Ware beleving alleen door te creëren Duurste animatiefilm uit de geschiedenis is weinig meer dan herhaling van zetten Beeldhouwer, dichter en fotografe scheppen hun 'Beeldspraak'. muziek Project Dijken van Wijven krijgt vervolg in Zeeuws-Vlaanderen Collectief vrouwelijke kunstenaars exposeert volgend jaar bij forten. Camera volgt opnieuw Tom de Koning en Raimond van Soest. Tweede reeks afleveringen over glamourkoningen Tommy Ray PZC Zaterdag 16 juni 2007 45 door Ali Pankow BURCH-HAAMSTEDE - Eigen bele ving ligt ten grondslag aan elk beeld dat in was onder de handen van kunstenaar Joop van Nugte- ren uit Burgh-Haamstede ontstaat en daarna in brons wordt gegoten. Persoonlijke emotie, vormbewust zijn en gevoel voor muzikaliteit zijn kenmerkend voor het werk van dichter Thom Schrijer uit Zie- rikzee. Fotografe Sigrid Boone uit Bergen op Zoom weet met het juiste licht en vanuit verrassende invalshoek elk beeld een eigen glans te geven. Het kunstboek Beeldspraak, dat gis termiddag is gepresenteerd in gale rie 'Het Oude Raadhuis' in Burgh-Haamstede vormt het resul taat van een combinatie van talen ten van deze drie mensen. De verwijzing in het begin van het boek naar een zin van C.E. Monta gue uit The right place (1924) is veelzeggend: Rightly to percieve a thing, in all the fulness of its quali ties, is really to create it. De ware beleving van zaken in alle facetten ervaar je pas echt door ze zelf te creëren, geldt voor de ma kers. Joop van Nugteren en Thom Schrijer hebben gemeen dat ze bei den destijds het bedrijfsleven vaar wel zeiden en voor de kunst ko zen. Van Nugteren creëert in beel den. Schrijer visualiseert met zijn gedichten. Daar gaat observeren aan vooraf Voor dit kunstboek liet de dichter zich inspireren door het beeldhouwwerk van Van Nugte ren. „Bij het kijken naar een beeld ontstaat de beleving. Soms werkt het net iets anders dan bij een ge dicht op basis van een persoonlij ke ervaring", zegt Schrijer. Hij con stateert in dit geval vaak wat lan ger aan een gedicht te blijven sleu telen. Hoe is het voor de beeldend kun stenaar zijn werk in woorden 'ver taald' te zien? „Soms zo treffend dat ik even moest slikken en vaak ook heel verrassend. Ik trek de ver gelijking met een boom. Je weet dat die is voortgekomen uit bepaal de wortels. Dat geldt ook voor mijn beelden. Die gedichten tonen dan de wortels, maar soms stuiten ze dan ook nog op een wortel waarvan je geen vermoeden hebt, dat die er ook nog zat", legt Van Nugteren uit. Beeldspraak biedt treffende voorbeelden van hoe beeld en woord elkaar kunnen ver sterken. Zo wordt het beeld van de fiere dirigent met het gedicht mu ziek ernaast een impressie van het vak waar zo'n man voor staat. Het is slechts één voorbeeld van talrij ke fraaie symbiosen in dit boek. Met respect voor de maker, maar met een herkenbare eigen signa tuur fotografeerde Sigrid Boone Van Nugterens beelden. Zij volgde de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht en de Fotovakschool in Apeldoorn. Beeldspraak is een uitgave van De Groote Roeibaerse in Goes en is uitgevoerd door De Vries Commu nicatiecentrum. Het boek is ver krijgbaar bij galerie Het Oude Raadhuis in Haamstede. hij schept uit wat geschapen werd muziek van binnen, luistert, laat dan pas het orkest zacht inzetten, beginnen violen, koperblazers, hout, de fluiten de spelers kennen zijn mimiek, gebaren, zijn heftigheid en ook zijn even doodstil staren met één vinger op zijn lippen hoog spel van twee zijn handen bepaalt de dynamiek, de kleur, de stemming, met baton geeft hij de tempi aan hij is die is, verklankt, die samenbindt, die laat ontstaan 'Dirigent' in brons van Joop van Nugteren. foto Sigrid Boone Filmstudio DreamWorks zorgde in 2001 met Shrek voor een mijl paal in de animatiegeschiedenis. Het verhaal over het botte groene monster combineerde baanbreken de animatietechnieken met heer lijk oneerbiedige sprookjesparodie ën, een aanhoudende stroom be zielde beeld- en woordgrappen en een reeks geslaagde uithalen naar aartsconcurrent Disney. In Shrek 2 (2004) bleken de film makers nog genoeg inspiratie te hebben voor een geslaagd vervolg, dat de