Binnenland 'CybercrimineeF wordt steeds geraffineerder Getuige overval boos op 'te trage' politie Rem op handel in glasaaltjes en paling Kamer eist uitleg over wachtlijst jeugdzorg KR ASNL LAST MIIMUTE /pij* KEMER Computerboef valt steeds kleinschaliger en doelgerichter aan. PvdA en CDA bezorgd over bewust foute behandelingen. waarom zou je verder zoeken DEN HAAC - Cybercriminelen voe ren steeds vaker kleinschalige, maar gerichte aanvallen uit. Bij voorbeeld op overheidsinstanties. Ze maken daarbij gebruik van zwakke plekken in bekende soft ware, bijvoorbeeld Microsoft Word. Een bestand dat eruitziet als een Word-bestand is dan in werkelijkheid een virus om in te kunnen breken op de computer van de ontvanger. Govcert, de ICT-bewaker voor de overheid, signaleert dat in haar Trendrapport 2007. Volgens de or ganisatie was er in de tweede helft van 2006 een sterke toename in het aantal gerichte aanvallen, de zogeheten zero-day-exploits. Door de kleinschaligheid blijven de aan vallen soms dagenlang onopge merkt door virusscanners, in te genstelling tot massale aanvallen waarbij in korte tijd zo veel moge lijk computers besmet worden. Govcert ziet verder dat 'phishers' steeds professioneler worden en nieuwe wegen bewandelen. 'Phi- shing' (hengelen) is het internet- verschijnsel waarbij geprobeerd wordt mensen belangrijke gege vens te ontfutselen. Bijvoorbeeld door ze in een e-mail, zogenaamd afkomstig van hun bank, naar hun inlogcode voor internetbankieren te vragen. Volgens Govcert worden de tek sten in de mails steeds geraffineer der. Ook is het steeds moeilijker de nep-internetsites van 'phishers' uit de lucht te halen; vaak bevin den ze zich niet meer op één vaste plek, maar 'zweven' ze over ver schillende besmette computers. ABN Amro was eerder dit jaar nn Via zwakke plekken in software breken criminelen steeds vaker in in computers van bijvoorbeeld de overheid. Zulke kleinschalige aanvallen zijn lastig te traceren. AMSTERDAM - Een overval met een vuurwapen in de Hilversumstraat in Amsterdam-Noord had zondag middag voorkomen kunnen wor den als de politie eerder had gerea geerd op een melding. Een getuige die kort voor het incident had ge zien dat de twee overvallers zich aan het voorbereiden waren, had hierover de politie ingelicht. De getuige, een buurtbewoner, heeft een klacht ingediend. De po litie zegt echter dat agenten ade quaat hebben gehandeld en bin nen de voorgeschreven tijd van een kwartier ter plaatse waren. TWee mannen probeerden in de Hilversumstraat een man te bero ven. Het slachtoffer, dat via Markt- plaats.nl een afspraak had gemaakt om een auto te kopen, sloeg tij dens een worsteling het vuurwa pen weg en raakte niet gewond. De rovers ontkwamen. De buurtbewoner zag voor de overval 'twee jongens op een scoo ter zonder kentekenbewijs' die 're gelmatig hun muts zodanig opzet ten dat alleen hun ogen zichtbaar waren'. De getuige zag hoe het slachtoffer even later werd be dreigd. Volgens hem duurde het nog eens tien minuten voor de po litie kwam nadat de partner van het slachtoffer 112 had gebeld. Volgens de politie kwam de eerste melding om 12.53 uur. Om 12.57 volgde de 112-melding. Om 1308 uur arriveerde een gealarmeerde surveillance-auto in de straat. DEN HAAC - De handel in glasaal tjes en paling wordt aan banden gelegd. Gistermiddag werd in Den Haag een voorstel aangenomen om de vis op een lijst van be schermde diersoorten te plaatsen. Een paar uur eerder bepaalde de EU dat Frankrijk en Spanje min der glasalen mogen vangen. „Als palingen eenmaal zijn uitgestor ven, komen ze niet meer terug", zei een woordvoerder