Beperkte tariefstijging waterschap Jeugd moet terugkeren naar Interesse adviesraad jongeren Sluis groot Postbestellers van Dethon komen langzamerhand om in het werk Recordpoging strand Breskens Nj Bezuinigingen op personeel van de baan door toename werk. Nieuwe tak groeide in twee jaar tijd van 13 naar 28 medewerkers. Goed bedoeld Brochure met 'mooie' bedrijven in West- Zeeeuws-Vlaanderen. Twintig jongeren willen meepraten over Sluise politiek. 34 I Vrijdag 15 juni 2007 pzc door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De stijging van de wa terschapslasten voor gezinnen in Zeeuws-Vlaanderen blijft de ko mende jaren beperkt. Dat blijkt uit de prognoses in de meerjarenra ming 2008-2012 van het water schap Zeeuws-Vlaanderen. Als de begroting is opgesteld zijn de tarieven pas definitief bekend, maar het ziet er naar uit dat de ver ontreinigingsheffing volgend jaar stijgt van 63 naar 64,26 euro per vervuilingseenheid. De ingezete- nenomslag gaat omhoog van 73,50 naar 75,58 euro, de omslag ge bouwd blijft gelijk op 1,51 euro en de omslag omgebouwd stijgt van 76 naar 78,19 euro. Als in 2009 wordt overgegaan op een nieuw fi nancieringsstelsel zullen de tarie ven aanzienlijk stijgen, blijkt uit een globaal overzicht. Duidelijk heid daarover komt er pas als een en ander is uitgewerkt in een Alge mene Maatregel van Bestuur en de vertaling daarvan voor het water schap heeft plaatsgevonden. Het waterschap stapt af van het be- WJ Het waterschap Zeeuws-Vlaande- ren slaagt er in de stijging van de lasten voor de inwoners de ko mende jaren te beperken, blijkt uit de meerjarenraming. leid om de personeelsformatie te rug te brengen. Voor de komende periode wordt nu uitgegaan van een uitbreiding van het personeel. Die is op korte termijn noodzake lijk om een effectievere inzet van financiële middelen te realiseren en de waterschapstaken op het ge wenste niveau te kunnen uitvoe ren. De afgelopen jaren heeft het water schap er steeds meer werk bij ge kregen als gevolg van de over dracht van provinciale wegen, kust- versterking en kustverdediging. De toename van werk en het streven om de taken goed uit te voeren vecht met het beleid om de perso neelsformatie terug te brengen. Be staande vacatures zijn niet of slechts gedeeltelijk ingevuld en steeds meer werkzaamheden zijn relatief duur uitbesteed, schetst het dagelijks bestuur de situatie. Waar dat nodig is wordt nu de for matie uitgebreid. Het geld daar voor hoopt het dagelijks bestuur te halen uit besparing op de exter ne kosten en de opbrengsten uit af koopsommen. Uitgangspunt bij de keuze voor uitbesteden van werk zaamheden of personeel aanwer ven is dat een en ander het water schap geen extra geld mag kosten. De meerjarenraming 2008-2012 wordt door het algemeen bestuur van het waterschap behandeld op donderdag 5 juli. De vergadering begint dan om 14.00 uur in het wa terschapskantoor in Terneuzen. terneuzen - De postbestellers van het sociaal werkvoorzieningschap Dethon komen om in het werk. De nieuwe tak werd nauwelijks twee jaar geleden opgezet en krijgt, vooral van opdrachtgever TNT, steeds meer werk toegescho ven. Op jaarbasis gaat het om zo'n kwart miljoen pakketjes. Lokale ondernemers en overheidsinstellin gen in met name Terneuzen tonen steeds meer belangstelling voor de folder- en postbezorging. Het aan tal medewerkers groeide van 13 naar 28. Dethon Groen, een ande re tak, boert goed ondanks het feit dat het budget van de opdrachtge vers (de gemeenten voorop) onder druk staat. Maar de groei van op drachten van over de grens vormt een mooie compensatie. Er was zelfs zóveel vraag