Zeeland De regio heeft met alle Kermisexploitanten komen in verzet tegen plan verplaatsing SEAP deelt kritiek recreatiesector Goes wil werkervaringsproject Oosterscheldewerf afstoten Positief denken Veel van hetzelfde, maar de sfeer is Bleekman: 'Winkeliers doen net of ze Zierikzee bezitten'. Reïntegratiebedrijf of Betho in beeld na staken subsidie Brussel. Dorpsfeesten bedienen eigen bevolking en mensen van buiten. Adviesplatform verder tevreden over plannen voor buitengebied. 30 I Zaterdag 16 juni 2007 pzc door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Het idee om de kermis uit het centrum van Zierikzee te halen en twee maanden in de pol der te laten draaien, is onzinnig. Dat zegt Leo Bleekman, exploitant van de autoscooter die Zierikzee al 26 jaar tijdens de Paardenmarkt aandoet. Bleekman reageert op een artikel woensdag in deze krant, waarin ondernemersvereniging Neptunus pleit voor verhuizing van de ker missen die in juni en augustus in Zierikzee worden gehouden. De at tracties worden groter en luidruch tiger, er ontstaan parkeerproble men en het Havenpark loopt scha de op, zo luidt de motivatie. De er gernis spitst zich toe op een diesel aggregaat van de autoscooter. Dat zou klanten van de terrassen af houden. Bleekman: „Dat ding staat er al 26 jaar. Het is nodig, omdat de ge meente niet het ampèrage kan le veren dat ik nodig heb. Ik stel voor de Paardenmarkt nota bene 500 meter kabel en een verdeelkast ter beschikking. Op verzoek van de be drijfsleiding van Xenos en hotel 't Getij heb ik het aggregaat ver plaatst. Ik dacht dat ze daarmee te vreden waren. Dat het mensen Het plan om de twee kermissen van Zierikzee te verplaatsen naar een terrein buiten de stad, kan rekenen op verzet van exploitan ten en hun organisatie. door Frank Balkenende COES - De gemeente Goes wil de Oosterscheldewerf onderbrengen bij de sociale werkvoorziening De Betho of een groot reïntegratiebe drijf Op de werf doen per jaar zo'n dertig werklozen ervaring op om zo toe te werken naar een baan. Volgend jaar stopt echter de Europese subsidie. De gemeente kan het project dan niet meer beta len, zegt wethouder J. Adriaanse. Op de Oosterscheldewerf werkten mensen met een bijstandsuitke ring de afgelopen drie jaar aan de restauratie van de Zeeuwse schouw Betje, die eind vorig jaar gereedkwam. De gemeente sloeg van het terras houdt, is onzin. Het terras van eetcafé 't Centrum zat vol met ouders van mijn klantjes." Vooral de roep om verplaatsing er gert Bleekman: „Daaruit blijkt gro te ondeskundigheid. Er is geen ex ploitant die zes weken op één plek kan staan. Dan mis je andere ker missen." Van toeristen moet Bleek man het niet hebben. „Negentig procent van mijn klanten komt uit Zierikzee, de rest van elders op het eiland." De kermis wordt al meer dan hon derd jaar in centrum gehouden en dat moet zo blijven, vindt Bleek man. „Die winkeliers doen net of ze Zierikzee bezitten. Van de inwo ners hoor ik een heel ander ver haal. Ik houd nergens zoveel reke ning met de omgeving als hier. Het volume is aangepast, we heb ben geen geluidseffecten en we zijn stil als er een kerkdienst is of een optreden onder de Beuze." Bleekmans verhaal wordt onder schreven door Nicole Vermolen van de Nationale Bond van Ker- misbedrijfhouders (Bovak). „Ne gen van de tien Nederlanders vindt dat de kermis in het cen trum hoort. Daar is ze ook ont staan. Den Bosch heeft de kermis eens verplaatst naar het terrein van de Brabanthallen. Het publiek ging er niet heen. Ook andere ex perimenten in het land zijn mis lukt." Volgens Vermolen komen de exploitanten in verzet als ze uit Zierikzee weg moeten. „En dan