Het mysterie van Rennes-le-Chateau v33 PZC Zaterdag 16 juni 2007 BELGIË 'C'ïifiH DUITS LAND FRANKRIJK ZWITSER- 8 LAND LV*0n ITALIË Toulouse «Carcassonne Rennes-le- Chateau SPANJE i/S-"; infographic: FSvDijk Het dorpje biedt een mooi uitzicht over de Pyreneeën. Rennes-le-Chateau in het departe ment Aude, aan de voet van de Pyreneeën heeft een van de mooiste uitzichten van Frank rijk. Het ligt op bijna 500 meter hoogte en bij helder weer kan je je vergapen aan een betoverend landschap met besneeuw de bergtoppen in de verte, rotsige kloven vlakbij, een droge canyon, kale scheuren in de terrakleurige kleigrond en frisgroe ne velden. Het uitzicht rechtvaardigt zonder meer een bezoek, maar dat is niet waaraan het dorpje zijn hoge bezoekersaantallen te danken heeft. De trekker is dat er 'myste rieuze gebeurtenissen' hebben plaatsge had, zo rond 1900. Eind jaren vijftig ver schenen de eerste voorzichtige artikelen in de streekpers. Weer vijftien jaar later wijdde de BBC drie tv-documentaires aan Het Geheim van Rennes-le-Chateau. Er verschenen steeds meer boeken. En nu, na het immense succes van Dan Browns De Da Vinci Code, is het hek vol ledig van de dam. Wat dan, wat dan, wat dan? De kern van het mysterie is dat de pastoor die in 1882 aangesteld werd als herder van de drie honderd zielen die het arme Rennes-le- Chateau toen telde, gaandeweg zijn ambtstermijn over heel veel geld beschik te. Genoeg om een decadente villa te kun nen bouwen, met prachtige tuinen. Ook het krakkemikkige dorpskerkje liet hij res taureren. Hoe kwam de man aan de cen ten daarvoor? Bekend is dat hij geld verdiende met het verkopen van missen: hij adverteerde in heel Europa ('Ziek familielid? Ik kan een speciale mis houden') en streek vele post wissels op met deze door de kerk verbo den praktijk. Was hij dus gewoon een slim boefje? Veel interessanter zijn alle andere verkla ringen voor de rijkdom van de pastoor. De meeste komen erop neer dat hij bij de renovatiewerkzaamheden in zijn kerkje iets heeft gevonden. Er'wordt gerept over perkamenten rollen in een holle pilaar. Maar ook de glans van goud is gezien, bij het optillen van een vloertegel. Beide mo gelijkheden hebben inmiddels geleid tot vele honderden boeken en publicaties in tientallen talen vol verdere speculaties. De planken van de boekwinkel in het dorpje buigen door onder de vele titels. Als het inderdaad om een pot met goud gaat, dan kan dat misschien worden ver klaard uit de rijke geschiedenis van Ren nes-le-Chateau. Het regent grote namen die iets met het dorpje te maken zouden hebben gehad: de Visigoten met de ge plunderde schatten uit Rome, koning Da- gobert II, de verketterde Katharen en hun geheimen, de Tempeliers met spullen uit Jeruzalem, etcetera. Spannende verhalen, waar Rennes-le- Chateau bijna letterlijk aan ten onder is gegaan. Schatgravers gingen begin jaren zestig zo tekeer met schoppen, shovels en zelfs dynamiet, dat de gemeente een alge heel opgravingsverbod moest doen uit gaan. Het is nog steeds van kracht. De heuvel onder het dorp wordt omschreven als een gatenkaas. Maar het traject van gevon den documenten is natuurlijk het interes santst. De hysterie over het mysterie be gon eind jaren vijftig door inspanningen van de toenmalige eigenaar van de villa van de pastoor. Hij had het huis tot hotel verbouwd en moest een manier verzinnen om klanten omhoog te lokken. Het raadsel van de plots rijk geworden priester ging er in als koek. Daarna namen vele schrijvers de fakkel over, en het mysterie werd steeds groter. Had de pastoor wellicht documenten ge vonden waarvoor de kerk hem zwijggeld betaalde? Maar wat stond erin dan? De meest sensationele theorie is dat Jezus ge Rennes-le-Chateau is een gehucht van krap honderd zielen, bovenop een Zuid-Franse heuvel. Jaarlijks krijgt dit plaatsje - de inspiratiebron voor De Da Vinei Code - 130.000 nieuwsgierigen te verstouwen. trouwd was met Maria Magdalena en dat ze kinderen hadden. Dan Brown borduurt in zijn De Da Vinei Code voort op het mysterie - waarom zou hij anders de conservator van het Louvre dezelfde naam als de pastoor, Sau- nière, hebben gegeven? De pastoor stierf overigens in 1917 zonder een duidelijke verklaring te hebben gegeven voor zijn rijkdom. Waar hij woonde, hoe hij leefde, het kerkje, de tuinen, de villa, het is tegen woordig allemaal te bezichtigen. De ge meente hield afgelopen jaar 150.000 euro over aan de toeristen. Dat lijkt inderdaad ook op een pot met goud. Rennes-le-Chateau, circa 40 kilometer ten zuiden van Carcassonne, 120 kilometer ten zuidoosten van Toulouse. www.rennes-le-chateau.fr Renate van der Bas tekst en foto's j j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65