een kwart eeuw illegaal v16 Voor zo'n 25.000 illegale vreemdelingen komt er met het generaal pardon een einde aan een periode van jarenlange onzekerheid. De familie Yam die al decennia in Rotterdam woont, heeft het nakijken. „Ik heb 25 jaar lang belasting betaald. Waarom mogen zij wel blijven en ik niet? Zaterdag 16 juni 2007 PZC -I- Geen pardon: illegaliteit? Lai Kam: „Ik wist niet eens waar ik was. Ik had geen paspoort en sprak de taal niet. Dus ik ben net zover gaan lo pen tot ik een restaurant zag met een Chi nese naam. Ik liep naar binnen en kwam in gesprek met de eigenaar. Die bood mij onderdak en eten en ik hielp hem in de zaak. Zo ben ik de eerste jaren hier doorge komen." In 1981 nam zijn werkgever hem mee naar het politiebureau om een meer officiële sta tus te krijgen. Bij gebrek aan een paspoort kreeg hij een zogeheten acte van bekend heid. Via zijn werkgever werd een sofi- nummer geregeld en zo kon de toen nog jonge man beginnen met het opbouwen van zijn leven. De toekomst zag er roos kleurig uit. Ware het niet dat hij zich aan vankelijk jaar in jaar uit iedere week bij de politie moest melden. Die meldingslast was te overzien. Want hij begon op te klimmen in het bedrijf Kreeg zijn eerste eigen woonruimte en de wereld werd helemaal mooi toen hij zijn huidige vrouw, de eveneens illegale Hua Mei Yang ontmoette. Niet lang daarna trouwden ze, verhuisden ze naar hun huidige woning en stichtten een gezin. In 1996 werd Yan Da geboren. Twee jaar later de jongste zoon Wen Yie. Bij het zien van de foto's in het familieal bum komt een glimlach even terug op het gezicht van Lai Kam. Op de foto's staat het gezin in gelukkiger tijden. Breed glimlachend kijken ze naar de camera. Het zijn foto's van een gewoon Chinees gezin in Holland. Een gezin op feestjes. Een gezin dat uitjes maakt. Niets leek hun geluk te kunnen verstoren, tot het jaar 1998. door Jacqueline Steenwijk foto's Mirjam van der Hoek Met onvervalst Rotterdams accent maant de 9-jarige Wen Yie Yam zijn vriend je tot de orde op het schoolplein voor basis school De Schalm. „Nee, dat is mijn fiets. Ik wil zelf op mijn fiets naar huis rijden." De schooldag is voorbij. Samen met zijn grote broer, de 11-jarige Yan Da en hun vriendjes gaan ze huiswaarts. De plek die tot voor kort nog zo veilig was. De plek waar nu veelal angst heerst. De twee zijn illegaal. Het woord kennen ze inmiddels. Illegaal. Het klinkt als een scheldwoord. Een woord dat pijn veroorzaakte. Een woord dat hun leven uit balans bracht. Hun vader maandenlang bij hen wegnam. Hun moe der ziek maakte. Deurwaarders aan de deur bracht. Snoepgoed en nieuwe kleding verbande. Hun ouderlijke woning is in een jaar tijd in chaos veranderd. Kleding ligt stapels hoog, nonchalant weggegooid in een hoek. Overal staan emmers, potten en ondefi nieerbare attributen vervuild op de grond. Alsof het al maanden niet is aangepakt. Moeder Hua Mei Yang (35), gekleed in een pyjama, begroet haar kinderen vermoeid maar liefdevol. Haar hand is slap, haar blik teruggetrokken. „Ze kan het emotioneel niet meer aan", legt vader Lai Kam Yam (44) uit. Bezorgd kijkt hij haar aan. Even is het stil. Dan begint hij te vertellen. „Het is van daag precies een jaar geleden dat de politie op mijn werk om mijn identiteitsbewijs vroeg. Dat deden ze wel vaker. Nooit heeft dat gevolgen gehad. In 2005 nog. Het klopt, ik heb geen paspoort, geen verblijfs vergunning, maar ik werk toch legaal?", vertelt hij. Meer dan 25 jaar kon Lai Kam onbelem merd wit werken in Nederland. Dat telt sinds enkele jaren niet meer. De man is ille gaal in Nederland en dus'werd hij juni vo rig jaar in vreemdelingendetentie gezet. Drie maanden later werd hij vrijgelaten met de mededeling dat hij binnen 28 da gen het land diende te verlaten. Inmiddels zit het gezin een jaar zonder een inkomen. „Hoe kunnen ze dit doen? 29 jaar ben ik al in Nederland. Al die tijd heb ik gewerkt. Belasting betaald. Nu mag ik ineens niets meer. Ik mag niet werken en ik krijg ook geen uitkering. Hoe moeten we leven?", vraagt hij, bijna smekend. Wanhopen wil hij nog niet. Kan hij nog niet. Want hij moet sterk blijven voor zijn gezin. De paniek is ook bij hem aan het op lopen. Want terug naar China zit er niet in. Hij krijgt geen paspoort. Als 16-jarige jongen kwam Lai Kam met de boot vanuit China naar Nederland. Hij had ge hoord dat hij een Amerikaanse vader had en wilde die opzoeken. Via een smokkelroute op een schip wist hij China te verlaten op weg naar het beloofde land. Hij kwam niet aan in de Verenigde Staten. Het was de haven van Rotterdam waar hij in 1978 voet aan wal zette. Hoe overleef je ruim een kwart eeuw in de Vader Yam aan zijn bureau: wanhopen wil hij nog met. 'Ccen Irotmnl 04' Jisöealij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 106