tussen het radioactief afval Niet zes keer hetzelfde potje bewaren Uq b IwsS, P7P GRATIS AIRCO Kiene Covra Hanzeteam leidt zonnebootrace U heeft nog even tijd om te sparen JL &J\J Bosch Car Service Centraal depot dwingt tot nadenken over beheer collecties. www.aufovermeulen.nl CONTROLEBEURT PZC Zaterdag 16 juni 2007 3 COMMENTAAR Museumstukken tussen radioactief afval. Het is even wennen. Maar in Borssele wordt deze combinatie binnenkort beproefd. Gevaarlijk spul dat we eigenlijk zo snel mogelijk kwijt willen, staat dan naast museumschatten die we juist eindeloos willen bewaren. Gevoelsmatig klopt het niet. Maar praktisch is het wel. Want voor de Covra is het een peulenschil. De loze ruimte is er. Als de veiligheid maar niet in het geding komt door in en uit lopende conservatoren, zijn er weinig nadelen. Het zwarte schaap in het Zeeuwse industrielandschap kan dus een wit voetje halen. Dat is goed. Want de Centrale Opslag Voor Radioactief Afval heeft ondanks zijn vrolijke oranje hart - de loods voor het gevaarlijkste goedje - toch een sinistere uitstraling. Er is een onoplosbaar probleem voorlopig in beton gegoten. De directie van dit 'bedrijf is gelukkig minder rigide. De koppeling tussen de brede depotwensen van musea en de loze ruimte te Borssele is ronduit kien. Want er is geen enkele reden om de afvalopslag overmatig te isoleren van de maatschappij. Dat maakt het probleem niet makkelijker. Op weg naar de toekomst ligt straks bij de Covra naast een claim een belofte. Wie had dat gedacht? door Ernst Jan Rozendaal Het aanbod van de Covra kan een katalysator zijn voor vernieuwing van het collectiebeheer in Zeeland, meent directeur Wilbert Weber van het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlissingen. Dat gaat deze zomer als eerste voorwerpen uit de collec tie onderbrengen in Vlissin- gen-Oost. „Zoek je alles in eigen huis of zoek je samenwerking? We lopen hier aan tegen een bedrijf dat goed beschouwd heel veel over eenkomsten heeft met musea, na melijk als het gaat om bewaren en beheren op de lange termijn." Niet alleen profileert Covra zich als sponsor, het bedrijf ontneemt mu sea ook de noodzaak om in geval van nood altijd maar bij de over heid aan te kloppen. „Ik ben voor honderd jaar af van mijn depotpro bleem", zegt Weber bijna jui chend. „In de Randstad vallen ze om van verbazing. Het Rijksmu seum heeft in Lelystad een kleiner depot dat maar voor veertig jaar is gegarandeerd." De Zeeuwse musea 'Het Rijksmuseum heeft een kleiner depot dat maar voor veertig jaar is gegarandeerd' moeten niet voor de verleiding be zwijken de ruimten van de Covra zomaar vol te stouwen, aldus We ber. „We moeten het lef hebben de vraag te stellen wat we willen bewaren. We moeten ook durven 'ontzamelen'. Niet zes keer hetzelf de potje bewaren, zeker als het nauwelijks museale waarde heeft." In een centraal depot kunnen mu sea gezamenlijk werken aan één collectie Zeeland. Weber hoopt niet alleen verlost te worden van een depotprobleem, hij ziet ook nieuwe mogelijkheden. „Wij zou den ons graag ontwikkelen tot de beheerder van de VOC-collecties in Nederland. Nu dient zich een natuurlijk verzamelpunt aan." Je vindt de auto die ie zoekt Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 VLISSINGEN - Het team van de Han zehogeschool in Groningen leidt het algemeen klassement van de Zeeuwse zonnebootrace. Dagwin naar in de klasse A werd gisteren het Tennet Solarteam uit Rijswijk, in de B klasse Quick Solar 1 uit Den Bosch, in de open klasse An- dela Solar team uit Balk en in de standaardklasse het team De Ruy- ter uit Vlissingen. Als lezer van de PZC kunt u nu al een tijd sparen voor 50% korting op een Johnson Brothers servies (member of the Wedgwood groep). Vanwege het grote succes is deze actie verlengd tot 20 oktober. LI kunt uw spaarkaarten inleveren tot 20 november. Spaar dus nog meer serviesonder delen bij elkaar of start alsnog met sparen! Ga voor meer informatie naar www.pzc.nl/spaaractie I Bij inlevering van deze bon beeft u recht op een y Visuele inspectie op lekkage Temperatuurmeting en lage druk meting AXEL Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zuid 18 ^0115 - 56 20 45 j BORSSELE Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8 <*0113 - 35 08 63 I GOES Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 <*0113 -27 36 65 KAPELLE Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat 59 <*0113 - 34 13 15 KOUDEKERKE Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 <*0118-551991 MIDDELBURG Auto Service Van Liere bv Voltaweg 33 <*0118 - 62 76 80 VLISSINGEN Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4 <*0118 - 46 46 44 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 <*0118 - 59 15 24 i ZIERIKZEE Autobedrijf Legemaate Boerenweg4 <*0111 -41 26 86 Compleet, goed, betaalbaar PZC Donja Odijk luchtfoto Covra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3