land Strandhuisjes Huurders boulevardflat boos over verkoop van hun pand aan belegger Verkeersmaatregelen Concert at Sea Paarden uit Marrum bevallen van veulens Bazar Souburg Nieuwe eigenaar flat wil huurhuizen op termijn verkopen. De Brouwersdam is volledig afgesloten voor autoverkeer op 30 juni. Eigenaren laaiend over nieuwe normen voor brandveiligheid. mannenmode VADERDAG TIP! 25% KORTING Waterpaarden zetten leven voort op manege in Koudekerke. 26 I Donderdag 14 juni 2007 PZC W door Nadia Berkelder VUSSINGEN - De bewonersvereni ging van de Westpoortflat aan de Vlissingse boulevard heeft geen vertrouwen in de nieuwe eigenaar Vastgoed Syndicering Nederland (VSN). Die heeft de flat onlangs ge kocht van het Algemeen Mijnwer kers Pensioenfonds. Bewoners van de flats kijken al een half jaar te gen steigers en doek aan. De reno vatie van de gevel van de flat ver loopt zeer moeizaam. „VSN zal de woningen zo snel mo gelijk opleuken en doorverkopen", verwacht secretaris C. van Nop pen van de bewonersvereniging. „VSN wil alleen maar winst ma ken. Dat heeft niets te maken met het wooncomfort van de huur ders. Ze zullen de zaak wel renove ren, maar op hun manier." Het on derhoud van de huurflat laat al ja ren te wensen over, stelt Van Nop pen. „Een paar jaar geleden is bij 52 appartementen de WOZ-waar- dering al teruggebracht met tien duizenden euro's vanwege achter stallig onderhoud." Volgens D. van Seventer van VSN wordt de flat gewoon volgens plan opgeknapt. „We proberen de pro blemen zo snel mogelijk op te los sen. De mensen zitten natuurlijk tegen die steigers aan te kijken." Een tijdstip kan hij echter niet noe men. „Er is al zoveel beloofd. La ten we gewoon aan de slag gaan, dan zien we wel verder." Als de renovatie klaar is, worden de flats mogelijk verkocht, zegt Van Seventer. „Van woningen die leeg komen, wordt bepaald of ze worden verkocht of verhuurd. Als de woningmarkt niet zo gunstig is, dan verhuren we ze nog. Als de woningmarkt gunstig is, worden ze verkocht. Daar kan ik nu echt nog geen zekerheid over geven." VSN is een bekende in Vlissingen. Zeven jaar geleden kocht het be drijf bijna tweehonderd woningen in de Oost-Souburgse wijk Schoo- nenburg-Oost van woningcorpora tie Basco. De woningen werden opgeknapt en doorverkocht aan particulieren. De Westpoortflat in Vlissingen is verkocht aan een beleggings maatschappij. De huurders vre zen dat het onderhoud aan de flat nog slechter wordt. De gevelplaten van de flat aan de Boulevard de Ruyter zijn versle ten. Voor de veiligheid zijn daar om in december vorig jaar steigers geplaatst, mét vangnet. Sindsdien staat de flat ingepakt. Van Noppen verwacht niet dat er snel een oplos sing komt, want de welstandscom missie van de gemeente kan het met de bouwer niet eens worden over de kleur van de nieuwe ste nen. De commissie heeft ze tot twee keer toe afgekeurd. „Het was de bedoeling dat de ge vel licht romig zou worden", zegt een woordvoerder van de gemeen te Vlissingen. „Dat heeft er ook al tijd op gezeten, een roomkleur met een vleugje bruin erdoor. Maar de bouwer kwam met grijs. Die flats aan de boulevard zijn be palend voor het aangezicht van Vlissingen." „Het werk begint daardoor sowie so niet voor de bouwvak", zegt Van Noppen. „Die stenen hebben een levertijd van zestien weken. En in het najaar kunnen ze vanwe ge het weer en de wind natuurlijk ook niet werken. Die steigers staan er al een halfjaar zonder dat er ge werkt wordt. Het kon al met al wel eens anderhalfjaar duren voor ze weg zijn." BROUWERSDAM - De dorpen Elle- meet en Scharendijke worden tij dens Concert at Sea (30 juni) afge sloten voor doorgaand verkeer. Al leen bewoners kunnen vrijelijk de kernen in en uit. Op deze manier wil de organisatie de grote overlast die vorig jaar ontstond in beide