Eten en drinken La Source Lekker lui lam 20 I Donderdag 14 juni 2007 PZC ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven Elke ochtend als ik uit bed stap, denk ik aan lammetjes. Ik heb ooit op Texel zo'n witwollige lamshuid gekocht en gebruik die als bedmat. Heerlijk zacht en warm aan je blote tenen. Er zijn mensen die dat eng vinden. Die vinden het ook zielig of gemeen om lamsvlees te eten. Pubers met ve getarische neigingen bijvoorbeeld. Niet de mijne gelukkig, maar ik hoor dat wel van vrienden. Mijn standaard reactie: 'lamsvlees eten is niet zielig'. Die lammetjes hebben lekker bij hun moeder in de wei gedarteld. Frisse lucht ingeademd en mals gras gegeten. Geen fabrieksmatig veevoeder vermengd met antibiotica, geen harde betonnen stalvloeren, geen beper king van hun bewegingsvrijheid. Die arme consumptiekippen, varkens, kalveren, zelfs vleeskoeien, mogen daar héél jaloers op zijn. Als je dan toch vlees wilt eten, neem dan juist lams vlees. Dus eten wij regelmatig 'eerlijk' lamsvlees. Omdat het zo lek ker mals en uitgesproken van smaak is. Omdat je er zoveel mooie gerechten mee kunt maken. Van klassiek Frans (zie re cept) tot Marokkaans, Indiaas of oer-Hollands. Het lamsvlees dat momenteel bij de slager ligt is van het gras- lam, dat zelf zijn kostje bij elkaar graast in de wei of op de dijk. Vlees van lammeren die alleen moedermelk hebben gedron ken noemen we zuiglam. Hoewel, de naam is anders bedoeld. Het vlees is zo zacht dat je het niet eens hoeft te kauwen. Je kunt het zo naar binnen zuigen. Verkrijgbaar van januari tot begin april. Vlees van graslam is wat steviger van structuur, maar nog steeds heerlijk zacht en mals en het krijgt al een klein randje vet. Dat bevordert de smaak en werkt bescher mend bij de bereiding. Typisch vlees van luie lammeren. Ze hoe ven geen moeite te doen om in leven te blijven. Als ze hun buik vol hebben, kunnen ze lekker gaan liggen om hun voedsel te verteren. Ze worden dan ook liggers genoemd. Het Texels lam behoort tot dit type. Hun te genhanger is de loper, een lam dat op de heide of hoog in de bergen zijn kostje bij elkaar moet zien te scharrelen. Deze eet ook struikjes en jonge boompjes en legt op het ruige terrein heel wat kilometers af Zijn poten zijn langer, zijn vlees stug ger van structuur en smaak, omdat hij harder moet werken en ander voedsel tot zich neemt. Lamvlees van heideschapen is na zes tot acht maanden op z'n lekkerst, op z'n $*J vroegst in september. f Nu zitten we dus volop in de luie lammeren. Heerlijk zijn de lamskotele tjes, die zich prima laten gril len op de barbecue. Vraag bij de slager naar een lamsribstuk of lamsrack. Het recept van de ze week is niet moeilijk, maar het oogt spectaculair met die rib betjes die er zo ambachtelijk bo venuit steken. Het knapperige korstje beschermt het tere vlees. Als je dan toch vlees wilt eten, neem dan juist lamsvlees Lamsribstuk in kruimig kruidenjasje (voor vier personen) 2 lamsribstukken, elk met 5 beentjes, 2 eetlepels olijfolie, 20 gram roomboter, 1 eetlepel pittige mosterd (Dijon), versgemalen peper en zout. broodkruimkorst (persillade): 75 gram oud witbrood, 2 handjes ge hakte bladpeterselie, 2 theelepels provencaalse kruiden (tijm/rozemarijn), 4 eetlepels olijfolie (extra vergine), zeezout en versgemalen peper. Verkruimel brood of draai in keukenmachine met behulp van pul- seerknop tot grof kruim. Schep er fijngehakte peterselie en krui den door. Roer olijfolie erdoor en breng op smaak met zout en versgemalen peper. Vlees: Krab beentjes helemaal schoon met scherp mes. Verwarm oven voor op 190 graden. Bestrooi vlees met zout en peper. Laat olijfolie en boter in grote koekenpan rustig bruin worden. Leg rib stukken erin en bak vlezige kant in 4 minuten mooi bruin. Draai om op vette kant en bak weer ca. 4 minuten. Leg ribstukken in ovenschaal, zet in oven en braad ca. 10 minuten. Neem vlees uit oven en smeer rondom in met mosterd. Druk rib stukken in broodkruim. (Dit kunt u 1 a 2 uur tevoren doen). Afmaken: Zet vlees in voorverwarmde oven en bak ca. 8 minuten. Zet oven uit, deur op een kier, en laat vlees nog 5 minuten rusten. Serveer in z'n geheel, met dubbelgedopte tuinboontjes (kortge- kookt) of