Nederlander zou tot kinderarbeid aanzetten PZC Primera Kleuter deelt zakjes heroïne uit op kinderopvang in New York Strijd in vluchtelingenkamp duurt voort FNV: kinderen Albanië naaien schoenen voor Nederlandse koper. Wees er sneJ bij, want OP=OP! BON Michiel de Ruyter stripboek voor 3,95 10 Zaterdag 16 juni 2007 PZC NAHR AL-BAREO - De zuil van een explosie rijst omhoog in het Palestijnse vluchtelingenkamp Nahr-al-Bared in het noorden van Libanon. Het Libanese leger is al enkele weken verwikkeld in gevechten met Palestijnse militanten die zich in het kamp hebben verscholen. Bij de strijd zijn al zeker 134 men sen om het leven gekomen. Gisteren sneuvelden vier Libanese soldaten door boobytraps aan de rand van het vluchtelingenkamp. De omstandighe den voor de bewoners van het kamp worden steeds nijpender. foto Mohammed Messara/EPA door Marloes de Koning TIRANA - Albanese kinderen produ ceren schoenen voor een Neder landse opdrachtgever. Dit blijkt uit onderzoek van FNV Mondiaal naar kinderarbeid in Albanië. De vakbond wil nog niet zeggen om welk bedrijf het gaat omdat de on dernemer zich er mogelijk niet be wust van is dat kinderen zijn pro ducten maken. Volgens de FNV zetten buitenlandse kopers die la ge prijzen en korte levertijden af dwingen aan tot kinderarbeid. Naar schatting werken in Albanië vijftigduizend kinderen tussen de tien en vijftien jaar. Het land heeft ruim drie miljoen inwoners. De meeste kinderen werken in de landbouw, textiel- en schoenenpro ductie en halen vuilnis op. Het gaat vaak - ook in het Nederlandse geval - om thuisproductie, vertelt Mario van de Luijtgaarden van de FNV. De schoenenfabrikant wil bijvoorbeeld binnen een paar we ken tienduizend schoenen heb ben. Het Albanese bedrijf dat de opdracht aanneemt kan alleen bin nen die termijn en tegen een scher pe prijs leveren door thuiswerkers in te zetten. Een tussenhandelaar levert de ruwe materialen af bij groepen vrouwen die ze thuis in el kaar zetten, vaak tot diep in de nacht met behulp van hun kinde ren. De naaisters krijgen minder dan een halve euro per paar. In schoenfabrieken, werken soms ook kinderen, maar dit komt min der vaak voor. In december 2006 werd het hoofd van een vijftienja rig meisje geplet in een pers in een fabriek die in de Albanese plaats Durrës tassen produceerde. Van de Albanese inkomsten uit de export kwam in 2006 54 procent uit de confectie- en schoenenindustrie. Het leeuwendeel van de opdracht gevers is Italiaans. Op de labels staat meestal 'made in Italy'. „Wij werken niet met kinderen", zegt Steven Emanuels, een Neder lander die al twaalf jaar in de Alba nese confectieproductie werkt. Hij heeft zestig man in dienst. De uit komst van het FNV-onderzoek ver baast hem niet. „Ondernemers zijn hier sowieso niet sociaal be zig." Albanië heeft volgens hem het 'slechte Italiaanse onderne mingsklimaat' overgenomen. De producenten hebben vaak weinig Uit onderzoek van de FNV blijkt dat Albanese kinderen schoenen maken in opdracht van een Ne derlands bedrijf. In Albanië wer ken circa vijftigduizend kinderen. verstand van textiel of onderne men, beconcurreren elkaar alleen op de prijs en dragen geen sociale lasten af „Dan nemen ze kinderen aan om nog een beetje winst te maken." Emanuels vindt wel dat 'kinderen' een breed begrip is. „Het gaat vaak om veertien- tot vijftienjarigen en mensen moeten ook rondkomen. De armoede is groot." Hij geeft het voorbeeld van een vader die een baan zocht voor zijn mooie vijftienjarige dochter. „Hij