gebeurtenissen in de voor ganger op aanstekelijke wijze op zijn kop zette. Konden we dat ook maar zeggen over Shrek the Third. Als duurste animatiefilm uit de ge schiedenis heeft de film weinig meer te bieden heeft dan een her haling van zetten. Het groene monster is een ordinaire melkkoe geworden. Het begint nog best aar dig, als we zien hoe Koning Harold op zijn sterfbed aan schoonzoon Shrek vraagt om zijn troonopvolger te worden. De met de stem van John Cleese spreken de koning stelt zijn finale doodro- chel op komische wijze tot het ui terste uit. De daarop volgende po gingen van Shrek om onder het ko ningsschap van het sprookjesland Far Far Away uit te komen, door een andere troonopvolger te zoe ken, pakken minder sterk uit. Zijn gewaardeerde sidekicks Don key en Puss in Boots hadden een grotere rol verdiend, maar spelen nu voor vijfde wiel aan de wagen. Het nieuwe personage van de be- SHREK THE THIRD Film. Regie: Chris Miller Raman Hui. Dit weekeinde te zien in Cine City in Vlissingen en Merral in Terneuzen. door Fritz de Jong oogde troonopvolger Arthur pakt erg flets uit. Dat ligt niet alleen aan de stem van zanger Justin Tim- berlake, maar vooral aan het slecht uitgewerkte karakter. Ondertussen onderneemt de in Shrek 2 verjaag de ijdeltuit en machtswellusteling Prince Charming een poging om samen met de slechteriken uit tal loze sprookjes de macht te grijpen. Dat levert voornamelijk geforceer de sprookjesgrappen op, waarvan je hooguit kunt zeggen dat ze in elk geval niet zo mislukt zijn als de flauwe woordspelingen in de lam lendige Shrek-kloon Happily n'ever after, die eerder dit jaar een verge lijkbaar scenario volgde. Toch valt er het nodige te genie ten. De animaties zijn van het aller hoogste niveau en de stemmen- cast met Mike Myers, Cameron Diaz, Eddie Murphy en Antonio Banderas lijkt zich uitstekend te vermaken. In tegenstelling tot de vorige films valt er minder te ge nieten voor volwassen bioscoop- gangers, maar als kinderfilm is Shrek the Third nog aardig gelukt. ZUIDDORPE - Het kunstproject Dij ken van Wijven, dat een jaar gele den met succes werd gehouden op de Meerkotsedijk bij Heinkens- zand, krijgt volgend jaar een ver volg in Zeeuws-Vlaanderen. Geko zen is voor de Staats-Spaanse Li nies. De manifestatie duurt van 28 juni tot en met 27 juli 2008. Op en rond de forten Sint-Jacob en Sint-Livinus, in de omgeving van Zuiddorpe, realiseren vrouwe lijke kunstenaars uit Nederland en Vlaanderen installaties die zijn ge- GOES - De tweede serie van de Zeeuwse reallifesoap Tommy 8c Ray begint vandaag op de regiona le zender Maximaal TV. Het pro gramma volgt opnieuw de verrich tingen van de zelfbenoemde 'gla- mourkoningen' Tom de Koning en Raimond van Soest. In de eerste serie van Tommy 8c Ray werd het duo gevolgd tijdens de voorbereiding van het Fashion Event. Deze keer zijn de camera's erbij tijdens de andere klussen die ïnspireerd op het thema 'Gren zen'. De watertoren van Axel zal als informatiecentrum voor het project dienen. Het is de bedoe ling gelijktijdig ook een expositie in het stadhuis van Terneuzen te houden. De kerngroep van Dijken van Wij ven bestaat uit Daniëlle Orelio, Betsy de Jonge en Jorien Burg mans. Zij zijn nog op zoek naar vrouwelijke kunstenaars die willen meedoen aan het project. Eind au gustus is de selectie op basis van een ingestuurd schetsontwerp. yjB Meer informatie bij Betsy de Jonge 0113-561996 of Jorien Brugmans 0115-620358. de twee klaren. In navolging van Gerard loling en Gordon gaan zij aan het werk bij diverse bedrijven en instellingen. Ze krijgen onder meer golfles en steken de handen uit de mouwen bij voetbalclub Kloetinge. De eerste aflevering van Tommy Ray aan het werk wordt vandaag elk uur uitgezonden bij Maximaal TV. Tom de Koning houdt vandaag ook zijn jaarlijkse Champagne 8c Caviar-party in De Goederenloods in Goes. Raimond van Soest heeft de afgelopen twee maanden ge werkt aan storyboards voor Zomer hitte, de nieuwe film van Monique van de Ven. De voornaamste personages in Shrek the Third (vlnr): Donkey, Puss in Boots, Shrek en Fiona. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47