Zeeland Suggestie terrorisme in rechtszaak i ÜBB Dansers hoeven Zeeland niet meer uit voor professionele opleiding Staten willen geen actie voor komst tweede kerncentrale Continu toezicht Rijkswaterstaat op alle Zeeuwse hoofdvaarwegen Anonieme brief wijst naar hoofdverdachte in Lupine-zaak. Motie van WD krijgt alleen steun van SGP en Partij voor Zeeland. Cios begint schooljaar 2008/2009 met mbo opleiding dans. Wij starten weer eind augustus Volwasseneneducatie vmbo-t, havo, vwo PZC Zaterdag 16 juni 2007 35 door Emile Calon MIDDELBURG - Plotseling dook de term terrorisme gisteren op tij dens de Lupine-zaak, de rechts zaak tegen een Turks-Terneuzense familie. Volgens een anonieme brief zou de 43-jarige hoofdver dachte zich ook bezighouden met terrorisme. Op de officiële aanklacht is daar (nog) niets van terug te vinden. Daar staat alleen leidinggeven aan een criminele organisatie, handel in softdrugs, witwassen en diefstal van elektriciteit op. Officier van justitie G. Oosterveld ging tijdens de tweede dag van de pro-formabehandeling niet op de briefin. Advocaat J. Wouters des te meer. Hij vermoedt dat de brief in op dracht van de politie is geschre ven. Volgens hem was de brief voor de politie de aanleiding een onderzoek in te stellen. Zover hij het dossier kent is er geen enkele reden de hoofdverdachte of de rest van de familie in verband te breng en met terrorisme. Wouters ver moedt juist betrokkenheid van de politie bij de brief 'omdat ze met juridische inkt is geschreven'. Vol gens hem staan er te mooie be woordingen in. De brief gaf vol gens hem de politie veel meer vrij heid van handelen tijdens het on derzoek. Hij wees onder meer op de inval door een arrestatieteam op 13 maart, toen ruim 1-40 agen ten tal van woningen in met name Zeeuws-Vlaanderen binnenvielen. Met explosieven blies dat team de voordeur van de hoofdverdachte op om hem te kunnen arresteren. In de ogen van Wouters was zo veel geweld buitenproportioneel. De hoofdverdachte liet zelf ook we ten dat hij niets te maken heeft met terrorisme. Hij verafschuwt mensen die op die manier strij den, zei hij tegen de rechters. Op de laatste dag van de eerste pro-formazitting werd gekeken naar het onderzoek tegen drie fa milieleden: de hoofdverdachte, zijn broer (39) en zijn zoon (23). Alle de raadsmannen vonden dat Een raadsman van een verdachte vermoedt betrokkenheid van de politie bij de suggestie dat zijn cliënt zich bezighoudt met terro risme. de mannen lang genoeg in voorar rest hebben gezeten en vroegen om schorsing. De rechtbank hono reerde alleen het verzoek van M. van der Want om de zoon van de hoofdverdachte tijdelijk zijn vrijheid terug te geven. Die Ter- neuzenaar mag van de rechtbank tot aan het eigenlijke proces naar huis. Op 23 augustus is er weer een pro-formazitting. Dan kijkt de rechtbank opnieuw naar de vorde ringen in het onderzoek. Ook dan wordt onderzocht of het voorar rest verlengd mag worden van die familieleden die nog vastzitten. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Een meerderheid van Provinciale Staten wil geen ac tie voeren voor de komst van een tweede kerncentrale in Zeeland. Een motie van de WD om dat wél te doen, kreeg gisteren in de Statenvergadering alleen steun van SGP en Partij voor Zeeland. Het CDA wil weliswaar ook uit breiding van kernenergie in Borsse- le, maar vindt dat met een motie niets bereikt wordt. „We willen lie ver streven naar uitbreiding van het hoogspanningsnet", merkte CDA'er A. Saman op. De kernenergie-motie was de eer ste van een hele reeks die de par tijen indienden bij de behandeling van de voorjaarsnota. De meeste werden verworpen of, na toezeg gingen van het dagelijks provincie bestuur, ingetrokken. Een motie van de WD over de toekomst van Delta haalde het niet. Wel beloofde gedeputeerde A. Poppelaars (CDA) dat onder zocht wordt welke risico's de pro vincie loopt als het netwerkbeheer van Delta wordt afgesplitst. Een motie van GroenLinks om jongeren actief bij klimaatbeleid te betrekken werd met één stem ver worpen (voor GL, SP, PvdA en SGP). Wel aangenomen werd een PvdA-motie om geld uit te trekken voor projecten die de leefbaarheid in gemeenten moeten bevorderen (alleen CU tegen). Een motie om de belasting op motorrijtuigen niet te bevriezen werd afgewezen. Met de CU tegen, spraken de Sta ten uit dat de provincie het ge bruik van bio-brandstof méér moet bevorderen. 1*^ De Staten dienden bij de behan- deling van de voorjaarsnota een reeks moties in over uiteenlopen de onderwerpen. De meeste wer den afgewezen. