Jeugdorkest met vijftien contrabassen Claudia de Breij opent theaterseizoen op Tholen Improvisatietheater in het Kultureel Pakhuis CBK Zeeland houdt discussie over vormgeving en architectuur Compositie De Zee stelt ondergewaardeerd instrument centraal. Programma vermeldt twaalf voorstellingen in diverse dorpshuizen. 34 i Dinsdag 12 juni 2007 pzc door Rolf Bosboom goes - Het moet een mooie recla me worden voor een nogal onder gewaardeerd instrument: de con trabas. Tijdens het jaarlijkse Rond je Zeeland dat het Zeeuws Jeugdor kest deze en volgende week onder neemt, deelt het gezelschap het po dium met maar liefst vijftien con trabassisten. Ruud van der Meulen schreef voor deze opmerkelijke be zetting de compositie De Zee. Van der Meulen (46) woont in Eindhoven en heeft vooral in Bra bant naam gemaakt als promotor van de contrabas. Met diverse pro jecten probeert hij vooral kinde ren enthousiast te krijgen voor het instrument, om ervoor te zorgen dat orkesten ook in de toekomst kunnen rekenen op nieuwe aan was van bassisten. Dat begint zijn vruchten af te werpen. „Mijn jong ste leerling is op 3,5-jarige leeftijd oegonnen." Dat er relatief weinig animo is voor de bas, wijt Van der Meulen aan de onbekendheid ervan. „Ie dereen denkt dat het een groot en zwaar instrument is waarop je al leen maar plomp-plomp-plomp kunt spelen. Veel kinderen weten überhaupt niet dat je bas kunt spe len. In een proefles kun je laten ho ren wat bas allemaal inhoudt. Som mige kinderen hebben echt iets met die klank. De bas is toch nood zakelijk in een orkest. Het klinkt heel kaal als je dat uitschakelt." Van der Meulen speelt zelf al jaren in Het Zeeuws Orkest. Carlo Nab- be, concertmeester van het gezel schap, is tevens dirigent van het Zeeuws leugdorkest, dat het mo menteel zonder bas moet doen. Hij kwam met het voorstel juist eens flink uit te pakken op dat ge bied en vroeg zijn muziekcollega een stuk te componeren. De vijf tien deelnemende bassisten ko men van heinde en verre. Voor De Zee is Van der Meulen uit gegaan van drie basgroepen. „Je kunt niet voor vijftien stemmen schrijven, want dan wordt het één blubberzooi. I let is daarom ook be langrijk dat ze niet allemaal tege lijk spelen en dat je de partijen een beetje uit elkaar schrijft, dus niet in hetzelfde octaafgebied." De Zee duurt 35 minuten en be staat uit zes delen. Alle facetten van de bas komen aan bod: begelei ding, solo, het hogere werk, het plukken, het ritmische. Het schrij ven ervan was voor Van der Meu- 'De bas is toch noodzakelijk in een orkest. Zonder dat klinkt het heel kaal' len vooral ook pionieren. „Het the ma en het idee hoe de delen aan el kaar komen te zitten, had ik vrij snel. Maar dan moet je gaan har moniseren en arrangeren." Hij had alleen ervaring in het schrijven voor strijkers. Daarom heeft hij nogal wat vakliteratuur doorgeno men en een beroep gedaan op de kennis van collega's. Na de eerste repetitie heeft hij nog het een en ander bijgeschaafd. „Dan denk je: hier moet ik nog wat weghalen, daar is een likje verf nodig. Al met al ben ik er maanden mee bezig ge weest, maar het was wel erg leuk en leerzaam om te doen. Zeeuws Jeugdorkest, met werk van Ruud van der Meulen, E.N. Méhul, G. Rossini (met Christiaan Dalebout als solist) en Ierse en Engelse tradi tionals, vrijdag 15 juni in Ter Reede in Vlissingen (20.00 uur; be nefietconcert voor de Zeeuwse Mu zikanten, i.s.m. Kiwanis Club Vlissin gen), zaterdag 16 juni in de Sint Baafskerk in Aardenburg (20.00 uur), vrijdag 22 juni in kerkgebouw De Hoogte in Goes (20.00 uur) en zondag 24 juni in de Grote Kerk in Goes (15.30 uur). door Rolf Bosboom tholen - Stichting Uit op Tholen opent haar nieuwe theaterseizoen op vrijdag 14 september. Cabare tière Claudia de Breij brengt dan in de Meulviet in Tholen een try- out van haar nieuwe programma iCIaudia. De stichting heeft het programma voor het seizoen 2007-2008 inmid dels gereed. Het wordt dezer da gen huis aan huis verspreid op Tholen. De