van de Zweedse regering op de conferen tie voor beschermde plant- en dier soorten (Cites) in Den Haag. Daar om moet vooral de handel in glasaaltjes beperkt worden. Vol gens W. van Eijk van het product schap Vis kocht tot nu toe China een flink deel van de glasaal op. „Als die handel wordt beperkt, heeft dat gunstige effecten op de Nederlandse binnenvisserij." Die aaltjes vechten zich een weg door de rivieren, om onder meer in Ne derland uit te groeien tot volwas sen palingen. Palingen worden in het zoete water acht tot twaalf jaar oud. Dan zwemmen ze door de At lantische Oceaan naar de Saragos- sazee om kuit te schieten. Het akkoord geeft ook aan dat veertig procent van de volwassen, paairijpe schieraal uit Europese binnenwateren moet kunnen ont snappen om zich voort te planten. Volgens de Thoolse visser P. Koois- tra wordt dat percentage al ge haald. Is dat niet zo, dan zal de pa lingvisserij in Nederland een stap terug moeten doen. Voor Zeeuwse zeevissers bevat het akkoord ook een ongunstige bood schap. De visserijsterfte onder schol en tong in de Noordzee moet jaarlijks met tien procent om laag, tot de bestanden zich weer op een biologisch verantwoord mi nimum bevinden. Het scholquo tum is al historisch laag. slachtoffer van een andere, nieuwe en bovendien lastig te ontdekken phishing-variant: de man - in - the-middle. De cybercriminelen zit ten dan tussen de bank en de klant in en spelen de gegevens die de klant invoert direct door aan de bank om ontdekking te voorko men. De hoeveelheid spam - ongewens te e-mails met reclame en soms ook computervirussen - die Neder landers ontvangen, blijft volgens Govcert redelijk stabiel. Wel spe len de verzenders steeds vaker in op de actualiteit: kort na de janua- ristorm ging er spam rond met een virusbestandje 'storm'. Staatssecretaris Ank Bijle- veld-Schouten van Binnenlandse Zaken vindt dat cybercrime te wei nig leeft bij burgers en bedrijven. „Veel mensen ervaren het als ver van hun bed. Bewust of onbe wust. Maar de omvang neemt toe in alle sectoren van de samenle ving." Bijleveld pleit daarom voor meer bewustwording. DEN HAAC - De Kamerfracties van CDA en de PvdA willen snel dui delijkheid over gegoochel met wachtlijsten in de jeugdzorg. Die zouden kunstmatig kort worden gehouden doordat kinderen ver keerde therapie krijgen of in een ongeschikte woongroep zitten. De PvdA gaat schriftelijke vragen te stellen aan minister André Rou- vout van Jeugd en Gezin, naar aan leiding van berichten in deze krant. „Kinderen worden weer de dupe", zegt PvdA-kamerlid Samira Bouchibti. „Dit toont maar weer eens aan dat er snel duidelijkheid moet komen over de volledige cij fers." De jeugdzorg kampte in 2006 met lange wachtlijsten. In januari wachtten toen nog vijfduizend kin deren langer dan negen weken op hulp. Het kabinet trok toen 140 miljoen euro uit voor extra personeel. Eind vorig jaar leken de wachtlijsten gro tendeels weggewerkt, maar nu blijkt het probleem alweer terug. Het CDA wil daarom vaart zetten achter een onderzoek dat de Twee de Kamer over enkele weken zelf begint. CDA-kamerlid Coskun Cörüz wil dat het onderzoek ook duidelijkheid geeft over het kunst matig kort houden van wachtlijs ten. pfj De jeugdzorg zou de lange wacht- lijsten bekorten door kinderen expres verkeerde zorg te bieden. CDA en PvdA willen daarover het naadje van de kous weten. PZC Dinsdag 12 juni 2007 Heerlijk genieten van zon, zee en strand voor een voordelige prijst Boek dan nu bij KRAS! Wij bie den u speciale en zéér voordelige acties met kortingen die oplopen tot wel 145 per persoon Wat dacht u bijvoorbeeld