Buitenland nog veilig Zaak van Bulgaarse verpleegsters in Libië wordt 'snel opgelost' Verhofstadt biedt ontslag kabinet aan; koning zet eerste stap formatie Proces over vaccin en autisme onderzoek superrijken Honderd doden door noodweer Bangladesh Wetenschappelijk Socialisten willen grote schoonmaak in Charleroi. Zoon van Khadafïi geeft hoop na oproep Bush gevangenen vrij te laten. Senator Italië treedt af na rit met ambulance Duitsland zet betaling dwangarbeiders stop Verrassingsbezoek Brown aan Irak Arrestaties na mislukte aanslag op Karzai Israël lanceert spionagesatelliet PZC Dinsdag 12 juni 2007 9 maal in zijn benen en knieschij ven geschoten. Al-Barrawi ligt nu in het ziekenhuis met stalen pin nen in zijn benen. In een ander ziekenhuis herstelt Nimr Bakr, de gepensioneerde vis ser, van zijn verwondingen. Bakr is lid van een familie die bekend staat als loyaal aan Fatah en zelf heeft hij het ook niet zo op Ha rnas. Onderweg naar de moskee waar hij vrijwilligerswerk doet, rukt hij dan ook geregeld posters van Hamas van de muren. Zater dag werd hij door vier belagers te grazen genomen. Ze namen hem mee naar de kelder van de mos kee, waar ze hem met een kap over zijn hoofd met stoelen, ge weerkolven en stokken sloegen. Ze gedroegen zich 'alsof ze een spion hadden gevonden die de moskee wilde opblazen', zegt Bakr. Ook de 52-jarige Abul Abed heeft schoon genoeg van het geweld, na dat een mortiergranaat zich vorige brussel - De Belgische koning Al- bert il is gisteren begonnen met het formatieoverleg. Hij ontving de politieke leiders achtereen om hun mening te peilen. De vorst ac cepteerde het ontslag van de rege ring van premier Guy Verhofstadt, die bij de verkiezingen eergisteren flinke verliezen had geleden. Ver hofstadt is acht jaar premier van België geweest. Volgens protocol verzocht de koning de regering aan te blijven tot een machtsover dracht kan plaatsvinden. Verhofstadts liberale partij Open VLD was een van de grote verlie zers van de parlementsverkiezin gen, samen met zijn huidige socia listische regeringspartners. Verhof stadt zei daarvoor zijn verantwoor- maand in de slaapkamer van zijn dochter boorde. De voorzijde van zijn appartement aan het strand in Gaza werd volledig verwoest en hij heeft intussen met zijn familie elders zijn intrek genomen. In zijn winkel, waar hij cosmetica en par fum verkoopt, heeft Abed uit angst voor beroving altijd maar een kleine hoeveelheid contant geld bij zich. Abeds 7-jarige zoontje durft de deur niet meer uit zonder zijn va der. Het jongetje heeft gevraagd om 'Khofa', een behandeling te gen angst. Onder de inwoners van Gaza is de vraag groot naar deze behandeling, waarbij genezers hun patiënten met olijfolie masse ren en voorlezen uit de koran. De 28-jarige behandelaar Adham Abu Nasser heeft zijn klandizie de afgelopen tijd explosief zien toene men. „Alles om ons heen geeft ons nu reden tot angst", zegt hij. „Alles om ons heen is eng." delijkheid te nemen en noemde huidig partijvoorzitter Bart So- mers de nieuwe leider. De liberale partij is overigens wel de grote kanshebber om met de christendemocraten van Yves Lete- rme te gaan regeren. Als ook de so cialisten aanschuiven in een coali tie, is de meerderheid groot ge noeg voor staatshervormingen. De nieuwe regering zal naar verwach ting meer autonomie nastreven voor Vlaanderen en Wallonië. De leiding van de socialisten in Wallonië (PS) wil dat de burge meester en wethouders in Charle roi opstappen. De corruptieschan dalen rond de PS zijn er volgens partijvoorzitter Elio Di Rupo de oorzaak van dat zijn PS bij de ver kiezingen fors heeft verloren. De christendemocraat Yves Leter- me, heeft een bijzonder hoog aan tal voorkeursstemmen gehaald. Hij kwam op 796.521 stemmen. washincton - Voor duizenden Amerikaanse gezinnen die bewe ren dat een kwikhoudend conser veermiddel voor vaccinstof, thime- rosal, autisme kan veroorzaken was gisteren een belangrijke dag. Het eerste van mogelijk negen proefprocessen ging van start voor het US Court of Federal Claims. Als de rechtbank de klagers in het gelijk stelt, krijgen zij recht op compensatie. Wetenschappers con cludeerden eerder na uitvoerig on derzoek dat geen verband kon wor den aangetoond tussen thimerosal en autisme. Sinds 1999 hebben tripoli - De zoon van de Libische leider Khadafïi denkt dat de zaak van de ter dood veroordeelde Bul gaarse verpleegsters snel zal wor den opgelost. De vijf Bulgaarse ver pleegsters en een Palestijnse arts wacht de dood omdat ze 438 kin deren besmet zouden hebben met het hiv-virus dat aids kan veroorza ken. Seif al-Islam Khadafïi zei 'te ho pen dat de zaak snel wordt opge lost, zeker als de eisen van de fami lies van de slachtoffers zijn ingewil ligd'. Hij sprak na overleg in Tripo li met de Duitse minister van Bui tenlandse Zaken