Zeeland 'Boerderij in Terneuzen uit de zorgen' Vechten om een plaatsje in Gemeente kijkt alsnog Wille wil Rabobank Oostburg aankopen en erin investeren mn Tevredenheid over zwerfvuil Oplossing financiële zorgen kinderboerderij is in de maak. Film Terneuzen pakt inventarisatie erfgoed eindelijk goed aan. Actievoerders Axel overhandigen handtekeningen. 26 I Donderdag 14 juni 2007 PZC door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Terneuzense wet houder C. Liefting wil de kinder boerderij in Terneuzen helpen om uit de financiële zorgen te komen. De Stichting Kinderboerderij kampt met een jaarlijks exploitatie tekort van dertigduizend euro. Stichtingssecretaris J. van Hooij- donk meldt dat er een principe-ak koord is bereikt met Liefting over gedeeltelijke overname van de schuld. „Met gemeente- en sponsorgeld willen wij ons jaarlijkse tekort weg poetsen. De respons op een aan- schrijfactie naar tweeduizend be drijven is tot nu toe redelijk te noe men", aldus Van Hooijdonk. Lief ting bevestigt de woorden van Van Hooijdonk, maar voegt er aan toe dat zijn idee nog wel door het col lege van B en W en de gemeente raad moet worden behandeld. Hij wil nog niet zeggen hoeveel er wordt bijgelegd. Nadat de stichting begin vorig jaar de noodklok luidde, kwamen er tal van liefdadigheidsacties op De kinderboerderij in Terneuzen lijkt uit de financiële zorgen te ra ken. Wethouder Liefting wil dat de gemeente een deel van het jaarlijkse tekort op zich neemt. door Frank van Cooten SLUIS - Investeren in het gebouw van de Rabobank aan de Nieuw- straat in Oostburg als onderdeel van de nieuwe gemeentelijke huis vesting is geen weggegooid geld. Sluis heeft dit kantoorgebouw hard nodig om het ambtenarenap paraat adequaat te huisvesten. Ook in de toekomst als wellicht door al lerlei technologische vernieuwin gen minder personeel nodig is. In een gloedvol betoog pareerde wethouder Leen Wille gisteravond in de vergadering van de raadscom missie Middelen het voorstel van Johan Kesteloo (Helder Zeeuws) om de Rabobank weliswaar aan te kopen, maar daar verder niet in te ZEEUWSE Ml Tip? redactie@pzc.nl „Cut", klinkt het over de geïmprovi seerde filmset in de straten van Zie- rikzee. Ogenblikkelijk snelt de vi- sagiste toe om hoofdrolspeler Kris bij te werken. Hij is de weg over ge rend en daarbij gegrepen door een naderende auto. Een dun, dieprood straaltje bloed sijpelt uit zijn rech teroor. Net echt. Kris laat zich on dertussen doodstil de persoonlijke aandacht van de make-up welge vallen, geconcentreerd op de vol gende scène. Diep gebogen over zijn hoofd worden nog wat oneffen heden weggewerkt. „Boe", plaagt hij haar zacht, maar onverwacht. De visagiste reageert als gestoken door een wesp. Om daarna spoor loos te verdwijnen: even de ooglijn tjes bijwerken. gang. Die boden (deels) soelaas voor het afgelopen jaar. Voor struc turele steun klopte de stichting aan bij de gemeente Terneuzen, ook omdat de kinderboerderij met twintig- tot dertigduizend bezoe kers per jaar een belangrijke maat schappelijke functie heeft. Terneuzen gaf de boerderij in erf pacht, onder meer om de weg vrij te maken voor verstandelijk gehan dicapte cliënten van de Stichting Tragel. De boerderij doet voor de ze mensen dienst als dagbeste dingslocatie. In Clinge exploiteert de Stichting Kinderboerderij ook een boerderij als dagbestedings- plek. „Hulst geeft bijna niets. In dat opzicht hebben we met ruim veertigduizend euro subsidie al een redelijk grote broek aan. De zorgen zijn ontstaan door een ver keerde inschatting tijdens de bouw van een ontmoetingsruimte (2003) bij de boerderij. De stich ting bleek de lasten niet