aanpak peil Veerse Meer moeten alle belangen afwegen Lupine-zaak vrij Schenking bespaart donorbloed Na 100 dagen PvZ wil plan Waterdunen snel afblazen PZC Vrijdag 15 juni 2007 I 3 ren). Zonder maatregelen naar een vast peil gaan, betekent mogelijke vernatting, verzilting en opbrengst derving van gewassen. Ook som mige woongebieden lopen kans op natte voeten in najaar en win ter. Welke maatregelen zijn nodig om mogelijke nadelen van een vast peil te compenseren Aanpassing van de gemalen die polderwater op het meer uitslaan. Aanpassen afvoer bij nu vrij afwa terende gebieden. Waar nodig nieuwe drainage in landbouwgron den. Aanpassingen oevers en stei- PZC Willem Adriaansens foto Dirk-Jan Cjeltema gers (inclusief die van particulie ren). Aanleg drainage, soms bema lingen, herstraten en aanleg riole ring in terreinen verblijfsrecreatie en andere plekken met bebou wing. Al die maatregelen worden tijdig genomen. Wordt voldoende onderzoek ver richt? Er is een uitgebreide milieueffect- rapportage gemaakt, waarin alle belangen en mogelijkheden in beeld komen. Sinds maart 2006 worden grondwaterstanden, zout gehaltes en omvang zoetwaterbei gemeten. Rond gevoelige plekken worden de opbrengsten van gewassen en de vraatschade door vogels opge nomen, zodat vergeleken kan wor den. Ook wordt gemeten op de huizenparken Schotsman-Ruiter- plaat. Het 'monitoren' is gebieds- dekkend opgezet. Hoe zit het met kosten en baten? Voorstel is in stappen via een win- terpeil van 0.50 meter -NAP in no vember 2007 en 0.40 meter -NAP in 2008 naar een voorlopig eind- peil van 0.30 -NAP in 2009 te gaan. De aanpassingswerken en monitoring kunnen daarop afge stemd worden. In 2015 kan beke ken worden of het ideale peil van 0.10 -NAP ingesteld mag worden. De kosten zijn geraamd op 12,6 miljoen euro, met inbegrip van al le compenserende maatregelen. De baten voor natuur en recreatie bedragen (na aftrek investerings kosten) 3,3 miljoen euro. Omdat al les tijdig wordt gecompenseerd, treedt geen schade op. Mocht dat onverhoopt toch zo zijn, dan kan een beroep worden gedaan op een schaderegeling van Rijkswater staat. Hoe loopt het verder? Provinciale Staten hebben in het Omgevingsplan een streefpeil van 0.10 meter -NAP vastgelegd. Ze wil len toch een aparte uitspraak doen over het concrete peilvoorstel van Rijkswaterstaat. Die geeft het dage lijks provinciebestuur door aan de staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat, in het kader van de in spraak die tot 20 juni loopt. De be windsvrouw beslist na de zomer vakantie. Overigens hebben be langrijke partijen, waterschap Zeeuwse Eilanden en de stuur groep Rondom het Veerse Meer (behalve boerenclub ZLTO), inge stemd met het voorstel van Rijks waterstaat. ANALYSE door Rinus Antonisse kunnen worden. Zonodig kan dan ingegrepen worden.. Rijkswaterstaat kiest voor een se cond best-peil, om de landbouw tegemoet te komen. Die wordt trouwens ook met een reeks maat regelen in de watten gelegd, om schade te voorkomen. Ze hebben weliswaar bijna een halve eeuw ge profiteerd van een onnatuurlijk peilbeheer, maar mogen door een ingreep geen schade lijden. Toch zijn de boeren ontevreden. Ze wil len het onderste uit de kan. Een meerderheid in Provinciale Staten volgt eenzijdig de land bouw en wil voorshands de huidi ge situatie handhaven. Een min derheid wil naar een natuurlijker peil. Gelukkig neemt de Staatssecretaris A. van Haperen (Staatsbosbeheer): „Voor het moment lijkt ons de -0.30 variant verstandig omdat daarmee zowel de recreatie als de landbouw gediend zijn. Op de lange termijn is het voor de natuur echter beter als het peil schommelt tussen de 0.10 meter NAP in de zomer en -0.30 in de winter." Ben Biondina (recreatie): „Een verho ging biedt campinghouders uitbrei dingskansen in het voor- en nasei zoen. Voor de watersporter wordt het hier aantrekkelijker. Onder voor waarde van een goede afwatering. Bij regen hebben we nu al overlast. Dat moet niet erger worden." van Verkeer en Water uiteindelijk de beslissing. Opmerkelijk in de discussie is dat partijen als CDA, SGP, WD en PvZ alleen naar de boeren luiste ren. Dat er veel andere belangen in het geding zijn en dat alles uit de kast gehaald wordt om de boeren te beschermen - daar hoor je de politici van deze partijen niet over. Terecht is opgemerkt dat de Staten niet alleen naar een deelbelang mogen kijken. Ze zijn ingehuurd om alle belangen te wegen. En dan ligt een ander peil voor de hand. Ali Wisse (ZLTO): „Je mag nu absoluut niet voor een peilbesluit stemmen. Er is namelijk niet genoeg bekend over de mogelij ke gevolgen van een dergelijk peilbe sluit. Met zout water is dit nooit eer der gedaan. Wij willen eerst de re