Buitenland 'VS drijven wapenhandel naar record' Niemand in Gaza is Lastige formatie in asBelgië Sipri voorspelt Afrikaanse energie-oorlog. Zowel Harnas als Fatah wil Palestijnse bevolking bang maken. 8 Dinsdag 12 juni 2007 PZC STOCKHOLM - De 'oorlog tegen het terrorisme' van de Verenigde Sta ten heeft de wereldwijde wapen verkopen naar nieuwe recordhoog ten gedreven. Volgens het gisteren gepubliceerde jaarrapport over be wapening, ontwapening en inter nationale veiligheid van het Zweedse onderzoeksinstituut Sipri (Stockholm International Peace Re search Institute) bedroegen de mi litaire uitgaven vorig jaar 900 mil jard euro. De afgelopen tien jaar stegen de uitgaven wereldwijd met 37 procent. De Amerikaanse regering gaf in 2006 omgerekend 396,2 miljard eu ro uit aan militaire zaken en staat daarmee ver aan kop. Na de VS volgen Groot-Brittannië, Frank rijk, China en )apan. De regering in Peking gaf voor het eerst meer geld uit aan wapens dan lapan. Landen zullen in de toekomst met elkaar in conflict komen over ener- gievoorraden. Dergelijke proble men zullen voornamelijk in Afrika ontstaan, stelt Sipri in het jaar boek 2007. Volgens Sipri zullen re gio's in de wereld met grote olie- en gasreserves in de toekomst te maken krijgen met spanningen en ruzies; niet alleen in Afrika of het Midden-Oosten, maar ook in Azië en Zuid-Amerika. Deskundigen menen dat Afrika in 2010 eender de van de mondiale olie- en gas productie zal verzorgen. Het gaat dan om Algerije, Angola, Congo, W* Volgens het jaarlijkse rapport van het vredesinstituut Sipri leidt de 'oorlog tegen het terro risme' tot een recordaantal aan- en verkopen van wapens. Wapenhandel groeit De wereld heeft vorig jaar 833 miljard euro uitgegeven aan wa pens, 3,5 procent meer dan in 2005. De VS namen 46 procent van de uitgaven voor hun rekening, gevolgd door Groot-Brittannië (vijf procent), Frankrijk (vijf pro cent), China (vier procent) en Japan (vier procent). Deze vijf landen tezamen nemen met tien anderen 83 procent van de totale uitgaven voor hun re kening. De wapenhandel nam van 2002 tot 2006 met bijna 50 procent toe. De VS en Rusland namen elk eenderde van die handel voor hun rekening, de EU kwam op twintig procent. Ethiopië, Libië, Niger, Nigeria, Uganda, Sudan, Tsjaad en Zambia. Het debat over de energievoorzie ning zal in intensiteit toenemen nu de vraag naar brandstof stijgt, olie en gas schaars worden en de prijzen stijgen. Het Sipri stelt dat sommige landen daarbij een eng nationalistische benadering kie zen, waarbij zij bereid zijn even tueel met geweld hun energiebe- langen te beschermen. 1 let Sipri stelt dat Rusland ertoe is overgegaan olie en gas als strate gisch onderwerp te behandelen. Dankzij de enorme voorraden kon Rusland de invloed in de directe omgeving van het land vergroten en de macht in de wereld maxima liseren. Het Zweedse instituut stelt dat Rusland bij die beleidswijzi ging geen aandacht heeft geschon ken aan de goede wil van andere landen. Dat zou, aldus het Sipri, in de toekomst wel eens tegen Mos kou kunnen werken. door Sarah el Deeb/AP GAZA-STAD - Een jonge arts werd van de diploma-uitreiking van zijn broer ontvoerd en in zijn benen geschoten omdat hij met Harnas zou sympathiseren. Een 72-jarige gepensioneerde visser werd in de kelder van een moskee in elkaar ge slagen omdat hij posters van Ha rnas weghaalde. Terwijl in de Gazastrook de machtsstrijd tussen Fatah en Ha rnas voortraast, rijst onder de be volking het angstaanjagende maar onvermijdelijke besef: Niemand is meer veilig, iedereen is doelwit. Waar eerder alleen gewapende strijders risico liepen, is het ge weld nu doorgedrongen tot in de huizen, scholen en moskeeën van de Gazastrook. Inwoners van Gaza mijden elke po litieke discussie uit angst voor ver gelding. Ambulancechauffeurs zijn huiverig om uit te rukken vanwe ge de vele checkpoints, bemand door gewapende en vaak onvoor spelbare lieden. „Er ligt een deken van angst over de stad", zegt men senrechtenactivist Raji Sourani. De situatie was volgens de bevol king draaglijker in de zeven jaar dat de strijd ging tussen Pales- tijnen en Israëli's. Tegen Israël was het tenminste duidelijk waar het front zich bevond. Nu is het ge vaar alom. De aanhoudende machtsstrijd tussen de militante is lamitische Harnas en het gematig der Fatah van president Mahmoud Abbas heeft afgelopen jaar al aan 200 mensen het leven gekost. Volgens Walid al-Awad, die na mens de piepkleine Volkspartij