mogen ze op onze steun rekenen." Bleekman: „De gemeente moet zich niet gek laten maken door een handjevol winkeliers dat de zaak opjut." Dorpsevenementen De jaarlijks terugkerende festivitei ten. Serooskerksedag Serooskerke 16 juni 9.00-16.00 uur Kraojedorpsedag Oosterland 22 juni 21.30-1.30 uur 23 juni 10.00-1.30 uur Visserijdagen Bruinisse 19 juli vanaf 14.00 uur" 20 juli vanaf 10.30 uur 21 juli 10.00-22.45 uur Burghsedag Burgh 11 augustus vanaf 10.00 uur Vlasdag Dreischor 18 augustus 10.00-17.00 uur twee vliegen in één klap. Er werd een stuk erfgoed opgeknapt en werklozen kwamen weer in een werkritme. Goes kreeg er voor een periode van drie jaar vijf ton Europese sub sidie voor. Nu de subsidie per 1 ja nuari 2008 stopt, moet de gemeen te opdraaien voor de kosten. Per jaar komt dat neer op vier ton. „Dat is wel erg veel, de verhouding tussen investering en opbrengst is dan zoek. Bovendien hebben we vorig jaar het aantal bijstandsge rechtigden teruggebracht, waar door er steeds minder voor de werf geschikte kandidaten zijn", zegt Adriaanse. B&W willen daarom de bakens verzetten. De Oosterscheldewerf moet een andere broodheer krij gen, bijvoorbeeld De Betho of een reïntegratiebedrij f SCHUDDEBEURS - De Brahma Spiri tuele Akadamie houdt morgen om 18.15 uur in Schuddebeurs een me ditatie voor wereldvrede. Dinsdag is er vanaf 19.30 uur een lezing over bevrijding van negatieve ge dachten. Op dinsdag 26 juni gaat de cursus positief denken van start. Meer informatie is te krijgen via 0111 - 414006. Zierikzee 23 augustus vanaf 17.00 uur 24 augustus vanaf 16.00 uur 25 augustus vanaf 10.00 uur Krekenfeest Ouwerkerk 1 september 14.00-2.00 uur door Esme Soesman en Piet Kleemans serooskerke - Met de eerste edi tie van de Serooskerkse Dag, die vandaag losbarst, staat de teller van het aantal Schouwen-Duive- landse dorpsfeesten op negen. Hoewel organisatorisch zeker geen makkie, zijn die jaarlijkse - soms tweejaarlijkse - evenementen wel wat stress waard. Voor het dorpsge- voel én om de eigen woonplaats richting rest van de wereld voor het voetlicht te krijgen. Th. Ketting van de Stichting Festi viteiten Bruinisse (SFB): „De Visse rijdagen zijn een echte happening, maar tegelijkertijd is het gewoon een familiefeest." Zeker vijftig pro cent van de parkeerkaarten die voor het feest onder dorpelingen worden verspreid, wordt doorge schoven naar familie die niet (meer) in de vissersplaats woont. Het dorpsfestijn dat 46 jaar gele den ter promotie van de mossel in leven is geroepen, heeft een socia le functie. Daarvan is Ketting over tuigd. Maar met die rits evenementen heeft Schouwen-Duiveland als toe ristengemeente tegelijkertijd goud in handen. Vlasdag, Krekenfeest, Burghse en Brouwse Dag trekken horden bezoekers van elders. „Die mix is nu net het leuke ervan", ver wijst directeur J. Klapwijk van VW Schouwen-Duiveland naar dat dorpsgevoel dat door toeristen doorgaans snorrend wordt opge snoven. „Er wordt zo een makkelij ke koppeling tussen gast en bewo ner gelegd. De authenticiteit van het eiland komt naar voren. De culturele achtergrond - de vissers cultuur of het agrarische karakter - wordt belicht. Dat is juist het ster ke", ervaart hij zelf. Ook de Dorpsgemeenschap Serooskerke ziet in die mengel moes een grote meerwaarde. Door het organiseren van een dergelijk evenement bind je mensen aan je dorp. „Je bevordert de saamhorig heid", zegt voorzitter R. de Groot over de grote uitdaging die Seroos kerke als kleinste dorp van Schou wen-Duiveland is aangegaan met het optuigen van de Serooskerkse Dag. „Maar je plaatst je dorp op de ze manier ook in de belangstelling en daar is het