Voorzitter David Luteijn j)e 47e DELTA Profronde stelt prachtige koers voor Twintig ploegen op weg naar de Beatrixlaan Najaar 2007 verschijnt groot wieler- boek over DELTA Profronde De DELTA Profronde keert dit jaar weer terug naar het voor jaar. Op zaterdag 16 juni zal de 47e editie worden verreden. Met start op de Markt van Middelburg en finish aan de Beatrixlaan nabij het centrum van Goes. Na een rijke historie als Ronde van Midden Zeeland opgebouwd te heb ben, wordt dit jaar alweer voor de 10e keer onder de naam DELTA Profronde gestart. Delta N.V. heeft daarmee als hoofdsponsor echt voor continuïteit gezorgd. Samen met de overige, ook veelal jarenlang betrokken, sponsoren maken zij één van de belangrijkste internationale eendaagse wielerwed strijden van Nederland mogelijk. We zijn alle sponsoren daar zeer erkente lijk voor. Nog onder leiding van mijn, zeer gewaardeerde, voorganger Lieuwe Rienstra werd in 2006 een Businessplan gepresenteerd wat zich ten doel stelt voor de DELTA Profronde een nog prominentere plaats op de internationale wielerkalender te realiseren. Met het verschuiven van de datum van eind september naar 16 juni, waardoor een veel sterker rennersveld kan worden vastgelegd, is daartoe een eerste stap gezet. Overigens komen renners en ploegen graag naar Zeeland, gezien de goede organisatie, de veilige route en de uitdaging van het vaak selectieve parcours door de wind. Belangrijke volgende stap Vervolgens zal in 2008 een zeer belangrijke volgende stap gezet wor den door de DELTA Profronde en het Zeeuws Vlaams OZ Wieler-weekend samen te voegen tot een driedaags Zeeuws Wielerweekend. Deze krach tenbundeling, waartoe beide comités deze winter besloten, geeft vorm aan een zeer aansprekend topsport evene ment wat Zeeland extra op de kaart zal zetten. In dat kader wordt dus in 2008 de traditie van de DELTA Profronde in haar 48e jaar voortgezet als belangrijk onderdeel van een nieuw groot wieler- evenement. Daar past natuurlijk een beetje nostalgie bij. Maar vooral ook vertrouwen in een voor de wielerlief- hebber aansprekende, uitdagende toe komst. Intussen verwachten we op 16 juni die wielerliefhebber weer een prachtige koers te kunnen presenteren. Met aan sprekende namen aan de start in Middelburg en bij de 200 km verderop gelegen finish in Goes. David Luteijn, voorzitter De Australiër Graeme Brown werd verleden jaar derde in de DELTA Profronde. Dit jaar rekent Lieuwe Rienstra hem als een van de kans hebbers. Want het is bekend dat op een goede dag de Olympisch kam pioen in staat is iedereen er af te sprinten, zoals hij verleden jaar bewees met dubbele ritwinst in de Deutschland Tour. Winst voor Rienstra is de nieuwe datum: zaterdag 16 juni. Die dag valt samen met de braderie in Middelburg. Eigenlijk is het dan dubbel feest. Wielerspeaker Kees Maas maakt bij het voorstellen van de renners gebruik van de geluidsinstallatie van de Stichting Evenementen Middelburg, die de braderie organiseert. De luide stem van Kees Maas, de evangelist van het wiel rennen, zal door het hele centrum te horen zijn. Na het vertrek van de renners op de Middelburgse Markt waar directeur Peter Boerma van DELTA de renners wegschiet wordt de plaats ingenomen door het Zeeuws Jeugdcircus Hogerop. De renners manoeuvreren zich op dat moment in hoog tempo naar de finish in Goes. Die finish is niet meer aan de A.Fokkerstraat voor het kantoor van DELTA. De finish is nu aan de Beatrixlaan- Oostwal, vlakbij de Bergweg, waar vroeger de finish van de Ronde van Midden-Zeeland was. Kurt Asle Arvesen Daar worden de toeschouwers getrak teerd op drie doorkomsten. 