Abbas roept noodtoestand uit Wachten op ingrijpen van het Israëlische leger Veelzijdig LUXEMBURG .NL boek online of bel 0900 - 9697 Palestijnse president ontbindt regering van Fatah en Harnas. Heerlijke 3-/4-/5-daagse autovakanties Hoogseizoen aanbieding: 3 nachten verblijven slechts 2 nachten betalen waarom zou je verder zoeken w PZC Vrijdag 15 juni 2007 9 CAZA-STAD - De Palestijnse presi dent Abbas heeft gisteravond de noodtoestand uitgeroepen en de regeringscoalitie van Fatah en Ha rnas ontbonden. Hij wil zo snel mogelijk nieuwe verkiezingen hou den en daardoor een eind te ma ken aan het geweld in Gaza. In Gaza woedde gisteren een bloe dige strijd om het politieke cen trum, Gaza-stad. Strijders van Ha rnas hebben het hoofdkwartier van de binnenlandse veiligheids dienst veroverd. Harnas heeft nu vrijwel de hele Gazastrook in han den. Ook wist Harnas het gebouw van de inlichtingendienst van Fa tah te veroveren. Het complex van de Palestijnse president Mahmoud Abbas werd van afstand met grana ten beschoten, een aanval die de Presidentiële Garde, Abbas' elite korps, beantwoordde met geweer vuur. Bij het geweld kwamen giste-* ren zeker 25 mensen om, onder wie een onbekend aantal burgers, en er raakten tachtig mensen ge wond. Sinds zondag zijn al zeker negentig mensen omgekomen. Een woordvoerder van Harnas zei voor de radio dat met de overwin ning op Fatah 'een tijdperk is afge sloten' en een periode aanbreekt van 'rechtvaardigheid en islami tisch bestuur'. Een andere Ha- mas-strijder sprak van 'Gaza's tweede bevrijding'. De eerste was na het vertrek van het Israëlische leger uit de Gazastrook in 2005. Palestijnse ordetroepen van Fatah arresteerden op de Westelijke Jor- daanoever dertig Hamas-getrou- wen om te voorkomen dat het ge Jongetjes serveren thee aan Hamas-militanten in Gaza-Stad. foto EPA weid zich uitbreidt naar de Weste- Westelijke lijke Jordaanoever. Ze konden hard zwak is. optreden, doordat Harnas op de Israëlische Jordaanoever relatief defensiewoordvoerders zeiden woensdag dat Israël niet tussenbeide zou komen en even min hulp zou geven aan één van de partijen. Fatah zou Israël om toestemming hebben verzocht om vanuit de Westoever versterkingen naar de Gazastrook te sturen, maar Israël zou dit hebben gewei gerd. De secretaris-generaal van de Vere nigde Naties, Ban Ki-moon, zei woensdag met de Veiligheidsraad te hebben overlegd over de statio nering van een multinationale vre desmacht in de Gazastrook. De se cretaris-generaal van de Arabische Liga, Amr Moussa, waarschuwde in Cairo voor 'rampzalige gevol gen' van de burgeroorlog als die zou voortduren en riep op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren. De Europese Unie schortte haar hu manitaire hulp aan de Gazastrook op. De Palestijnse gebieden zijn na de verovering van de Ga zastrook door Harnas feite lijk in tweeën verdeeld. Termen als 'burgeroorlog' en 'staatsgreep' waren lang ta boe in het Palestijnse presi dentiële hoofdkwartier in Ramal- lah. Maar nu spreekt president Machmoud Abbas openlijk van 'een poging tot staatsgreep'. In fei te is van een poging al geen sprake meer, want in de Gazastrook is de Hamasbeweging in haar opzet ge slaagd. Wat Harnas betreft is van een staatsgreep geen sprake. De be weging zegt het recht te hebben met militaire middelen te bemach- ANALYSE door Ad Bloemendaal tigen wat het met politieke niet kon winnen. De islamisten deden vorig jaar januari voor het eerst mee aan een parlementsverkiezing en behaalden een grote overwin ning. Harnas' deelname had niets te maken met democratische prin cipes, want die huldigt ze niet. Het was een middel om dichter bij de macht te komen, die tot dan toe exclusiefin handen was van het corrupte Fatah-leiderschap. Fatah beheerste de Palestijnse poli tiemacht, de veiligheidsdiensten en de grotendeels uit het buiten land afkomstige financiële midde len. Het verkiezen en vormen van een Hamas-regering, en later een nationaal kabinet, brachten daarin