van een 8<iaagse strandvakantie naar Marmaris met verblijf in een 4-ster ren hotel op basis van ULTRA all inclusive vanaf slechts 319! Maar KRAS heeft nóg een spetia Ie aanbieding voor u in petto naar het sfeervolle appartementen complex Ayaz Aqua in het gezel lige Bodrum vanaf slechts 179. Ook naar het populaire Kemer heeft KRAS een voordelige actie hier verblijft u al vanaf slechts 279 in een 4 sterren hotel! En dit zijn slechts een paar voorbeel den van de SUPERaanbiedingen die KRAS op dit moment naar alle bestemmingen én rondrei zen in Turkije heeft! Dat betekent dus extra veel keusl Maar, wees er snel bij want op op Voor meer informatie en andere spectaculaire aanbiedingen kijkt u op www.kras.nl' Vertrekdata: maandag en vrijdag van 18/6 t/m 8/10 Voor een zeer voordelige prijs vanaf slechts 179 qeniet u van de heerlijke Turkse zon in het gezellige Bodrum. U boekt nu bij KRAS al een 8 daagse strandvakantie naar Turkije, met ver blijf in het schitterende appartementencomplex Ayaz Aqua! Het moderne complex ligt oj) ongeveer 100 m van het strand en beschikt ovej een groot buitenzwembad met apart kin derbad en een groot zonneterras en poolbar, restaurant met terras en snackbar, Internetmo gelijkheden, darts, biljart, speeltuintje en een lounge met televisiehoek. Ook wordt er twee maal per week een gezellige thema avond georganiseerd waaraan u, tegen een kleine beta ling, kunt deelnemen. U verblijft hier op basis van logies. Reisnummer TZ 72.182, zie www.kras.nl/72182 Vertrekdata: dagelijks van 16/6 t/m 24/10 Voor een prijs vanaf slechts 279 boekt u nu bij KRAS al een 8 daagse strandvakantie naar Turkije, met verblijf in een 4 sterren hotel! U verblijft daarbij in het gezellige 4-sterren hotel Magie op basis van all inclusive Het hotel ligt in het levendige centrum van de badplaats Kemer, op loopafstand van tal van leuke winkeltjes, bars, restaurants en een kleine jachthaven Het hotel beschikt over een internetcafé, discotheek, buffet én een A la carte restaurant, diver se bars, darts, tafeltennis- en voetbal. Er is tevens een spacenter met kapsalon, jacuzzi, sauna, Turks stoombad, massage, fitnesscenter en binnenzwembad. Verder is er een buitenzwembad met pool (snack)bar en apart kinderbad. Reisnummer TZ 72.076, zie www.kras.nl/72076 Vertrekdata: dinsdag, donderdag r?n zaterdag van 16/6 t/m 23/10 Voor een prijs vanaf slechts 319 boekt u nu bij KRAS al een 8 daagse strandvakantie naar Turkije, met verblijf in 4-sterren Hotel Club Green Nature, gelegen in een mooie groene en rustige omgeving op slechts 500 m van het strand. Het sfeervolle hotel beschikt o.a. over een buffetrestaurant, 6 bars, entertainment, spacenter met sauna, Turks stoombad, kapsalon en massagesalon. Verder is er een riant buitenzwembad en een zonneterras met ligbedden Verder zijn er veel sportmogelijkheden zoals tennis, fitness, darts en biljart. Voor de kinderen is er een apart kinderbad, minklub (4 t/m 12 jaar), speelplaats en kindermenu in het buffet restaurant. U verblijft hier op basis van ultra all inclusive. Reisnummer TZ 72.520, zie www.kras.nl/72520 _2 boek online of bel 0900 - 9697 -% S UK 8- t/m 22-daagse strandvakanties Mat spectaculaire korting naar Turkije! vanaf 8- t/m 22-daagse strandvakantie Turkije Verblijf in sfeervolle appartementen Ayaz Aqua! Nergens voordeliger! vanaf 8- t/m 22-daagse strandvakantie Turkije All inclusive in Hotel Magic**** in het centrum van Kemer Van Ai nu voor. vanaf 8- t/m 22-daagse strandvakantie Turkije Ultra all inclusive verblijf in Hotel Green Nature****! vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7