Zeeuwse sieraden moet Smaek van versluis willeboer *20% KORTIIUG! I 20°/ 42 I Zaterdag 16 juni 2007 PZC Op alle buitenkeukens BBQ's I Op alle op HIEUW: QPOOLS ZWEMBADEN. Koks maken ook gerechten, geïnspireerd op Zeeuws sieraad. VRAGEN AAN Abdullah Haselhoef uit Krabbendijke is de pesterijen en het vandalisme zat. Hij ver trekt met zijn gezin naar Duitsland. Ze zijn niet zielig, zegt hij, ze gaan er op vooruit. Naam: Abdullah Haselhoef Woonplaats: Krabbendijke Leeftijd: 38 jaar. Beroep: Geestelijk begeleider, maatschappelijk werker, bestuurslid islamitische organisaties. door René Schrier Wat was voor u de druppel die de emmer deed overlopen „Het was een serie van brandstichtingen, dierenmishandelingen, vanda lisme, ruiten die werden ingegooid in de stal van onze dieren. Toen uit eindelijk het fietsje van mijn dochter werd vernield, was dat de druppel die de emmer deed overlopen. Het heeft vooral bij mijn vrouw diepe wonden achtergelaten. Ikzelf had er minder moeite mee. Ik beschouwde het gewoon als vandalisme. Iedereen in Krabbendijke wordt daar wel mee geconfronteerd, vooral als je in de kern woont. Krabbendijke is nu eenmaal een homogene gemeenschap. Als ik heel erg wit was geweest, of vuurrood haar had gehad, of boeddhist was geweest, was ik ook bui ten de boot gevallen. Misschien dat we, als we in een woonplaats met meer allochtonen waren gaan wonen, eerder opgenomen zouden zijn in de gemeenschap." Laat u nu Nederland achter u? „Gedeeltelijk. We gaan weliswaar in Duitsland wonen, in de grens streek, maar ik zet mijn werkzaamheden in Nederland voort. Ik leg het voorzitterschap van de Nederlandse moslimraad en de contactgroep is lam neer, maar ik blijf lezingen geven en mijn maatschappelijk werk voortzetten. Trouwens, ik moet mijn huis in Krabbendijke ook nog ver kopen." U heeft voor Duitsland gekozen, is de verdraagzaamheid daar groter „In Duitsland zijn de media niet elke dag bezig met Ayaan Hirshi Ali, Van Gogh, de Hofstadgroep, Mohammed B. Het dagelijks leven wordt daar minder door dergelijke onderwerpen beheerst. Er zijn weliswaar nazi's actief, maar dat is vooral in het oosten van het land. Ik heb de in druk dat het langs de grensstreek veel minder speeelt. Verder is mijn vrouw uit Duitsland afkomstig. Zij is daar geen vreemde, het is haar land en ze spreekt de taal goed. Ik ben daar de buitenlander." Het lijkt alsof u nu toegeeft aan de pesterijen. „Ik had er aanvankelijk geen ruchtbaarheid aan willen geven. Maar als je met stille trom vertrekt, gaat dat ook een eigen leven leiden en wordt er over gepraat. We willen juist vermijden dat mensen het idee krijgen dat treiteren helpt." Hoe kijkt u terug op uw periode in Nederland? „Het is niet zo dat ik een hoofdstuk afsluit. Zoals ik al zei, blijf ik mijn werkzaamheden voortzetten met mijn lezingen, ook in Zeeland. Ik trek me niet terug. We zijn niet zielig. Integendeel, we gaan er op vooruit. Ook daar gaan we op een boerderij wonen met alle ruimte voor paar den en dergelijke en dat is een verbetering ten opzichte van de situatie in Krabbendijke, want de woningmarkt in Duitsland is nog niet zo over verhit als in Nederland. We zijn momenteel aan het inpakken, want we willen daar voor het komend schooljaar - dat in Duitsland in augustus begint - onze intrek nemen. Arnesteinweg 27 Middelburg tel. 0118-629056 www.versluisenwilleboer.nl OOK VOOR hardglazen DOUCHE-bEUREN