Zee and Foto's vertellen Fietsers in Goes pakken paar minuten winst tijdens de spits Nisse gaat avontuur aan met boomballen Paarden uit Marrum krijgen veulen Openluchtkerkdienst in Wilhelminadorp Muziek- en zangavond in kerk Kruiningen Fietsbond test Goes op zaken als fietscomfort en luchtkwaliteit. Vlaamse dansrage op folkmuziek waait over naar de Zak. Avondwandeling over bloeiende bloemdijken Open dag biologische webwinkel Kruiningen Leren vilten en spinnen met wol schaapskudde Kringloopwinkel in hal van Timpa in Tholen Hobby-historicus Kees Kleppe stelt deel van collectie tentoon. 26 I Donderdag 14 juni 2007 PZC B WILHELMINADORP - Op het terrein van Maatschap de Wilhelminapol- der, achter het kerkgebouw in Wil helminadorp, wordt, als het weer het toelaat, zondag een openlucht kerkdienst gehouden. Voorganger is pastor Harm ten Klooster uit Goes. Belangstellenden worden verzocht zelf een liedboek en een klapstoel tje mee te nemen. De openluchtdienst begint om ïo.oo uur. KRUININGEN - Het Zeeuws Mannen Ensemble treedt zaterdag vanaf 19.30 uur op in de Johanneskerk in Kruiningen. Het koor wordt bege leid door muzikanten op piano, or gel, viool, altviool en cello. Entree is 3 euro voor volwassenen en 1 eu ro voor kinderen tot twaalf jaar. Woord en Daad houdt ook een col lecte voor een weeshuis in India. door Lilian Dominicus GOES - Fietsers in Goes zijn nog steeds niet sneller af dan automo bilisten. Alleen in de spits loont het om de fiets te pakken. De fiet ser komt dan een paar minuten eerder aan op de plek van bestem ming. Dat is de eerste conclusie van het team van de Fietsersbond na een dag testen door de stad. „Na de test in 2001 hadden we gehoopt dat fietsers nu een voordeel zou den hebben op autobestuurders, maar dat is helaas niet gebleken", aldus A. van Oosten van de Beve- landse afdeling van de Fietsers bond. Gistermiddag reed een testduo van de bond, de één in de auto, de door Harmen van der Werf NISSE - Altijd is Piet Harthoorn op zoek naar iets nieuws voor het Schaapscheerdersfeest in Nisse. Het is hem weer gelukt. Nisse be leeft morgenavond - als voorproef je van het Schaapscheerdersfeest zaterdag - een Zeeuwse primeur. Het is vanaf half acht boomhallen geblazen op het Dorpsplein. Boomhallen? Ja, boomhallen. Ofte wel: ongedwongen dansen op live folkmuziek. In Vlaanderen is het een rage, sinds accordeonspeler Wim Claeys er in 2000 mee begon in café Boomstraat in Gent. Hij wilde folkmuziek een oppepper ge ven, door folkmuziek en dansen te combineren. Dit sloeg zo aan dat café Boomstraat snel te klein was, NISSE - Natuurmonumenten biedt een wandelexcursie aan op dins dag 19 juni over de bloemdijken van Zuid-Beveland. Een gids zal vertellen over het ont staan van de bloemdijken en de planten en dieren die er groeien en leven. De wandeling begint om 19.30 uur bij het bezoekerscen trum van de Zeeuwse Schaapskud de in Heinkenszand. Aanmelden vooraf is verplicht: 0113-655268 of www.natuurmonumenten.nl. KRUININGEN - De biologische web winkel De Grote Verleiding op boerderij Meulwaeter aan de Ho- genakkerweg 25 bij Kruiningen is zaterdag geopend voor een kijkje achter de schermen. Er is te zien hoe de webwinkel werkt. Biologi sche producten kunnen worden geproefd. De open dag is zaterdag van 13.00 tot 16.00 uur. ander op de fiets, zestien vooraf bepaalde routes door Goes. De voertuigen waren voorzien van al lerhande meetapparatuur voor het registreren van eventuele geluids overlast, luchtvervuiling en hob bels en kuilen onderweg. Buiten de spits kwam alleen op het stuk van de Bizetlaan (wijk Overzuid) naar het Oosterschelde- ziekenhuis de fietser als winnaar uit de bus. Van Oosten: „Of dat goed is of niet, tja je kunt het van twee kanten bekijken. Door de drukte in de spits lijkt het alsof de automobilist veel tijd kwijt is, maar dat blijkt dus ook mee te val len." De uitslag van de metingen van de Goes heeft na het onderzoek uit 2001 geïnvesteerd in een nieuw fietsbeleid. Of dat vruchten af werpt, moet blijken uit de test van gisteren. maar de geboortegrond is niet ver geten. 