te kunnen dragen", zegt Liefting. Toch wil hij de stichting te hulp schieten. „Het is niet alleen belang rijk voor de cliënten van Tragel. Al le inwoners van Terneuzen heb ben er belang bij, want de kinder boerderij vervult een prachtige pu blieksfunctie." Hij verwacht dat de gemeenteraad zich na de zomervakantie over een voorstel buigt, waarin ook staat dat Terneuzen de vervanging van het rieten dak van de boerderij deels op zich wil nemen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Die dag in december van 2003 sprongen de heemkundi gen in Terneuzen bijkans uit hun vel. Wéér had de gemeente het hen geflikt, wéér was zonder last of ruggespraak een beeldbepalend pand met historische waarde geof ferd voor de vooruitgang. Zoals dat in de stad al zo vaak was ge beurd. Op die kille decemberdag ging het om het 'beschermde' negentiende eeuwse pakhuisje van de vroegere handelsonderneming Ribbens in de Dijkstraat. Terwijl vooraf nog zó was afgesproken dat het wanke le pand zou worden ingepast in de nieuwbouwplannen van het Leger des Heils op die plaats. Decennialang weerklonk met eni ge regelmaat de noodkreet van de amateur-historici en heemkundi gen. De bestuurders hadden onte genzeggelijk geen enkele bood schap aan behoud van het toch al beperkte erfgoed. De statige hotels Des Pays Bas en Rotterdam gingen tegen de vlakte, net als de histori sche infirmerie (marechausseeka zerne) en de watertoren. Wat over bleef was op de vingers van één hand te tellen: het Arsenaal, een voormalige bankgebouw en het oude postkantoor. Toevallig alle maal erkende monumenten in de Nieuwstraat. Maar de rest ver dween, ondanks een mooie lijst van historische en beeldbepalende panden, die de voorloper van de Heemkundige Vereniging Terneu zen, de Vereniging Oud-Terneu- zen in 1980 bij de gemeente had ingeleverd. Die lijst werd kennelijk opgeborgen in de onderste la van een bureau op het gemeentehuis. In 2003 waagden de heemkundi gen een nieuwe poging. Door de herindeling beschikte de nieuwe gemeente Terneuzen plots over 'Heemkundigen deden hun best, maar het duurde allemaal veel te lang' een rijk areaal aan allerhande hoogwaardig erfgoed. De heem kundigen besloten opnieuw tot een inventarisatie en vorig najaar leverde voorzitter Edwin Hame link van de Heemkundige Vereni ging Terneuzen de eerste inventari satie in; een lijst met 600 beeldbe palende en historisch belangwek kende objecten. Hamelink: „Ik was bang dat ook die lijst in de ver getelheid zou raken, maar gelukkig gaat de gemeente er nu voortva rend mee aan de slag." investeren. De besparing kan dan in een voorziening huisvesting worden gestopt. „Op termijn heb ben we het pand van de Rabo wel licht helemaal niet meer nodig. Dan is het zonde van het geld." Wille piekerde er niet over om dit voorstel te volgen. „In de Rabo bank werken straks zestig van de 215 medewerkers. Als je denkt over tien jaar zonder Rabobank te kunnen, heb je het dus over 155 mensen die dan nog bij de ge meente werken. Daar geloof ik niet in." Volgens Wille is de inves tering in aanpassing van de Rabo bank daarnaast marginaal. Slechts vijf ton voor nieuwe vloerbedek king, aanpassingen en installaties. De oude molen aan het Molenbolwerk in Sas van Cent staat al jaren te ver pauperen en wacht met smart op een opknapbeurt, foto Camile Schelstraete Wethouder Jaap Bos (cultuur): „Het was een loffelijk streven van de heemkundige kringen om de historische en beeldbepalende ob jecten in de gemeente in kaart te brengen, maar het duurde niet al leen te lang, er was ook geen stan daard-aanpak. Uiteindelijk bleken er ook wat witte vlekken over te blijven; gebieden waar