VLAKGLAS, KUNSTSTOF- EN ALUMINIUM KOZIJNEN J ■BB door Rinus Antonisse De stichting De Smaek van Zeêland zet zich in voor het promoten van de Zeeuwse keuken en bijbehorende (streek)producten. Enkele jaren ge leden is dat verbreed en begon de Zeeuws Zilver. Onder die naam pre senteren twintig toekomstige goud smeden van de Vakschool Schoonho ven hun speciale ontwerpen van Zeeuwse sieraden. Een initiatief van de stichting Smaek van Zeêland, die eerder zorgde voor een nieuw kos tuum en keukenschort voor het Zeeuws meisje. door Rinus Antonisse foto's Ruben Oreel Ze hebben er zo'n zeven weken hard aan moeten trekken. Maar de uitkom sten van het project Zeeuws Zilver maken dat dubbel en dwars waard. Docent Jan Bek- ker van de Vakschool is razend en thousiast. „Gezien de zeer korte tijd is de opdracht heel netjes uit gevoerd. Ik neem er mijn petje voor af" De stichting Smaek van Zeêland benaderde hem met het verzoek de Zeeuwse sieraden die onlosma kelijk aan de streekdracht verbon den zijn, te voorzien van een nieu we invulling. Bekker maakte er graag plaats voor in het lespro gramma; hij schrapte er gewoon een deel van. „Dit project was hele maal nieuw voor ons. We vonden het zo ongelooflijk interessant, dat we het graag wilden doen. De leerlingen waren ook erg enthou siast." Ze kenden de Zeeuwse sieraden en de tradities die erachter steken, nauwelijks. Daarom trokken zen aar de provincie, op bezoek bij streekdrachtvereniging Ons Boere- goed. Door goud- en zilversmid Piet Minderhoud uit Arnemuiden - die als een van de weinigen het maken van de sieraden nog in de vingers heeft - werden ze bijge praat. Vervolgens gingen ze met tekenle raar Hans Weiman aan de slag om ontwerpen te maken. Dat ont werp werd technisch van alle kan ten doorgesproken en als laatste - maar zeker niet het makkelijkste - kwam het maken aan de beurt. „De oude vormen ombouwen naar moderne Zeeuwse sieraden", noemt Bekker het. „Doen alsof de ontwikkeling van de sieraden niet in de vorige eeuw stopte, maar was doorgegaan tot 2007. Die oude stukken hebben wel als basis ge diend." De aankomende smeden (die een versnelde driejarige opleiging vol gen) waren vrij in de keuze van materialen. Zilver voert wel de bo ventoon, maar ook zijn stenen, kra len, titanium, gekleurd aluminium en zelfs leer toegepast. Het zijn overwegend vrouwensieraden ge worden. Typisch iets wat in de praktijk ook voorkomt, omschrijft Bekker de 'Die oude sieraden hebben wel als basis gediend' opdracht. Met wat extra's. „Elke leerling heeft bij zijn werkstuk een persoonlijke toelichting moeten schrijven. Wat wordt ermee be doeld, wat is de zeggingskracht, wat is de inspiratie. Als ik bekijk wat er uit is gekomen, ben ik meer dan tevreden." Op basis van de oude vormen zijn nieuwe Zeeuw se juweeltjes ontstaan. Deskundige Minderhoud denkt met plezier terug aan het bezoek van de studenten. „Het was prach tig. Ik heb een lezing gegeven, een tafel vol met Zeeuwse sieraden er bij en ook een vrouw in dracht ge vraagd. Ik hoop dat ik ze volgesto- ken heb met inspiratie." Omge keerd hoopt hij ook ideeën op te kunnen doen. Minderhoud vindt het geen pro bleem dat de historische sieraden worden gemoderniseerd. „De streekdracht gaat eruit. Veel men sen komen met sieraden van moe der of grootmoeder met de vraag: wat kunnen we ermee doen, kun nen jullie er iets moois van ma-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44