Kankerbestrijding belegt tabaksvrij Helft banen vervalt bij fusie Nuon/Essent Investeerders staan massaal in de rij voor Betuweroute Hoge Raad: uitspraak ABN Amro voor half juli Organisatie gaat criteria opstellen voor verantwoord beleggen. Grootste klappen vallen bij netwerkbedrijven en hoofdkantoren. Spoorlijn wordt vandaag officieel geopend door koningin. LaSalle speelt een grote rol in de overnamestrijd rond ABN Amro. 1 6 I Zaterdag 16 juni 2007 PZC AMSTERDAM - De KWF kankerbes trijding gaat volledig 'tabaksvrij' beleggen. De organisatie heeft de afgelopen dagen al haar aandelen verkocht in de beleggingsfondsen Robeco, Robeco North America en ABN Amro Europe Equity Fund. Dat heeft KWF gisteren la ten weten. Eerder deze maand bleek uit on derzoek van het Vara/NPS-pro- gramma Zembla dat de KWF Kan kerbestrijding indirect een deel van het vermogen in de vier groot ste tabaksfabrikanten van de we reld belegde. Volgens KWF ging een klein per centage (0,21 procent) van het be legde geld naar de tabaksindustrie. „Maar beleggen in tabak is in strijd met het beleid van de KWF Kan kerbestrijding." Uit het onderzoek van Zembla bleek ook dat er KWF-geld terechtkomt bij cluster- bommenproducenten en bedrij ven die zich schuldig maken aan kinderarbeid. Een woordvoeder van KWF zei gisteren dat beleggen in clusterbommen 'een helder ver haal is', maar dat er 'een brede groep beleggingen overblijft waar over je kunt discussiëren. Kerne nergie bijvoorbeeld is een discus sie waard'. KWF Kankerbestrijding zegt in het kader van de VFI, de branche vereniging van landelijk wervende goededoelenorganisaties, samen met haar zusterorganisaties voor goede doelen te gaan werken aan het opstellen van heldere criteria voor ethisch verantwoord beleg gen. „De uitkomst daarvan zal zo nodig leiden tot nadere aanpassingen in de beleggingsportefeuille van KWF Kankerbestrijding." In het schooljaar 2007-2008 biedt ROC Zeeland de volgende cursussen voor buitenlanders aan: 1. Inburgeringscursussen: dag/avond a) cursus voor nieuwkomers die opgeleid willen worden voor het inburgerings examen of alleen de Nederlandse taal willen leren. Toelatingseisen: geen. Duur van de cursus en het aantal lesuren per week is afhankelijk van het startniveau en de opleiding in eigen land. b) cursus voor oudkomers die zich willen voorbereiden op het inburgerings- examen. Toelatingseisen: geen. De inhoud van de cursus wordt afgestemd op de individuele behoefte van de cursist. Duur van de cursus is afhankelijk van het instapniveau. c) training inburgeringsexamen. Korte cursus van 12 weken om te oefenen voor het inburgeringsexamen, zowel voor oud- als nieuwkomers, 1x per week. Toelatingseisen: taalniveau ligt al dicht tegen het gevraagde niveau van het examen aan. d) module Kennis van de Nederlandse samenleving. Cursus voor oud- en nieuwkomers die al voldoende kennis hebben van de Nederlandse taal, maar die zich willen voorbereiden op dit onderdeel van het inburgerings examen. Duur van de cursus 12 weken, 1x per week. 2. Intake en niveaubepaling: Geen cursus, maar door middel van een intakegesprek en toetsing wordt het niveau van de aanwezige kennis van de Nederlandse taal getoetst. Voor buitenlanders die willen weten of ze de taal voldoende beheersen om deel te nemen aan het inburgeringsexamen of het staatsexamen. Toetsing op afspraak. 