allemaal om begon nen. Promoot Serooskerke. Dit gaat uiteindelijk over leefbaarheid van je dorp." Van nóg meer van hetzelfde is - zegt men - geen sprake. In aanvul ling op onder meer vlas, vissers en ringsteken lijkt ook Serooskerke met 'een beetje Bourgondische in steek' een eigen invalshoek te heb ben gevonden. „Het is aardig ver deeld over de verschillende secto ren en mooi verspreid over het ei land. De evenementen zijn geen kopietjes van elkaar", meent 'De verschillende dorpsfeesten zijn geen kopietjes van elkaar' Klapwijk dan ook. „We pikken niets van elkaar. Elk evenement heeft zijn eigen identiteit", stelt Ketting. Levensvatbaar dus. „Ten zij de financiën problematisch wor den", verwoordt Ketting zijn grote zorg. Als gevolg van het gemeente lijk evenementenbeleid draagt de SFB - tegenover 11.000 euro subsi die - 3000 euro aan de gemeente af Onterecht, vindt de voorzitter. Evenementen brengen gasten naar de regio toe, leveren geld op. Het organiseren ervan moet de vrijwil ligers dan wel mogelijk worden ge maakt. Aan beveiliging, bewegwij zering en geneeskundige zorg is de organisatie al zo'n 10.000 euro kwijt. „En dan is er nog geen noot muziek gespeeld." door Esme Soesman en Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ria Priemis (59) is een trouw bezoeker van stads- en dorpsfeesten, jaarmarkten en bra derieën. Is het niet privé dan is het wel in dracht via klederdrachtvere niging De Arke of trommelend voor de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer. „Gezellig, met al die toeristen. Ik hou wel van die druk te. Ie komt ook altijd wel wat ken nisjes tegen", geeft de ras-Zierik- zeese de aantrekkelijkheid aan. Ach natuurlijk, erkent ze grif Het is heel veel van hetzelfde. „Die kra men zijn best eentonig." De standjes afstruinen op zoek naar koopjes, trends en nieuwighe den, nee, daar zul je Priemis niet snel op betrappen. „Ik koop niks meer, ik heb alles al. Ik ben hele maal verzadigd." Helikoptervluchten of andere sen saties zijn evenmin aan Priemis be steed. „Nee, dank je. Dat hoeft door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Het Sociaal-Econo- misch Adviesplatform Schou wen-Duiveland (SEAP) heeft kri tiek op de 'terughoudende' opstel ling van de gemeente ten opzichte van vernieuwende toeristische ini tiatieven in het buitengebied. Het platform schrijft dat in een brief aan het college, waarin het zijn mening geeft over het nieuwe bestemmingsplan voor het buiten gebied. SEAP, dat de gemeente ad viseert over sociaal-economische zaken op het eiland, deelt daar mee de mening die een aantal re- creatie-ondernemers op het eiland eerder ventileerde. Dat is niet zo gek, want het 'punt van aandacht' is volgens waarne mend voorzitter P. Schotte op ini tiatief van juist die ondernemers in de brief terechtgekomen. De re creatiesector gaf eerder al aan voor al moeite te hebben met de zoge naamde vereveningsregeling. Die houdt in dat voor het creëren van bijvoorbeeld extra campingplaat sen straks flink geïnvesteerd moet worden in het scheppen van nieu we natuur. Overigens is het platform verder goed te spreken over het bestem mingsplan. De gemeente toont zich flexibel en wil meewerken aan plannen die goed zijn voor zo wel de economie als de kwaliteit van de ruimte, vindt het platform. Wel wijst SEAP er op dat de 'ambi tieuze' plannen ook uitvoerbaar moeten zijn en niet mogen leiden tot lange wachttijden voor onder nemers met plannen. Noordwelle Avond'tuurlijk Noordwelle 23 juni 12.00-23.00 uur Brouwsedag Brouwershaven 13 juli 20.30-0.00 uur 14 juli vanaf 9.00 uur PZC Rolant Quist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 122