Sport - Alessandro Petacchi is een beetje moe Samenwerken is de enige uitweg Vinokourov grijpt macht in Dauphiné s-cy* 1 r. Kazach wint tijdrit en neemt geel over van Fransman Moreau. Makelaar Van den Akker roemt plan Profronde en Wielerweekend. Italiaan doet niet mee aan eindsprint in Veenendaal-Veenendaal. Elson met San Antonio Spurs dicht bij titel Boussaboun en Wotte verkassen naar Qatar Sprinter Jeremy Hunt start in Profronde Gevraagd: foto's 47e Profronde PZC Donderdag 14 juni 2007 43 ANNEYRON - Aleksandr Vino- koerov heeft gisteren in de Dau phiné Libéré de macht gegrepen. De wielrenner uit Kazachstan won niet alleen de tijdrit over 40,7 kilometer met start en finish in Anneyron, maar veroverde ook de leiderstrui. De Fransman Christop- he Moreau, die bijna 3 minuten verloor, leverde het gele tricot na één dag weer in. De Nederlander Stef Clement, na tionaal kampioen tijdrijden, ein digde op 1.07 van de winnaar knap op de zesde plaats. De Russische kopman van Rabobank, Denis Mentsjov, werd vijfde (0.40).- In het klassement staat Menstjov vier de. Clement neemt de zevende plaats in in de rangschikking. De Kazach Andrej Kasjetsjkin, ploeggenoot van Vinokoerov bij Astana, werd tweede in de tijdrit. Hij gaf slechts 9 seconden toe. De Amerikaan David Zabriskie lever de als nummer drie 38 tellen in. Vinokoerov is een van de favorie ten voor de zege in de Ronde van Frankrijk, die volgende maand wordt gehouden. De Kazach zal zijn zelfvertrouwen hebben opge krikt, en mogelijk heeft hij concur renten als de Amerikaan Levi Leip- heimer (achtste op 1.11) aan het twijfelen gebracht. Sportdirecteur Mario Kummer van Astana constateerde dat de hoogtestage van zijn ploeg succes had gehad. „Dit is een aanwijzing voor mij dat we op de goede weg zijn in de voorbereiding op de Tour." In het algemeen klassement staat 'Vino' nu 2 seconden voor op Kas jetsjkin. Vandaag volgt een etappe waarin serieus geklommen moet gaan worden. Onder meer de be faamde Mont Ventoux staat op het routeschema. De finish is na 197 kilometer op de top van deze berg in Zuid-Frankrijk. door Koen de Vries GOES - Op de Markt in Middelburg wordt zaterdag om 12.30 uur voor de laatste keer de Delta Profronde weggeschoten. De wielerwedstrijd wil ooit de ProTour-status berei ken en gaat daarom samen met het OZ Wielerweekend verder. Volgend jaar staat in Zeeland een driedaagse wedstrijd voor eliteren ners op het programma. De naam is nog niet bekend. Op vrijdaga vond een tijdrit in Zeeuws-Vlaan- deren, zaterdag een etappe a la Del ta Profronde over Walcheren, Schouwen-Duiveland en de Beve- landen en op zondag de afsluiten de etappe door Zeeuws-Vlaande- ren en een stukje België. De komst van de ProTour dwingt de organisatie van de Delta Profronde tot deze stap. Nu de door Edward Swier VEENENDAAL - Misschien was het spel? Had Alessandro Petacchi stie kem wel goede benen, maar wilde de Italiaan dat voor de concurren tie in Veenendaal-Veenendaal ver borgen houden? „Ik ben heel moe", zuchtte de supersprinter die zaterdag publiekstrekker is in de Delta Profronde bij de start. 200 ki lometer verder bleek dat geen fa beltje. De eindsprint, de hem zo geliefde krachtsexplosie, liet Petac chi aan zich voorbij gaan. Hij was er ordinair afgereden. Steffen Radochla en Stefan van twintig topploegen van de wereld verplicht zijn aan tal van wedstrij den deel te nemen wordt de spoe ling voor andere wedstrijden dun ner. Lieuwe Rienstra, vele jaren voorzitter van het organisatiecomi té en dit jaar verantwoordelijk voor het aantrekken van het ren- nersveld, treurt niet over het ver dwijnen van de Profronde. Hij ziet het vormen van de nieuwe combi natie als een stap vooruit. „Het is een volgens mij een wederzijdse versterking." Die mening wordt bevestigd door John van den Akker, contactper soon tussen ploegen en organisa tie. „Als ze een beter veld willen, dan is samenwerking noodzake lijk. Voor een losse koers is het steeds moeilijker een goed deelne mersveld bij elkaar te krijgen. De Profronde heeft dit jaar zes Pro- Tourploegen en vijf Pro-Continen tale ploegen. Daar mag men heel blij mee zijn. Beter kan bijna niet, of er moet heel veel geld aan te Dijk zorgden voor een een-tweetje voor het Duitse Wiesenhof-team. Petacchi was de grote naam in de Dutch Food Valley Classic, vroeger gewoon Veenendaal-Veenendaal geheten. Maar wie vijfvoudig win naar in de jongste Giro d'Italia is, al zeventien keer eerder dit jaar de bloemen ontving, hoeft niet zo no dig alles te winnen. Veenen daal-Veenendaal, daar liggen ze in Italië echt niet wakker van. Waarom was hij dan toch geko men? Petacchi brabbelde, in zijn steenkolenengels, wat flauwitei ten. „Het weer is hier goed. In Ita lië is het momenteel erg warm, veel te heet zelfs. Ik wil koersen, want in mijn hoofd is nog minder plaats voor trainen. Daar kan ik de motivatie helemaal niet voor op pas komen." Volgens de renners makelaar is midden-juni een ge schikt tijdstip voor een driedaagse. Er