Frank-Walter Steinmeier en Europees Commis saris (Externe Betrekkingen) Beni- ta Ferrero Waldner. De nabestaan den hebben eerder 10 miljoen eu ro per slachtoffer als compensatie geëist, maar gaven ook aan dat over dit bedrag onderhandeld kan President Bush riep Libië op de ter dood veroordeelden vrij te la ten. Ze worden beschuldigd van het besmetten van kinderen met hiv en zitten al acht jaar vast. Yves Leterme foto Dirk Waem/EPA ruim 4800 gezinnen bij de rege ring claims ingediend waarin wordt gesteld dat hun kinderen au tistisch zijn geraakt als gevolg van een routinevaccinatie. De meeste klachten betreffen thimerosal. Gehoopt wordt dat het proces dui delijkheid zal verschafTen over de theorie dat vaccins tegen mazelen, bof en rodehond in combinatie met andere vaccins waarin thime rosal aanwezig is autisme veroorza ken. Het middel wordt nu alleen nog gebruikt in griepvaccins. De verwachting is dat de zitting duurt tot 29 juni. Seif al-lslam Khadaffi, de zoon van de Libische leider. foto epa worden. Van de kinderen die be smet zijn geraakt in het ziekenhuis van Benghazi, zijn inmiddels 56 overleden. De zes buitenlanders - die zeggen onschuldig te zijn en beweren gemarteld te zijn - zitten al meer dan acht jaar in de gevan genis. Een rechter veroordeelde hen in mei 2004 ter dood. Het von nis werd in december bevestigd. Er loopt nu een beroepszaak. De Amerikaanse president Bush riep gisteren tijdens een bezoek aan de Bulgaarse hoofdstad Sofia op tot de vrijlating van de veroor deelden. „Ze zouden moeten wor den vrijgelaten en terugkeren naar hun familie", aldus de president. chittaconc - Bijna honderd men sen zijn overleden en tientallen zijn gewond geraakt door zware re genval, blikseminslagen en grond verschuivingen in Bangladesh. Vooral de zuidoostelijke havenstad Chittagong is zwaar getroffen, meldden autoriteiten gisteren. In tien uur viel 225 millimeter re gen, een plaatselijk record. In de bergachtige omgeving van Chitta gong werden tientallen huizen on der modderstromen bedolven. Reddingsoperaties komen door overstroomde wegen moeizaam op gang. Sommige gebieden zijn onbereikbaar geworden. Overstromingen en aardverschui vingen hebben sinds vorige wëek donderdag in China aan minstens 66 mensen het ieven gekost, ter wijl bijna 600.000 mensen dak loos zijn geworden. Het staatspers- bureau Xinhua heeft dit gisteren gemeld. wenen - Een Duitse hoogleraar wil alles weten over de wereld van de superrijken. Hij zette aan de Sig- mund-Freud-universiteit in het Oostenrijkse Wenen de eerste leer stoel voor vermogenscultuur in Eu ropa op. Professor Thomas Druy- en heeft vooral belangstelling voor rijken met een vermogen boven de 100 miljoen euro. I let aantal su perrijken zal verder groeien, aldus de onderzoeker gisteren. rome - De Italiaanse senator Gust avo Selva (80) is gisteren afgetre den, nadat hij in het weekeinde een hartaanval had gesimuleerd. Selva maakte door zijn truc een storm van verontwaardiging los. Hij was te laat voor een discussie programma op tv waaraan hij moest deelnemen. Hij simuleerde daarop een hartaanval en liet zich vervolgens door de ziekenwagen naar de studio brengen. Berlijn - Duitsland betaalt geen schadevergoedingen meer aan dwangarbeiders uit de nazitijd. Het fonds dat de uitkeringen regel de, beëindigde gisteren officieel zijn werkzaamheden. Het fonds betaalde de afgelopen jaren aan 1,7 miljoen gedupeerden in totaal on geveer 4,4 miljard euro. Het geld kwam van de overheid en van fir ma's die destijds de arbeidskrach ten te werk stelden. bacdad - De toekomstige Britse premier Gordon Brown is gisteren aangekomen in Irak voor een ver rassingsbezoek. Hij had een ont moeting met premier Nuri al-Mali- ki. Tijdens dit bezoek wil Brown zich opnieuw oriënteren op de toe komst van het Britse leger in Irak, zo verklaarde een woordvoerder van de Britse ambassade. Hij wordt vergezeld door de Britse mi nister van defensie Des Browne. kabul - De Afghaanse autoriteiten hebben in verband met de misluk te aanslag eergisteren op president I iamid Karzai zeven verdachten ge arresteerd. Dat heeft het ministe rie van binnenlandse zaken giste ren meegedeeld. Het gaf verder geen bijzonderheden. De Taliban claimen de verantwoordelijkheid voor de aanslag, waarbij raketten werden afgevuurd toen Karzai een toespraak hield. tel aviv - Israël heeft gisteren een spionagesatelliet gelanceerd. Het hoofd van het ruimtevaartpro- gramma, Haim Eshed, zei dat de kunstmaan ontwikkelingen in Iran in de gaten kan houden. Is raël beschouwt het land, dat ver moedelijk werkt aan een kernwa pen, als zijn grootste strategische bedreiging. De Ofek-7 satelliet kan voorwerpen van zeventig centime ter groot tonen. Het onderlinge Palestijnse geweld eiste opnieuw acht levens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9