kernen door de stroom auto's te gengaan. Dat heeft burgemeester J. Asselbergs bekendgemaakt. Hij zei ook dat is besloten de Brou wersdam tijdens het concert volle dig af te sluiten voor alle verkeer. Daarmee wordt de hoofdrijbaan vrijgehouden voor de hulpdien sten. Bovendien is het veiliger. Vo rig jaar waren er - ondanks alle voorzorgsmaatregelen - toch men sen die na afloop van het concert op de hoofdrijbaan gingen lopen en dat leverde gevaarlijke situaties op. Om het verkeer in goede ba nen te leiden, is bovendien beslo ten het verkeer vanuit noordelijke richting (Rotterdam) te scheiden van het verkeer vanuit Zeeland en België. Alle verkeer vanuit Rotter dam wordt rechtstreeks naar de parkeerterreinen geleid aan de noordkant van de dam en verkeer uit Zeeland wordt naar parkeerter reinen bij Renesse gedirigeerd. Komende week overlegt de organi satie nog met campinghouders en hoteleigenaren om te kijken hoe veel concertgangers zij herbergen. Afhankelijk van het aantal worden extra bussen ingezet om die men sen vanaf hun verblijfplaats naar het concertterrein te vervoeren. Voor inwoners van Zeeland wor den speciale bussen geregeld, zo dat zij op een makkelijke manier dichtbij het festivalterrein kunnen komen. Asselbergs is vol lof over de organi satie van het concert. Hij roemt ook de vele veiligheidsmaatregelen en het alcohol- en drugsbeleid dat de organisatie voert. Concert at Sea is inmiddels uitverkocht. door Henk Postma DISHOEK - Zowat alle slaaphuisjes op de stranden in de gemeente Veere moeten worden afgebroken. Dat vreest de Strandvereniging Dis hoek. Nieuwe brandbeveiligingsei- sen schrijven voor dat wanden en daken het vuur dertig minuten ver tragen. Er moet ook een nooduit gang aanwezig zijn. Vrijwel geen van de ruim 250 strandhuisjes vol doet daar aan. De Strandvereniging Dishoek, die de belangen van zo'n tweehon derd huisjesbezitters bundelt, is laaiend. Het steekt de eigenaren dat Veere hen slechts vijf jaar de tijd geeft om aan de nieuwe brand veiligheidseisen te voldoen. „Vlis singen. hanteert dezelfde norm, maar eigenaren hoeven daar pas aan te voldoen op het moment dat hun huisje aan vervanging toe is", zegt secretaris Kees Krijger. De strandvereniging tekende dan ook meteen protest aan. En de ei genaren afzonderlijk stuurden daar nog eens bezwaarschriften achteraan. Vooralsnog zonder re sultaat. Burgemeester en wethou ders hebben de bezwaren niet ont vankelijk verklaard. Op zich hebben de huisjesbezit ters er niets op' tegen dat de ge meente strenge eisen stelt. De huis jes staan dicht op elkaar. Als er eentje in brand vliegt, kan de hele rij meegaan. Dat gebeurde tien jaar terug al eens bij Dishoek, en acht jaar geleden bij Domburg. In een mum van tijd verzwolg het vuur zo'n twintig huisjes. Prima dus dat de gemeente op het strandhuisje van de buurman let. Maar dat nu zowat alle huisjesbe zitters op hoge kosten worden ge jaagd, grenst aan 'onbehoorlijk be stuur'. Want de strandvereniging stelde zelf de afgelopen twee jaar al veiligheidseisen voor. Alle leden moeten daar, op straffe van boe tes, aan voldoen. De regels werden opgesteld in nauw overleg met de brandweeer. Die stak de strandver eniging daarvoor zelfs een pluim op de hoed. Elk slaapstrandhuisje behoort nu al te zijn voorzien van een brandblusapparaat en een rookmelder. Gasflessen zijn in open kisten geplaatst. Gasgeisers verhuisden naar de buitenwan den. Leidingen, bedrading, snoe ren en slangetjes zijn vernieuwd. En een onafhankelijk bedrijf voert regelmatig controles uit. „Net nu we daar zo'n beetje mee klaar zijn, komt de gemeente met nieuwe normen", zegt Krijger. Voor de brandweer staat nog niet vast dat zowat alle slaapstrandhuis- jes in Veere nu rijp zijn voor de sloop. Brandweercommandant R. Baijens acht het goed mogelijk