'Boomhallen' dankt er de naam aan. Op het folkfestival in het Belgische Dranouter zag Harthoorn voor het eerst wat het boomhallen teweeg brengt. „Ik ben een folkmuzieklief- hebber, geen danstype. Maar wat daar in Dranouter gebeurde. Dat was zo goed. Die sfeer. Zo gemoe delijk. Zo positief. Jong en oud door elkaar. Gewoon lekker dan sen. In steden als Antwerpen en Gent doen ze het zelfs op pleinen. Kijk maar op het internet, op de website www.boombal.be." Harthoorn wilde vorig jaar al een boombal in Nisse houden, aan de vooravond van het Schaapscheer dersfeest. Maar Nederland moest net die avond op het WK voetbal spelen. Dat ging voor. Geen ramp, vond Harthoorn, doen we het in 2007. Vrijdagavond na de boeken-, kunst- en curiosamarkt is het zo HEINKENSZAND - Kinderen tussen 4 en 9 jaar kunnen op woensdag middag 20 juni tussen 13.30 en 15.30 uur leren vilten met wol van de Zeeuwse schaapskudde. Hun ouders mogen dan in het bezoe kerscentrum in Heinkenszand le ren spinnen. Aanmelden is noodzakelijk in ver band met de ruimte en het aantal spinnenwielen. Dat kan via: 0113-655268 of mieke.tinge @hetnet.nl. THOLEN - De kringloopwinkel Tho len, gevestigd in de hal van het voormalig kledingbedrijf Timpa aan de Wattstraat 1, opent zater dag weer de deuren. Meubilair, elektrische apparatuur, koffers, ta pijten, baby- en campingspullen, het is er allemaal te vinden van 9.30 tot 15.30 uur. De opbrengst is bestemd voor de Rehobothkerk. luchtkwaliteit, geluidsoverlast en wegcomfort worden waarschijn lijk pas in 2008 bekend gemaakt. Dat komt omdat de resultaten van Goes zullen worden vergeleken met die van Veghel of Sneek. Goes heeft indertijd zeker geluis terd naar de resultaten uit het on derzoek Fietsbalans uit 2001, er kent Van Oosten. „Het college van burgemeester en wethouders heeft middelen vrijgemaakt om de de routes te verbeteren." In 2001 bleek dat de fietsers vooral te kampen hadden met slecht weg dek, met name buiten het cen trum, en dat ze te vaak moesten omrijden. Ook klaagde de Fieters- bond over de belabberde aanpak van rijwieldiefstallen. Wel scoorde Goes goed op het gebied van veilig heid. Welke effecten de beleidsmaatrege len van Goes hebben gehad, zal uit het rapport moeten blijken- ver. Zoals gewoonlijk bij het boom- ballen begint het festijn met een dansles, een dansinitiatie op z'n Vlaams, waarvoor professioneel le rares Leen Devijver uit België over komt. Dit gaat een uurtje duren vanaf 19.30 uur. Harthoorn: „Een voudige lessen zullen het zijn." En dan kan het boomhallen beginnen met folkgroep Triple-X, ook van Vlaamse bodem. Dansen in een door Luc Oggel SCHERPENISSE - Het is zo langza merhand zijn levenswerk aan het worden: het verzamelen en archi veren van foto's van en informatie over Scherpenisse in vroeger tij den. Vanaf morgen stelt Kees Klep pe een deel van zijn bijzondere col lectie een week lang tentoon. De expositie Scherpenisse van 1900 tot heden is min of meer een ver volg op die van vijf jaar geleden, toen de foto's van Kleppe te zien 'Foto's van vroeger zijn voor veel mensen een feest der herkenning' waren in het kader van het 875-ja- rig bestaan van het Thoolse dorp. Dit keer handelt hij volledig op ei gen initiatief „Het dorp verpau pert. Veel winkels verdwijnen, de braderie gaat weg. Ik wil proberen weer wat mensen naar Scherpenis se te trekken." Kleppe is zelf Scherpenissenaar in hart en nieren. Hij woont nog steeds in het huis waarin hij zestig jaar geleden is