Binnenland Zelfs foetus al onder toezicht Rijksinstituut bespeurt meer vergiftiging met medicijnen EKT WIJ VINDEN BIJNA NIEUW! Kamerfracties willen snelle maatregelen aalstand F-16's schieten te hulp in Uruzgan Baby's in ernstige gevallen direct na geboorte weggehaald. Aantal vergiftigingen met drugs daalde in jaar 2005-2006. GROTE BRADERIE EN ROMMELMARKT 1 Audi -1 3MW -VW- Opel i piet vogelaar auto's goes www.pietvogelaar.nl Bouwkraan valt op woningen in Delden Grafveld eerste eeuw Militairen krijgen in Utrecht gevonden algemeen contract 4 I Vrijdag 15 juni 2007 PZC door Frouke Tamsma DEN HAAC - Kinderen meteen na de geboorte weghalen om te voor komen dat baby's geweld wordt aangedaan. Dit idee van Reclasse ring Nederland valt bij de Raad voor de Kinderbescherming in goe de aarde. Sterker nog, het is allang praktijk. Baby's worden onmiddellijk bij de ouders weggehaald als zij acuut ge vaar lopen. Dat gebeurt desnoods een uur na de geboorte. Het komt zelfs voor dat de Raad voor de Kin derbescherming uithuisplaatsing aanvraagt nog vóórdat het kind ge boren is. Dat zegt woordvoerder Richard Bakker van de Raad voor de Kinderbescherming, die de rechter adviseert over het wegha len van kinderen bij probleem- ouders. Hij reageert op uitspraken van directeur Sjef van Gennip van Reclassering Nederland, die vindt dat baby's meteen bij de ouders weg moeten als zij gevaar lopen. Volgens de Bureaus jeugdzorg en de Raad voor de Kinderbescher ming gebeurt dit al lang. „Van som mige vrouwen weet je dat het kind in gevaar is zodra het is gebo ren", zegt Bakker. „Meestal vraagt de Raad kort na de bevalling bij de Van sommige zwangere vrouwen is bekend dat het kind gevaar loopt. Een rechter kan dan ai voor de geboorte het kind onder toezicht stellen. STRAATEN i j'^,1 H'If kinderrechter om voorlopige on dertoezichtstelling en uithuisplaat sing. Een enkele maal daarvóór al, zodat je weet dat de veiligheid van het kind direct gegarandeerd is." De zuigeling kan in sommige geval len wel borstvoeding krijgen. Dat gebeurt dan onder toezicht. Als de moeder drank- of drugsverslaafd is, wordt afgezien van borstvoe ding. Indien mogelijk worden de ouders al tijdens de zwangerschap ingelicht over de uithuisplaatsing. Soms is het echter beter de ouders niet in te lichten. „De veiligheid van het kind staat altijd voorop. Het is voorgekomen dat zwangere moeders onderdoken of naar het buitenland vluchtten, omdat ze hun kind wilden houden", zegt Bakker. Volgens hem blijft het al tijd 'ongelooflijk pijnlijk' om een kindje bij de ouders weg te halen. PvdA-Kamerlid Marjo van Dijken wil liever voorkomen dat baby's 'in de verloskamer bij hun moeder moeten worden weggetrokken'. Ze bereidt een wetsvoorstel voor dat deze ouders verplicht (tijdelijk) an ticonceptie te gebruiken. Van Dij ken zoekt nog naar een juridische onderbouwing van haar wet, want deze staat op gespannen voet met de Verklaring van de Rechten van de Mens. Die geeft ieder mens recht op het stichten van een ge zin en beschermt de onschend baarheid van het lichaam. Er is geen Kamermeerderheid voor het voorstel. Verplichte sterilisatie gaat haar te ver. „De maatregel moet wel omkeerbaar zijn. Een drugsver slaafde, zestienjarige moeder kan over tien jaar afgekickt zijn." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAC - GroenLinks, SP en de Partij voor de Dieren hebben haast met de afspraken die de Eu ropese ministers afgelopen maan dag maakten over de aalstand. De Visserijraad besloot dat vanaf eind volgend jaar 40 procent van de vol wassen palingen naar zee moet kunnen uitzwemmen om te paaien. Dat wordt nu bij lange na niet gehaald, betoogde Groen- Links-Kamerlid Van Gent gisteren. Met steun van de Partij voor de Dieren pleitte zij daarom voor een vangstverbod op paairijpe paling. Beide partijen ondersteunden ook een motie van SP-Kamerlid Polder man waarin gevraagd werd obsta kels als gemalen, stuwen, sluizen en waterkrachtcentrales 'zo snel mogelijk' aan te passen. Die belet ten ook dat voldoende palingen naar zee uitzwemmen. SGP-Ka- merlid Van der Vlies stond sympa thiek tegenover dit voorstel dat lijkt op een eerder door hem inge diende motie. Hij vroeg wel of Pol derman zich realiseert hoeveel geld dat kost. GroenLinks zag af van een motie waarin wordt aange drongen een einde te maken aan de dertigdaagse sluiting van de Brouwersdam. Die stelt vissers nu in staat meer paling te vangen. Minister Verburg (CDA, Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit) raadde alle voorstellen af Zij wil eerst met de sector overleggen