'De Benelux, bestaat die dan nog?' v13 PZC Zaterdag 16 juni 2007 Si Het Benelux-verdrag werd op 3 februari 1958 getekend en trad op 1 november 1960 in werking, na goedkeuring van de parlementen. Het verdrag loopt formeel af op 31 oktober 2010. niet of nau welijks. Rechtvaardigt een havenbe- zoek in Luik de Benelux? Of de uitgave van een alma nak met namen, adressen en telefoonnummers van personen en instellingen ac tief bij grensoverschrijden de samenwerking? Van Laarhoven glimlacht. Luik is inderdaad niet zo'n goed voorbeeld. „De Benelux heeft wel toegevoegde waarde. Wij hebben veel kennis, zijn neu traal en kunnen mensen bijeenbrengen. Wij hebben heus wel potentie." Het Akkoord van Schengen uit 1985, waar bij de Benelux, Duitsland en Frankrijk be sloten grensformaliteiten te schrappen, was een succesnummer. In 1999 werd het door de hele EU overgenomen. In 2000 volgde het Akkoord van Senningen. „De politie hoeft nu niet meer bij de grens te stoppen als ze een crimineel achtervol gen", verklaart Van Laarhoven trots. Dat kan toch allemaal ook geregeld wor den zonder Benelux? Van Laarhoven: „Wij staan dicht bij de mensen, werken heel praktisch. Wij gaan nu de stroommarkt opengooien. Netwerken koppelen, cen trales-schakelen, productie plannen op elkaar afstem men, de handel in emissie rechten coördineren. Dat willen we ook met gas De drie landen kenden tot 1831 een gezamenlijk verleden. In dat jaar scheidde België zich af. In 1867 werd Luxemburg onafhankelijk. doen, en wij zijn bezig met sec toren als telecom en ICT." Dat vrijwel iedereen daarmee be zig is, stoort Van Laarhoven niet. „Wij haken aan bij zaken die de bur ger bezighouden. We willen ons richten op specifieke terreinen als de marktecono mie, veiligheid en duurzaamheid." Van Laarhoven vindt wel dat de Benelux dient te moderniseren. „Met onze kennis en kun de is veel meer te doen als wij flexibel in spelen op de tijdgeest. Natuurlijk is de Be nelux voor velen een begrip uit een lang vervlogen tijd. Toen ik mensen vertelde dat ik hier ging werken, vroegen ze ver baasd, de Benelux, bestaat die dan nog?" Een groter wordende EU maakt de Bene lux niet overbodig meent Van Laarhoven. Integendeel. „Drie landen die samen op trekken krijgen meer voor elkaar dan één. Ze staan ook sterker." Tegelijkertijd kan de EU-besluitvorming 'die nu niet goed loopt' een positieve impuls krijgen door goede regionale samenwerking. „Het is niet voor niets dat de Baltische sta ten en de Visegradgroep (Polen, Slowakije, Tsjechië en Hongarije, red.) belangstelling voor ons model hebben. En dat de Duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen zich bij ons wil aansluiten, evenals de regio Noord- Frankrijk." Het positieve beeld wordt enigszins genuanceerd door de Bene- lux-parlementariërs. Volgens Van der Lin den zijn de lidstaten nog 'te eng nationalis tisch' bezig. Overleg, voorafgaand aan EU-vergaderingen 'kan beter'. „Er wordt te veel verblijvend gepraat. Het Bene- lux-parlement moet zich veel meer richten op concrete problemen van burgers", al dus Van der Linden. Ton Doesburg (PvdA), voorzitter van de socialis tische fractie, wijst iedere kritiek op de Benelux van de hand. Gesteund door zijn christelijke en liberale collega's, én parlements voorzitter Roger Négri vindt hij dat de rol van de Benelux bij grensoverschrij dende samenwerking wordt onderschat. Een groot deel van de Nederlandse economie draait volgens Doesburg op de Benelux. „De Benelux heeft een enorm potentieel dat niet volle dig wordt gebruikt", claimt de PvdA'er. Dus een grotere rol voor de Benelux? Als het aan Luc Willems, Belgisch senator, ligt wel. Hij spreekt zelfs over een missie: de Benelux als forum voor samenwerking, een laboratorium om nieuwe maatschappe lijke uitdagingen aan te pakken en een por taal naar de wereld voor landen die hun re gionale belangen bundelen. WD'er Gerrit Zalm, in de periode 1994- 2007 met een korte onderbreking minister van Financiën van Neder land en later ook vice-pre mier, tempert de euforie enigszins. De Benelux-lid- staten hebben in zijn ogen al heel lang niets meer sa men gedaan. Zalm: „Het stelt niet zo veel voor." Op 5 september 1944 sloten Nederland, België en Luxemburg in Londen een Verdrag tot Instelling van een Douane-unie. Het was de voorloper van de Benelux, die op 3 februari 1958 het licht zag. Het samenwerkingsverband lijkt inmiddels overbodig, maar blijft bestaan en wordt zelfs uitgebreid. door Carel Coseling illustratie Ruben Oppenheimer De Benelux bestaat bijna vijftig jaar. 