geboren. Behalve fo tograaf boekbinder en lijstenma ker noemt hij zichzelf ook 'hob by-historicus'. „Mijn vrouw is ook geïnteresseerd in geschiedenis, we gaan regelmatig naar het Zeeuws Archief in Middelburg." De voorbereidingen voor de ten toonstelling zijn al sinds januari in volle gang. Ieder vrij uurtje is Klep pe er mee bezig. Veel dorpsbewo ners kwamen met foto's naar hem toe naar aanleiding van de ten toonstelling in 2002. Die scant hij en daarna drukt hij ze weer af In middels staan er 1883 foto's in zijn computer. Om er orde in te schep pen, heeft Kleppe zelf een databa se-programma ontworpen. Bij alle foto's staan bepaalde codes, die weer corresponderen met docu menten, rouwadvertenties en kran tenknipsels, die op hun beurt weer keurig gerangschikt in map lijn, in een cirkel, in paren of al leen. Het mag allemaal. In de dans stijlen zit evenveel variatie: lig, Scottish, polka, bourreé - en Hart- hoorns favoriet - tovercirkel. Het kan allemaal. Of het boomhallen in Nisse direct een succes zal zijn, durft Harthoorn niet te voorspel len. „Wij gaan een avontuur aan. Als we daar iets voor terugkrijgen, is het goed hé." pen zijn gestoken. „Zo kan ik snel opzoeken wie of wat er op een be paalde foto staat." Op de tentoonstelling komen zo'n zeshonderd foto's te hangen met uiteenlopende thema's, zoals on der meer sport, religie, bedrijven, landbouw, horeca en onderwijs. Dat het maken van een selectie een tijdrovend werkje is, laat zich raden. Daarnaast gaat Kleppe ook zelf nog op pad om kiekjes te ma ken, want bij bepaalde thema's, zo als de inundatie in 1944, wil hij een toen-en-nu beeld laten zien. „Dan spreekt het voor de jeugd ook wat meer aan." Tussen de vele foto's zitten ook zeldzame en unieke exemplaren, zoals bijvoorbeeld een beeld van de Bakkerstraat anno 1910. „Voor zover ik weet is er daar maar één van." Het is zo goed als zeker dat de ten toonstelling net als vijf jaar gele den een groot succes zal worden. „Er waren toen een kleine dui zend bezoekers. Het is voor veel mensen een feest der herken ning." Scherpenisse van 1900 tot heden, za terdag 16 tot en met zaterdag 23 juni aan het Lenteplein 18 in Scherpenis se. Openingstijden: zat. 14.00-1800; ma. 14.00-17.00; di. 14.00-18.00; woe. 14.00-20.00; do. 11.00-18.00; vr. 11.00-21.00; za. 11.00-17.00. Tijdens de tentoonstelling is een video van Scherpenisse in 1952 te zien. KOUDEKERKE - Eind vorig jaar kocht de familie Van Loon van ma nege De Zwaanhoek in Koudeker- ke drie van de honderdvijftig paar den die hadden vastgezeten op een eilandje bij het Friese Mar rum. De familie wist toen al dat in ieder geval twee van de drie paar den drachtig waren. Inmiddels zijn de twee bevallen en de beval ling van de derde is op komst. Twee weken geleden beviel Mabel van Gitana en afgelopen zondag werd Gifa, het veulen van Sharel geboren. Feest dus op manege De Zwaanhoek, waar ook nog een an der paard beviel. Bij dat 'eigen' paard was bekend wanneer de be valling ongeveer zou gebeuren, zegt Doesjka van Loon. „Bij de paarden uit Marrum wisten we dat niet. Twee van de drie waren drachtig, daarvan waren we zeker, maar we wisten natuurlijk niet wanneer ze gedekt waren." Voorproefje van het eerste boombalfestijn morgenavond op het Dorpsplein in Nisse. foto Mechteld Jansen Scherpenisse In een oorkonde uit 12C voor het eerst sprake va. penisse'. Scherpenisse was tot 1971 zelfstandige gemeente en u stond uit Scherpenisse, Goris- hoek en de buurtschap West- kerke. t- Het dorp kan al van verre wor den herkend door de beeldbe palende watertoren, gebouwd in 1923. Die doet inmiddels dienst als woonhuis. Scherpenisse telde op 1 januari van dit jaar 1785 inwoners. De oppervlakte bedraagt 1053 hectare.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 66