Zeeland Museumstuk is veilig Mosselprotocol in ijskast Natuur De krant 4 weken voor €9f95! PZC 'Ik loop al wat jaren mee in de museumwereld, maar van een honderdjarig contract heb ik nooit gehoord' Nieuw seizoen voor bodemmosselen begint rond 8 juli. 2 I Zaterdag 16 juni 2007 PZC MAIKEL HARTE Het varken was deze week prominent in het nieuws. De supermarkten kondigden aan te stoppen met de ver koop van vlees van onverdoofd gecastreerde varkens en in juli gaan de nieuwste voorschriften van het ministerie van Landbouw in, die boeren voorschrijven dat ze voor var kens speeltjes moeten hebben om verveling tegen te gaan. Als ik dat zo hoor, verwacht ik dat onze polders er de komen de jaren aanmerkelijk leuker op worden, want als verveling bij varkens moet worden tegengegaan, dan lijkt me dat dit ook moet bij andere dieren. Een trampoline voor de schapen, een poppenhoek voor de kippen. En zagen we koeien tot nu toe al leen in tv-reclames het zwembad in duiken, binnenkort roept ook de boer in uw buurt naar Klara III: „Ik zeg nog zo: geen bommetje!" Ik hoop wel dat m'n biefstuk, kippenbout en rookworst er niet minder door zullen sma ken, want dat is toch het doel waarvoor we die dieren houden: we eten ze op. Maar daar moe ten we tegenwoordig voorzichtig mee omspringen, want zoals gezegd: vlees van onverdoofd gecastreerde varkens gaat in de ban. Eerst verdoven dus, maar hoe zit het dan met slachten, want dat is voor een varken vast ook geen pretje? De tijd dat we in een berenvel met een speer het bos introk ken, ligt ver achter ons, maar raken we niet erg ver verwij derd van de natuur? Althans in het Westen, want in een groot deel van de wereld zal aan speeltjes voor het rondlo pend etenswaar niet gedacht worden en aan verdoven al he lemaal niet. Om nog maar te zwijgen over al die dieren die elkaar opeten. Of gaan we straks nog tegen een leeuw zeggen dat-ie met z'n klauwen van een zebra af moet blijven. Van die ene leeuw die ik ken, kan ik z'n reactie al raden: „Asjemenou!" Binnenkort roept ook de boer in uw polder: geen bommetje! COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe- slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon- 'fel' w f;"f' hfl'i Mil tó j nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeelsadvertenties: tel. 055- 5388000, fax 055-5388210, arbeids- markt@wegenerdagbladen.nl. Business to business, onroerend goed, educatie- en zorgadvertenties: tel. 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. De Covra wil de Zeeuwse musea in één klap verlossen van alle opslagproblemen. Het genereuze aanbod roept wel de vraag op wat wel en niet voor het nageslacht moet worden bewaard. door Ernst jan Rozendaal Musea verstaan de kunst van laten zien, de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Vlissingen-Oost ver staat de kunst van het bewaren, zegt directeur Hans Codée. „Als mensen horen dat wij hier voor tenminste honderd jaar radioactief afval bewaren, dan zeggen ze vaak: 'Zo lang?'. Dan vraag ik ze vaak of ze zich realiseren hoe lang we in Nederland al de schilderijen van Rembrandt bewaren. Honderden jaren." Het is geen toeval dat hij Rem brandt erbij haalt om zijn punt te maken. Codée is namelijk een kunstliefhebber. Als het even kan, combineert hij zijn hobby met zijn werk. Zo vroeg hij de Middel burgse kunstenaar William Verstraeten om het Hoogradioac- tief Afval Behandelings- en Opslag gebouw (Habog) onder handen te nemen. Die transformeerde de op slagbunker enkele jaren geleden tot een opvallend oranje kunst werk met wiskundige formules van Einstein erop. Tegenwoordig stelt Codée ook de kantoorruim ten van de Covra beschikbaar aan kunstenaars die een plek zoeken om te exposeren. Zijn nieuwe idee is een even lo gisch als spectaculair vervolg. De opslagloodsen voor laag radioac tief afval bevatten veel loze ruim te. Waarom zou hij die niet aanbie den aan de Zeeuwse musea? Die kunnen daarmee in één klap hun opslagproblemen oplossen. Codée: „Ik hoorde dat de musea problemen hadden met het bewa ren van hun collectie. Ik trigger op Depots van Zeeuwse musea dat woord bewaren. Ik zag meteen dat we elkaar zouden kunnen vin den. Waaraan moet een goed de pot voldoen? Het moet goed afge sloten kunnen worden, er moet be veiliging en toezicht zijn, en er is een goede klimaatvoorziening no dig. Dat hebben we allemaal." In een gesprek met museumconsu lent Leo Adriaanse bood Codée een honderdjarig contract aan voor een centrale depotvoorzie ning voor de Zeeuwse musea. „Ik loop al heel wat jaren mee in de museumwereld", zegt Adriaanse, „maar van een honderdjarig con tract voor een depot heb ik nog nooit gehoord." Het aanbod komt als geroepen. Veel musea zijn gehuisvest in histo rische gebouwen die niet als mu seum zijn gebouwd. Over het alge meen is het moeilijk, zo niet on mogelijk, het klimaat daar goed te beheersen. Wegens ruimtegebrek worden collecties ook elders opge slagen. „Vaak is het dan een schuurtje of