Meningen Weinig verbetering onder Blair TEGEL WEKEN DOMINICUS BV Belgische ARDENNEN KRAS.NL New Orleans zoekt alsnog hulp van ver IHOUTEN VLOEREN!! 18-30 juni boek online of bel 0900 - 9697 Londense wijk Aylesbury gaat tegen de vlakte. Steun Amerikaanse overheid ramp Katrina te laat en te gering. Vloertegels al vanaf 14,95 m2 Wandtegels al vanaf €7,50 m2 Diverse andere aanbiedingen, kom langs! Klan-lid wordt na 43 jaar berecht waarom zou je verder zoeken PZC Zaterdag 16 juni 2007 13 door Esther Gotink LONDEN - Tony Blair hield in 1997 als kersverse premier zijn eerste toespraak in de vervallen woon wijk Aylesbury in Londen. Hij had deze plek bewust gekozen om aan te geven dat dit soort kansloze buurten onder zijn bewind niet langer zouden voorkomen. Tien jaar later is er in Aylesbury weinig verbeterd. De Aylesbury Estate, een grijze be tonnen massa waarvan je direct aanvoelt dat niemand er vrijwillig is komen wonen. De muren zijn vochtig en gescheurd, het ijzer werk verroest. De passages zijn donker en angstaanjagend, de trap- gangen een ongeschreven uitnodi ging aan junks en zakkenrollers. En overal ligt troep, van lege cola blikjes tot afgedankte wasmachi nes. „Toch zijn veel bewoners gehecht aan deze buurt", reageert Iain Gardner. „We hebben het over Londens allerarmsten. De meesten die zich hier eind jaren zestig ves tigden, hadden nog nooit een toi let binnenshuis gezien, die voel den zich hier de koning te rijk." Aylesbury verrees tussen 1963 en 1967 om de onderkant van de sa menleving onderdak te bieden. De 2700 flats op een oppervlakte van twaalf hectare vormden indertijd het grootste sociale woonproject van Europa. Historicus Nikolaus Pevsner noemde het 'Londens meest ambitieuze naoorlogse con structie'. De bedoeling was brede lanen en voetpaden aan te leggen naar de wijk Peckham maar dat is nooit gebeurd. Met als gevolg dat Aylesbury afgezonderd ligt. Edna, een bewoonster die niet met haar achternaam in de krant wil, zegt dat ze zich als kind 'weg gestopt' voelde. „Mijn ouders von den het luxe hier te mogen wo nen, maar door de jaren heen merkten ze dat hun leven er niet door veranderde. Sociaal isole ment doorbreek je niet door ar men bij elkaar in een getto te stop pen." Tony Blair deelde die visie toen hij hier in 1997 zijn eerste toe spraak als premier hield. Hij had grote ambities voor Aylesbury en maakte de 7500 'vergeten men sen', zoals hij de bewoners noem de, een symbool voor Labours stre ven de sociale problematiek de kop in te drukken. Er kwam een programma met een budget van 85 miljoen euro, getiteld New Deal, om de wijk uit het slop te ha len. Een op de vijf gezinnen had geen inkomen, meer dan de helft genoot woonsubsidie. Er moest een gemeenschap ontstaan die nieuwe hoop koesterde. Zoals het eind jaren zestig bedoeld was. „We zijn weinig opgeschoten", bromt mevrouw Davies, die haar voornaam niet wil noemen en ook niet op de foto wil. „Het is hier smerig. Af en toe wordt een lik verf gebruikt om het mooier te maken, maar het is onbegonnen werk. Ik weet niet wat Blair pro beerde te bereiken, maar hij is er volgens mij niet in geslaagd." Gene Barking werpt tegen: „Met de New Deal kregen bewoners voor het eerst zeggenschap over een budget, en dat maakte het gro te verschil. Gebouwen moeten JACKSON - Een lid van de Ku Klux Klan is door een jury schuldig be vonden aan de in 1964 gepleegde moord op twee zwarte tieners in Mississippi. De nu 71-jarige James Ford Seale was destijds al in beeld als verdachte, maar Justitie kon dat toen niet hard maken. Bijna 43 jaar na de moord, in januari van dit jaar, werd hij opnieuw aange klaagd, dit keer op grond van ver klaringen van een Klan-lid. Op 24 augustus stelt de rechter de straf- nog nodig worden aangepakt, maar de sociale problemen zijn al stukken minder." Ze noemt afge nomen criminaliteit en verbeterd onderwijs. „Bovenal weten men sen nu de weg naar advies." Kort na Blairs speech werd een en quête gehouden waaruit bleek dat de buurtbewoners niet wisten waar te beginnen met het doorbre ken van hun jarenlange armoede- patroon. Tweederde van de werke lozen zei nooit steun te hebben ge had in het zoeken naar werk, maar dat wel op prijs te stellen. „Nie mand wist de weg, niemand ken de het bestaan van lokale cursus sen", aldus Edna. „Ik vond een fol der in de bus en volg nu een oplei ding tot verpleegster. Iets dat ik