Cultuur Viviane Rose synoniem voor energie Innige verstrengeling van kunstvormen en natuur 32 Donderdag 14 juni 2007 PZC Performancekunst laat zich niet vangen in woorden. Kunstschouw meandert langs veertig locaties vol intense ervaringen. Viviane Rose brengt haar verhaal over door middel van haar lijfelijke aanwezigheid in haar foto's, installaties en kunstperformances. aan kunstacademie Minerva in Groningen heeft daar een plaats in. Maar niet volledig, want haar vorming is het resultaat van een ge combineerde opleiding. „Op de Havo besefte ik al dat de school die ik zocht niet echt bestaat. Mijn kunstvorm is op handeling gericht en ik maak er zelf onderdeel van uit. Niet alleen in mijn kunstper formances, ook in mijn foto's en installaties. Het lijkt dat ik heel veel verschillende dingen doe, maar belangrijke kenmerken erin zijn vastzitten, beklemming en be vrijding. Ik houd van het creëren van schone beelden. In die zin dat ik de vormen niet heel druk wil maken. Ik houd ook van dingen helder en duidelijk houden. Een van mijn kunstperformances, SchokBlokkade, gaat over leugens om bestwil. Zelf kies ik daar niet voor. Ik spreek er geen oordeel over uit, maar wil wel graag berei ken dat mensen erover gaan na denken waarom ze leugens om bestwil gebruiken." Viviane Rose haalt even adem en probeert te ontkomen aan de aanhalige poes in het koetshuis. „Hij is best lief, maar ik ben allergisch en zit zo on der de bulten." In het flitsend re laas dat volgt, laat ze weten dat per formancekunstenares Marina Abra- movic tot haar lichtende voorbeel den behoort. Dat haar presentaties in het koetshuis de bezoekers vaak zullen verrassen. Dat het publiek foto Marijke Folkertsma geen dans- of toneelvoorstelling moet verwachten. Dat zij er beslist niet op uit is mensen te shockeren en dat ze veelal opteert voor een zachte manier om met een duide lijke handeling en heldere beelden een uitwisseling van emoties in gang te zetten. En hoe dat alles er morgen bij de opening van de Kunstschouw en daarna in het koetshuis uit zal zien, moeten de bezoekers uiteindelijk ieder voor zich maar ervaren. door Ali Pankow BURCHSLUIS - Bij Viviane Rose (28) mag het publiek de woorden even vergeten. Zij brengt performance kunst. Wie daarbij denkt aan een mengeling van beweging, dans en spel, zit er naast. De maakster zelf maakt scherp onderscheid tussen performance in de algemene zin van het woord en performance kunst. Ze legt uit dat het bij dat laatste vooral gaat om de inhoud en dat de vorm slechts een middel is om mensen aan het denken te zetten. Ze omschrijft zichzelf als 'conceptuele kunstenares'. Viviane Rose (dat is haar volledige voornaam, haar achternaam laat ze achterwege) is gistermiddag neergestreken in het koetshuis van hofstede van Mon Plaisir in Burgh- sluis. Zii toont daar_j-jjrte.ig: .de en met volgende week zondag haar installaties, foto en film. Bo vendien geeft zij daar tweemaal per dag - om 12.00 en 16.00 uur - een kunstperformance mede geïn spireerd op deze unieke locatie aan de Meeldijk. Direct al bij het begin van de veer tiende Kunschouw vrijdagmiddag om 17.00 in de Grote Kerk in Haamstede geeft zij haar visite kaartje afin de vorm van een ope- 'Belangrijke kenmerken in mijn werk zijn vastzitten, beklemming en bevrijding' ningspresentatie. Het duo Jasja en Bernadette van Steijn gaat haar voor met een optreden op key board en klarinet. Na haar is het de beurt aan Harmen Siezen om de officiële openingshandeling te verrichten. Viviane Rose staat gelijk aan ener gie. In een nauwelijks te stuiten woordenstroom vertelt ze op tur bosnelheid over haar werk en hoe ze tot deze conceptuele kunstuitin gen gekomen is. Haar opleiding door Ali Pankow BURCH-HAAMSTEDE - Kerken, boe renschuren, landhuizen, bedrijfs hallen, tuinen en natuurlijk ook galeries en ateliers in de Westhoek van Schouwen staan vanaf zater dag 16 tot en met zondag 24 juni wijd open met kunstaanbod in een brede zin van het woord. Het betekent dat het publiek hier acht dagen lang gratis terecht kan voor beeldhouwwerk, schilder kunst, keramiek, foto's en film. Naast dit traditioneel beeldend aanbod omvat de veertiende editie van de Kunstschouw Westerschou- wen ook installaties en performan ces, zogeheten publiekskunstwer- ken en interactieve kunst. De loca ties liggen verspreid in kernen en buitengebied van Burghsluis, Wes- tenschouwen, Burgh, Haamstede, Nieuw-Haamstede, Renesse, Elle- meet, Noordwelle en Serooskerke, terwijl kunstlocaties in Kerkwerve en Brijdorpe als verlenging van het Kunstschouw-areaal gelden. Wie op pad gaat, krijgt de impres sie van het gevarieerde landschap er gratis bij. Beeldende kunst blijft hoofdmoot in het aanbod. Ruim honderd kun stenaars tekenen voor uitingen die variëren van monumentale hou ten beelden van Oene van der Veen tot beschilderde zeilen van Anna Blom aan de wieken van mo len De Graanhalm in Haamstede. Iedere bezoeker zal op minstens één, maar wellicht op meerdere lo caties kunstuitingen vinden, die hem aanspreken of in elk geval een emotie teweeg brengen. Het overvloedige aanbod staat daar borg voor. Beelden in brons, steen of metaal, keramiek sculpturen, grafisch werk, aquarellen, acryl- en olieverfschilderijen, textiel- en glaskunst, maar ook sieraden en hoeden spelen de hoofdrol in de talrijke collecties. Het Kunstschouw-comité draagt de jeugd een warm hart toe. Het toekennen van de jaarlijkse Award is bedoeld om 'aankomend talent' in de schijnwerpers te zetten. „We bieden dit keer zelfs plaats aan drie zeer jonge kunstenaars. Dat zijn drie eerstejaarsstudenten van Kunstacademie Sint Joost in Bre da", zegt secretaris Marjolijn van van Adel. Zij doelt op Tijl Orlan do, Michelle van Mil en Joop Bource. Dit trio creëert bij Hill's Schilderij van Louis Visser, die tijdens De Bovenkamer in Nieuw-Haamstede. Green aan de Lagezoom in Renes se een Installatie voor verduisterde ruimte. De toeschouwer mag daar kunst gaan verkennen met een zaklamp. Interactief is ook het vikingschip in wording naar een idee van Fran- cine Bisscheroux bij de excursie- schuur van de Boswachterij. de Kunstschouw exposeert in atelier foto Marijke Folkertsma De Kunstschouw wordt vrijdag middag om 17.00 uur in de Grote Kerk Haamstede officieel geopend met onder meer een performance door Viviane Rose. Het volledige programma is te vin den op www.kunstschouw.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 76