Dagverblijf Arduin wordt brandveilig 'Die weg is maar 1,4 kilometer lang' Walchenaren knappen huisje van Rusha op Zomerconcert Stichting Chaïm helpt Albanese vrouw aan menswaardiger bestaan. De Groene Kamer actief voor weg Middelburg- Koudekerke. Gemeente wil wel meer onderzoek naar panden gehandicaptenstichting. Nachtwandeling door natuurgebied Verrassingsfietstocht van ouderenbond Openluchtconcert van Koor A58 Bibliotheek 't Spui verkoopt oude boeken Kinderen leren vliegers maken Meisjes slaan vrouw in centrum Middelburg 30 Zaterdag 16 juni 2007 PZC W Aan de voet van de Albanese bergketen wonen Rusha en haar vier zoons in een voormalig elektriciteitshuisje zonder enig comfort, foto Jaap van 't Veer door Selma Osman OOSTKAPELLE - In een voormalig elektriciteitshuisje ver in het noor den van Albanië woont een van de armste vrouwen die hij kent: Rusha. Op een desolate plek, in stank, kou en vocht. Jaap van 't Veer uit Oostkapelle trekt zich het lot van deze vrouw en haar vier zo nen aan. Al moet hij er zijn eigen hypotheek voor verhogen; hij gaat haar helpen aan een warm en com fortabel onderkomen. Van 't Veer wil met zijn Stichting Chaïm liefde brengen op plaatsen waar dat hard nodig is. Via Ko sovo, waar de stichting zich al tien jaar inzet met kleine projecten, kwam hij in 2001 in het Albanese Bajram Curri terecht. Negen bus uren verwijderd van de hoofdstad Tirana. „We zagen de armoe van dat stadje. Rusha's man dronk en verspilde al 't geld." Ondanks het gevaar van bloedwraak heeft zij haar man de deur gewezen. Die zwerft nu rond in de stad, terwijl Rusha schapenhuiden looit en haar zoons van 16, 14, 13 en 11 de stad afstruinen op zoek naar oud ij zer om te verkopen. „Het huisje van Rusha heeft beneden een stal - te smerig om te omschrijven - en boven één vertrek met 'n fornuis en 'n elektrisch kacheltje. Stroom wordt illegaal afgetapt. De ruiten zijn 's winters dik bevroren." ZOUTELANDE - In de Catharinakerk aan het Willibrordusplein in Zou- telande vindt donderdag een zo meravondconcert plaats. Het con cert wordt gegeven door Rien Bal kenende op orgel en Bernadette Heynen, mezzo sopraan. Het be gint om 20.30 uur. www.dendekkermuziek.com Den Dekker Muziek 0113-330330 Kapelle Van 't Veer ziet het als zijn chris tenplicht om Rusha te helpen. „Er is geen waterleiding, geen badka mer. 's Winters heeft ze geen wa ter om haar lijf te wassen." Na de zomer vertrekken drie Wal- cherse vrijwilligers naar Albanië om samen met arbeiders uit de buurt het huisje van Rusha op te knappen. De grond waarop het ge bouwtje staat, is van een familielid van haar man. Van 't Veer moet die eerst nog kopen. In totaal is er zesduizend euro nodig voor het hoognodige, rekent hij uit. „En dan kan ik nog niet eens waterlei ding en een badkamer aanleggen of haar het vee geven dat ze heeft moeten verkopen om in haar le vensonderhoud te voorzien." Zijn stichting zit niet dik in de slappe was. „We kunnen zelf wat missen van ons pensioen en krij gen af en toe geld van aardige men sen." Maar geld is niet het allerbe langrijkste, benadrukt hij. „Rusha is nu een nobody. Ze heeft geen ei gen identiteit, wordt nooit be zocht. Zelfs haar familie haalt de neus op voor haar situatie. Rus ha's enige wens is dat de kinderen gelukkig mogen worden. Ik wil haar laten merken dat er om haar gegeven wordt." chaim@zeelandnet.nl of telefoon: 0118-584521 Drie Walcherse vrijwilligers gaan over een paar maanden naar Al banië