dat in de meeste gevallen met eenvou dige aanpassingen kan worden vol staan. Of dat echt zo is, moet nog blijken. De brandweer gaat binnen enkele weken het strand op om al le huisjes te bekijken. „En als een huisje niet aan de nieu- 'Prima dat de gemeente zo goed let op het huisje van de buurman' we eisen voldoet, zullen we probe ren in goed en redelijk overleg tot een oplossing te komen. Bijvoor beeld: als een wand te dun is, kan aan de binnenkant een gipsplaat worden geplaatst." Zeker is wel dat lang niet alle slaap- strandhuisjes de toets der kritiek kunnen weerstaan. Kunststof wan den zullen sowieso worden afge keurd. Want die smelten binnen de kortste keren weg. De nieuwe brandveiligheidseisen vloeien voort uit de landelijke bouwregelgeving, die is aange scherpt na de cafébrand in Volen- dam. Daarom, aldus burgemeester en wethouders, kan er geen be zwaar tegen worden ingediend. Het college besloot dan ook de pro testen niet in behandeling te ne men. Dat is de huisjesbezitters ove rigens nog niet meegedeeld. De Veerse bestuurders ontdekten gis teren tot hun grote schrik en treur nis dat ze dit waren vergeten. Dat verzuim, beloofden ze, wordt van daag ongedaan gemaakt. Knuuï OP DE GEHELE COLLECTIE! Oude Markt 45 Vlissingen T 0118-419337 Twee van de drie Marrumse paarden die sinds eind vorig jaar op een mane ge in Koudekerke verblijven, hebben een veulen gekregen, foto Ruben Oreel WEST-SOUBURG - In kerkgebouw De Schaapskooi in West-Souburg wordt zaterdag 16 juni van 9.00 tot 15.00 uur een bazar annex rommel markt gehouden. Een deel van de opbrengst is voor het Palazollihuis in Oost-Souburg, een ander deel voor Stichting Cliniclowns. door Carla van de Merbel KOUDEKERKE - Eind vorig jaar kocht de familie Van Loon van ma nege De Zwaanhoek in Koudeker ke drie van de honderdvijftig paar den die hadden vastgezeten op een eilandje bij het Friese Mar rum. De familie wist toen al dat in ieder geval twee van de drie paar den drachtig waren. Inmiddels zijn de twee bevallen en de beval ling van de derde - die toch ook zwanger bleek - is op komst. Over ongeveer een maand krijgt zij een veulen. TWee weken geleden beviel Mabel van Gitana en afgelopen zondag werd Gifa, het veulen van Sharel geboren. Feest dus op manege De Zwaanhoek, waar vrijdagnacht ook nog een ander paard, Shane, beviel van Mancha. Bij dat 'eigen' paard was bekend wanneer de bevalling ongeveer zou gebeuren, zegt Doesjka van Loon. „Bij de paarden uit Marrum wisten we dat niet. Twee van de drie waren drachtig, daarvan wa ren we zeker, maar we wisten na tuurlijk niet wanneer ze gedekt waren. Een paard draagt elf maan den. Bij de ene hebben we wel zes weken gewaakt. Eerst met een ca mera in de stal en later, toen ze steeds onrustiger werd, ben ik er bij gaan slapen. Dat hield ik niet vol en daarna hebben anderen ge lukkig geholpen. Dan waren we 's nachts bij toerbeurt in de stal." De veulens blijven op de manege. Over drie jaar kan er op ze gere den worden. Met de nieuwgebore nen komt het paardental op de ma nege op 45; 25 eigen en 20 pension- paarden. De familie Van Loon wilde de drie Marrumse paarden eind vorig jaar graag kopen. Doesjka van Loon: „Paarden die zo'n avontuur heb ben meegemaakt en overleefd zijn sterke paarden. We zijn naar Fries land gegaan en hadden deze drie uitgezocht. Een week later zijn we ze met de paardentrailer gaan ha len." De paarden en hun bijna honderd- vijftig lotgenoten waren eind oktober/begin november vorig jaar dagenlang ingesloten door het water. Het buitendijkse land waar op ze leefden, was ondergelopen. Ze hadden zich teruggetrokken op een eilandje en konden geen kant op. Uiteindelijk slaagden ruiters en lokpaarden erin de wilde paar den op het droge vasteland te krij gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28