nauwelijks verandering. Aangemoedigd door Israël en een groot deel van de internationale ge meenschap bleven president Ab bas en andere gevestigde Fatah-lei- ders weigeren het feitelijke be stuur en het geld met Harnas te de len. Maar ze waren niet bij machte te verhinderen dat Harnas onder hun neus een goed bewapende ei gen politiemacht opbouwde, die samen met de islamistische mili ties een geduchte strijdmacht vormde. Fatah was op papier ster ker, maar de echte krachtsverhou dingen in Gaza zijn overduidelijk. De komende dagen zal Harnas de overwinning consolideren en po gen rust te brengen. Intussen be zinnen de andere spelers zich op hun posities. In Ramallah over heerst de overtuiging dat de Pales tijnse gebieden meer dan ooit in tweeën zijn gedeeld. Harnas heeft Gaza en Fatah de Westoever. De eerste prioriteit van president Abbas is te zorgen voor rust op de Westoever. Wraakacties van Fatah tegen Harnas kunnen daar de lont in het kruitvat zijn. Vanuit Was hington kreeg Abbas het advies de regering te ontbinden en verkiezin gen uit te schrijven. Het eerste deel van dat advies volgde hij gis teravond al op. Dat Harnas instemt met verkiezingen is onwaarschijn lijk. In het uiterste geval kan de PLO, de Palestijnse Bevrijdingsbe weging waarvan in tegenstelling tot Fatah, Hamas geen deel uit maakt, besluiten het Palestijnse Be stuur op te heffen. Dan wordt Is raël weer verantwoordelijk voor de Gazastrook en de Westoever. Wat er dan, met zoveel gewapen de militanten op straat, zal gebeu ren laat zich raden. Israël poogt af stand te bewaren, maar wordt ge confronteerd met 'Hezbollah-land' in het noorden en 'Hamastan' in het zuiden. Voorspeld wordt dat het Israëlische leger ingrijpt. Premier Ehud Olmert opperde de ze weekeen internationale troepen macht voor het grensgebied tussen de Gazastrook en Egypte. Harnas liet weten dat buitenlandse eenhe den in Gaza dezelfde behandeling kunnen verwachten als Israëlische bezettingstroepen Hoogseizoen aanbieding! KRAS heeft in Luxem burg 2 fantastische arrangementen voor u ingekocht naar het Novotel en Mercure Grand Hotel Alfa. En als u tussen 13/7 en 24/8 verblijft, krijgt u de 3e nacht in het hotel geheel gratis! LUXEMBURG-STAD Luxemburg-Stad is prachtig gelegen op een rotsplateau. Slenter eens door de oude stad, waar de nauwe straatjes, de wachttorens en stadsmuren het verleden laten herleven. Bezoek o.a. het Historisch Museum, de Notre Dame uit de 17e eeuw en het Groothertogelijk Paleis in renaissancestijl. Natuurlijk is Luxemburg-Stad ook fantastisch om te winkelen, met haar uit gebreide winkelaanbod. Laat uw voeten rusten en verwen de inwendige mens in één van de vele uitstekende restaurants. Maar ook in de omgeving van de stad, zult u zich niet vervelen. Zo liggen op een steenworp afstand de steden Echternach en Vianden. NOVOTEL LUXEMBURG**** v.a.€85 Dit 4-sterren-de-luxe hotel ligt nabij het cen trum van de stad en beschikt over o.a. luxe kamers, restaurant, liften, gezellige bar, terras, binnen- en buitenspeelplaats en gratis par keergelegenheid. Reisnr. AUTO 17.782, zie www.kras.nl/17782 MERCURE GRAND HOTEL ALFA**** v.a.€ 89 Dit historische 4-sterren hotel, ligt in het hartje van de stad, vlakbij het oude stadsdeel met prachtige gebouwen. Het hotel beschikt over o.a. een sfeervol restaurant en een gezellige bar. Reisnr. AUTO 73.683, zie www.kras.nl/73683 INCLUSIEF: verblijf in een 4-sterren hotel naar keuze, in een 2-pk, met uitgebreid ontbijtbuffet. Aankomstdata: vr. en za. van 29/6 t/m 27/10 3 dagen 4 dagen 5 dagen Novotel v.a.€85 v.a.€99 v.a.€135 Mercure v.a.€89 v.a.€99 Reserveringskosten 15 per boeking (ver plicht). Prijzen zijn per persoon, gebaseerd op een bezetting van 2 personen. Voor overige data, prijzen en toeslagen zie www.kras.nl. Reisnummer AUTO 17.782, zie www.kras.nl/ 17782 of reisnummer AUTO 73.683, zie www.kras.nl/73683 110.000 VAKANTIEWONINGEN, boek ONLINE voor de LAAGSTE PRIJS!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9