om het huis van de straat arme Rusha wind- en waterdicht te maken. door Carla van de Merbel MIDDELBURG - De Middelburgse stichting De Groene Kamer is één van de organisaties die niets zien in de aanleg van een parallelweg langs de N660, de weg tussen Mid delburg en Koudekerke. De stich ting is samen met organisaties als de Tuin van Zeeland en de Fiet sersbond in overleg met de provin cie Zeeland over een alternatief plan. Kern daarvan is verlaging van de maximumsnelheid van tachtig naar zestig kilometer per uur. Afgelopen week lichtte W. van door Willem van Dam YERSEKE - De stichting Arduin treft op korte termijn maatregelen om de (brandveiligheid van haar dagcentrum voor verstandelijk en lichamelijk gehandicapten in Yerse- ke te verbeteren. Het zal vermoede lijk nog enkele maanden duren voordat Arduin de bovenverdie ping van het dagverblijf aan de Paardenmarkt weer in gebruik mag nemen. De gemeente Reimerswaal som meerde Arduin onlangs om de bovenverdieping te sluiten, om dat de situatie er te gevaarlijk zou zijn. Tijdens een controle werd eind vo rige maand geconstateerd dat het gebouw, waarin ook een kringloop winkel is gevestigd, op een aantal punten niet voldoet aan de OOSTKAPELLE - Natuurmuseum Terra Maris uit Oostkapelle en Staatsbosbeheer houden zaterdag 23 juni een nachtwandeling door natuurgebied De Manteling onder begeleiding van de boswachter. De wandeling begint om 22.30 uur aan de Duinvlietweg 6 en duurt tot middernacht. Aanmelden is noodzakelijk en kan via het telefoonnummer 0118-582620. KOUDEKERKE - De Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen (An- bo) houdt donderdag een fiets tocht. De deelnemers vertrekken om 13.00 uur bij de muziektent op het Dorpsplein in Koudekerke. Waar de route heen gaat, is nog een verrassing. De tocht is on geveer dertig kilometer lang. On derweg wordt een paar keer ge stopt. Doorn van De Groene Kamer de activiteiten van zijn stichting inza ke de N660 toe tijdens een verga dering van de wijktafel Stromen- wijk/'t Zand. Net als de natuurorganisaties die zich tegen de aanleg van een paral lelweg verzetten, betreurt ook De Groene Kamer dat door de aanleg van de weg veel bomen verloren gaan. „De weg tussen Middelburg en Koudekerke is een historische weg, die gaat over kreekruggen. Dat mag niet kapot worden ge maakt", zei Van Doorn. Maar op de weg gebeuren veel ongelukken, vervolgde hij. „Het is één van de meer gevaarlijke wegen op Walche ren. De gedeputeerde vindt, te recht, dat er iets gedaan moet wor den." (brand)veiligheidseisen. Zo zijn er onvoldoende vluchtwegen en ont breekt op de begane grond een brandmeldinstallatie. Deze week hebben Arduin en de gemeente Reimerswaal overleg ge pleegd over de problemen. Zowel wethouder J. Sinke (SGP) als Ar duinwoordvoerder O. Jongewaard sprak gisteren van een 'zeer con structief gesprek'. Volgens Sinke heeft Arduin duide lijk gemaakt dat zij de kwestie 'zeer serieus' neemt en alles in het werk zal stellen om de zaak zo snel mogelijk in orde te brengen. Het dagbestedingscentrum aan de Paardenmarkt in Yerseke werd ruim twee jaar geleden geopend. Er verblijven dagelijks veertien (vooral meervoudig) gehandicap- De stichting Arduin wil het dag centrum voor gehandicapten aan de Paardenmarkt in Yerseke zo snel mogelijk aan de veiligheids eisen aanpassen. VLISSINGEN - Het Koor Lichte Mu ziek A58 geeft vrijdag een open luchtconcert op het Dijktheater in Vlissingen. Het optreden begint om 21.30 uur. Het repertoire vari eert van nummers uit Eurosong tot Jacques Brei. Het koor bestaat uit 85 leden uit Zeeland en Noord-Brabant. Als het concert door slecht weer niet door kan gaan, is dat vrijdag om 15.00 uur te lezen op www.a58.info. VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui in Vlissingen houdt van donderdag tot en met zaterdag een boekver koop. Afgeschreven bibliotheek boeken worden voor een klein be drag verkocht - de prijs begint bij 75 cent. 