sultaten van de nulmeting afwach ten, zodat je gevolgen kunt meten." dat verdachten in voorarrest zit ten. De voorlopige hechtenis van drie werd gisteren opgeheven. Die Terneuzenaren mogen weer naar huis. Dan kan een van hen, een schoonzoon van de hoofdverdach te, zijn pasgeboren zoon weer zien. Hij mocht van het OM even bij haar geboorte zijn. Daarna moest hij weer terug naar Toren- tijd. Zijn raadsman beschreef deze 23-jarige Terneuzenaar als iemand die onbedoeld betrokken was ge raakt bij de handel in hennep. Ook die twee anderen waren vol gens de raadsmannen maar kleine visjes, die nauwelijks iets onwet tigs hadden gedaan. Het OM hoopt in november alle belangrijke verdachten te kunnen berechten. Advocaat P. Doedens uitte zijn twijfels bij de haalbaar heid daarvan. Volgens hem zal het OM nog een hele kluif hebben aan het ontrafelen van de kadaster- en bankgegevens in Turkije. Hij voor spelde dat dat nog heel wat maan den tijd vergt. Vandaag gaat de pro-formazitting verder. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Zeventig wegwerpap- paraatjes voor het hergebruik van operatiebloed kregen Ziekenhuis Walcheren en de Oosterscheldezie- kenhuizen ten geschenke. - De gever, de nieuwe stichting The Donor Foundation, wilde de zie kenhuizen wijzen op een bespaar mogelijkheid die de gezondheid van operatiepatiënten ten goede komt. De apparaatjes vangen en schonen bloed dat vrijkomt bij in grepen als knievervangingen en ge ven dat de patiënt terug. Die be hoeft geen vreemd bloed of plas ma van de bloedbank, waardoor de kans op afweerreacties geringer is, zégt oprichter en voorzitter van de stichting, de Aagtekerkse home opathisch arts S. Jesmiatka. De ap paraatjes kosten 135 euro. „Een zak bloed kost 300 euro en er zijn er vaak twee nodig." De ziekenhui zen gebruiken de ontwikkeling wel, maar niet standaard. The Do nor Foundation wil projecten rond schoner bloed in Zuid-Afrika steunen. Deze eerste schenking wilde de particuliere gever van het bedrag lokaal besteed zien. www.thedonorfoundation.org COMMENTAAR En toen begon het zachtjes te regenen. De presentatie van het beleidsprogramma van het kabinet viel gisteren samen met oer-Hollandse nattigheid. En er was een typisch Nederlandse reactie. Eerst cynisch. Is dit nu het resultaat van honderd dagen burgers raadplegen? Of iemand had verwacht dat de bevolking met verrassende tips zou komen. En daarna kritisch. Iedereen lijkt te zijn vergeten dat vorige kabinetten zich genoodzaakt voelden om vooral naar de aarzelende economie te kijken. Maar van enige opluchting dat er nu geïnvesteerd kan worden in de brede kwaliteit van de maatschappij, met bijvoorbeeld veel aandacht voor zorg en onderwijs, is niets te merken. Over de 74 doelen van het kabinet komt geen storm in de hofvijver. Zij tonen een gezonde ambitie. Met oog voor haalbaarheid. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de trage - want realistische - invoering van de kilometerheffing. En ook uit het weinig verbluffende maar wel praktische meldpunt voor fietsendiefstal. Verder wacht het kabinet gewoon tot de geesten rijp zijn voor de participatietop. Zo borduurt Balkenende ijzig rustig verder. De volgende stap is Prinsjesdag. Minister Donner van Sociale Zaken en Werkgelegenheid verontschuldigde zich gisteren bij een journalist voor eventuele regendruppels op zijn gedegen grijze kostuum. Maar juist een paar van die flinke vette druppels zouden de minister wat minder academisch maken. En zo mist het beleidsprogramma van Balkenende inspiratie. Die heeft zijn club kennelijk niet bij de burger gevonden. Dit is echter alleen vervelend voor de mensen die van Den Haag meer verwachten dan gewoon regeren. HOEK - De Statenfractie van de Par tij voor Zeeland vindt dat de pro vincie 'met onmiddellijke ingang' een punt moet zetten achter het plan Waterdunen tussen Breskens en Groede. Het is veel te duur en het levert te weinig blijvende werkgelegenheid op, stelt Johan Robesin in een reeks van 19 schriftelijke vragen. Waterdunen is een combinatie van versterking van de zeewering, aanleg nieuwe natuur en vernieu wing van dag- en verblijfsrecreatie. Robesin wil weten waarop de eco nomische voordelen gegrond zijn, of de veiligheid tegen overstromin gen afdoende is verzekerd, hoe het staat met de (vrijwillige) grondver werving, of zilte teelten in het ge bied een redelijk alternatief voor boeren zijn. In zijn vragen kiest het Statenlid voor alleen dijkver zwaring. doelstellingen laag winterpeil tegemoetkomen aan landbouwbelangen verbeteren ecologisch functioneren verbeteren natuur- en recreatiewaarden optimaliseren waterbeheersing bij zeer veel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3