dat werk moest worden uitbesteed. Uit het jaarverslag 2006 blijkt dat het bedrijfsresultaat vorig jaar wel iswaar flink verbeterde, maar dat dit toch onvoldoende bleek om het exploitatieresultaat uit de rode cijfers te tillen. De jaarrekening sloot met een nadelig saldo van 700.000 euro. Rijk en gemeenten pasten 17,7 miljoen euro bij. ZEEUWSE Met opgeruimd gemoed toog de in terieurverzorgster naar haar nieu we werkadres. Ze besloot zich van haar beste kant te laten zien. Ten slotte moest het voor haar werk geefster ook wennen zijn: Zo'n nieuw mens over de vloer, terwijl ze zelf naar haar baan buitenshuis was. De communicatie verliep via een werkbriefje.'Schoonmaken van Tip? redactie@pzc.nl de boekenkast aan de buitenkant', luidde een van de opdrachten. 'Ach, wat', dacht de ijverige werk ster: 'Ik neem de binnenkant ook mee'. Het terugzetten van die boe ken deed ze extra netjes: van groot naar klein. Het gemopper van de werkgeefster later op de avond heeft ze niet gehoord. Die had haar boeken op alfabet staan. door René Hoonhorst OOSTBURC - Een versnellingsnaaf van een fiets - of-ie nou voor drie, zes, zeven of acht versnellingen is - vindt oud-rijwielhersteller Adri lansen een wonder van techniek. Maar als je dan ziet wat sommige West-Zeeuws-Vlaamse bedrijven voor prachtige producten maken, dan kun je alleen maar bewonde rend met open mond staan gapen. Of er een lofzang op maken na tuurlijk. Zodat iedereen niet alleen kan zien hoe mooi 'de vergeten uit hoek' van Nederland is, maar ook meekrijgt dat er tientallen onder nemende, innovatieve bedrijven in de regio actief zijn. Bedrijven die niet alleen mooie spullen ontwerpen en maken of diensten verlenen, maar daarmee 'ook honderden gezinnen voor zien van goedbelegde boterham men'. Dat mag iedereen weten en de Zeeuws-Vlaamse jeugd móét het zelfs weten, vindt Adri. „Want ze moeten vóór ze gaan studeren al weten dat ze later terug kunnen komen naar hun geboortestreek om hier een mooie baan te vin den. Als jongeren al weten welke bedrijven hier actief zijn, wat ze maken en welke mensen ze daar- Brochure Bedrijvig West Voorzitter David Luteijn van de BZW ontving gisteren het eer ste exemplaar van Bedrijvig West-Zeeuws-Vlaanderen. Volgend jaar is er een nieuwe brochure, vervolgens moet de gids elke twee jaar verschijnen. De kleurrijke brochure pro moot bedrijven én de streek ten westen van de Braakman. Ondernemers van buiten, recre anten én eigen inwoners moe ten de brochure onder ogen krijgen. Op scholen moet speciale aan dacht zijn voor de brochure om jongeren na hun studie te rug te halen naar de streek. door Frank van Cooten breskens - Leerlingen van het Wil lem van Oranje College uit Wijk en Aalburg ondernemen woens dag 20 juni op het strand bij de vuurtoren van Breskens een re cordpoging met de bouw van het 'Grootste levende zandlogo'. De opbrengst is bestemd voor het project Hope, een project in India om kinderarbeid tegen te gaan. De leerlingen beginnen rond 10.00 uur met deze uitdaging. Ze maken een logo van twintig meter van de hoofdsponsor uit Oosterhout. En kele logobouwers worden aan het einde van de poging ingegraven bij hun kunstwerk, vandaar de naam 'levend' zandlogo. Sluitstuk is het gooien van een bal letje met Indiaans zand vanaf de vuurtoren naar de ingegraven logo bouwers. Als dit balletje is gevan gen, is de recordpoging een feit. Naast het logo komt de tekst 'save our climate' in het zand als protest tegen de klimaatverandering. voor nodig hebben, kunnen ze hun studie er beter op afstemmen. En hoeven we - zoals nu - niet te vrezen dat een instituut als het ROC