hoe zij de Europese afspraken kan nakomen. Dinsdag stemt de Ka mer over de ingediende moties. BILTHOVEN - Het aantal vergiftigin gen met medicijnen is de afgelo pen jaren sterk toegenomen, ter wijl het aantal vergiftigingen met drugs daalde. Dat blijkt uit het jaar overzicht 2005-2006 van het Natio naal Vergiftigingen Informatie Centrum (NVIC) van het RIVM, het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu. Het NVIC kreeg vorig jaar ruim 37.000 informatieverzoeken over acute vergiftigingen. Dit is 5 pro cent meer dan in 2004. De helft van alle vergiftigingen heeft te maken met overdosering. Vooral de zonder recept verkrijgba re pijnstillers paracetamol en ibu- profen zijn populair. Ook is het aantal meldingen over vergiftiging door melatonine, een hormoon dat een gezonde nachtrust zou be vorderen, toegenomen van 3 in 2001 naar 76 in 2006. Vaak ontstaan vergiftigingen ook door medicatiefouten, van april 2005 tot november 2006 werden 321 van deze gevallen gemeld. In ruim 70 procent van de gevallen (229) werd de fout thuis gemaakt. De overige situaties deden zich voor in verpleeghuizen (49 geval len), in 29 gevallen in een zieken huis of psychiatrische instelling en in 14 gevallen in een apotheek. Bij de medicatiefouten in verpleeghui zen (49) kreeg een derde van de patiënten abusievelijk de medicij nen van een ander. Het aantal vergiftigingen met me- dicijnen neemt toe, aldus het RIVM. Vooral overdosering van het vrij verkrijgbare paracetamol of ibuprofen is een boosdoener. Het totale aantal meldingen over drugs nam voor het eerst in jaren af van 1383 meldingen in 2005 tot 1146 in 2006. Alleen het aantal mel dingen over amfetamine-vergifti gingen steeg van 31 in 2004 naar 114 in 2005 en 97 in 2006. Dit is mogelijk voor een deel gere lateerd aan de sterke daling - 57 procent ten opzichte van 2004 - van het aantal vergiftigingen met producten die efedra bevatten. De ze producten mogen sinds 2004 uitsluitend als geneesmiddel wor den verkocht. Mogelijk gebruiken mensen nu amfetamines in plaats van efedra om af te vallen of pres taties te verbeteren. Het grote aan tal ernstige vergiftigingen door al cohol bij tieners blijft zorgelijk. Het NVIC krijgt jaarlijks circa 130 meldingen. Doordat artsen goed bekend zijn met alcoholvergiftigin gen ziet het NVIC hiervan slechts het topje van de ijsberg. ZATERDAG 16 JUNI IN KRABBENDIJKE van 10.00 tot 17.00 uur - Helikopterrondvluchten - mega bungijump - demonstraties diverse verenigingen - ambachtelijk palingroken DEN HAAC - Nederlandse F-16's hebben voor het eerst hun wapens gebruikt om in Uruzgan een be laagde Nederlandse eenheid te hel pen. Dat gebeurde op 5 juni ten noordoosten van Tarin Kowt, waar een Nederlandse patrouille onder vuur lag van vijandelijke strijders. Dat meldde Defensie gis teren. De Nederlandse gevechts vliegtuigen verlenen vaak bijstand aan Isaf-eenheden in de zuidelijke provincies van Afghanistan. Zij schieten ook regelmatig, maar dat hadden zij nog niet eerder gedaan bij de eigen Nederlandse troepen. 11 I TOCH MOo ik STtepy vANOt.' DELDEN - Een bouwkraan is gister middag op zes woningen gevallen in Delden. Volgens de politie de den zich geen persoonlijke onge lukken voor. Er was sprake van een grote ravage. De oorzaak van het ongeval is nog onbekend. Een bouwbedrijf uit Haaksbergen was bezig met renovatie van de wonin gen. De 22 meter lange kraan zakte weg en viel daardoor om. De ar beidsinspectie stelt onderzoek in. De bewoners van de getroffen wo ningen worden opgevangen door de woningstichting. UTRECHT - Archeologen hebben in Utrecht een bijzondere vondst ge daan. Op de plek waar nu Grand Hotel Karei V staat, in het cen trum van de Domstad, is een Ro meins grafveld gevonden. Volgens de gemeente is het een zeer bijzon dere vondst want gezien de vroege periode (40-70 na Chr.), gaat het waarschijnlijk om de bouwers van het Utrechtse castellum, een Ro meins fort, aan het Domplein. Het zijn de eerste Romeinse gra ven die in de Utrechtse binnen stad zijn gevonden. DEN HAAG - Militairen die vanaf 1 januari volgend jaar in dienst tre den, krijgen een contract bij Defen sie en niet meer apart voor de landmacht, luchtmacht, marine of marechaussee. Door de wijziging van de de Militaire Ambtenaren wet, die dateert van voor de TVvee- de Wereldoorlog, hoopt Defensie sneller te kunnen inspelen op ver anderingen. CDA, PvdA en WD dienden nog een voorstel in om re servisten in te schakelen als door een personeelstekort de taken on der druk komen te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4