Meningen De verdachte beëindiging van de Rolodex-zaak KR AS. IML boek online of bel 0900 - 9697 Onderzoek naar seksvergrijpen door hoge heren bloedt dood. Verdieping Het Zeeuws Museum Checkpoint waarom zou je verder zoeken Opera's van wereldklasse, o.a. Aida, La Bohème en IMabucco PZC Donderdag 14 juni 2007 11 LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@>pzc.nl (max. 150 woorden) De Amsterdamse politie onderzocht eind jaren negentig de betrokkenheid van topambtenaren bij het seksueel misbruik van minderjarige jongens. Maar het onderzoek met de code naam 'Rolodex' strandde onder ver dachte omstandigheden. 'Vanaf de dag dat we begonnen met aftappen bleef het stil'. door Dylan de Gruijl en Jan Salden AMSTERDAM - Het is een ideaal jachtterrein voor pooiers, zoals Ka- rel van M. en Willie S. In en rond het Centraal Station in Amster dam wemelt het er eind jaren ne gentig van: jonge jongens uit Oost-Europa of van Marokkaanse afkomst. Sommigen zijn nog geen zestien jaar, velen zijn weggelopen van huis, verslaafd aan drugs en voort durend op zoek naar manieren om aan geld te komen. Desnoods met seks. Ook de Amsterdamse politie was op de hoogte van de ronselactivi- teiten door pooiers rond het sta tion. Maar het onderzoek waar mee rechercheurs van de jeugd- en zedenpolitie in 1998 begonnen, onderscheidde zich van alle ande re onderzoeken. Amsterdamse zedenrechercheurs stuitten tijdens hun speurwerk naar de handel en wandel van Ka- rel van M. en zijn Duitse handlan ger Willie S. op een omvangrijk netwerk. Volgens bronnen die destijds nauw bij het onderzoek betrokken waren, bestond dat uit drie groe pen: de ronselaars die voor de jon gens zorgden, een paar mensen die hun huis ter beschikking stel den voor het seksueel misbruik en de klanten die zich aan de jongens vergrepen. Binnen die laatste groep dook een aantal opvallende namen op. Na men van vooraanstaande lieden, onder wie een hoofdofficier van justitie, een hoogleraar, een aantal burgemeesters en een topambte naar van het ministerie van Justi tie. Volgens informatie van de Amster damse politie beschikten leden van het netwerk over een zogehe ten rolodex, waarin het complete klantenbestand was opgenomen. Maar een dergelijke kaartenbak is nooit aangetroffen. Desondanks kreeg de politie het netwerk steeds scherper in beeld, mede doordat één van de jongens prostituees rechercheurs van infor- 'Velen van de betrokken rechercheurs zijn nog steeds zwaar gefrustreerd' matie voorzag. Uit het telefoonver keer bleek bovendien dat leden van de drie groepen voortdurend met elkaar in contact stonden. Daarbij viel op dat de ronselaars slechts zaken deden met de men sen die hun huizen ter beschik king stelden en die laatsten op hun beurt weer met de 'afnemers'. De inhoud van de gesprekken was op dat moment nog onduidelijk. Het Amsterdamse Openbaar Minis terie (OM) zag echter voldoende aanleiding voor een tactisch onder zoek door de jeugd- en zedenpoli tie. Zo werd het mogelijk om ook de telefoongesprekken zelf af te luiste ren. Het Amsterdamse parket kreeg di rect toestemming van het College van Procureurs-Generaal, de top van het OM. Maar vervolgens gebeurde er vol gens de betrokkenen bij het onder zoek iets vreemds. „Vanaf de dag dat we begonnen met tappen bleef het stil", zegt één van hen. De leden van het netwerk die tot voor kort nog veelvuldig met el kaar telefoneerden, blijken plotse ling al hun onderling contact te hebben verbroken. „Er is geen en kel gesprek meer vastgesteld." Zeker weten doen ze het niet, maar betrokkenen vermoeden nu dat de boel is 'verlinkt', mogelijk zelfs vanuit het College van Procu reurs-Generaal. „Natuurlijk kan het ook onbewust zijn gebeurd, maar daar geloof ik niet in", zegt een betrokkene. En hij vervolgt: „]e ziet wel eens dat telefoonverkeer langzaam weg sterft als verdachten worden getipt dat ze worden afgeluisterd. Maar dit was een hele abrupte overgang, van frequent telefonisch contact, naar helemaal niets." Een extra aanwijzing dat het on derzoek is gesaboteerd krijgen re chercheurs als ze niet veel later in een woning van één van de ver dachten huiszoeking doen. Die meldt de aanwezige politie mensen doodleuk te weten waar voor ze zijn gekomen: 'Ik weet wat u zoekt, maar het is hier niet meer.' De zaak bloedt dood, ook al wor den Karei van M. en Willie S. in 1999 voor hun ronselpraktijken wel nog tot celstraffen veroor deeld. Maar dat is voor de betrokken re chercheurs slechts een doekje voor het bloeden, weet een ingewijde. „Velen van hen zijn nog steeds zwaar gefrustreerd." Indien men Walcheren en/of Zeeuws-Vlaanderen inderdaad ge deeltelijk wil inunderen, dan dient men zich rekenschap te verschaf fen van de onvermijdelijke geva ren van verdere verdieping voor beide landen en zich te baseren op de ontwikkeling van andere delta