PZC Zweverig plan krijgt vaste vorm Actiesite tegen Innovation Island 29 Wethouder kijkt met gemengde gevoelens terug op kunstdebat SCHOUWEN-DUIVELAND 45 35 Concept-visie voor Innovation Island aan inwoners uitgelegd. Vruchtwater Blanco vel, opgepropt, weggegooid: De Kunstschouw is geopend Beeldspraak van fotografe, dichter en beeldhouwer Cios begint opleiding voor professionele dansers in Zeeland Zaterdag 16 juni 2007 Tip? redzzee@pzc.nl door Melita Lanting ZIERIKZEE - Geef dorpen een flinke oppepper, versterk de economie en betaal dat (grotendeels) met de bouw van koopwoningen. Dat is - heel simpel gezegd - de ge dachte achter het project Innova tion Island. Een project op Schou- wen-Duiveland voor de kernen Schuddebeurs/Noordgouwe en Scharendijke/Brouwershaven. Het is een initiatief van 26 bouwondernemers uit heel Zee land, verenigd in projectontwikke ling Prowonec. De provincie Zee land en gemeente Schouwen-Dui- veland zijn ook betrokken, zij zijn vertegenwoordigd in een stuur groep die het project begeleidt. Al twee jaar wordt gesproken over Innovation Island en tot nu toe was het allemaal vrij zweverig. Er werd alleen gesproken over denk richtingen, maar concrete plannen waarmee de inwoners uit de voe ten kunnen, waren er niet. Daar is nu verandering in geko men. Met de presentatie van de conceptgebiedsvisie heeft Innova tion Island handen en voeten ge kregen. In alle vier kernen is de ba sis woningbouw. In Scharendijke wordt gedacht aan (starters-)wo- ningen. In Brouwershaven gaat het idee uit naar de combinatie wonen en werken en in Noordgou- we en Schuddebeurs gaan de ge dachten uit naar (beperkte) wo ningbouw en buitenplaasten. Daar in Drie dorpen en een stadje krij- gen een flinke oppepper. Dit wordt (deels) betaald door wo ningbouw. Innovation Island krijgt langzaam vaste vorm. naast is het de bedoeling dat de in woners van de kernen er ook wij zer van worden. Rond Schudde beurs en Noordgouwe heerst nu al het sfeertje van gezondheid met het kuuroord, de beautyfarm en biologische landbouw. Dat moet worden versterkt en uitgebreid. Scharendijke trekt jeugd en sportie ve watersporters. Die sector kan versterkt worden; vooral de relatie met het water kan sterker - onder meer door hier en daar de dijken te verlagen. De sterke kant van het stadje Brouwershaven is het histo rische karakter. Dat moet worden benadrukt; het vervallen industrie terrein bij de entree moet weg. De ideeën die nu zijn neergelegd zijn niet vastomlijnd. Het is alleen maar een visie, maar dat kwartje viel tijdens de informatieavonden (waar de plannen werden gepre senteerd) niet altijd. Veel inwoners hadden de neiging om alle tekeningen letterlijk te ne men. In Brouwershaven bijvoor beeld werd een sfeertekening ge toond waarop te zien was hoe je kunt wonen aan het water. Daar op werd gereageerd met de mede deling dat dergelijke blokkendozen niet gewenst zijn in de stad. In Scharendijke werd nogal fel ge reageerd op de suggestie dat de on dernemers wel wat extra klandizie kunnen gebruiken. „Die onderne mers komen niets te kort", brom de iemand. Daar werd de discussie zelfs zo negatief dat het C. Flipse van Prowonec bracht tot de kern vraag: willen jullie dat er wat ge beurt met het dorp of niet? Toen bleek dat de overgrote meerder heid wel degelijk verder wilde pra ten. Dit najaar wordt de gebiedsvisie voor het eerst voorgelegd aan de gemeenteraad en daarna volgt ook de officiële procedure. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Op internet is een web site opgedoken tegen Innovation Island. Op de site www.bewonersin- gepakt.nl neemt de anonieme op steller van de site stelling tegen het idee. 'Voelt u zich als bewoner in gepakt en/of machteloos? Geef dan ook üw mening' staat op de si te en inmiddels heeft dat een aan tal reacties opgeleverd. Achter de website blijkt L. de Groot uit Noordgouwe te zitten. „Hoe komt u aan mijn naam? Ik dacht een anoniem medium ge vonden te hebben." Hij vat het echter sportief op en wil best toelichten waarom hij de site is begonnen. „Ik heb het ge voel dat heel veel bewoners zich machteloos voelen. Bewoners we ten niet waar ze aan toe zijn, het is heel ondoorzichtig en heel grijs." Volgens De Groot nemen veel mensen niet de moeite om naar in formatiebijeenkomsten te gaan om hun zegje te doen. „Alleen bewoners die belang heb ben komen daar naar toe." De site is een forum en De Groot gaat op de geplaatste reacties reage ren. „Maar ik ga de mensen niet voor kauwen wat ik vind. Ik doe dit nu, maar eigenlijk zou dit een taak moeten zijn van de politiek." door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Wethouder Renden (kunst en cultuur) van Schou- wen-Duiveland heeft gemengde gevoelens overgehouden aan het cultuurdebat dat de gemeente don derdagavond in Zierikzee hield. Daarin stond de vraag centraal of het eiland gediend is met de op richting van een kunstplatform. Renden: „Het doel van de avond was iedereen de kans te geven zijn of haar zegje te doen. Dat is aardig gelukt." De wethouder toonde zich echter teleurgesteld over de oorsprong van veel negatieve reacties. „Ik had het idee dat ervaringen van men sen met een gemeente bepalend waren voor hun mening over een kunstplatform. Dat merkte ik ook toen ik na afloop met bezoekers stond te praten. Mensen die ooit ergens geen subsidie voor hebben gehad, klagen al snel dat de ge meente nooit geld heeft. Maar als ik dan vraag hoeveel ze denken dat er omgaat in onze welzijnssec tor, hebben ze geen idee." Renden geeft hen het antwoord graag. „Meer dan drie miljoen euro." Wat hij aan moet met de uitkom sten van het debat, weet de wet houder nog niet. Laat staan of er ooit een kunstplatform op Schou- wen-Duiveland komt. „Ik ga daar de komende tijd eens rustig over nadenken." Tip? redactie@pzc.nl Daar zaten ze dan, vijftien Ter- neuzense vaders in spe. Met een wat ongemakkelijk gevoel op een 'mannenavond' van de pufclub van vrouwlief. Vliezen die breken, zoveel centi meter ontsluiting, inknippen... poeh, die vrouwen krijgen het zwaar. De rol van de partner? Rustig blijven, desgewenst hand je vasthouden, washandjes aan reiken en natuurlijk moetje, on danks jouw passieve rol, kennis van zaken hebben. „Weten jullie hoe vruchtwater er uitziet?", pro beerde de verloskundige. „Ja, ik weet het", klonk het meteen. „Als eenfruithapje." BURCH-HAAMSTEDE - De frêle jonge vrouw schrijdt als sereen verder. Performancekunstenares Viviane Rose een broos bruidje de kerk in Burgh-Haamstede in. Ze onthult opgekropte gevoelens bij de opening van de werpt verdorde takjes rond vanuit het boeket voor haar veertiende editie van de De Kunstschouw in Wester- schoot. Plots lijkt ze geëlektrocuteerd, maar loopt weer schouwen. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 121