Binnenland TEGEL WEKEN DOMINICUS BV Drie jaar cel voor brand op Schiphol Timo Smeehuijzen is tweede dode Uruzgan 18-30 juni i 'Schadevergoeding Nomads na vrijspraak moord' Sociaal Juridische Dienstverlening 4 I Zaterdag 16 juni 2007 PZC Vloertegels al vanaf 14,95 m2 Wandtegels al vanaf €7,50 m2 Diverse andere aanbiedingen, kom langs! Aanslag met autobom wordt 20-jarige soldaat eerste klasse fataal. Rechtbank veroordeelt Libiër voor opzettelijke brandstichting. www.INHOLLAND.nl Verrijn Stuartweg 10 Oude Zandweg 2 4462 GE Goes 4361 SK Westkapelle Tel. 0118-571436 Tel. 0118-571436 www.dominicus.nlinfo@dominicus.nl DEN HAAG - Opnieuw is een Neder landse militair in Uruzgan door ge weld omgekomen. Het gaat om de 20-jarige Timo Smeehuijzen uit Amsterdam, soldaat eerste klasse van het 42e bataljon Limburgse Ja gers, dat Weert en Oirschot als thuisbasis heeft. Hij werd het slachtoffer van een zelfmoordaan slag met een autobom in het cen trum van de stad Tarin-Kowt, op enkele kilometers afstand van de Nederlandse basis. Het is voor de tweede keer dat een Nederlandse soldaat in Afghanis tan is gesneuveld. Eind april stierf al de 21-jarige korporaal Cor Strik als gevolg van een bermbom. Bij de aanslag van gisterochtend kwamen ook vijf Afghaanse kinde ren om en raakten drie Nederland se militairen en elf Afghanen ge wond. Alle gewonden liggen in het hospitaal van Kamp Holland. Volgens commandant der strijd krachten generaal Dick Berlijn is hun situatie stabiel. De bomauto reed vanuit een zij straat tegen een YPR-pantserwa- EmiVAN STRAATEN gen van het Nederlandse konvooi aan. Daarin zaten militairen die een eenheid begeleidden van een 'provinciaal reconstrutieteam'. Defensie heeft de familie van de omgekomen militair ingelicht, maar weigerde gisteren de identi teit van het slachtoffer te bevesti gen, omdat de familie daarvoor nog geen uitdrukkelijke toestem ming had verleend. Berlijn en minister Eimert van Middelkoop van Defensie spraken van 'een laffe aanslag'. De tragi sche gebeurtenis doet volgens de minister echter niets af aan de vast beradenheid van Nederland om Afghanistan te helpen. Kamerleden voelen er op dit mo ment ook niets voor om kritiek te leveren op de missie. Een meerder heid van het parlement is ermee akkoord gegaan, dat Nederlandse militairen tot volgens jaar augus tus in Uruzgan blijven. In de ko mende maanden besluit het kabi net of uitzending moet worden verlengd of beëindigd. W*l In april stierf een 21-jarige korpo- raai door een bermbom. On danks de aanslagen wil Neder land de missie in de Afghaanse provincie Uruzgan voortzetten. door Jan Salden HAARLEM - De 25-jarige Libiër Ahmed Al-J. is schuldig aan opzet telijke brandstichting in het cellen complex op Schiphol. Dat bij de brand in de nacht van 26 op 27 ok tober 2005 elf mensen omkwa men, is hem volgens de rechtbank in Haarlem voor een belangrijk deel aan te rekenen. Daarvoor moet hij drie jaar de cel in, zo heeft de rechtbank gisteren be paald. Het Openbaar Ministerie (OM) eis te twee weken geleden vijf jaar. Volgens de rechtbank staat vast dat de brand door toedoen van Al-J. is ontstaan. Hij schoot, lig gend op bed in zijn cel, een sigaret tenpeuk naar het voeteneind, waar een opgefrommeld laken en een deels afgerolde toiletrol lagen. Hij controleerde niet of de peuk uit was en waar die terechtkwam. Al-J. viel daarna in slaap, werd wakker van vuur bij zijn voeten en is kort daarna door bewaarders uit zijn cel bevrijd. Elf andere vreemdelingen overleefden de brand niet. Al-J. had niet de 'vooropgezette be doeling' brand te stichten, aldus de rechtbank, maar hij heeft wel ri sico's genomen. „Het is algemeen bekend dat een niet deugdelijk uit gemaakte peuk voor brand kan zorgen", zei voorzitter Toeter. „Desondanks heeft verdachte wel bewust dat risico genomen." De rechtbank verwierp het ver weer van Al-J.'s advocaat Eduard Damman dat de dood van elf vreemdelingen zijn cliënt niet valt [VI Een Libiër is tot drie jaar cel ver- oordeeld voor de Schipholbrand. De rechtbank verwijt hem dat hij een brandende sigarettenpeuk heeft weggeschoten. aan te rekenen. Volgens de raads man zouden er geen slachtoffers zijn gevallen als de constructie van het gebouw en de hulpverlening in orde waren geweest. Zo arriveerde de brandweer te laat en lieten bewaarders van het com plex de deur openstaan nadat ze Al-J. uit zijn cel hadden gehaald. Daardoor kon het vuur zich snel over het complex verspreiden, met fatale gevolgen. Hoewel de overheid in gebreke is gebleven is de brand door toedoen van de verdachte ontstaan, aldus de rechtbank. Bovendien had de brand, ook als de hulpverlening en het gebouw deugdelijk waren geweest, uit de hand kunnen lopen. Advocaat Damman noemde het vonnis 'onduisterend'. „De gevol gen van de brand worden volledig op mijn cliënt afgewenteld, terwijl de overheid vrijuit gaat." Hij kondigde aan in hoger beroep te gaan. LEIDEN - Twaalf leden van de Lim burgse Hells Angels zullen een schadevergoeding krijgen van de Staat omdat ze drie jaar lang in voorarrest hebben gezeten. De hoogte van de vergoeding is ondui delijk. Dat stelt docent Jeroen ten Voorde. Hij is verbonden aan de fa culteit Recht, afdeling Strafrecht van de Universiteit Leiden. Het Ge rechtshof in Amsterdam sprak de zogenoemde Nomads gisteren vrij van drievoudige moord. In het ho ger beroep had het OM twintig jaar cel tegen twaalf van de veer tien verdachten geëist. De licha men van de drie slachtoffers wer den in 2004 doorzeefd met kogels gevonden bij Echt. Justitie wil het arrest bestuderen alvorens het be sluit al dan niet in cassatie te gaan. Volgens Ten Voorde moeten de Nomads bij de rechter een verzoek tot schadevergoeding indienen. „Het is mogelijk dat de rechter oor deelt dat de overheid rechtmatig heeft opgetreden maar geen scha devergoeding toekent." Hij noemt de regels over het onderwerp 'com plex'. Anderen wegwijs maken in regels en wetten? Open Dag zaterdag 23 juni van 10.00 - 15.00 uur. O, WAT E'NOEL-jjk. AU-EEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4