. De Nederlandse regering is daarvan volgens hem een even schrijnend als duidelijk voorbeeld. Andriessen, minister van Financi ën in het eerste kabinet-Van Agt, heeft zich de afgelopen jaren vaak geërgerd aan de zeer eenzijdige op stelling van Gerrit Zalm. Die kreeg twee jaar geleden gedaan dat Ne derland de komende jaren onge veer een miljard euro per jaar min der aan de EU hoeft af te dragen, nadat hij jarenlang fel campagne had gevoerd tegen de volgens hem exorbitant hoge Nederlandse bij drage aan Brussel. Het daarmee ge schetste beeld dat Brussel ons Ne- niet alleen bij Zalm. Zo ongeveer de hele Nederlandse politieke klas se en ook veel intellectuelen heb ben gefaald tijdens de referen dum-campagne. „In Nederland is de agenda tijdens de campagne ge zet door de tegenstanders. Het vo rige kabinet had geen helder Euro- pabeleid en veel intellectuelen hiel den zich ten onrechte afzijdig tij dens de debatten." Andriessen hoopt vurig dat de EU-leiders donderdag en vrijdag samen een uitweg vinden uit de crisis waarin de EU zich bevindt. Premier Balkenende heeft daarbij volgens hem een belangrijke rol. krijgt. „Die discussie staat gepland voor 2009. Maar de kans dan op een uitkomst als er geen oplossing is voor het verdrag, is klein. Als er wel een akkoord komt over het ver drag, is ook het probleem van de fi nanciën makkelijker op te lossen. Dan ontstaat er een andere, veel positievere dynamiek in Europa." Iets wat op dynamiek lijkt, is mo menteel ver te zoeken in Europa, ook al gaat het de EU-landen eco nomisch weer aardig voor de wind. Het ligt volgens Andriessen voor een belangrijk deel aan de wijze waarop politici Europa thuis verkopen. Of beter gezegd, niet ver derlanders vooral veel kost en (te) weinig oplevert, speelde vervol gens een belangrijke rol in de Ne derlandse afwijzing van het grond wettelijk verdrag. Ten onrechte, volgens Andriessen. „Er is geen enkel land dat zoveel verdient aan Europa als Neder land. Bovendien klopten Zalms cij fers en rekenmethodes niet. Zalm was, puur als minister van Financi ën, effectief in het bereiken van zijn doel. Maar dat doel was de ei gen portemonnee en zeker niet het bevorderen van de Europese integratie." Andriessen legt de schuld voor het Nederlandse 'nee' „Hij moet keihard knokken voor een akkoord. Daarbij moet hij niet alleen de Nederlandse belangen in het oog houden. Ik ben bang dat Balkenende alleen maar denkt 'wat kan ik thuis nog verkopen'. Maar een akkoord komt er alleen als ook anderen met het resultaat kunnen leven. Nederland moet in Europa niet alleen voor het strikte eigenbelang gaan." Nederlandse eisen zoals het schrappen van de Europese vlag en de Europese hymne uit de tekst van het verdrag vindt Andriessen 'symboolpolitiek'. „Die blauwe vlag met de twaalf sterren blijft ge woon waaien hoor. Maar het is wel zaak om het verdrag te ont doen van alles wat naar een grond wet riekt, want dat roept alleen maar verzet op." Het was volgens Andriessen een enorme blunder om het woord 'Grondwet' te ge bruiken. „Het was geen echte grondwet en Europa is geen staat en al helemaal geen superstaat. Dat wil niemand. Maar dat beeld is helaas wel neergezet en zeer hardnekkig." Volgens hem had het Verdrag van Rome, waarmee de Europese inte gratie op gang kwam en waarvan onlangs het vijftigjarig bestaan werd gevierd, veel meer een grond wettelijk karakter dan het omstre den Grondwettelijke Verdrag. „In het Verdrag van Rome is vastge legd dat Europa exclusieve be voegdheden heeft op het gebied van concurrentie en buitenlandse handel. Vergeleken met de toenma lige situatie was daar veel meer sprake van de overdracht van na tionale soevereiniteit dan nu het geval is." Europa is een verhaal dat politici als Balkenende thuis veel duidelijker moeten uitleggen, vindt Andriessen. Want aan uitleg over Europa ontbreekt het chro nisch. Het nieuwe kabinet is in dat opzicht niet echt veelbelovend ge start, meent hij. „Als ik het wel heb, komt de term 'Europese inte gratie' in de hele regeringsverkla ring niet een keer voor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10