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Op alle Zeeuwse hoofdvaarwegen gaat Rijkswater staat vierentwintig uur per dag met controleschepen varen. Onder het motto 'Meer geel op het wa ter'. Het tij is daarmee gekeerd. In 1993 trok Rijkswaterstaat de pa trouille- en opsporingsdienst nog van de Westerschelde terug, nadat die in de jaren daarvoor al was af gebouwd. Protesten hadden niets geholpen. Oud-riviermeester J. van Belzen uit Vlissingen ziet zijn gelijk beves tigd door de nieuwe beweging van Rijkswaterstaat. „Je kunt als vaar wegbeheerder niet alles vanaf de wal, vanuit radarposten, regelen", verklaart hij nog eens zijn drijf veer om te vechten voor behoud van de patrouille- en opsporings dienst op de Westerschelde. „Het heeft toen niet geholpen. Ik ben blij dat Rijkswaterstaat na zoveel jaren op de schreden terugkeert en continu toezicht op de hoofdwater wegen terugbrengt." Rijkswaterstaat is op het Kanaal Gent-Terneuzen al die tijd actief gebleven met een volcontinu vaar tuig. Dat was de uitzondering die de regel bevestigde. Op de Ooster- schelde en het Schelde-Rijnkanaal zit acht uur per dag een ploeg op het water. De Westerschelde moet het doen met een schip dat in ploe gendienst wordt bemand. Zeker bij een scheepsongeval is dat verre van ideaal. Hetzelfde geldt voor de handhaving van regels. Wil je dat goed kunnen doen, dan is vieren twintig uur per dag controle nood zaak. Op landelijk niveau heeft Rijkswa terstaat dit ingezien. Scheepvaart neemt toe, schepen worden groter. Kijk maar naar wat er op de Wes terschelde voorbijkomt. Al jaren klagen binnenschippers over te snel varende zeescheepvaart. De Oosterschelde verdient als natio naal natuurpark extra bescher ming en dus toezicht. Dertig vacatures zijn er dit jaar in heel Nederland opengesteld om de varende dienst van Rijkswater staat uit te breiden. Zeeland krijgt er daarvan veertien. Volgend jaar komen er daar nog bij. De hoop en verwachting bij Rijkswaterstaat is dat nogal wat mensen zullen rea geren die door de centralisatie van de sluis- en brugbediening in Zee land boventallig dreigen te wor den. Omdat het niet zo goed gaat in de zeevisserij, wordt erop gere kend dat van die kant sollicitanten zullen komen. Zij hebben genoeg ervaring. door Lilian Dominicus GOES - Zeeland krijgt een eigen dansopleiding op mbo-niveau. Het Cios in Goes ontwikkelt een studieprogramma voor het school jaar 2008/2009. De school begint na de zomer met de werving van de studenten. Met de nieuwe opleiding mikt het Cios op dansers uit Zeeland en West-Brabant. Nu nog moeten Zeeuwse jongeren die van de dans hun beroep willen maken de pro vincie uit. Er is bijvoorbeeld een opleiding mbo dans in Rotterdam, de dansacademie (hbo-niveau) in Tilburg en er zijn mogelijkheden in Vlaanderen. Het Cios heeft directeur Lia Sor- ber van dansstudio Free in Goes benaderd om de artistieke leiding op zich te nemen. De samenwer king is nog niet voor 100 procent zeker, maar Cios en Sorber zijn wel met elkaar in onderhandeling. Sorber heeft haar strepen in de Zeeuwse danswereld als danseres, lerares en choreografe verdiend. Ze staat al jaren aan het hoofd van Stichting Dansz, een gezelschap dat amateurdansers de kans biedt podiumervaring op te doen. Vaak een broodnodige vereiste voor mensen die verder willen in de dans. „Ze heeft zo veel ervaring", zegt danslerares V. Sorber (doch ter van Lia) van dansstudio Free. De inhoud van de opleiding moet nog worden uitgekristalliseerd. Het komende jaar, het wervings jaar, wordt gebruikt om te bepalen welke richtingen er moeten ko men en hoeveel uur voor welk vak wordt vrijgemaakt. Bijna zeker zul len de disciplines klassiek, mo dern, jazz, aerobics en streetdance in het rooster worden opgeno men. Ook is nog niet bekend waar de lessen zullen worden gegeven. „We hinken nog op twee gedach ten", verklaart Peter van der Veer, stafdocent organisatie en planning van het Cios. „Of de opleiding komt in de turnzaal van het Cios in Sportpunt Zeeland, of we probe ren de ruimte van dansstudio Free ervoor te gebruiken." Slechts in zeer uitzonderlijke gevallen kunnen inwoners uit Zeeuws-Vlaanderen tot de opleidingen toegelaten worden. ROC Zeeland Cluster Educatie Verlengde Bonedijkestraat 279 4383 BC Vlissingen Tel.: (0118) 55 86 40 .ZEELAND www.roczeeland.nl VMBO-T [In één jaar naar het diploma. In-één jaar naar het diploma of via HEXBO in 2 jaar. In één jaar naar het diploma. HAVO VWO Studeren per vak mogelijk. Vrijstellingen vanuit het reguliere dagonderwijs zijn. mogelijk. Wij bieden een volwassen aanpak van de studie: begeleid zelfstandig studeren. Kom naar de inloopavond op 28 juni 2007 tussen 18.30 - 21.00 uur. Vraag onze folder aan, kijk op www.roczeeland.nl (onder opleidingen) of bel voor een afspraak. K Korte intensieve opleidingen VMBO-T, HAVO en VWO voor volwassenen (vanaf 18 jaar) in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 133