Zeeland Zon op de panelen, in Charmezanger Eddy Wally krijgt een eigen museum in Zelzate Bosje PZC 2 Donderdag 14 juni 2007 PZC Daglicht is eigenlijk al voldoende om de boot te laten varen, maar het is beter als de zon schijnt want dan gaat hij wel veel harder. De krant 4 weken voor €9f95! 'Wat zal WILLEM VAN DAM Stroopsmeren. Het is een beproefde tactiek; wanneer je iets van iemand gedaan wilt krijgen, vertel je eerst dat je hem of haar reuze aardig en geweldig vindt, en vervol gens sluit je af met: 'Zeg, zou je me misschien een kleine dienst willen bewijzen?' Werkt vrijwel altijd. In Oud-Sabbinge, het dorp waar mijn twee kleindochtertjes wonen, beheersen ze die tactiek perfect. Vorige week viel bij mij een brief op de deurmat. Afzender: een inwoonster van Oud-Sabbinge. Een aangenaam dorp is dat. Met een kasteeltje, een fraaie ring én een bosje ter grootte van drie voetbalvelden. Over dat bos is beroering ontstaan. Om de plaatselijke cam ping wat meer ruimte te geven, wil de gemeente het laten om zagen. Schande!, vinden veel inwoners van Oud-Sabbinge. Schande!, vindt ook de me vrouw die het briefje bij mij in de bus deponeerde. Oud-Sabbinge Ze schreef dat ze mijn schrijfsels t zeer waardeert en eindigde met blij zij n'een vriendelijke groet van een fan'. Dat streelt natuurlijk. En dat weet zij waarschijnlijk donders goed. Of ik mij, zo luidde het vriendelijk verpakte verzoek, op deze plek maar eens ferm teweer wil stellen tegen het gemeen telijke voornemen om alle bomen te laten kappen. Want in dien die plannen doorgaan, zo kreeg ik als opkontje aange reikt, kunnen ook 'de twee lieftallige kleindochters van de fa milie Van Dam straks niet meer door het bos dartelen, geen beukennootjes of hazelnoten zoeken, geen roofvogel of specht spotten'. „Het is misschien veel gevraagd maar zou u kunnen nadenken over vermelding hiervan in één van uw columns? Wat zal Oud-Sabbinge blij zijn!" Nou, vooruit dan maar, het is een kleine moeite en ik doe er kennelijk veel mensen een plezier mee: Handen af van het bosje! COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen (pjansen@pzc.nl) Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Vandaag gaat de eerste grote Zeeuwse zonnebootrace van start. Drie dagen lang zullen bootjes, gevoed door zonne-energie, de strijd met elkaar aanbinden. door René Schrier De weersverwachting was niet best. Toch zullen de zonneboot- jes varen. Ze gaan dan alleen wat lang zamer. Daglicht is al voldoende om de accu's op te laden. Dennis Koek uit Vlissingen van het team Scool van het ROC Zee land uit Middelburg heeft met zijn maten ongeveer een halfjaar aan de zonneboot gesleuteld. Ze zijn er klaar voor. Ze hebben de laatste weken nog eens kritisch naar de boot gekeken en geprobeerd om hem lichter te maken. Zo zijn er gaten in het dek gemaakt die ver volgens met zeil overspannen zijn. Dat scheelt weer in gewicht. Het is niet de eerste keer dat het ROC aan de een zonnebootrace meedoet. Vorig jaar was de school present op de elfstedentocht voor zonneboten in Friesland. Vanaf dit jaar wordt de race afwis selend het ene jaar in Friesland en het andere in Zeeland gevaren. Toch konden Dennis en zijn me de-studenten niet hun voordeel doen met de ervaringen van hun voorgangers. Want die hebben in middels het ROC verlaten. Desondanks gaat de boot nu 2 kilo meter per uur sneller dan die van vorig jaar vertelt Dennis. Hij moet wel 9 of 10 kilometer per uur ha len. Dat is niet snel genoeg voor de ech te snelheidsduivels onder de zon neboten, zoals die van het Hanze Solar Team uit Groningen, het H/Tennet solarteam uit Rijswijk of de Emerald Isle van het team uit Luxemburg. Het is duidelijk dat de boten van de ROC's en de middelbare scho len het niet op kunnen nemen te gen die van de hogescholen of die van de Faculty of Ocean Engenee- ring and Ship Technology uit het Poolse Gdansk. Daarom zijn de bo ten verdeeld over verschillende klassen, om de strijd zo eerlijk mo gelijk te maken. Volgens Dennis ziet het er alle maal wel goed uit wat hun boot betreft. In de klasse waarin zij uit komen moet het