Bevoogdend kabinet oogst zowel kritiek als applaus Sjoerd de Haan steekt nog maar eens een sigaret op. „Hoe leuk vinden we een sa menleving eigenlijk waarin de overheid van alles verbiedt?", vraagt de secretaris van de Partij te gen de Betutteling retorisch. „Straks mogen we niet eens meer barbecuen in onze achtertuin." De Haans club begon ooit als Par tij van de Rokers. Maar tegenwoor dig zijn De Haan en co. niet alleen vóór het roken, maar vooral tégen de betutteling. De Haan: „Mag ik misschien zelf bepalen hoe ik wil leven?" Hoger beroep tegen loods Pelican mEMHÜI Werknemers in Zeeland lopen vast... Hoogleraar: Geef nierdonor 50.000 euro ANALYSE Zeeland:. 2, 3, 25 t/m 31; Binnenland: 4 t/m 7; Buitenland: 9 en 10; Menin gen: 11; Beurs 14; Economie: 15 en 17; Boeken: 19; Weer: 22; Strips: 23; Cultuur: 32; Agenda: 33 t/m 35; 41 t/m 45; Televisie: 46 en 47. ...zonder diploma. Haal eruit wat erin zit. Bel 0800-1618. Ontwikkelen werkt www.opleidingenberoep.nl DEN HAAG - Wie tijdens zijn leven een nier afstaat voor transplanta tie, zou een vergoeding moeten krijgen van circa 50.000 euro. Het opzetten van een gereguleerd be taald donorsysteem, voorkomt schimmige handel in organen via internet. Dat zegt bijzonder hoog leraar orgaantransplantatie en do natie Andries Hoitsma, die in het academisch ziekenhuis Sint Rad boud in Nijmegen verantwoorde lijk is voor het niertransplantatie- programma. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De Nederlandse loods die juli 2003 betrokken was bij het scheepsongeval met de Peli can 1 bij Bath, wacht vervolging in hoger beroep voor het gerechtshof in Den Haag. Twee weken geleden sprak de Mid delburgse rechtbank de loods vrij, omdat onvoldoende was bewezen dat de loods schuldig was aan het incident. Het Openbaar Ministerie had 5000 euro boete tegen de man geëist. Het OM neemt geen genoe gen met de vrijspraak en heeft gis teren besloten in hoger beroep te gaan. Justitie is ervan overtuigd dat het ongeluk met de Pelican 1 niet te wijten is aan een defect aan de stuurinrichting van het schip, zoals de rechtbank voor mogelijk hield. Volgens het OM voer de Peli can 1 met een te hoge snelheid in ondiep tyater, waardoor het schip opzij is gedrukt en op de Maersk Bahrein botste. Loodsen zijn tot nu toe zelden vervolgd voor zulke incidenten. Justitie wil met de zaak tegen de Pelican i-loods een voorbeeld stellen. Kabinet Balkenende pakt de zaken voortvarend aan reageer op www.pzc.nl Hoger loon voor docenten komt jaren te laat eenflHHIi57% oneens JS43% 8 711688 555530 GRONINGEN - De voetballers van Jong Oranje hebben een knappe prestatie geleverd. Dankzij een zwaarbe vochten 2-1-zege op Jong Portugal verzekerde het elftal van Foppe de Haan zich van de halve finales op het EK en van deelname aan de Olympische Spelen, volgend jaar in Peking. Dat was niet meer gelukt sinds 1952. foto Fred Ernst/AP pagina 41: olympische droom wordt werkelijkheid door Laurens Kok en Wierd Duk Critici hekelen de betutte ling van het christelijk-socia- le kabinet. Maar hoe erg is die bemoeizucht eigenlijk? Dit laatste, het recht van de burger op 'autonomie', is inderdaad van groot belang, erkent socioloog Rein Zunderdorp, voorzitter van het Humanistisch Verbond. „Maar wie autonomie claimt, neemt daar mee ook verantwoordelijkheid voor de ander." In Zunderdorps in terpretatie wijzen de plannen van het kabinet de Nederlanders op die verantwoordelijkheid. „Ik vind het prima als ouders er op worden aangesproken dat hun kinderen voor overlast zorgen. In dat geval weegt het belang van de samenle ving zwaarder dan de individuele autonomie. Betuttelend zou zijn als de overheid vaststelt hoe laat onze kinderen naar bed moeten. Nou, dat heb ik André Rouvoet nog niet horen zeggen." Voor D66-leider Alexander Pecht- old stellen alle 'ideetjes' van het ka binet weinig voor. „Ze zijn wel sympathiek, maar ik mis het grote verhaal: Europa, de woningmarkt, de vergrijzing. Daar zou het over moeten gaan. Intussen neemt dit kabinet mensen bij het handje, ter wijl een groot deel van de samenle ving dat helemaal niet wil." WD-senator Uri Rosenthal is het hier roerend mee eens. Rosenthal waarschuwde al tijdens de forma tie: dit wordt een kabinet van so cialistisch staa'tspaternalisme en christelijke bevoogding. „Dat is ge bleken", haalt de liberaal z'n gelijk. „Het opvallendste voorbeeld is wel de oekaze van minister Cramer om de gloeilamp te verbieden. Zo'n verbod helpt helemaal niet. Cramer is typisch zo'n minister die even meldt wat goed voor ons is." Maar dat is nu juist wat het meren deel van de bevolking wil, weet on derzoeker Martijn Lampert van opiniepeiler Motivaction. „Uit ons jaarlijkse onderzoek naar normen en waarden blijkt dat mensen de 'paarse' vrijheid-blijheid-cultuur beu zijn en verlangen naar 'law and order' en een lik-op-stuk-be- leid." Er is ook helemaal niks mis met een regering die coffeeshops in de buurt van scholen verbiedt, vindt cultuurpsycholoog en recalcitrant GroenLinks-politicus Jos van der Lans. „Linkse critici hebben moei te met moralisme in de politiek, maar zij onderschatten enorm de taak waar dit kabinet voor staat. Eindelijk wordt die cultuur van grote ikken en korte lontjes aange pakt en de vraag gesteld wat het betekent om samen te leven en verantwoordelijkheid te nemen." Minister-president Balkenende en de vice-premiers Bos en Rouvoet lichten vandaag het beleidspro gramma voor deze kabinetsperio de toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1