Ervaring cruciaal voor Van Nieuwenhuyzen Sport Duitser Haussier verrast sprintelite Dauphiné Libéré Rabobank-ploegleider Erik Breukink tevreden met derde plek Brown. Nederlander start nu als 'bowman' in America's Cup Frank Vandenbroucke wil terugkeren in het peloton Michaëlla Krajicek onderuit op gras Slechts verstuikte enkel voor Kubica Rabobank-ploeg legt Gesink lang vast Elson met Spurs aan winnende hand Dopingzaak breidt zich uit 40 I Dinsdag 12 juni 2007 PZC De Duitser Heinrich Haussier verraste gisteren gerenommeerde sprinters als Graeme Brown (links) en Thor Hushovd (rechts). foto Bob Edme/AP door Ger Lammerink roanne - Wielrenner Heinrich Haussier heeft gisteren de eerste etappe van de Dauphiné Libéré ge wonnen. De 23-jarige Duitse cou reur van Gerolsteiner versloeg na 219 kilometer koers tussen Greno ble en Roanne de Belg Tom Boo- nen en de voor Rabo rijdende Au straliër Graeme Brown in de sprint. De Brit Bradley Wiggins, zondag winnaar van de proloog, behoudt de leiding in het klasse ment. De winnaar sprak naderhand van een sensatie. „Dat ik hier de elite van de sprint heb verslagen is on gelooflijk." Voor Gerolsteiner bete kende het de elfde zege van het sei zoen. Ploegleider Christian Henn. „Deze zege had ik niet zien aanko men. Kennelijk wordt het ernst met het sprinten van Haussier." Boonen had weinig moeite met De Duitse sprinter Heinrich Haus- sier is verrassend het Belgische sprintkanon Tom Boonen de baas in de eerste etappe van de Dauphiné Libéré. zijn nederlaag. „Ik slaagde er in op de laatste meters te versnellen. Dat betekent dat het steeds beter gaat. Het enige minpuntje was dat ik te vroeg op kop kwam. Dat had weer te maken met een lekke band van een ploeggenoot. In feite is er niets om me zorgen om te ma ken." Ploegleider Erik Breukink van Ra bo was blij met de derde plaats van Brown. „Voor dit soort sprints hebben we hem meegenomen. Hij wint dan wel niet, maar hij toont wel aan de confrontatie met man nen als Boonen steeds beter aan te kunnen." Stef Clement (Bouygues Telecom) handhaafde zich in de top van het klassement. De Nederlander staat dertiende, op zeven seconden van de lijstaanvoerder. Clement fi- nisthe gisteren in het peloton als 49e. Beste Nederlander in de rit was Steven de longh, die 24e werd. Mare de Maar gaf op. Sinds zater dagavond had de Drent al maag- en darmklachten. Gisteren leken de ergste zorgen achter de rug, maar uiteindelijk bleek de etappe te lang voor hem. Breukink: „Zon dag kon hij niks binnen houden. Met een gebrek aan brandstof rijd je zo'n lange etappe niet uit." door Peter van der Meeren Valencia - Het leven is niet veran derd voor Pieter van Nieuwen huyzen, nadat hij als zeiler in 2003 het hoogst haalbare bereikte: het winnen van de America's Cup. „Maar zelfben ik wel veranderd", zegt de Brabantse 'bowman' van Cup-verdediger Alinghi. „Ik heb enorm veel ervaring opgedaan. Dat is in zeilen een cruciale fac tor." Pieter van Nieuwenhuyzen staat aan boord van Alinghi - de beste onder de Formule i-boten - op po- le-position. De 35 jaar geleden in Roosendaal geboren profzeiler be zet positie 1, voor op het dek van het 24 meter lange jacht. Wie die plaats inneemt in een topteam als dat van de Zwitserse miljardair Er nesto Bertarelli, is een grote me neer in de zeilsport. De 'bowman' is verantwoordelijk voor de gang van zaken op het voordek, is in de 'Het zal mijn tijd wel duren voor zeilen in Nederland als grote sport wordt gezien' laatste halve minuut voor de start de ogen en oren van de stuurman, speelt een rol bij alle manoeuvres en moet eventuele problemen met de spinnaker oplossen. Dat laatste vergt kracht en lenigheid omdat er snel en onder moeilijke omstandig heden geklommen moet worden. Da's andere koek dan het werk dat Van Nieuwenhuyzen tijdens de ze getocht in 2003 verrichtte. Niets ten nadele van het werk van de 'grinder', de lierendraaier, maar de huidige job draagt meer verant woordelijkheid met zich mee. „Ik heb de mooiste baan ter wereld", zegt Van Nieuwenhuyzen, „maar aan de 'koffiemolen' was ik ook niet ongelukkig. Ik miste op die po sitie wel het betrokken zijn bij de finesses, die zeilen zo fascinerend maken. Maar als grinder sta je mid den in de strijd en daar heb ik ont zettend veel van geleerd. Ik ben Pieter van Nieuwenhuyzen een betere zeiler geworden." Het winnen van de America's Cup is het voorlopige hoogtepunt voor de Brabander. „Een waanzinnig, onvergetelijk moment", zegt Van Nieuwenhuyzen. Zelfs vier jaar na dato begint hij te stralen. Voor de titel Sportman van het jaar kwam hij niet in aanmerking. „En ik kan nog steeds ongestoord over straat. Ach, het zal mijn tijd wel duren voor zeilen in Nederland als grote sport wordt gezien. Dat een paar Nederlanders betrokken zijn bij de America's Cup is mooi en het oceaanproject van Roy Heiner heeft geweldige publiciteit opgele verd. Het zou mooi zijn als het Wa- America's Cup tersportverbond er in slaagt om structureel talenten naar de top te krijgen. Olympische