probeert te bemiddelen tussen Fa tah en Hamas, is het beide par tijen er juist om te doen de men sen angst in te boezemen. Ze wil len de bevolking als het ware ver lammen, zodat mensen het niet in hun hoofd halen zich tegen een van beide groepen te keren. De arts die in zijn benen werd ge schoten, de 29-jarige Fayez al-Bar- rawi, bezocht vorige week de cere monie waarbij de nieuwste rekru ten van de Presidentiële Garde, een elite-eenheid loyaal aan Ab- 'Alles om ons heen geeft ons nu reden tot angst, alles om ons heen is eng' bas, hun diploma ontvingen. Om dat hij de ceremonie op video vast legde en vanwege zijn korte baard in de stijl van Harnas, werd al-Bar- rawi door gewapende mannen be schuldigd van spionage voor Ha rnas en weggevoerd. Vervolgens werd hij verhoord, geslagen en zes In Wallonië is anders ge stemd dan in Vlaanderen. Dat maakt de formatie voor gedoodverfd premier Leter- me tot een 'miserie'. De Vlaamse socialisten kie zen voor de oppositie na hun verpletterende neder laag, afgelopen zondag, bij de Bel gische verkiezingen. De Franstali ge vice-premier Laurette Onkelinx sluit niet uit dat ook de Waalse zusterpartij, de Parti Socialiste, in de oppositiebanken plaatsneemt. Een naoorlogse primeur. Het valt te betwijfelen of het zover komt. De PS is al jaren aan de macht in Franstalig België. Een op positierol zou gepaard gaan met honderden ontslagen op de diver se departementen, voorspelt Wal- lonië-kenner Guido Fonteyn. ANALYSE door Pascale Thewissen De Belgische parlementsverkiezin gen draaiden eergisteren uit op een afstraffing van paars. Vooral de socialisten kregen flinke klap pen. In Wallonië is de PS niet lan ger de grootste partij. In een bitse verkiezingscampagne hakte de lei der van de liberale MR (Mouve ment Réformateur), Didier Reyn- ders, genadeloos in op zijn politie ke tegenstrever Elio di Rupo. Volgens Reynders kan het in Wal lonië alleen maar beter gaan als 'de almacht van de PS' zou wor den doorbroken. De boodschap kwam over. De MR is voor het eerst sinds het einde van de TWeede Wereldoorlog gro ter dan de PS. Het verpletterende verlies is volgens Johan vande La- notte, die gisteren bekend maakte dat hij terugtreedt als partijleider van de Vlaamse socialisten, mede te wijten aan de 'scandalites' in Charleroi. Daar moest in de voor bije maanden het ene na het ande re politieke kopstuk het veld rui men als gevolg van corruptie-affai res. Wie het voortouw neemt bij de vorming van een nieuwe coalitie, in België moet één dezer dagen duidelijk worden. De Vlaamse christendemocratische CD&.V is de grote overwinnaar van de ver kiezingen en vormt de grootste po litieke fractie. De Vlaamse en Waalse liberalen daarentegen vor men nog steeds de grootste politie ke 'familie' in de Belgische kamer. De Belgische premier Guy Verhof- stadt heeft al laten weten dat hij niet meer beschikbaar is. Verhof- stadt, die gistermiddag het ontslag van zijn regering indiende bij de koning, maakte zondagavond zijn afscheid bekend. Zijn opvolger wordt hoogstwaar schijnlijk de Vlaamse christende mocraat Yves Leterme. Hem wacht een moeilijke taak. De ver wachting is dat de formatie lang gaat duren. De situatie is ingewik keld. Vlaanderen en Wallonië heb ben heel anders gestemd. In Neder landstalig België zijn de paarse re geringspartijen de grote verliezers, terwijl in Wallonië de liberale MR door de kiezer beloond wordt en juist winst boekt. In België is het normaal dat in Wallonië en in Vlaanderen dezelf de partijen in de coalitie stappen. Een asymmetrische regering is erg ongebruikelijk. 'Gisteren de zege, vandaag de miserie', schreef De Standaard gisteren over de bijzon der netelige uitdaging die Leterme kreeg toegespeeld. Politieke balans De christen-democratische par tijen wisten zondag bij de ver kiezingen in België veertig van de in totaal 150 zetels in de Ka mer van Volksvertegenwoordi gers te bemachtigen, een winst van elf zetels. De liberale partij van Verhof- stadt en haar Franstalige equiva lent kwamen samen uit op 41 zetels, een verlies van acht ze tels. Hun coalitiepartner, de socialis ten, kregen 34 zetels, veertien minder dan in de vorige verde ling. De extreem-rechtse partij Vlaams Belang verfoor een ze tel en komt op zeventien. k- De onafhankelijke nieuwkomer Jean-Marie Dedecker kreeg er vijf. Begrafenissen van een omgekomen Hamas-aanhanger (links) en een vermoorde Fatah-sympathisant in Gaza.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8