160 coureurs maken zich dan op voor de zege in de 47e DELTA Profronde. Oud-voorzitter Lieuwe Rienstra, tegen woordig adviseur en man die voor de contracten met de renners zorgt, zegt met enige trots dat naar verwachting zeven Protourploegen van de partij zullen zijn: Quickstep-Innergetic, Predictor-Lotto, Team CSC, Francaise des Jeux, het Italiaanse Team Milram en Unibet.com. Bij het Deense CSC rijdt Kurt Asle Arvesen mee. Deze Noor won onlangs in de Giro de etappe naar Fiorano Modenese. Hier verraste hij Paolo Bettini, die dichtbij huis wilde zegevieren. Tien jaar geleden won de Noor de wereldtitel bij de beloften in de massaspurt. Het grote aantal Protourpoegen is te danken aan het feit dat de DELTA Profronde ingeklemd zit tussen Veenendaal-Veenendaal en de vijfdaagse wedstrijd Ster Electrotour. 'Als alle 7 protourploegen aan de start verschijnen, rijden bij onze onze ronde de meeste Protourploegen.", zegt Lieuwe trots. In september, zo vervolgt Rienstra zijn verhaal, zaten we in het verleden te dicht op het wereldkampioenschap. De renners leden ook vaak aan septem- beritis omdat het seizoen, de belang rijke wedstrijden, erop zaten. De enige concurrentie die er nu is, is de Ronde van Zwitserland. Nico Mattan De aankomst is ook veranderd omdat de renners bij de laatste omloop niet over het Goese Pykjeswegje konden. Nu is gekozen voor de Beatrixlaan- Oostwal. Hier worden ook als afwach ting wedstrijden gereden door Trimbelangen Midden-Zeeland (TMZ). Dat gebeurt van 13.30 uur tot 15.00 uur. Daarna is alle aandacht weer voor de profrenners. Rienstra is er trots op dat Niki Terpstra in de trui van Milram meerijdt. Diezelfde Terpstra was twee jaar geleden nog winnaar van OZ Bij het Deense CSC rijdt Giro-etappe- winnaar Kurt Asle Arvesen mee. Wielerweekend. Ook Leon van Bon, de oud-winnaar van de DELTA Profronde, editie 2000, valt nu te bewonderen in zijn Rabobank shirt. Leon van Bon won dit jaar nog de 62e uitgave van Nokere Koerse. Rienstra vindt het leuk dat de Belgische veteraan Nico Mattan te bewonderen valt. Hij rijdt in het shirt van de Engelse ploeg DFL Cyclingnews Litespeed waar Eric Vanderaerden directeur sportief is. AI met al een mooi rennersveld dat de 47e DELTA profronde kleur geeft. De toeschouwers zullen weer van topsport kunnen genieten. En zegt Rienstra: "Noteer maar: die Graeme Brown gaat winnen." Lieuwe Rienstra haast zich nog te zeggen dat de tourfotograaf Frans Meijer afscheid neemt. Fotograaf Edwin van het Westeinde (www.wiel- rennen-in-zeeland.tk) volgt hem op. Ook de DELTA Profronde is in deze vorm aan zijn laatste wedstrijd toe. Volgend jaar start de samenwerking met het OZ Wielerweekend. Over sentiment gesproken. Aanwezig als eregast bij de start is Miel Ver- straete. Juist, weet u het nog. Deze Zeeuwsvlaming was winnaar in 1959. Toen werd de Ronde van Midden- Zeeland voor de eerste keer gereden. Arnold Parre Aan de finish in Goes krijgt Theo Eltink applaus van David Luteijn. Middelburger Jacques den Herder weet alles over profwielrennen in de provin cie. Jarenlang hield hij alle klassementen bij. Hier en daar maakte hij aantekenin gen. En in 1996 bundelde hij al deze wetenschap in het boekje "De geschiedenis van het Zeeuwse Profwielrennen". Dit boekje is nu uitgangspunt voor een groter opgezet boek over de geschiedenis van de DELTA Profronde, voorheen de Ronde van Midden-Zeeland. Na 47 edities houdt deze op te bestaan omdat vol gend jaar samen met het OZ Wielerweekend een nieuwe driedaagse wordt opgezet. Reden voor een groep PZC-redacteuren om onder leiding van chef Sport, Jan Dagevos, een mooi naslagwerk te maken. Najaar 2007 moet het boek uitkomen, de 47e editie van de DELTA Profronde wordt dan ook meegenomen. Koen de Vries, Rudy Boogert, Roeland van Vliet, Frits Bakker, René Schrier en Ben Jansen zijn hard aan het werk om er iets moois van te maken, de Zeeuwse wielersport waardig. Frits Bakker zegt dat de titel nog niet vast staat. Wel verzekert hij dat het boekwerk voor een schappelijke prijs in de winkel ligt. Kortom, voor iedere Zeeuwse wielerliefhebber wordt dit boek verplichte kost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7