3. Training examen buitenland: Korte cursus van 8 weken voor migranten die zich willen voorbereiden op het inburgeringsexamen buitenland. Toelatingseisen: geen 4. Niveauverhoging Nederlandse taal: Cursus voor Nederlandse taalleerders die hun lees-,schrijf-, luister- en/of spreekvaardigheid willen verbeteren. Dag- of avondcursus, 2x per week les. Toelatingseisen: minimaal taalniveau 2/A2 5. Training staatsexamen I en II: (alleen in Goes) Cursus waarin cursisten o.a. met voorbeeldexamens worden voorbereid op het staatsexamen. Twee keer per week les, gedurende 1 cursusjaar óf spoedcursus van 6 weken. Toelatingseis jaarcursus: niveau 2/A2, voor spoedcursus: niveau 3/B1. 6. Cursus Nederlandse taal-cultuur-geschiedenis: Cursus zowel voor Nederlanders als buitenlanders. Door middel van o.a. films, boeken, gastsprekers en excursies wordt de kennis van de Nederlandse cultuur uitgebreid. Toelatingseis voor buitenlanders: minimaal taalniveau 3/B1. Cursusplaatsen: Goes contactpersoon: Winny van Rossum/Tonny Blaauw, telefoon: (0113) 558000 Zierikzee contactpersoon: Ria van Sluijs, telefoon: (0111) 416368 Tholen contactpersoon: José Baaij, telefoon: (0166) 603194 door Chris van Alem ARNHEM - Bij de fusie tussen Es- sent en Nuon vallen de zwaarste klappen bij de netwerkbedrijven en op de hoofdkantoren. Daar ver dwijnt meer de helft van de 1450 banen. Bij de netwerkbedrijven verdwijnen 420 banen, op de kan toren 350. Dat blijkt uit vertrouwe lijke documenten over de fusie. De samensmelting kost 435 miljoen euro. Daarvan gaat 173 miljoen op aan integratie van de computersys temen. De helft van de besparing komt uit bezuinigingen op de hoofdkantoren. De fusie moet tot 2010 jaarlijkse driehonderd miljoen euro aan be sparingen opleveren. De waarde van EssentNuon, zoals het füsiebe- drijf zal heten, groeit met 2,8 mil jard in vergelijking met de opgetel de waarde van de ondernemingen afzonderlijk. Ofschoon de aandeel houders er nog over moeten be sluiten, moet de samenvoeging met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 2007 haar beslag krijgen. Binnen honderd dagen na de feite lijke fusie moet EssentNuon wer ken 'zonder wezenlijke onderbre king van de bedrijfsvoering'. Uit de documenten blijkt dat Essent Nuon een waarde heeft van 25,1 miljard euro. Het Essent-deel is met 14,8 miljard het grootst. Van dat bedrag wordt één miljard toe gerekend aan de afvalpoot van Es- sent. Om die reden krijgen de aan deelhouders van Essent een be lang van 55 procent in de nieuwe onderneming. De waardebepaling wordt getoetst door accountant Wl De beoogde samensmelting bete- kent dat 770 banen verdwijnen van de 1450 arbeidsplaatsen die beide energiebedrijven nu in to taal hebben. KPMG. De waardeverdeling kan al leen nog worden aangepast als ver anderingen in de waarde van Es- sents afvalpoot en de 'cross border leases' daartoe aanleiding geven. Met dat laatste worden de netwer ken bedoeld die de bedrijven aan buitenlandse investeerders hebben verkocht. De netwerken worden van hen gehuurd. De gedwongen afsplitsing van de netwerken die minister Van der Hoeven (Econo mische Zaken) nastreeft kan lei den tot schadeclaims. Mocht de fusie met Nuon afketsen - aandeelhouders die goed zijn voor ruim eenderde van het kapi taal zijn tegen - dan raadt advies bureau Lazard de aandeelhouders van Essent aan om, na afsplitsing van het netwerk, de commerciële activiteiten samen te voegen met een internationale concurrent. Het is ook mogelijk de aandelen aan zo'n bedrijf te verkopen. Zelf op overnamepad gaan is geen optie, meent Lazard. door Chris van Alem ZWIJNDRECHT - Investeerders ver dringen zich voor het bedrijf dat de Betuweroute exploiteert. Dat zegt de directie