niemand beschikbaar was voor een inventa risatie, zoals in Zaamslag, Koe wacht en het hele buitengebied." Daarom heeft Bos inmiddels 42.000 euro uitgetrokken voor een gedegen inventarisatie van alle be langwekkende objecten door twee deskundigen van de Stichting Cul tureel Erfgoed Zeeland. Die betrek ken ook de bevindingen van de heemkundigen bij hun onderzoek, dat in de loop van volgend jaar moet leiden tot een Top Honderd van beeldbepalende en belangwek kende objecten. Bos: „Dat is een mooi begin. Dan hebben we in elk geval een lijst, die als leidraad kan dienen bij de beoordeling van bij voorbeeld nieuwbouwplannen en die zo goed als zeker ook door de provincie zal worden gerespec teerd." Er is inmiddels ook 200.000 euro uitgetrokken voor subsidies, die het behoud van monumentale panden moeten stimuleren. Vol gens Bos is dat een mooi startkapi taal. Edwin Hamelink: „Er is duide lijk sprake van nieuw beleid en daar zijn we hartstikke blij mee. Dit is een mooie inhaalmanoeu vre." Feitenkader monumenten Tot voor de herindeling van 2003 telde Terneuzen nauwe lijks echte monumenten. Het waren er drie. Na de fusie met Axel en Sas van Gent groeide het erfgoed met tientallen objecten. Een eerste inventarisatie in de stad Terneuzen leverde eind 2006 zo'n 600 belangwekken de objecten op. Nu trekt de gemeente 42.000 euro uit voor een algehele in ventarisatie. Er komt een Top Honderd. TERNEUZEN - De inwoners geven de gemeente Terneuzen gemid deld een 8 voor de wijze waarop het zwerfvuil wordt aangepakt. Dat blijkt uit een onderzoek door het bureau DHV. In de woonwijken krijgt de ge meente van de bewoners een 8,6. Het bestrijden van zwerfvuil in het centrum scoort het laagst met een 6,8. De omgeving van de kof fieshops is de meest vervuilde loca tie in het centrum. Terneuzen is ten opzichte van de andere dertien keren 'minder schoon'. Overigens zijn de waarderingscij fers gestegen en vertonen alle on derzoeksresultaten ten opzichte van 2005 een stijgende lijn. Er zijn ook verbeterpunten. Zo wordt geopperd om extra afvalbak ken neer te zetten en beter te con troleren op 'hotspots'. Dat zijn plaatsen waar veel zwerfvuil ligt en die na reiniging ook weer snel vervuilen. door Cino van den Broecke AXEL - Lenie de Visser overhandig de gistermiddag in Axel ruim twee duizend handtekeningen aan wet houder Jaap Bos van Terneuzen. De handtekeningen zijn in de eer ste plaats bedoeld om aan te geven dat de gemeente dringend maatre gelen moet nemen voor de begaan baarheid van de bospaden in het Axelse bos. Dat is volgens de actievoerders noodzakelijk. Het gaat dan met na me om de bospaden in het oude bosgedeelte. „Het is voor mensen met een beperking, mensen met kinderwagens en ouderen bijna niet te doen om rondom de ijs baan fatsoenlijk te wandelen. Dat is gewoonweg achterstallig onder houd en de gemeente moet daarin maar eens actie ondernemen", al dus De Visser. De handtekeningenactie van enke le inwoners uit Axel, van wie me vrouw De Visser als woordvoer ster naar voren trad, leverde bin nen enkele maanden dus meer dan tweeduizend krabbels op. Des ondanks wilde wethouder Bos gis teren geen concrete toezeggingen doen. Hij verwees in dit verband naar het gemeentelijke standpunt om de paden in huidige situatie te be- 'Op dit moment deel ik de mening van de actievoerders niet' houden. „Daar sta ik achter." De wethouder beloofde wel om op korte termijn nogmaals de be kritiseerde bospaden te bekijken. „Dan zullen wij de paden zowel bij goed als slecht weer beoorde- j len. Maar op dit moment deel ik 4 de mening van de actievoerders i nog niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54