nauwelijks leerlingen kan vinden die een studie werktuig bouwkunde willen volgen." Nadat hij zijn fietsenzaak had ver kocht, raakte Adri Jansen nog meer verknocht aan het fotografe ren. Hij volgde allerlei cursussen om prenten nog mooier te maken, onder meer door te fotoshoppen. Tijdens de bedrijvendagen, die hij ook na zijn carrière trouw bleef be zoeken, raakte hij onder de indruk van een aantal voor hem onbeken- 'Zeeuws-Vlaamse onderne mers zijn doorzetters, maar geen dikdoeners' de ondernemingen. Dus combi neerde hij zijn interesses en maak te foto's van de hem intrigerende bedrijven. Die platen lieten de vestigingen zo mooi uitkomen, dat er - als Jansen er op terugkijkt - wel een boekje van moest komen. Een brochure die zowel een aantal fantastische bedrijven presenteert als het leven in West-Zeeuws-Vlaanderen pro moot. De titel: Bedrijvig West-Zeeuws-Vlaanderen lag voor de hand. Jansen wil de bovenkop «sa 'Regio- en bedrijvenpromotie 2007' echt waarmaken. Hij volstaat er dus niet mee de brochures aan de bedrijven te geven en ze op wat gemeentehuizen en VW-kanto- ren neer te leggen. „Zo veel moge lijk mensen moeten de brochure zien. Dus wordt hij in het westen huis-aan-huis verspreid en krijgen ook de middelbare scholen, het Re gionaal Opleidingen Centrum en Kamers van Koophandel exempla ren in huis. Het gaat er mij om de eigen inwoners en vooral jongeren en ondernemers op de hoogte te brengen van het diverse aanbod aan bedrijven." In de brochure staan 38 bedrijven, die tussen Biervliet en Eede zijn gevestigd. Twee ondernemingen die Jansen benaderde, weigerden medewerking. Maar intussen zijn er meer die graag hadden gewild dat hij bij hen was langsgekomen. Die .zullen op een volgende editie van 'Bedrijvig' moeten wachten. Jansen hoopt dat ze zich niet al te massaal aanmelden, want hij vindt dat een brochure niet al te dik moet zijn. „Er moet vooral in uitkomen dat Zeeuws-Vlamingen geen dikdoeners zijn, maar door zetters. Actievelingen die, zonder zich op de borst te slaan, zaken doen met de hele wereld. Zoals Harold Buijsse van Climanova in Eede, het eerste bedrijf dat ik be zocht." Metaalbedrijf Van Burg in Waterlandkerkje staat ook in de brochure. foto Wim Kooyman door Frank van Cooten sluis - Twintig West-Zeeuws- Vlaamse jongeren hebben zich bij de gemeente Sluis aangemeld voor de adviesraad jong-volwassenen. Deze raad, de eerste in Nederland, is bedoeld om jongeren te betrek ken bij de politiek en de ontwikke ling van het gebied. Ook worden ideeën en visies van deze adviesraad betrokken bij de besluitvorming van de 'echte' raad. Burgemeester Jaap Sala is ver heugd over de hoge respons. De adviesraad zou oorspronkelijk uit twaalf jongeren bestaan maar ge zien het enthousiasme yan de kan didaten mogen alle twintig zitting nemen in deze raad. Vijf van de twintig zijn verbonden aan een politieke partij. De gemid delde leeftijd ligt rond de 22 en de verhouding man/vrouw is precies gelijk. Een aantal Sluise raadsleden vreest dat het formele karakter van het huishoudelijk reglement kandida ten zal afschrikken. „Moties en amendementen, moet het wel zo ver gaan", stelt Chris van de Vijver (WD). Ook Bram Basting (Gemeentebe langen) en Bram Vreeke (D&T) vinden het reglement te strak. Joop Wielakker (PvdA) heeft daar niet zo veel moeite mee. „Het is toch de bedoeling jongeren te be trekken bij de politiek. Als oefe ning is het handig de politieke middelen in te brengen." Het college kan gaandeweg het proces eventuele wijzigingen in de spelregels aanbrengen als dat no dig mocht zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 102