gebieden, zoals de Niger, de Nijl, de Mekong, de Ganges en vooral de Mississippi-delta (PZC, 7 juni). De gevolgen van menselijke ingre pen zoals het uitdiepen en het af snijden van bochten zijn ernstig. Als je het, zoals ik, niet kunt laten om mankgaande vergelijkingen te maken dan is Antwerpen aan de Schelde ons New Orleans aan de Mississippi. Zeeland moet natuurlijke ondiep ten - in de Scheldemonding een veelvoud van de benodigde hecta ren - omdijken en stroomgeulen intact laten. Een huwelijk waarbij de kinderen in gevaar komen, moet ontbonden worden. Oude verdragen dienen op grond van veiligheid in beider belang te wor den herzien. E. den Heijer Ritthemsestraat 109, Oost-Souburg Mijn vriendin wilde wel eens de ontwikkeling van de Zeeuwse kle derdracht zien (PZC, 6 jini). En ik dacht dat ik dat haar wel kon laten zien en nog wat van het vernieuw de museum. Helaas, ik was geheel gedesoriën teerd. Is dat nu de hemdrok van de kermisdracht? ja, maar waar is de broek die er bij hoort, de hals doek, en de broek- en klepstukken en die hoge hoed? En dat is het vest en de kortrok, en in plaats van dat T-shirt, hoort die hemd rok er onder en daarin de gouden knopen en de halsdoek. Ten slotte is het mij niet gelukt om haar een beeld te geven van de dracht. Het porselein is prachtig, maar zonder beschrijving gaat dat aan mij voorbij. Enkele mooie schilderijen krijgen niet het res pect waar zij recht op hebben. In tegenstelling tot de twee schilde rijen die er echt niet thuis horen en er is toch ruimte genoeg om ze mooi te laten uitkomen. De tapijten waren geweldig mooi, en dat maakte veel goed. De sfeer van de Abdij vond ik niet meer te rug, en die had voor mij charme, stoffig of niet. J. Buijs Prelaatweg 5, Aagtekerke Hoewel ik zelf nog nooit in een koffieshop ben geweest, omdat ik gewoon werk en een gezin heb, breng ik liever mijn tijd met mijn gezin door dan rondhangen in een koffieshop. Er zijn mensen die daar anders over denken en an ders leven en dat is precies te zien in het publiek dat gebruikmaakt van deze tenten. Wat wel vreemd is, is dat onze grootgrutter evenveel pakken melk op voorraad mag hebben als de buurtsuper. En dat kan niet. Maar volgens de wet mag het ook niet. Het liefst willen zij dat daar ge bruikt wordt en onder invloed de auto in wordt gestapt. Het probleem kan opgelost wor den. Nederlanders mogen geen vuurwerk uit België halen, dus Fransen en Belgen geen softdrugs uit Nederland. Paspoort in de shop laten zien: geen 18 en geen Nederlander? Opkrassen dan. De problematiek met parkeren en andere wantoestanden is opgelost. Want wie kan al die debatterende ambtenaren en politie betalen? De mensen die geen gebruikma ken van deze shops en zich de blubber werken. R. Brasser Steengrachtstraat 39, Vlissingen. vanaf 110.000 VAKANTIEWONINGEN, boek ONLINE voor de LAAGSTE PRIJS! INCLUSIEF: reis per comfortabele bus, Nederlandssprekende reisleiding, overnach ting op de heen- en terugreis in Duitsland, ver blijf in een goed hotel in de wijde omgeving van het Gardameer,8 x ontbijt en 5 x diner, het beschreven excursieprogramma, bezoek aan 3 opera's met ongenummerde zitplaatsen. Juli 14 €599 Aug. 18 €625 Aug. 4-11 €619 Prijzen zijn p.p. bij een bezetting van 2 pers. Reisnr. EZ 24.010, zie www.kras.nl/24010 Waanzinnig prijsd! ge Reis mee naar de operastad Verona, waar u gaat genieten van prachtige opera's in de eeuwenoude Arena. Naast deze bijzondere avonden, staat er overdag een verrassend excursieprogramma gepland naar onder meer het historische Vicenza en het Gardameer. Een absolute topcombinatie! UW PRACHTIGE REISPROGRAMMA Dag 1 en 2: busreis naar Italië met tussenover- nachting in Zuid-Duitsland. Dag 3 t/m 7: naast de opera's die u op deze dagen gaat bewonderen, kunt u ook genieten van een interessant excursieprogramma. Allereerst verkennen we Verona. De volgende dag bewonderen we de vele bezienswaardighe den van Mantova, waaronder het imposante Rotondo di San Lorenzo. De dag daarop bren gen we door aan de oevers van één van de schil derachtige plaatsjes aan het Gardameer. De laatste excursie brengt u naar het historische Vicenza. Bij voldoende belangstelling wordt er een extra excursie naar Venetië georganiseerd (ca. 18 p.p.). Deze unieke waterstad staat bekend om haar talloze kanalen, bruggen en gondels en tevens vindt u hier prachtige kerken en paleizen, die u absoluut zullen bekoren. Dag 8 en 9: terugreis naar Nederland met wederom een overnachting in Zuid-Duitsland. OPERAPROGRAMMA 14/7: Aida, La Bohème, II Barbiere di Seviglia 4/8: Nabucco, Barbiere di Seviglia, La Traviata 11/8: Barbiere di Seviglia, Aida, Nabucco 18/8: La Traviata, Nabucco, Aida 8 dgn VLIEGREIS VERONA v.a.€739 Inclusief excursies en bezoek aan 3 opera's. Reisnr. EZ 24.011, zie www.kras.nl/24011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11