Buitengebied Boer moet erf openstellen Vernieuwend ondernemer schap is het thema van de vierde Dag van het Zeeuwse Platteland. Dat vernieuwen kan op verschillende manie ren. Eén ervan is verbreding van het boerenbedrijf: naast het produceren van gewas sen, andere activiteiten aan pakken. De mogelijkheden van verbrede landbouw wor den nog onvoldoende be nut, vindt Jan Huijgen, één van de inleiders tijdens de Dag van het Platteland. Op boerderij De Stelle in Ouwerkerk werd dit jaar en lentefestival gehouden. foto Marijke Folkertsma PZC Dinsdag 12 luni 2007 37 Dag van het Platteland De Dag van het Zeeuwse Plat teland is morgen van 13.00- 18.00 uur. Plaats: recreatieboerderij Van Langeraad in Kerkwerve. Gedeputeerde Toine Poppel- aars belicht het provinciaal be leid voor een vitaal platteland. Inleidingen over veelzijdig plat teland. toekomst voor de agra rische bedrijfsopvolger en ont wikkeling bio-inhoudstoffen. op je erf. Dat is een heel andere in steek." Huijgen koos daarvoor. Naast de veehouderij (zoogkoeien) kan er op de Eemlandhoeve vergaderd worden, er is een streekwinkel, een imker uit het dorp heeft een bijenhouderij opgezet en er is een educatieve tak, vooral gericht op scholen. „De stal die in de winter gebruikt wordt voor de koeien, is in de zomer voor educatie en re creatie. De koeien lopen dan in de wei." Hij onderstreept dat een boer die creatief wil verbreden ('liever niet hezelfde kopiëren') wel bereid moet zijn het bedrijf open te stel len. Huijgen beseft dat lang niet ie dere agrariër dat wil. „Het vergt een nieuw soort ondernemer schap." De kersverse prijswinnaar waar schuwt ervoor dathet eigene van de boerderij' bij alle nevenactivitei ten niet verloren mag gaan. Dat is zoiets als de kip met de gouden ei eren slachten. Regelmatig in Zee land kamperend signaleert Huij gen dat gevaar op de mini-cam pings. Het kamperen dreigt hier en daar hoofdactiviteit te worden en het agrarische ondergeschikt. Daarmee wordt voor de kampeer der die bewust kiest voor een plek op de boerderij, de aantrekkelijk heid minder. Een mini-camping zonder duidelijke agrarische bin ding is zoiets als een badplaats zon der zee. Huijgen is druk doende zijn idee ën landelijk uit te dragen. Zo is de Task Force Veelzijdig Platteland ontstaan. Met een manifest dat op roep tot daden. Zorgboerderij voor ouderen, hoeve Landleven aan de Prinsendijk bij Kortgene. foto dirk-jan gjeltema Maar de coöperatie speelt ook zelf een actieve rol bij het ontwikkelen van plannen voor nieuwe produc ten en diensten die vanuit het plat teland geboden worden. „Je moet bij je activiteiten de vraagkant, de markt meenemen. Denk aan horeca en catering uit de regio, aan de VVV's, de zorgaan bieders. Dat is wel even wennen voorde boer", zegt Huijgen. „Ik ben ook een klassiek opgegroeide boerenjongen, tussen de koeien. Dat was je domein. Veel bezoekers kwamen er niet. De coöperaties hadden de contacten met de bur gers en de markt. Met verbrede landbouw ben je veel directer be zig met de mensen. Die komen nu door Rinus Antonisse Kansen benutten die het veelzijdige platteland de boeren biedt. Daar is |an Huijgen van de Eemland hoeve in Bunschoten een uitge sproken voorbeeld van. Hij draagt zijn ervaringen graag en met verve uit. Het leverde hem vorige week als eerste Neder lander onder meer de tweejaarlijkse Europese Mansholtprijs op. Boeren die hun agrarisch bedrijf verbreden met andere activiteiten, zijn er ook in Zeeland. Denk aan hoevelogies, zorgboerderijen, na tuur- en landschapsbeheer, streek producten, windenergie en uiter aard kamperen bij de boer. Initia tieven genoeg, maar het kan beter, stelt Huijgen. Hij pleit ervoor de bijzondere kwa liteiten van een plattelandsregio als insteek te nemen. En vooral als boeren het niet allemaal alleen wil len doen, maar juist samenwer king zoeken met marktpartijen die dichtbij de consument staan. De mede door hem opgerichte Coöpe ratie Stadteland is er een voor beeld van. Enkele agrarische verenigingen na men het initiatief tot de coöpera tie, maar er zijn ook individuele le den. Stadteland zorgt voor onder steuning van de leden door het ge ven van informatie en advies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61