Zeeland Je moet niet gaan sjokken met stokken STÊHL Advocaat: imam wil erkenning bij het Hof 299r heggenscharen Nieuwe cursus Nordic walking pakt het voorzichtig aan. Vlissingse imam procedeert om principe bij het Hof van Europa. 'Als je het goed hebt geleerd, heb je er veel voordeel van' WOON PL AZA M I DDELBU RG OP OP! iii"f nu vanaf 369,00 ^.btw W PZC Zaterdag 16 juni 2007 131 door Carla van de Merbel KOUDEKERKE - Nordic walking - wandelen met stokken - is hartstik ke goed voor je lijf, maar dan moet je het wel op de juiste manier doen, anders krijg je juist proble men met je lijf Om dit te voorko men heeft fysiotherapeut Wouter Kousemaker samen met instructri ce Lianne Minderhoud een cursus Nordic walking opgezet, de zoveel ste, 'maar deze is anders'. 'Eerst goed leren staan en lopen, de stok ken komen op de tweede plaats', is het uitgangspunt van de cursus. Want Nordic walking moet je le ren. Wouter Kousemaker zag ze ko men in zijn praktijk in Koudeker- ke of hoorde de verhalen van colle ga's: mensen die gingen Nordic 'walken' en na een tijdje met klach ten bij de fysiotherapeut aanklop ten. „Zo was er een vrouw met ar trose in haar knie. Die ging op Nor- die walking omdat ze dacht dat dat goed voor haar was. Maar dan kom je dus in een grote groep en moet je ineens twee uur achter el kaar de duinen op en af Bewegen is goed, maar te veel bewegen niet. En er kwam een man in de prak tijk met klachten aan zijn wervel kolom. Die bleken veroorzaakt door Nordic walking. Hij hield zijn stokken verkeerd vast en liep ermee te slepen. Als je de stokken verkeerd gebruikt, accentueer je je klachten. En dan wordt het sjok ken met stokken." Terwijl het gebruik van de stokken juist een meerwaarde kan hebben voor je beweging, ervaart instruc trice Lianne Minderhoud. „Je zet veel meer spieren in tijdens het wandelen; ook de armspieren en alle rompspieren. Als je het een maal goed hebt geleerd, heb je er veel voordeel van." Minderhoud heeft deze week de eerste les gegeven aan de eerste cursusgroep. De groepjes cursisten worden bewust klein gehouden, zes mensen per keer. En een les duurt bewust één uur. Minder houd: „Dat is al lang genoeg voor beginners. Je gebruikt ineens spie ren die je anders niet gebruikt." Een cursus bestaat uit zes lessen. De eerste vier worden gebruikt voor de theorie, daarna zijn er twee terugkomlessen waarin pas echt gewandeld wordt. Pas tijdens de derde les komen de stokken eraan te pas. Het lopen met de stokken gaat bij niemand vanzelf; dat moet je echt leren. Vol gens Kousemaker lopen sommi gen in telgang en dat is niet goed. Die bewegen dan hun rechterarm tegelijk met het rechterbeen naar voren en hun linkerarm met het linkerbeen. Kruisgang moet er zijn, dus rechterarm en linkerbeen moeten tegelijk opgaan en linker arm en rechterbeen. De tweede of derde les is Kouse maker erbij om vanuit zijn prak tijk tips te geven. Volgens Kouse maker is Nordic walking 'een prachtig middel om goed te gaan lopen'. „Het is een goeie manier om mensen bewust te maken van hun lichaamshouding. Veel men sen hebben een ingesleten, verkeer de manier van lopen. Tijdens de eerste theorielessen leren mensen te letten op hun houding. Ook zonder stokken kun je daar wat mee." IjgM Meer informatie over de cursus Nor- die walking van Lianne Minderhoud en Wouter Kousemaker is te vinden op www.fysiotherapie.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De reden waarom de Vlissingse imam Laimaz El-Majja- oui naar het Hof van Europa is ge stapt is niet zozeer dat hij schade vergoeding wil; het gaat hem voor al om de erkenning. Dat zegt zijn raadsman, Friso Heij- stek van Boogaard Advocaten uit Middelburg. De imam van de Tou- ba moskee in Vlissingen mocht ge ruime tijd niet werken, omdat de Nederlandse staat het niet nodig achtte om een imam uit het bui tenland - in dit geval Marokko - te halen. Bovendien zou El-Majjaoui niet genoeg salaris krijgen. Onzin, vindt Heijstek. „De over heid hoeft de Nederlandse arbeids markt niet te beschermen, want in de vacaturebakken bij het CWI ko men geen imams voor. Toentertijd was hier niet eens een opleiding. Daarbij kreeg mijn cliënt behalve salaris ook kost en inwoning." Volgens de advocaat is de werkver gunning ten onrechte geweigerd. „In België, Engeland en Italië heb je als imam naast een verblijfsver gunning niet eens een werkvergun ning nodig. Dat Nederland dat wel eist, is achterhaald en disproportio neel. Hier wordt het recht op vrij heid op godsdienstuitoefening van El-Majjaoui geschonden. En dat van een hele geloofsgemeenschap, omdat die na zijn uitzetting in 2005 een jaar zonder imam zat. Weliswaar won hij de procedure daartegen en mocht hij terugko men, maar toch: je kunt een imam niet dezelfde manier behandelen als een loodgieter." Heijstek verwacht de uitspraak over een paar maanden. „Ik ben positief; de zaak is helder en recht vaardig. Ter compensatie van juri dische kosten en psychische scha de hebben we een schadeclaim in gediend. Maar die is relatief heel gering. Het gaat ons immers voor al om de erkenning dat de Staat in breuk heeft gemaakt op een grond recht van mijn cliënt." Instructrice Lianne Minderhoud en fysiotherapeut Wouter Kousemaker. foto Lex de Meester Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. het alfabet van Zeeland Tramper Aagtekerke 0118-581618 Vd Berg Machines Goes 0113-212820

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33