Personeel krijgt 7,65 procent meer loon 'Er moet echt héél veel geld hij' Jan Kleian, vakbond ACOM-CNV PZC Zaterdag 16 juni 2007 15 kosten van de missie in Uruzgan lopen enorm op. De begroting is al bijgesteld van 340 miljoen naar 580 miljoen. Waarschijnlijk zal die uitkomen op 700 miljoen." Vakbondsleider Kleian ziet het half miljard extra als een sigaar uit eigen doos. „Uit uitgelekte stuk ken blijkt dat er flink gesneden gaat worden in het materieel. Acht tien Fi6's, een kwart van alle Leo- pardtanks en een derde van de gloednieuwe pantserhouwitsers staan op de nominatie om ver kocht te worden." Het verkopen van materieel is vol gens defensiespecialist prof. dr. Rob de Wijk van het Haagse Cen trum voor Strategische Studies 'in één woord verschrikkelijk'. „Het is alsof je je tafelzilver verkoopt om in je huis te kunnen blijven wo nen. Voor een rijk land als Neder land is dit pure armoede. We be steden maar 1,5 procent van ons Bruto Nationaal Product aan De fensie. In 1989 was dat nog 2,8 pro cent. In de afgelopen vijftien jaar is er onafgebroken bezuinigd op de begroting. Begin jaren negentig bedroeg die 14 miljard gulden, nu 8 miljard euro. Als we bij de top van de NAVO willen blijven ho ren, kunnen we dit niet volhou den. Meer geld is dan echt de eni ge remedie." PvdA-Kamerlid Angelien Eijsink deelt die mening niet. „Het gaat niet alléén om geld. Defensie is al jaren bezig met de invoering van een nieuw computersysteem. Dat ene project is al honderden miljoe nen duurder geworden dan ge pland. Er wordt lang niet altijd goed omgegaan met het geld dat er is." Ook CDA-Kamerlid Raymond Knops waarschuwt voor onnodige paniek. „Natuurlijk wordt terecht de vraag gesteld of wij met de hui dige middelen onze ambities kun nen blijven waarmaken. Ik zal de plannen die de minister eind deze maand presenteert dan ook zéér kritisch beoordelen. Maar het ver kopen van een aantal tanks, die het grootste deel van de tijd toch in de garage staan, hoeft geen ramp te zijn. Zeker als het geld ge bruikt wordt om het knellende personeelstekort op te lossen." WD'er Arend-Jan Boekestijn pleit onomwonden voor meer geld. „We hadden die 500 miljoen voor het generaal pardon beter in de krijgsmacht kunnen steken. Het ka binet maakt structureel de verkeer de keuzes." Volgens Rob de Wijk is de lauwe reactie van het grootste deel van de Kamer het bewijs dat er geen politieke wil is om echt broodnodi ge investeringen in de krijgsmacht te doen. Cynisch: „Het gaat hier om politieke keuzes. Je kan ook be sluiten om de krijgsmacht af te schaffen. Dan houdt Bos 8 miljard over. Of aan veel minder dure mis sies mee te doen. Als er maar een goed onderbouwd verhaal achter- zit. Het Nederlands defensiebeleid is al vijftien jaar lang gericht op de korte termijn. Het ontbeert visie." DEN HAAG - Al het defensieperso neel krijgt de komende twee jaar 7,65 procent meer loon. Het bur gerpersoneel bij defensie krijgt daar nog eens 0,8 procent extra sa laris bovenop. Verder loopt de ein dejaarsuitkering op naar 3,5 pro cent. Dat hebben de militaire vakbon den in de nacht van donderdag op vrijdag afgesproken met het minis terie van Defensie, zo hebben ze gisterochtend gezamenlijk bekend gemaakt. De vakbonden zullen het onderhandelingsresultaat voor leggen aan hun achterban. Het cao-overleg begon in februari. De cao krijgt een looptijd van twee jaar en gaat met terugwerken de kracht in op 1 maart 2007. Ook zijn er afspraken gemaakt over het flexibel personeelssysteem. Zo wordt de loopbaanbegeleiding ver beterd en moeten ingezette militai ren straks arbeid en zorg beter kunnen combineren. fjèw v - v. 1 De F16 (foto boven), de gloednieuwe pantserhouwitser (midden) en de Leo pard 2 gevechtstank (onder) staan volgens uitgelekte stukken op de nomi natie om verkocht te worden. foto's Defensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15