'De Benelux? Be staat die dan nog?', kreeg de huidige secretaris-generaal, Van Laarhoven, te horen toen zijn benoeming bekend werd. Niet al leen dat, de Benelux heeft zelfs een parle ment, dat geldt als een 'forum voor ont moeting'. „Hier wordt begrip gekweekt voor ontwik kelingen over de grens", zegt René van der Linden, lid van de raadgevende, interparle mentaire Benelux-raad. Van der Linden is één van de 21 Nederlandse Benelux-parle- mentariërs. „We moeten het niet overdrij ven. Wat wij doen is niet hemelbestorm end", zegt Van der Linden, die in Limburg woont, op schotafstand van Luik. Hij verga dert drie keer per jaar anderhalve dag met 21 Belgische en zeven Luxemburgse collega's. Het is de bedoeling dat de drie landen komende week het Benelux-verdrag vernieu wen en er politieke doelstel lingen aan toevoegen. Vandaag is het Benelux-par- lement weer bijeen. De agenda vermeldt onder meer een verslag van een bezoek aan de elektriciteits centrale Vianden en een debat over de jacht in de Benelux. „Laatst brachten wij een werkbezoek aan de binnenhaven van Luik. Dat bleek qua omvang de tweede bin nenhaven van Europa te zijn. Reuze inte ressant", aldus Van der Linden. Verder komen op de parlementaire bijeen komsten zaken als toerisme op het platte land of het WK-voetbal 2018 aan de orde. Besluiten vallen er niet. Wel worden advie zen uitgebracht voor de regeringen. Ooit was de Benelux voortrekker bij de po litieke en economische integratie in Euro pa. Die rol heeft de EU overgenomen. Daarbij komt dat de regeringen van Neder land, België en Luxemburg nu niet direct reclame ma ken voor de Benelux. Het College van ministers, het hoogste Benelux-or- gaan, is sinds 1982 niet meer bijeengeweest. Feite lijk maakt de secretaris- ge SI De Benelux omvat Nederland, België en Luxemburg: 67.000 vierkante kilometer. Er wonen zo'n 27 miljoen mensen, van wie er ruim 22 miljoen Nederlands spreken, de rest Frans of een andere taal (Duits, Letzeburgs) SI De industriële structuur, de internationale instellingen, het dichte verkeersnet en de ligging zijn allemaal pluspunten van de Benelux. neraal in het Bene- lux-kantoor te Brussel met zijn zestig medewerkers de dienst uit Zon der aanwijzingen vanuit Den Haag, Brussel of Luxem burg. jan van Laarhoven is sinds 1 januari secreta ris-generaal. Tot eind vorig jaar was hij be stuurder van de St. Anna Zorggroep in Geldrop. Van Laarhoven erkent dat de inte resse voor de Benelux bij burgers en politi ci is weggeëbd. Met een groeiende EU is de Benelux ook minder belangrijk ge worden. Van Laarhoven geeft toe dat de Benelux op onderdelen niet functio neert. Het parlement 'heeft het stuur niet in handen'. Onder de negentig raden, comités, commissies en werkgroepen van de Bene lux zit 'veel dood hout', meent de secretaris-generaal. Politieke stu ring door de regeringen is er niet „Wij pak ken nu alles op", aldus Van Laarhoven. Goede communicatie is een onontgonnen terrein. Zo kent de Benelux twee onafhan kelijke internetsites: van het secretariaat- generaal en"het parlement. Resultaatgericht werken is binnen de Bene lux onbekend. De organisatie kost de drie lidstaten 6,5 miljoen euro per jaar, waar van Luxemburg 3 procent voor zijn reke ning neemt, België en Nederland verdelen de rest. Van dat geld bekostigt de Benelux onder meer een eigen Raad van de Econo mische Unie, een Bureau voor Intellec tueel Eigendom, een ge rechtshof, een Economi sche en Sociale Adviesraad, een College van Scheids rechters en een admirali teit. Los van het Bureau voor Intellectueel Eigen dom, werken deze raden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 103