China lonkt naar de schatten van de Mekong Gevoelige onderwerpen v18 Sped Zaterdag 16 juni 2007 PZC China heeft ambitieuze plannen met de Mekong. De bijna 5000 kilometer lange rivier - de metingen variëren van 4300 tot 4900 kilometer - stroomt weliswaar door China, maar loopt grotendeels door de communistische buurstaat Laos. Daar heerst argwaan over de ambities van de grote buurman en vrees voor de toekomst. door Erwin Tuil foto's EPA Stroomgebied van de Mekong Bijna 5.000 kilometer door zes landen TANGIHA GEBERGTE Yushu CHINA Indische Oceaan infographic: GPD De ventilator aan het plafond van Maison du Café in Vien tiane zoemt zachtjes de och- tendwarmte weg naar de Rue Pang Kham. Daar tor sen vrouwen een bamboe juk op de schou ders met daaraan manden met fruit. Een vrouw verkoopt er verse bananen, ananas en crêpes. Wie een baguette met Franse kaas wil, kan twee minuten verderop te recht. De twee gasten in het Maison hou den het echter bij een croissant en een café au lait. Het Franse koloniale verleden, dat hier tot 1949 duurde, is niet uit communistisch La os weg te denken, zegt Somphone, eige naar van het café. „De oudere generatie spreekt Frans. In de parkjes spelen oude ren en jongeren jeu de boules en de mees te cafés in de grotere plaatsen in Laos schenken wel pastis." De Mekong was voor buitenlanders de be langrijkste route naar de legendarische Lao- tiaanse schatten. In 1641 trok de Nederlan der Gerard van Wuysthof namens de Ver- eenigde Oost-Indische Compagnie naar de tegenwoordige hoofdstad Vientiane. Hij vergaapte zich aan goud en andere kost baarheden, maar het waren de Fransen die er midden negentiende eeuw hun kolonia le macht vestigden en Laos bij hun Indo china voegden. „Heel lang kwamen de mensen die in Laos geïnteresseerd waren over de Mekong uit het zuiden. Nu komen ze uit het noorden", zegt Somphone. De Chinese provincie Yunnan wil zich ont wikkelen en heeft daarvoor de Mekong op het oog. De rivier die ontspringt in Tibet en na een reis door Birma, Laos, Cambodja en Vietnam in de Zuid-Chinese Zee uit mondt, moet bevaarbaar worden gemaakt. Wie op de boot stapt in de Chinese stad Jinghong en naar Luang Prabang in Laos vaart, ziet echter vooral zandbanken, rot sen die als messen uit het water steken, stroomversnellingen en draaikolken. „Af hankelijk van het seizoen kan de water stand meters verschillen", zegt de Chinese schipper Guo Wu. „Je moet heel goed we ten waar je bent en vooral wat er onder water zit." Het vergt enorme behendigheid en een goed geheugen want er zijn geen water kaarten van de Mekong, zegt Guo die drie keer per week tussen het Chinese Jing hong en het Thaise Chiang Saen heen en weer vaart. Hij stuurt zijn Tianda 2 over de Mekong alsof hij een rally rijdt. Met meer dan 30 kilometer per uur laveert hij door de bochten en langs de rotsen in de snel- stromende rivier. De Mekong is smal. Aan de kade van Guan Lei aan de Chinees-Birmese grens liggen de vrachtschepen vijf rijen dik. Als er nog drie bij komen liggen, ontstaat een oever verbinding met Birma. Op andere plaatsen zit er niet meer dan 20 meter tussen beide oevers. Het bos langs de rivier wordt ge kapt. Nadat mahonie, teak en andere tropi sche houtsoorten zijn weggehaald, worden de berghellingen schoongebrand om plaats te maken voor akkers en rubberplan tages. Sporadisch meert een Chinees vrachtschip aan om de dikke boomstam men te laden. „Beter bevaarbaar", schampert middenstan der Andrew Cheng in de Thaise plaats Chiang Saen. De 80-jarige gelooft er niets van. „De Chinezen doen er juist alles aan om de rivier slechter bevaarbaar te maken. Zelfs de Chinese schippers klagen er over. Sinds er in China drie waterkrachtcentra les draaien, staat het water in de rivier la ger." Dat experts in Vientiane dat ontken nen, maakt hier geen indruk. De Thai hebben in afwachting van de Chi nese plannen alvast aanlegplaatsen ge bouwd die de te kleine oude kade moet vervangen. Het haventje ligt een paar hon derd meter stroomafwaarts ten opzichte van de oude haven. In hoog tempo wor den goederen geladen en gelost. Het dorp is volgens Cheng toch een groot deel van de handel kwijt. „Een paar jaar geleden kochten Chinese matrozen nog wel eens wat, maar dat doen ze niet meer", zegt Cheng. „Het is nu lossen, laden en vertrek ken." Zo'n 60 kilometer zuidelijker, in het Laotiaanse Houei Say, schet teren enorme luidsprekers door het dorp. Reciterende boed dhistische monniken en communistische parolen wisselen elkaar af Singkham Chita- ly zit hier in zaken en ziet de toekomst met zorg tegemoet. „De Mekong is ons bloed", verklaart hij. „Alles wat we nodig STANDPLAATS CHINA door Erwin Tuil De Chengdu Evening News is buiten China vrijwel onbe kend. Dat zou wel eens kun nen veranderen, nadat de krant op 4 juni een advertentie plaatste, waarin de Moedige Moeders van Tianan men werden gehuldigd. Daardoor is de krant namelijk danig in de problemen ge komen. Op 4 juni was het exact achttien jaar gele den dat het Chinese Volksbevrijdingsleger een bloedig einde maakte aan de studen tenprotesten op het Plein van de Hemelse Vrede, Tiananmen, in Peking. Honderden mensen kwamen om door machinegeweer- vuur of werden overreden door tanks. Tientallen werden opgesloten in gevange nissen en inrichtingen. Sommigen spreken van meer dan duizend doden. Nabestaan den, onder wie veel moeders die gerechtig heid eisen, staan onder huisarrest of per manente politiebewaking. Nog steeds zit ten Chinezen achter de tralies vanwege hun aandeel in de protesten en het is niet waarschijnlijk dat ze volgend jaar op de tri bunes bij de Olympische Spelen zullen zit ten jubelen. 4 juni 1989 is wat men in China een 'zeer gevoelig onderwerp' noemt. De Commu nistische Partij bestempelt de zes weken van protest als 'contrarevolutionair'. Iedere verwijzing naar 'Tiananmen' is suspect en uit den boze. Daarom had de advertentie nooit geplaatst mogen worden. De Moe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 108