als kind altijd al wilde." De werkeloosheid neemt maar mondjesmaat af en de flats ver brokkelen. „Alle tijd en geld blij ken niet opgewassen tegen de pro blemen die er spelen", zegt David Lunts van Londens centrale stads raad. Daarmee is Blair niet ge slaagd in zijn missie. De wijk maakt binnenkort plaats voor nieuwbouw. „Dat heeft tien jaar moeten duren", verzucht me vrouw Davies. Edna is optimisti scher: „De premier heeft mij al thans goed op pad geholpen." maat vast. Seale kan maximaal le venslang krijgen. De slachtoffers waren 19-jarige jongens die ston den te liften, Charles Moore en Ed dy Dee. Ze werden door Klan-le- den vastgebonden aan gewichten in de rivier gegooid, waarna ze ver dronken. De zaak is er een uit een reeks oude moordzaken uit de tijd van de strijd voor gelijke burger rechten, die door de federale justi tie zijn heropend. Dat leidde al in drie gevallen tot een veroordeling. NEW ORLEANS - De burgemeestei van New Orleans laat uitzoeken of de buitenlandse financiële hulp die werd aangeboden nadat in 2005 de verwoestende orkaan Ka trina in de stad huishield, alsnog beschikbaar is. Het geld dat Was hington reserveerde voor de we deropbouw van de stad blijkt na melijk maar mondjesmaat beschik baar en is niet toereikend. „Natuurlijk zouden we het liefste al het benodigde geld van de over heid en de staat (Louisiana) krij gen, maar we berusten erin dat we het op een creatieve manier moe ten aanpakken", zei Kenya Smith, die namens de stad de internatio nale betrekkingen overziet. Tot nu toe is iets meer dan de helft van de door de overheid toe gezegde 240 miljoen euro binnen, maar er is berekend dat minstens 750 miljoen nodig is voor het her stel. Volgens Smith begon de stad de optie van buitenlandse hulp te onderzoeken, toen in april in de media bekend werd gemaakt dat de overheid aanbiedingen van hulp uit het buitenland afsloeg. Hoeveel van de aanvankelijk toege zegde 640 miljoen nog beschik baar is, was niet duidelijk. gelegd en voor de doe-het-zelver BAX -TERHEIJDEN Bergen 28 - 076-5932188 www.baxhoutenvloeren.nl www.lamelparket.nl Verrijn Stuartweg 10 Oude Zandweg 2 4462 GE Goes 4361 SK Westkapelle Tel. 0118-571436 Tel. 0118-571436 www.dominicus.nlinfo@dominicus.nl 'Af en toe wordt een lik verf gebruikt om het mooier te maken, maar het is onbegonnen werk' 7-/8-/9-daagse bungalowvakanties België W ,1 1 Tegen spectaculaire prijzen naar een gezellig vakantiepark! Wilt u er even heerlijk tussenuit? Dat kan! KRAS heeft twee schitterende vakantieparken in de Belgische Ardennen weten in te kopen. Een 7-daags verblijf boekt u nu al vanaf slechts 29 p.p.! Aarzel niet langer en boek snel! Want bij dit soort waanzinnige prijzen, verwachten we een stormloop en u weet VOL=VOL! ONTDEK DE BELGISCHE ARDENNEN U verblijft in één van de vakantieparken in de Belgische Ardennen. In de Belgische Ardennen vindt u tal van buitensportactiviteiten. U kunt hier bijvoorbeeld heerlijk wandelen en fietsen. Ook mountainbiken door de heuvelachtige natuur of kanoën op één van de rivieren behoort tot de mogelijkheden. Maar in en rond om de Belgische Ardennen is meer te beleven! Breng bijvoorbeeld een bezoek aan Dinant. Hier mag u de oude citadel die op een rotspunt boven de stad ligt beslist niet missen. U ziet het, u zult zich tijdens deze heerlijke vakantie geen moment vervelen! VAKANTIEPARK D'OIGNIES Dit vakantiepark ligt in natuurgebied Viroin Hermeton en beschikt over o.a. badminton, een speeltuintje en een dierenpark. U verblijft in een 2-tot 6-persoonsbungalow. VAKANTIEPARK DOMAINE DU BONSOY Dit vakantiepark ligt midden in de Maasvallei. Het vakantiepark is zeer geschikt voor gezinnen met kinderen. Het park beschikt over o.a. tennis banen, kinderspeelplaats en visvijver. U verblijft in een 2- tot 6-persoonsbungalow. INCLUSIEF: verblijf in een comfortabele bungalow, in één van de luxe vakantieparken op basis van logies. Vakantiepark d'Oignies AUTO 26.082 7 dagen 8 dagen 9 dagen Juni - - v.a.€ 38 Juli - v.a.€52 Augustus v.a.€29 v.a.€42 Vakantiepark Domaine du Bonsoy AUTO 26.072 8 dagen 8 dagen Juni v.a.€42 Aug. v.a.€33 Juli v.a.€57 Res.kosten 15 per boeking (verplicht). Prijzen zijn p.p., bij een bezetting van 6 personen. Reisnrs. AUTO 26.082, zie www.kras.nl/26082 en AUTO 26.072, zie www.kras.nl/26072 vanaf Waanzinnige aanbiedingen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13