peultjes en worteltjes en gebakken aardappelparten in de schil. Schenk er een frisse Provencaalse rosé bij. Het Huizense bedrijf La Source probeert de Nederlandse consument aan de alcoholvrije wijn te krijgen. Want er is prima wijn te koop zonder alcohol. De consument weet het alleen nog niet. Alcoholvrije wijn. door Peter Leunissen De in 2003 door Antoinet te van Oosten opgezette wijnhandel La Source in Huizen verkoopt al alco holvrije wijnen via internet, maar zet sinds kort haar producten ook af via slijterijen. Het is niet voor het eerst dat geprobeerd wordt schapruimte te creëren voor wijn waar de alcohol is uitgehaald. Tien jaar geleden was er al een opleving in het aanbod, maar die ebde ook weer vrij snel weg. Het publiek liep er niet warm voor. La Source denkt dat de markt nu wel rijp is. Van Oosten: „Er zijn ge- Nu is hét moment om uw eigen boontjes te doppen. Tuinbonen en verse doperwten zijn volop verkrijgbaar. Vanaf half j komen daar de bij. Zelf doppen kost wat tijd, maar het is een heerlijk ontspannend werkje. Daar kan geen meditatie tegenop. door Puck Kerkhoven foto's Karei de Vos Tuinbonen, niet iedereen houdt ervan. Bitter, luidt het commentaar nog wel eens. Of taai en melig. Dat kan goed liggen aan de manier waarop we ze klaarmaken. Versgedopte tuinbonen, op de juis te manier gekookt, zijn niet te ver smaden. Lekker stoer met uitgebak ken spekjes. Dubbelgedopt - het taaie vlies rond de zaadlobben is dan verwijderd - zijn ze zelfs een regelrechte culinaire traktatie. Bij de grote koks staan de knalgroene 'blote' boontjes gegarandeerd in hun top tien van favoriete groen ten. Maar ja, die hebben dan ook leerlingen in dienst, die ze aan het Doppen doe je zo Doperwten, peulen en kapucij ners hebben een klein steeltje waarmee ze aan de struik heb ben gezeten. Knak dat om en trek de draad mee tot onder aan de peul. Zet twee duimen in het midden en breek de peul open. Schuif met één duim de erwtjes eruit. Vang op in een bakje. Tuinbonenpeulen zijn licht ge kromd. Plaats je duimnagels hoog op de naad aan de bin nenkant en druk open. Schuif steeds een stukje naar bene den en druk opnieuw. Herhaal dit tot de peul zich opent. Schuif de bonen uit hun zachte vilten jas en vang ze op. Voor dubbel doppen: zie recept Sici- liaanse bonensoep. Het doppen van erwten. dub- beldop pen kunnen zetten. Neem van mij aan dat het doppen van tuinbonen monniken werk is. Ik zie ze nog bin nenkomen in de keuken waar ik ooit stage liep, kisten vol! „Oké jongens, doppen maar." Van een kilo blijft mis schien drie ons over, als je de don zig gevoerde peulen verwijdert. Zwarte duimen krijg je ervan. Ga je dubbeldoppen, dan verlies je nog eens een kwart van het ge wicht. Je mag blij zijn als je uitein delijk twee ons overhoudt. Maar dat heb je ook zoiets delicaats in handen! Kort gekookt in water met zout zijn ze heerlijk romig en boterzacht van smaak. Ze combine ren prachtig met geroosterd lams vlees of een varkenshaasje. In de mediterrane keuken maken ze er de heerlijkste dips en smeerseltjes Tuinbo nen (Vic ia fa- ba) stonden bij onze prehistorische voorouders al op het me nu, blijkt uit archeologische vondsten. Gelijk hadden ze, want die dingen zitten barstens vol waardevolle eiwitten. Twee tot drie maal zoveel als tarwe of rijst. Daarom zijn tuinbonen al eeuwen lang populair in de vegetarische keuken. De oude Egyptenaren aten ze dagelijks. Die ontwikkel den een methode om tuinbonen te drogen en op te slaan voor 'ma gere tijden'. Ze draaiden er meel van of kookten ze urenlang, tot ze weer zacht waren. Nog steeds eten bewoners in die streken graag soep van gedroogde tuinbonen met yoghurt offul me- dames, een kruidige mousse van tuinbonen, knoflook, olijfolie en peterselie. Liefst gesmeerd op hard gekookte eieren. Zo ziet u dat die brave tuinboon ook heel exotische kanten heeft. Helaas kan niet iedereen tuinbo nen verdragen. Er bestaat een zelfs een heuse tuinbonenziekte, favis- me. Mensen die hieraan leiden hebben gebrek aan een bepaald en zym, dat schadelijke aminozuren in tuinbonen in het lichaam om zet. Die aminozuren tasten de ro de bloedlichaampjes aan, hetgeen van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20