stichting heeft geen ei gen theater, maar organiseert voor stellingen voor de diverse dorps huizen op het eiland. Afgelopen seizoen trokken deze ruim 1200 be zoekers, een lichte stijging ten op zichte van het voorgaande jaar. Voor het komende seizoen staan twaalf voorstellingen op het pro gramma, eentje minder dan het af gelopen jaar. De stichting heeft op nieuw geprobeerd zo veel moge- ijk variatie in het aanbod te breng en. In het programma komen deze keer onder meer toneel, cabaret, muziek en literatuur aan bod. 1 let theaterseizoen wordt eigenlijk al begin september in gang gezet. In het kader van het Zeeland Nazo merfestival doet de reizende voor stelling Om Ce beginnen een vrouw, geschreven door Anne Vegter, ook Tholen aan. Locatie en data wor den nog bekendgemaakt. In de Meulvliet wordt zaterdag 6 oktober het toneelstuk De over gang van theatergroep De Nel op gevoerd. Het stuk gaat over vrou wen en ouder worden. Het is ge schreven en wordt geregisseerd door Chris Houtman. Een week later, op zaterdag 13 okto ber wordt, ter gelegenheid van de feestelijke opening van de nieuwe Vossenkuil in Oud-Vossemeer, een concert gegeven door Cuata XL, een groep die mediterrane en 1^ Bekende namen in het program- ma van Uit op Tholen voor het seizoen 2007/2008 zijn Margriet Eshuijs, Claudia de Breij, Johan Verminnen en Seth Gaaikema. Caribische muziekstijlen brengt. Zangeres Margriet Eshuijs staat za terdag 3 november op hetzelfde po dium. De Vlaamse zanger Johan Verminnen is op vrijdag 14 decem ber present in de Meulvliet in Tho len. Muziekgroep Ambras verzorgt op 19 januari een Zeeuwse avond in het Holland Huis in Scherpenisse. De Vlissingse schrijver en tekenaar Wim Hofman staat op 31 januari centraal op een literaire avond in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Uit op Tholen kent op 27 februari een dubbelprogramma in de Wel- levaete in Sint-Annaland, met een kindervoorstelling van Karei de Kok (De droom van de koningen een meezingmiddag voor senio ren, onder aanvoering van Michael van Hoorne. De Haestinge in Sint-Maartensdijk is op S maart het podium voor sin ger-songwriter Bart Herman. Het spraakmakende cabaretduo Has san's Angels komt op 14 maart naar De Vossenkuil. Seth Gaaike ma sluit op 26 april het seizoen af in de Meulvliet. middelburg - ln het Kultureel Pak huis aan de Brakstraat 18 in Mid delburg zijn zaterdag 23 en zondag 24 juni twee optredens met impro visatietheater. De voorstelling van zaterdag begint om 20.00 uur, die van zondag om 15.00 uur. Improvisatietheater is dankzij pro gramma's zoals De Lama's en De Vloer Op erg in trek. Het improvi seren is op zich een kunst, maar ook gebaseerd op een aantal tech nieken. De deelnemers moeten openstaan voor eikaars ideeën en middelburg - CBK Zeeland, het provinciale centrum voor beelden de kunst, vormgeving en architec tuur, houdt morgen voor de derde keer het Zeeuws Architectencafé. Deze keer staat de relatie tussen vormgeving en architectuur cen traal. Spreker is de Belgische architect Guy Menens van FM architecten uit Antwerpen. Hij zet zijn visie vertrouwen op hun eigen ingevin gen. Overdrijven is vaak noodzake lijk. De ervaren improvisatietoneel- actrice Josie Kneepkens verzorgt met acht acteurs de twee voorstel lingen. Als opdracht krijgen de ac teurs ter plekke scènes die voor hen nog onbekend zijn. Alles wat het publiek te zien krijgt, is dus geïmproviseerd. Het publiek mag ook opdrachten roepen. Kaarten zijn te bestellen via tele foonnummer 06-46620380. uiteen op de relatie tussen vormge ving en architectuur en geeft daar mee de aanzet tot een discussie over het onderwerp. Verschillende Zeeuwse architecten zijn uitgeno digd om hun ervaringen toe te lich ten. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van CBK Zeeland, aan de Balans 17 in Middelburg, en begint om 17.00 uur. Het Zeeuws Jeugdorkest repeteert met contrabassen in De Zandput in Serooskerke (W). foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58