van Keyrail uit Zwijndrecht, exploitant van de Be tuweroute. Keyrail is verantwoor delijk voor de planning van ritten, de verkeersleiding en het onder houd van de Betuweroute. De 4,7 miljard euro kostende spoorlijn wordt vandaag officieel geopend door koningin Beatrix. Tot dusver zijn alle pogingen mis lukt om het bedrijfsleven bij dit goederenspoor te betrekken, al leen staatsbedrijf Prorail en de ge meentelijke havenbedrijven van Rotterdam en Amsterdam nemen deel in Keyrail. Gezamenlijk leg gen zij maximaal 26 miljoen euro in. Een eerdere poging van toen malig minister Karla feijs van Ver keer om een commerciële partij (de Australische investeringsmaat schappij Babcock8tBrown) te laten deelnemen in de exploitatie, liep uit op ruzie tussen de Australiërs en Prorail. Volgens directeur Sjoerd Sjoerds- ma van Keyrail hebben binnen- en buitenlandse investeerders en logistieke dienstverleners nu wel belangstelling. Oorzaak is de snelle groei van het goederenvervoer per spoor in Nederland. Maar voor Keyrail heeft het aantrekken van nieuwe aandeelhouders nog geen prioriteit. Eerst wil de exploitant het goederentransport op gang brengen. Volgend jaar wordt met potentiële aandeelhouders gespro ken. De eerste commerciële trei nen gaan zondagnacht over de spe ciale goederenlijn. Dit jaar zullen dat er zo'n vijftig per week zijn, in 2008 vijftig per dag en vanaf 2009 drie keer zoveel. „Daarmee zitten we aan de grens van de capaciteit die het aansluitende Duitse spoor aankan", zegt mededirecteur Cees Tommei van Keyrail. DEN HAAG - De Hoge Raad doet binnen een maand uitspraak over de verkoop van LaSalle door ABN Amro. „Alle partijen vragen om spoed", zegt een woordvoerster. „Wij streven nu naar een uit spraak voor half juli." In New York is de rechtszaak van Bank of America tegen ABN Am ro uitgesteld tot 27 juli, in afwach ting van de uitspraak in Neder land. Bank of America heeft ABN Amro voor de rechter gedaagd van wege de verkoop van LaSalle. De Amerikaanse bank eist een forse schadevergoeding als de verkoop van LaSalle niet doorgaat. ABN Amro verkocht LaSalle aan Bank of America voor 21 miljard dollar. De verkoop was onderdeel van een overnamedeal van ABN Amro door de Britse bank Bar clays. Maar de Ondernemingska mer bepaalde vorige maand dat ABN Amro de verkoop eerst moet voorleggen aan de aandeelhou ders. ABN Amro ging daarop in cassatie bij de Hoge Raad. LaSalle is momenteel de spil in de overnamestrijd rondom ABN Am ro. Barclays wil ABN Amro alleen overnemen als LaSalle verkocht wordt aan Bank of America. De Britten krijgen tegenstand van een consortium van Fortis, Royal Bank Mag ABN Amro LaSalle verko- pen? Dat is de vraag waar de Ho ge Raad zich over gaat buigen. La Salle is de spil in de overname strijd rond ABN Amro. of Scotland en Banco Santander. Dat trio wil ABN Amro ook over nemen, maar op voorwaarde dat LaSalle niet aan de Amerikanen verkocht wordt. Als de Hoge Raad de uitspraak van de Ondernemingskamer volgt, is de kans groot dat de ver koop van LaSalle niet doorgaat. Analisten verwachten dat de aan deelhouders een voorkeur hebben voor een overname van ABN Am ro door het bankentrio, omdat hun bod aantrekkelijker is. Bar clays biedt 65 miljard euro in aan delen, het banktrio biedt 71 mil jard euro, grotendeels in contan ten. Volgens zakenbank Theodoor Gi- lissen heeft het bankentrio mo menteel de beste kaarten in han den om de strijd om ABN Amro te winnen. Nederlands voor buitenlanders NT2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16