wel lukken, voor spelt hij. „Maar het is wel span nend", vindt Dennis. Hans Breure is docent van het ROC Zeeland en draait al wat lan ger mee in de zonneboot wereld. Hij begeleidt de teams die namens de school aan de wedstrijd mee doen. Hij was al eerder betrokken bij eendaagse wedstrijden voor Australië zoveel succes behalen. Ook dat is één grote rijdende zon necel. Het rendement dat uit de zonnepanelen gehaald wordt is in de loop der jaren aardig opgelo pen, constateert Breure. Maar daar gaat het wat hem betreft niet al leen om. Het Scool project van het ROC heeft ook tot doel de leerlin gen te laten samenwerken in team verband en daar is het zonneboot- project uitermate geschikt voor, is zijn ervaring. In totaal zullen 27 teams, waarvan 15 uit Zeeland, elkaar bestrijden. Er komen twee buitenlandse teams in actie, uit Luxemburg en Polen. Verder zijn er twee Zeeuw se teams van particulieren uit Bor- sele en uit Middelburg. Een aantal van 139 jongens en meisjes is bij deze zonnebootrace betrokken. Ze kamperen in tenten op een terrein bij de jachtwerf Oostwatering te Veere. Dit jaar doen voor het eerst heel wat scholen uit Zeeland mee. Ze zijn over de streep getrokken doot een extra subsidie van de Vereni ging Zeeuwind die het 20-jarig be staan viert en daarom extra geld beschikbaar stelt. Volgens Breure zonneboten op Zeeuwse wateren, maar vandaag begint voor het eerst een driedaagse wedstrijd. Hij heeft in de loop van de jaren de technieken wel verbeterd zien wo- reden. Zo heeft het team uit Lim burg geplakte zonnecellen in de vorm van het dek. Dat gaat al aard- dig in de richitng van de zon- neauto waarmee Nederlanders in Dennis Koek is er met zijn Scoolteam klaar voor. foto Ruben Oreel is de zonnebootrace daardoor in Zeeland echt gaan leven. Ook aan de basisscholen is ge dacht. Zij konden een pakket met een zonnepaneeltje bestellen en daarmee kleine bootjes bouwen. Zaterdag zullen in totaal 21 van die bootjes te zien zijn in een bassin aan de Kinderdijk in Middelburg. Zij houden vanaf 13.30 uur een mi- ni-zonnebootrace. Aan diezelfde Kinderdijk zijn dan ook objecten te zien die functione ren met behulp van zonne-ener gie. Die zijn gemaakt door scholen uit het voortgezet onderwijs. Ze ventien teams hebben zich inge schreven voor deze solarolympics. Zij hebben er negen zonne-objec- ten gemaakt voor een expositie. Voor het zo ver is moet er nog heel wat geregeld worden bij de Veerse Oostwatering. Aan alle kan ten wordt aan Hans Breure getrok ken. Hij is de spil in het Zeeuwse zonnebootweb. De dag begint van daag met het palaver, een bijeen komst van kapiteins, waar ze de laatste instructies krijgen. Breure hoopt dat er geen harde noorden wind is. Want dan zouden sommi ge boten het wel eens erg zwaar kunnen krijgen. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Straat Postcpde Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie door Wout Bareman ZELZATE - De verering van de Vlaamse charmezanger Eddy Wal ly kent geen grenzen. Hij kreeg al een standbeeld, werd ereburger vJn zijn woonplaats Zelzate, ont ving een Ridderorde en zag on langs, ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag, een gebakje naar hem vernoemd. En nu komt er in Zelzate als klap op de vuurpijl ook nog een Eddy Wally-museum. Het wordt ondergebracht in een statig pand aan de Vredekaai, op een steenworp afstand van de Markt, waar The Voice of Europe tientallen jaren achtereen krokodil lenleren tasjes en portemonnees verkocht. Met de komst van het museum lost burgemeester Freddy De Vil der een oude belofte in van het ge meentebestuur. Als de huidige huurder (de elektriciteitsmaat schappij Iveg) het pand binnen kort verlaat, dan wordt direct be gonnen met de inrichting van het museum. Straks zijn daar de glitter kostuums van de levende legende te zien, maar ook de gouden pla ten en souvenirs van zijn vele bui tenlandse triomftochten. De ge meente is nog op zoek naar spon sors. Eén ding weet De Vilder ze ker: „Het Eddy Wally-museum wordt een grote toeristische troef"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2