't Spui heeft tientallen do zen vol romans en informatieve boeken die uit de collectie gaan. De verkoop vindt plaats tijdens de normale openingtijden. Ook Van Doorn heeft met zijn stichting de cijfers van de ongeluk ken bekeken en constateert dat de meeste ongelukken op het fietspad gebeuren. Op dat vrijliggende fiets pad is tweerichtingsverkeer en er rijden ook brommers op. Verder 'Als je daar zestig in plaats van tachtig rijdt, scheelt dat maar twintig seconden' wordt er op de hoofdweg vaak te hard gereden, aldus Van Doorn. De stichting pleit daarom voor ver breding van het fietspad, een verla ging van de maximumsnelheid naar zestig kilometer per uur en snelheidsvertragende middelen op ten. Tijdens de gemeentelijke con trole bleek ook dat Arduin nooit een gebruiksvergunning heeft aan gevraagd. Met de gemeente is over eengekomen dat de vergunning binnen een paar weken alsnog wordt aangevraagd. Ze zal pas wor den verstrekt indien aan alle eisen is voldaan. Het is niet de eerste keer dat er problemen zijn gerezen rond de brandveiligheid van een Arduin voorziening in Reimerswaal. Drie jaar geleden stelde het dagelijks ge meentebestuur van Reimerswaal vast dat de veiligheid van een woonvoorziening aan de Marijke- straat te wensen overliet. Het feit dat er bij een Ar duin-pand opnieuw tekortkomin gen zijn geconstateerd, roept 'wel wat vragen op', aldus wethouder Sinke. Daarom zal de gemeente Reimerswaal binnenkort ook een woning van Arduin aan de Lange- ville in Yerseke aan een inspectie onderwerpen. VLISSINGEN - Kinderen van 8 tot en met 12 jaar kunnen de komen de weken vliegers leren maken. De workshops vinden plaats op 20 juni op basisschool De Houtuyn in Vlissingen, op 27 juni in wijk centrum de Regenboog aan de Middelburgsestraat in Oost-Sou burg en op 4 juli in Het Palet aan de Roelofszlaan in Vlissingen. Alle workshops beginnen om 13.30 uur. Deelname kost 2,50 euro. MIDDELBURG - In de Lange Delft in Middelburg kreeg een 28-jarige vrouw uit de gemeente Veere gis termiddag rond 14.40 uur enkele klappen. De vrouw raakte per ongeluk een meisje aan dat het Kruidvat wilde binnengaan. Het meisje begon te schelden en deelde, samen met een vriendin, rake klappen uit aan de 28-jarige vrouw. de hoofdweg. „Die weg is maar 1,4 kilometer lang. We hebben het uit gerekend: als je daar zestig in plaats van tachtig rijdt, scheelt dat maar twintig seconden." Met de suggesties van De Groene Kamer is een ander probleem dat speelt op de N660 nog niet opge lost en dat is het bestemmingsver keer. Langs de weg zijn boerderij en en campings. Auto's of land bouwvoertuigen die hier naartoe willen, moeten vanaf de N660 af slaan. En verkeer dat van de boer derijen en campings komt, moet de weg op zien te komen. Dit be stemmingsverkeer kruist het fiets pad en dat levert gevaarlijke situa ties op. Een parallelweg zou dit probleem de wereld uit kunnen helpen, vindt de provincie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32