een oude loods", ver klaart Adriaanse. Voeg daarbij de van de Vereniging van Zeeuwse Musea. Besloten is een pilot uit te voeren om zicht te krijgen op de praktische problemen en de beno digde financiën. De depotruimte wordt weliswaar gratis beschik baar gesteld, maar de musea moe ten zelf zorg dragen voor stellin gen waarop ze hun voorwerpen opbergen. Ook moet worden nage gaan hoe beheerders het makke lijkst toegang krijgen tot de mu- seumvoorwerpen. Het is onhandig als ze zich elke keer opnieuw moe ten aanmelden en legitimeren, maar de Covra wil ook niet heb ben dat jan en alleman in en uit loopt. Verder moet de proef uitwij zen welke voorwerpen wel en niet geschikt zijn om in de loods te be waren. Het klimaat daarin is welis waar gecontroleerd, maar al te kwetsbare objecten - zoals textiel of papier - kunnen er niet worden bewaard. De pilot wordt uitge voerd in samenwerking met het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlissingen. In oktober viert de Covra haar beperkte financiële middelen van musea en het is duidelijk dat de potvoorzieningen in Zeeland op zijn zachtst gezegd niet optimaal zijn. Alleen het Zeeuws Museum beschikt over een groot en mo dern depot, maar daarvan kunnen andere musea niet of nauwelijks gebruik maken. Het Stadhuismu seum in Zierikzee werkt aan een nieuwe depotvoorziening. In het kader van het Museum In ventarisatie Project (Musip) van de Stichting Cultureel Erfgoed Zee land (SCEZ) kregen de Zeeuwse musea vorig jaar de vraag voorge legd of ze behoefte hadden aan een centraal depot. Elf musea rea geerden enthousiast, negen gaven aan wel behoefte te hebben en tien zagen het niet zitten. Gecon stateerd werd dat in ieder geval 3000 vierkante meter nodig is. Die ruimte is bij de Covra te vinden. Het aanbod van Codée is inmid dels besproken in de vergadering Alleen het Zeeuws Museum beschikt over een ruim en modern depot. In het Stadhuismuseum in Zierikzee wordt gewerkt aan een nieuw mu seumdepot. De Vleeshal in Middelburg heeft zijn collectie ondergebracht bij het Mu seum voor Hedendaagse Kunst Antwerpen (MUHKA). Uit het Museum Inventarisatie Project blijkt dat 133 van de Zeeuwse deel collecties (108.841 objecten) onder goede omstandigheden worden be waard, van 113 deelcollecties (65.267 objecten) zijn de omstandigheden matig en zorgelijk en van 13 (4169 objecten) ronduit slecht. vijfentwintigjarig bestaan. Tijdens een symposium over bewaren zou den dan de eerste resultaten van de proef bekend moeten worden gemaakt. In het voorjaar van 2008 gaat de tweede fase van het pro ject in. Dan moet duidelijk wor den hoeveel Zeeuwse musea gaan meedoen en welke kosten zijn ver bonden aan de definitieve inrich ting. Voor de inrichtingskosten van de pilot levert Codée een sponsor, maar uiteindelijk geldt volgens hem het principe 'de ge bruiker betaalt'. „De kosten voor het gebruik staan naturlijk in geen verhouding tot die van het ge bouw en de bewaking." Adriaanse kan zich voorstellen dat tegen die tijd de provincie om een bijdrage wordt gevraagd. „Feitelijk kan zij dan voor een koopje een centrale depotvoorziening van de grond helpen." De museumconsulent sluit niet uit dat ook musea buiten Zeeland hun collectie bij de Covra willen stallen. „We starten nu met Zeeuwse musea, maar er is zoveel ruimte dat ik me kan voorstellen dat we dit landelijk gaan aanbie den. Ik heb het idee voorgelegd aan het Instituut Collectie Neder land en dat reageerde positief ver rast." Ook Codée ziet het zitten. „Als de proef slaagt en er blijkt in teresse te zijn, dan zou dit zeker tot een nationaal project kunnen uitgroeien." Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal D ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Harmen van der Werf YERSEKE - Voorlopig komt er geen kwaliteitsprotocol voor Zeeuwse mosselen. Besprekingen tussen Ho reca Vlaanderen en de Zeeuwse mosselhandel, die in mei begon nen, hebben tot nu toe weinig op geleverd. „Wij zijn nog aan het snuffelen", meldt voorzitter J. de Haes van Horeca Vlaanderen. „Snuffelen gaat vooraf aan knuffe len." E. Foudraine, directeur van schelpdierbedrijf Prins Dinge- manse in Yerseke, is bij het overleg met Horeca Vlaanderen betrok ken. „We zijn nog geen steek opge schoten", zegt hij in alle eerlijk heid. Hij verwacht niet dat er al voor het nieuwe mosselseizoen een kwaliteitsprotocol is. „Want het is heel lastig absolute cijfers aan bijvoorbeeld het visgewicht van mosselen te plakken. Mosse len zijn een natuurproduct en het moet commercieel haalbaar zijn. De mosselveiling hanteert boven dien al een kwaliteitsprotocol." Ho reca Vlaanderen wil bovenal dat aan mosselrestaurants de beste kwaliteit mosselen wordt geleverd. Het bodemmosselseizoen begint rond 8 juli, aldus Foudraine De kwaliteit is volgens hem beter dan in 2006. Het weer zit mee en de meeste mosselen komen van de Waddenzee, die vollere mosselen oplevert dan de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2