was bang dat ze het slachtof fer zou worden van mensensmok kel als hij haar alleen thuis liet." Het belangrijkste hulpmiddel om kinderarbeid op te sporen is schooluitval. Kinderen verschijnen uitgeput of niet op school. Neder landse onderwijsbonden werken sinds een paar jaar samen met Al banese onderwijzers om die aan te moedigen in dat geval bij de kinde ren op huisbezoek te gaan. Wereldwijd is het aantal kinderen dat werkt gedaald, volgens de inter nationale vakbond ILO. In 2002 werkten minimaal 246 miljoen kinderen. In 2006 nog 217 miljoen. In Afrika en Oost-Europa neemt het probleem juist toe. In Oost-Eu ropa doordat na de val van het communisme de vrije markt vrij wel volledig vrij spel heeft door ge brek aan deugdelijke overheidscon trole. BUFFALO - Een Amerikaans jonge tje van 5 jaar heeft zakjes heroïne meegenomen naar een kinderop vang in New York en uitgedeeld aan speelkameraadjes. De kleuter dacht dat het snoep was, omdat er smileys op de zak jes stonden en de geur hem herin nerde aan broodkruimels. Zes kin deren werden met spoed naar het ziekenhuis gebracht, maar nie mand bleek gewond. De jongen, zijn 2-jarig zusje en een 2-jarig meisje proefden daadwerkelijk van de heroïne, meldde de krant Buffa lo News gisteren. Volgens de ouders van de jongen moet hij de drugs hebben gevonden terwijl zijn moeder hem en zijn twee zus jes lopend naar school bracht. De ouders zeggen zelf geen drugs te gebruiken. Beleef het mee Op 24 maart 2007 was het 400 jaar geleden dat Michiel de Ruyter in Vlissingen werd geboren. Het jaar 2007 staat daarom in het teken van de zeeheld. In het prachtige stripboek 'Het geheim van Michiel de Ruyter' wordt het avontuur verteld van het leven van Michiel De Ruyter. Van heel gewone Nederlandse jongen uit Vlissingen tot Europa's grootste zeeheld. Leef mee met zijn avonturen: van de walvissenjacht tot zeegevechten en ontsnappingen. Op 69-jarige leeftijd vecht Michiel de Ruyter zijn laatste gevecht. Ontdek het geheim van deze zeebonk. Het geheim van Michiel de Ruyter Een prachtig stripboek voor jong en oud Lekker om te lezen: op vakantie aan het strand, op de achterbank in de auto of lekker thuis op de bank. Natuurlijk is het stripboek ook een leuk kadootje: ren nog snel naar de winkel voor vaderdag. Het stripverhaal 'Het geheim van Michiel De Ruyter' is het eerste project van de Stichting Eureducation. Een deel van opbrengst van de verkoop van de stripboeken gaat naar het Kikafonds. Uniek Het stripboek is uniek in Nederland. Getekent door Mare Verhaegen, vroegere hoofdtekenaar van de Suske en Wiske stripalbums. Alleen op vertoon van de volledig ingevulde bon met korting te koop bij Primera. Leuk op vakantie: op de achterbank, in het vliegtuig of op het strand! De actie loopt vanaf 16 juni 2007 tot en met 28 juli 2007. www.primera.nl De korting is alleen geldig bij inlevering van de originele, volledig ingevulde bon op deze pagina bij o.a. de volgende Primera winkels: Primera Anthony Burger, MIDDELBURG Primera Van 't Westende, MIDDELBURG Primera Vlissingen, VLISSINGEN Primera Arnemuiden, ARNEMUIDEN Primera Oost-Souburg, OOST-SOUBURG Naam: Adres: Postcode Plaats: Telefoon: Email: Lever deze bon in bij één van de deelnemende Primera winkels. Deze bon is geldig van 16 juni t/m 28 juli 2007. Maximaal 1 bon per persoon. OP=OP. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan. Bekijk ook het privacy statement op www.pzc.nl 8 711688 666632

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10