Nieuwe raadkaart Decor voor Rembrandtfilm Mae eên van deze kon ik nie raoie Mr Buitengebied 20 Zaterdag 16 juni 2007 PZC Aan de hand van de collectie van Hans Lindenbergh maken we een mo lentocht door Zeeland. Deze keer een beeld uit het zuiden. Om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden over de situatie toen en nu zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 22 juni worden ge zonden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van een goede oplossing worden als gebruikelijk drie waardebonnen verdeeld. door Rinus Antonisse Op de stadswallen van Brouwershaven zien we molen De Haan die in 1724 werd gebouwd als stenen bovenkruier, meldt J. van Dtiel uit Nieuwerkerk over de raad kaart van vorige week. „Bij de op richting van het kadaster in 1807 stond de molen op naam van N. van der Weele-Gast. In 1898 werd Leendert van den Hamer mole naar. Hij werd opgevolgd door zijn zoon Simon. Zijn broer werd later een bekende molenmaker en res taurateur." Deze inzender en D. E. Tollenaar uit Terneuzen weten nog dat de molen in 1969 diende als decor van een film over het leven van Rembrandt. „Mevrouw Van den Hamer-van der Weele speelde de rol van Rembrandts moeder." Kees Stevense uit Middelburg da teert de ansichtkaart omstreeks 1920. „Deze op de zogenaamde 'Krabbendieke' door de aanne mers Ewout de Man en Pieter van den Boomgaard gebouwde molen kwam in de plaats van de in 1653 door Jan Adriaan Taback gebouw de standerdmolen." Molen De Haan was aanvankelijk eigendom van de gemeente en werd in 1784 verkocht aan Jacob de Bruine voor 1000 ponden Vlaams, aldus Stevense. De molen was tot 1954 in bedrijf en werd in 1967 gerestaureerd. Rechts op de kaart aan de Nieuw- straat is de 'paddulve' te zien, een drinkput voor het vee. Achter de bomen de woonhuisjes van de fa milies Dekker, Van 't Hof en Den Boer. Rechts van de molen staat het molenhuis met schuur van mo lenaar Leendert van den Hamer. Links staat het boerderijtje van P. van Sluis en verderop het huis met schuur van Gerrit Dekker. T. W. Rosmolen uit Zierikzee wijst erop dat de situatie tegen woordig helemaal veranderd is. De paddulve rechts is allang gedempt en er is een rij woningen verrezen. Volgens Charly van Oeveren uit Zierikzee staat de molen aan de straat Krabbendijk. De molen staat op de in de volksmond genoemde 'geitendiek'. Kees Fase uit Sint-Annaland schrijft dat door de plaats op de vestingwei, de molen eigenlijk een walmolen is, al wordt daar ge woonlijk een stellingmolen mee bedoeld. „Opmerkelijk is dat deze molen drie toegangsdeuren heeft, wat gemakkelijker is dan twee. Er dient er altijd een gesloten te zijn aan de kant waar de wieken draaien." Hij noemt als eigenaren van de molen ook nog de namen van Abr. Boluyt, M. van de Panne-Bo- luyt, C.G. en M. Hanse.C. en P. Pleijte, A. C. Kodde, D. J. Opree en L. Tieleman, die de molen in 1962 verkoopt aan architect H. A. Hoo- gervorst te 's Gravenhage. De waardebonnen gaan naar: C. van Oeveren en T. W. Rosmolen, Zie rikzee, van Driel, Nieuwerkerk. door Engel Reinhoudt 'Leune op de bromfiets', genoemd in een vorig artikel, is van Rien de Jonge (Jilles de Puut) uit zijn bundeltje Spelerieën. Vandaag opnieuw een gouwe ouwe.Van mevrouw Van Damme uit Oost-Souburg kreeg ik hetzelfde verhaaltje als van de heer Hennekij uit Krabbendijke. Een kos telijk verhaal in dichtvorm, waarvan mij ook nu weer de bron onbekend is. Het is te lang om het helemaal over te nemen, maar te leuk om het niet in het kort na te vertellen. Het heet 'Van Joasje de klompemaeker die gaer- ne voorzanger in de kerke wou worre.' Joasje haast zich naar de pastorie. De meid verschrok en keek beteuterd, zie docht an ongeval of brand. „Is d'n doomnie thuus?", vroeg Joasje jachtig. „Ja, mae wat is t'r toch an d'and „Niks, ou je mond, 'k mö d'n doom'nie spreke." „Mae Joas, wat is t'r toch, ik zie...." „Och meid, ou toch je groate lebbe, 'k mö doomnie spreke, anders nie." Joas heeft vernomen dat de voorzanger is overle den en nu wil hij graag in aanmerking komen voor deze functie. De dominee, niet goed raad wetend met de situatie, stelt hem op de proef „Dat kan ik aollemille doom'nie, luuster jie dan maer is naer mien." En mie een stemme as van een ezel zong Joas zien do, re, mi, fa, sol, la si. Dan zegt de dominee dat Noach drie zonen had: Sem, Cham en Jafet. En vraagt vervolgens wie de vader was van Cham. Joas moet het ant woord schuldig blijven. Hij krijgt een dag be denktijd, maar belooft meteen terug te komen als hij het antwoord weet. Joasje lopt terug naer zien uusje. Trui komt urn te gen op het pad. En nieuwsgierig zöas aolle vrouwen, vraegt ze of dat 'n 't baantje al ad. „Nog nie", zei Joas, „maer 't scheelt eêl weinig, Ik most een soort examen doe. Eest zienge, psalmen op neuten, je weet wè, do, re, mi„En toen?" „En toen? Toen deed ie mien wè onderd vraegen, van Jacob, Mozes, Tobias. Mae eên van deze kon ik nie raoie, omdat die vee te moeilijk was Noe vroeg ie mien naer Cham z'n vaoder, oe dat die eêtten, die malle vent Oe zou ik zö iets kunne weet, 'k die Cham z'n vao der nooit ekend." „Wel stommen ezel", riep toen Truitje, „neê maer, da's toch wè aol te kras. Wis jie nie wien van Noachs zeunen, de vaoder van die zeunen was? Ik za joe dat is dudelijk maeke. Je weet dat Kees den Meulenaer Drie zeunen eit, Jan Piet en Klaasje, dat is je zeker toch wè klaer? En noe mö je mien is vertelle, of jie noe nog nie raoie kan, As Kees de meulenaer drie zeuns eit wien dan de vaoder is van Jan?" „Verdikke ja", en wee liep Joasje zö ard as ie mae loape kost Naè 't doom'nies uus, vloog gauw de stoep op en trok de belle aest uut de post. En amper was de deure open of Joasje vloog de trap pen op. En regelrecht ni doom'nies kaemer, zelfs zonder dat ie ad eklopt. "Zeg doom'n ie", riep 'n buten aesem, „ik weet het oar, 'k 't antwoord klaer! Die vaoder van die Cham.... je weet wè, dat is ier Kees de meulenaer."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20