Prisma v45 PZC Zaterdag 16 juni 2007 Een tropische kas in Friesland? Jawel, in een adellijke tuin in Beetsterzwaag. Plantenliefhebbers zijn er welkom. door Anniek Boswijk foto's Jan de Vries waren. In de jaren zeventig van de twintigste eeuw stierf de laatste na zaat van de familie. „De jonkheer was getrouwd met een Duitse vrouw en de erfgenamen van het landgoed woonden in Duitsland. Zij wilden hier niet naartoe verhuf zen en deden alles over aan de ge meente. Die heeft van de overtuin een park gemaakt. Maar wat moest de gemeente met de kas sen? Omdat die kwetsbaar waren voor vernieling, is er een hek om heen gezet. De gemeente heeft er wel altijd iemand voor laten zor gen, maar er was niemand die er écht iets mee had." Zonde, vond een groep plantenlief hebbers uit de omgeving. Pebesma was een van hen. „Dit moet toch eigenlijk opengesteld worden voor het publiek, zeiden wij tegen el kaar." En dat lukte, al gingen er heel wat jaren en heel wat gesteg gel overheen. De gemeente schonk een bijdrage voor het opknappen van het terrein, op voorwaarde dat de vrijwilligers, als vereniging Vrienden van de Tropische Kas, ei genaar werden. Inmiddels is er twee jaar voluit gedraaid, zijn er rond 330 leden en zo'n veertig vrij willigers. Zij doen het onderhoud, zorgen voor de planten en geven rondleidingen. Beide jaren zijn er ongeveer tweeduizend bezoekers in het kassencomplex geweest. Het nieuwe seizoen is net be gonnen. Al komen er in dé winter ook wel eens groe pen, bijvoorbeeld om in februari de orchideeën te bewonderen, pas sinds kort is alles weer echt mooi aangekleed. „In maart, april is er buiten nog niets te zien. Pas eind april mogen de kuipplanten weer naar buiten." Af en toe wordt er wel eens een stekje verkocht. „We hebben een bescheiden plantenverkoop, afhan kelijk van de voorraad." Bovenal is de kas bedoeld om bijzondere planten te komen bekijken, zoals de olifantspoot, een collectie suc culenten, de bananenplanten, de kumquat of de vleesetende plan ten. Of om gewoon een wandeling te maken door de tuinen en te ge nieten van de omgeving. Dat doet Pebesma zelf ook nog altijd. „De omgeving is zo prachtig. Je kunt hier een hele tijd zitten op een bankje, onder de 150 jaar oude kas tanje. Echt een idyllisch plekje." Koffieplant. Midden in de nacht ging zijn mobiel, He melvaart vorig jaar. Andries Pebesma zat toen in Zuid-Limburg. Was er iets ergs aan de hand? Integendeel. De Koningin van de Nacht stond in bloei. En dat doet deze plant maar één nacht per seizoen. „Zo'n vijftien mensen zijn gaan kij ken", vertelt Pebesma, vrijwilliger bij de Tropische Kas in Beetster zwaag. Zelf was hij te ver weg, maar anders was hij er zeker voor uit zijn bed gekomen. De klim mende, kruipende cactus te zien bloeien, is een bijzondere erva ring. „En de bloem verspreidt zo'n heerlijke geur." Deze ervaring bleef voorbehouden aan de vrijwilligers van de kas, voor bezoekers zijn er genoeg an dere exclusieve planten en bloe men te bekijken. Zoals de twee enorme, zeventig jaar oude sinaas appelbomen, destijds aangeboden door de pachters van Oud-Beets. „De aanbiedingsbrief is nog in ons bezit." Inwoners van Beetsterzwaag of an dere belangstellenden konden vroeger niet zomaar de kas en haar schatten komen bekijken. Het parkje waar de kas in ligt, was privéterrein. Het behoorde toe aan de adellijke familie Lycklama a Nijeholt. Pebesma: „Het was hun overtuin, aan de overkant van hun woning aan de Hoofdstraat. Ach ter het huis hadden ze al een be hoorlijke tuin, en hier dus nog een groot stuk grond. Ze verbouwden er groente en fruit en me vrouw had er haar bloemenkas. Van de bloemen daar uit werden, als er bijvoorbeeld be langrijke vkite ontvangen werd, de tafelstukken gemaakt." Hij spreekt over het einde van de ne gentiende, begin twintigste eeuw. „Mevrouw had haar bloemen, maar dan was er ook nog de drui- venkas. Dat was meer een man- nenaangelegenheid. Ook die kas is er nog." Het is de oudste kas op het terrein, gebouwd in 1869. Een lessenaar model en volgens Pebesma de eni ge van dat type nog in Friesland. De druivenranken staan binnen, het wortelgestel ligt buiten de kas. Het heeft wel aardig wat voeten in de aarde gehad om de kassen te be- Andries Pebesma bij een orchidee met luchtwortels. Papegaaienplant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 77