v19 'De Mekong is ons bloed, Alles wat we nodig hebben, komt over de rivier' PZC Zaterdag 16 juni 2007 hebben, komt over de rivier. We hebben weinig industrie. Kijk maar in de winkels. Vrijwel alles wat er ligt, wordt geïmpor teerd." Een beter bevaarbare Mekong zou grote voordelen bieden omdat die de handels mogelijkheden vergroot. Net als Cheng in Thailand, wantrouwt Chitaly de ambities van de Chinezen en hun cadeautjes. „Waarom hebben ze ineens belangstelling voor ons? Ze bouwen hier waterkrachtcen trales, wij mogen de elektriciteit exporte ren en dat betalèn ze dan ook nog?" Ondanks de kaalslag langs de rivier is eco- toerisme een belangrijke bron van inkom sten tussen Houei Say en Luang Prabang, indertijd de hoofdstad van het voormalige Laotiaanse koninkrijk. Dankzij de toeristen heeft het tot voor kort elektriciteitsloze Pak Beng nu dieselgeneratoren. Die begin nen te draaien zodra de dagelijkse 'long boat' met passagiers aanlegt. Tientallen dor pelingen wachten de 50 meter lange boot op voor balen rijst, brommers en dozen met frisdrank. Anderen hopen dat de boot een paar betalende gasten brengt voor de nacht. De 22-jarige Soulevane Inthavon droomt van zijn eigen long boat en denkt de 38.000 euro die zo'n schip kost, een vermo gen in Laos waar het betere maandinko men rond de 35 euro ligt, zo terug te ver dienen. Net als schipper Guo in China, wijdt zijn leermeester hem in over de ge heimen van de Mekong tussen Pak Beng en Luang Prabang. Voor andere delen van de rivier zijn andere schippers nodig. „De zandbanken wandelen", verklaart Soule vane. „Dat komt door de modder die wordt meegenomen door het water." Terwijl Soulevane met het schip Luang Pra bang nadert, kraakt het hout door de druk die het water op de romp uitoefent. Het stadje met 20.000 inwoners is de eerste plaats van enige omvang sinds we Chiang Saen passeerden, 350 kilometer stroomop waarts. Afgezien van de vele restaurantjes voor buitenlandse toeristen, lijkt hier weinig veranderd sinds de Fransen vertrokken, 's Morgens lopen honderden monniken in saffraankleurige gewaden naar de tiental len kloosters, wats, voor gebeden en stu die. Vrouwen verkopen vis uit de Mekong en daarnaast fruit, vlees en stoffen uit La os, toiletpapier en haarspelden uit China en rijst uit Thailand. Chitaly, die uit Luang Prabang komt, vreest voor de toekomst van dit pronkjuweel van Franse koloniale bouw. De positie van de stad is van oudsher geschikt voor havenwerken. De Chinese avances en giften zijn daarom re den voor argwaan. Het ontstaan van de Mekong is in de Laoti aanse sagen verbonden met een cadeau, zo vertelt Chitaly. De bevriende drakenkonin- gen Souvanranark en Souttoranarke gaven elkaar geregeld cadeautjes. Toen een pre sentje in verkeerde aarde viel, brak een ver woestende oorlog uit die de mensen ver joeg en zelfs de dieren verdreef De Ko ning der Goden greep in en de drakenko- ningen moesten voor straf twee rivieren aanleggen, waarvan de Mekong er één was. „Als de waarde van een cadeau niet duidelijk is, leidt dat tot grote problemen. De uitkomst kan zowel een zegen zijn als een vloek." Terwijl op de achter grond een toeristen boot pas seert, duikt een kind in de Mekong om recycle baar plastic te zoeken. Boed dhistische monniken bidden tij dens een lotusbloe men-ceremo nie op een boot op de Mekong. Een verko per probeert voor zo'n 10 dollar een schildpad te verkopen op een markt in Cambodja. De schildpad is gevangen in de Me kong. ders van Tiananmen passen niet in de offi ciële lezing van de 'contrarevolutionaire opstand' tegen de gerechtvaardigde en door het Volk goedgekeurde alleenheer schappij van de Communistische Partij. Er zijn legio gevoelige onderwerpen. Zo kocht ik een paar jaar geleden een News week met daarin een artikel over buiten landse investeringen in China. Iemand met een zwarte stift had driftig zitten stre pen in alle exemplaren van het blad die in het schap stonden. De censor viel over Tai wan in het rijtje van buitenlandse inves teerders. Ontoelaatbaar volgens Peking, want Taiwan is een afvallige Chinese pro vincie. Ook een verwijzing naar Tianan men was doorgestreept. Merkwaardig, want zo'n streep maakt je nieuwsgierig. Daarom worden soms ook hele pagina's uitgescheurd. Klagen bij de verkoper levert dan meestal wel volledige teruggave van het aankoopbedrag op. Gevaarlijker zijn elektronische media. Het internet is vrij behoorlijk ingekapseld in de Great Firewall. Notoire China-critici als Amnesty of Human Rights Watch zijn het hele jaar door geblokkeerd. Sommige nieuwssites alleen rond gevoelige dagen als het jaarlijkse Volkscongres of 4 juni. Als CNN een gevoelig onderwerp over China heeft, gaat de zender op zwart. Het cen- suursysteem kan zelfs tijdens live uitzen dingen vanuit Peking ingrijpen; de censor kijkt mee. Het deed me denken aan het verhaal van een correspondent die vanuit Peking met zijn moederland belde. Het gesprek werd na een paar minuten onderbroken door een Chinees die vriendelijk vroeg of de bel lers modern Noors wilden spreken omdat hij het gebruikte Noorse dialect niet kon verstaan. Soms wordt zelfs de Chinese staatstelevi sie in de gaten gehouden. Toen China drie jaar geleden de finale van de Asian Cup speelde tegen aartsvijand Japan, werden de beelden met vertraging uitgezonden. Als ik de supporters in het stadion naast mijn appartement hoorde juichen, zag ik pas twintig seconden later waarom. De Chine zen waren bang voor opstootjes in het sta dion, maar ze vergaten dat de vierde scheidsrechter in het stadion moest reage ren op beelden die hij pas na twintig secon den kon zien. Dat bleek te laat om arbitra le vergissingen te corrigeren. Chinese vrienden zijn ervan overtuigd dat China daardoor verloren heeft. De affaire rond de Chengdu Evening News lijkt in dezelfde categorie te vallen. De dame die de advertentie plaatste, wist niet wat de relatie was tussen 4 juni en Tia nanmen. Dat wordt voor de Chinezen na melijk al achttien jaar zorgvuldig gecensu reerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 109