zijn veel wielerteams op zoek naar geschikte wedstrijden in deze maand. Als voorbereiding op de nationale titelstrijd en eventueel de Tour. „Omdat ze na Veenen daal-Veenendaal (gisteren) nu nog drie koersdagen in de buurt kun nen vinden, zijn ze eerder geneigd van ver naar Nederland te ko men", zegt Van den Akker. Hij denkt dan aan ploegen uit Duits land, Italië en Frankrijk. Andere data zijn moeilijk te vin den. Van den Akker denkt dat al leen het vroege voorjaar of het late najaar kansen bieden. Of je moet tijdens de Tourweken een wed strijd organiseren. „De ProTour- Om sterke wielerploegen naar Zeeland te halen is samenwer king tussen de Delta Profronde en het OZ Wielerweekend onontbeerlijk. brengen." In de finale, toen Mil- ram een handjevol vluchters pro beerde te achterhalen en zich te or ganiseren voor de massasprint, moest uitgerekend Petacchi er af. De 33-jarige kopman werd 65e. Stefan van Dijk had het eigenlijk niks verbaasd. Samen met zijn teammaat Steffen Radochia kleur de hij het podium Wiesen- hof-groen. „Petacchi kwam onder weg vermoeid op me over." Van Dijk bepaalde in een kop groep van 14 man met onder Leon van Bon, Maarten den Bakker en Maarten Tjallingii 170 kilometer het beeld van de koers. Deson danks sprintte Van Dijk, nadat de groep was ingelopen, mee. „Ik denk dat ik iets gemotiveerder was dan Petacchi." ploegen hebben negen renners in koers en vele renners thuiszitten. In de Tourweken is er weinig te doen. Je zou een sterk veld naar Zeeland kunnen halen. Probleem is dat het hier dan topdrukte is we gens vakanties, veel vrijwilligers zelf op vakantie zijn en er veel aan dacht naar de Tour gaat." De fusie van de Zeeuwse koersen staat niet op zich. Ook elders wordt steeds meer samengewerkt. „In België zoeken wedstrijden el kaar op. Er is nu een Vlaamse wie lerweek. Organisaties werken sa men om ploegen aan te trekken." Prettig is volgens Van den Akker dat in de nieuwe formule sommi ge kosten gelijk blijven. „De start- gelden gaan nauwelijks omhoog. Of je nu één of drie dagen in Zee land bent, maakt nauwelijks uit. De vaste kosten stijgen voor de ploegen niet veel. Wat wel om hoog gaat zijn hotelkosten." Vorig jaar kregen de ploegen 7500 euro startgeld. NEW YORK - De basketballers van de San Antonio Spurs zijn nog maar één overwinning verwijderd van de titel in de NBA, de hoogste klasse van de VS. De ploeg van de Nederlander Fran cisco Elson won ook de derde wed strijd in de best-of-seven-series met Cleveland Cavaliers. De Spurs zegevierden met 75-72 en brachten de stand hiermee op 3-0. Elson kwam ruim vijf minuten in actie en maakte daarin één punt. De vierde wedstrijd staat vandaag in Cleveland op het programma. ROTTERDAM - Ali Boussaboun voet balt komend seizoen in Q_atar. De aanvaller van Feyenoord heeft een contract getekend bij Al-Wakrah Sport Club. Boussaboun had bij Feyenoord nog een doorlopende verbintenis tot medio 2009 maar de Marok kaanse aanvaller mocht uitkijken naar een andere club. Ook Mare Wotte gaat aan de slag in Qatar. De trainer heeft gisteren bij de club Al-Ahly een contract ge tekend voor een jaar met een op tie voor nog een seizoen. Wotte wordt vergezeld door twee assis tenten en een hoofd opleidingen, allen uit Nederland. Hun namen worden later bekendgemaakt GOES - Het aantal sprinters dat za terdag van start gaat in de Delta Profronde is met één uitgebreid. Aan de ploeg van Unibert.com is Jeremy Hunt toegevoegd. De Brit (33) was dit jaar vroeg in vorm. Hij schreef de GP La Marseillaise op zijn naam, één van de eerste koer- sen op Europese bodem. Daarna werd hij tweede in de eerste etap pe van de Ronde van België. In het team Landbouwkrediet heeft de Belg Philip Meirhaeghe een plaats gekregen. Hij werd in 2003 wereldkampioen mountainbi ke en greep op de Olympische Spe len van 2000 in Sydney zilver op dit onderdeel. In 2004 werd hij be trapt op het gebruik van epo. GOES - De 47e editie van de Delta Profronde wordt zaterdag verre den. De wielerklassieker met een lengte van bijna 200 kilometer trekt altijd veel bekijks. De PZC roept amateurfotografen op digitale foto's van het spektakel te maken en op te sturen naar de krant. De leukste en mooiste fo to's worden maandag 18 juni in de krant gepubliceerd. Verder wordt er op de website van de PZC ruimte gemaakt om de fo to's te plaatsen. Voor de geplaatste foto's wordt niet betaald. De foto's kunnen gemaild worden deltaprofronde@pzc.nl. Graag duidelijk uw naam erbij vermel den en waar de foto's gemaakt zijn. De foto's moet vóór zondaga vond 19.00 uur gemaild zijn. Let op: foto's moeten op JPEG-for- - maat gestuurd worden, met een be standsgrootte tussen 300 en 800 ki- lobite. Maximaal drie foto's per in zender. Stefan van Dijk (rechts) begroet de zege van zijn ploeggenoot Steffen Radochla. Van Dijk en de Duitser Radochla gaan zaterdag ook van start in de Delta Profronde. foto Vincent Jannink/ANP QVtMTtlKftAA»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45