medailles zijn goed voor de uitstraling van de sport." Van Nieuwenhuyzen merkt met een op dat de band met Neder land is verwaterd. „Dat krijg je als je voortdurend op pad bent. De ene week in Dubai, dan weer in Marseille en de laatste twee jaar is Valencia mijn thuis." In de Spaan se havenstad is de hele Alinghi-fa- milie neergestreken, van bowman tot babysit. „Vrouwen en kinde ren, vriendinnen, iedereen woont hier. De filosofie is dat ieder team lid zich happy moet voelen. Het brengt rust", zegt Van Nieuwen huyzen. Die rust is betrekkelijk, want als houder van de America's Cup voelt ook Van Nieuwenhuyzen de druk per dag toenemen. „Dit is an ders dan toen wij uitdagers waren. We zijn de te kloppen ploeg. Dat heeft ook voordelen: wij kunnen kalm toewerken naar 23 juni. Wat er ook gebeurt, al zinken al onze boten, wij mogen starten in de fi nale. We kunnen tot de laatste dag testen én de tegenstanders bespio neren." Dat laatste kan van cruciaal belang zijn, zegt Van Nieuwenhuyzen. „We weten pas sinds begin juni wie onze tegenstander is, team Nieuw-Zeeland. Maar vanaf 3 april konden wij hun voorronderaces analyseren. Alles is op film vastge legd. Om te kijken hoe teams rea geren in bepaalde situaties. Wat doet een stuurman aan de wind, waarvoor kiest hij in bepaalde si tuaties bij de boei? De mens is een gewoontedier. Als ze het half april zó doen, doen ze het op 23 juni ook. Als wij dat weten, kunnen we ze aftroeven." De America's Cup is de meest prestigieuze zeilrace ter wereld. t- Twee boten, uitgerust met de modernste technieken, strijden om een zil veren cup, de Auld Mug. De America's Cup werd voor het eerst gezeild in 1851 Daarmee wordt het beschouwd als het oudste internationale sportevenement. De America's Cup is vernoemd naar de eerste winnaar van de race, het jacht America van The New York Yacht Club. birmingham - Michaëlla Krajicek is het grasseizoen slecht begon nen. De Nederlandse tennisster verloor gisteren in de eerste ronde van het toernooi in Birmingham. Ze ging onderuit tegen de Oekraïn- se Joeliana Feda: 6-7 3-6. Feda is de nummer 109 van de wereld. Kraji cek is de nummer 33. montreal - BMW-coureur Robert Kubica heeft niet meer dan een verstuikte enkel en een lichte her senschudding overgehouden aan zijn zware crash in de GP van Ca nada. De 22-jarige Pool vloog zon dag met hoge snelheid frontaal te gen een betonnen muur. noordwijkerhout - De Rabo- ploeg heeft de talentvolle renner Robert Gesink (21) voor lange tijd vastgelegd. Hij heeft een contract gekregen dat hem tot en met 2012 aan de Nederlandse wielerförma- tie verbindt. De bank sloot nooit eerder met een renner zo'n lange verbintenis. san antonio - De basketballers van San Antonio Spurs hebben in de finale van de Amerikaanse prof competitie NBA voor de tweede keer gewonnen van Cleveland Ca valiers. In San Antonio zegevierde de ploeg van de Nederlander Fran cisco Elson met 103-92. door onze sportredactie den haag - Wielrenner Frank Van denbroucke wil weer terugkomen op het hoogste niveau van het wielrennen. Dat heeft de 32-jarige Belg gisteren verklaard op de Itali aanse televisie. Vorige week werd het enfant terrible van het Bel gische wielrennen opgenomen in een kliniek in Milaan na een po ging zich van het leven te beroven. VdB zei gisteren dat hij 'snel' wil terugkeren naar de competitie. En ging ook in op de reden van zijn zelfmoordpoging. „Ik heb het uit wanhoop gedaan." Vandenbroucke en zijn echtgenote leven al langere tijd in onmin. Sa men heeft het paar een dochter. Een echtscheiding is aangevraagd, maar VdB hoopt de schade nog te kunnen repareren. „Mijn familie is alles voor mij", aldus de wielren ner, die nog steeds onder contract staat bij het Italiaanse ProConti- nentalteam Acqua e Sapone. Hij wil voor dat team weer schitteren. „Wielrennen is mijn leven. Ik wil nu snel beter worden en op een goed niveau terugkomen." Vandenbroucke heeft in zijn car rière 51 overwinningen geboekt. Zijn mooiste is Luik-Bastena ken-Luik in 1999. Het zoet van de overwinning wil hij weer proeven. „Ik wil weer gaan rijden en aan mijn familie en aan alle anderen dat ik nog niet versleten ben", al dus Vandenbroucke, die dit jaar niet meedeed aan de Giro d'Italia vanwege een operatie aan zijn knie. huijbergen - De politie heeft zon dag op een adres in Huijbergen huiszoeking gedaan in het kader van een Belgisch dopingonder zoek in de wielrennerij. De bewo ner is daarbij nog niet aangehou den, al meldde het parket in Kor- trijk gisteren wél zijn arrestatie. De Nederlandse politie kwam in actie op verzoek van dat parket. Bij de huiszoeking werd de man niet aangetroffen. De Belgische jus titie zegt een uitleveringsverzoek gedaan te hebben. De verdachte is oud-politieman en voormalig Ne derlands wielerkampioen bij de niet-licentiehouders. In 2000 was hij slachtoffer van een roofoverval bij hem thuis. Die overval werd destijds al in verband gebracht met handel in amfetaminen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64