Zeeland boeken volwassenen j j k Zeeuwse biebs zijn stabiel GHOR is dubbeltje op kant CBS constateert landelijk afname van aantal abonnementen. Fiets- en wandeltocht voor de Amazone Karla Peijs opent nieuw kantoor MEE Zeeland pzc Dinsdag 12 juni 2007 31 Volwassenen blijken in Nederland minder boeken te lenen bij de bibliotheek, maar in Zeeland gaat dat beeld niet op. foto Dirk-jan Cjeltema door Marcel Modde GOES - De grotere bibliotheken in Zeeland hebben de daling van het ledental weten te stoppen. Ook het aantal uitleningen van boeken en audiovisuele middelen stabili seert, aldus S. Beth van de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. Tot 2004 verloren de bibliotheken jaarlijks zo'n twee procent terrein. Met de introductie van een nieuw tarievenstelsel 'op maat' lijkt die tendens definitief doorbroken, con cludeert Beth aan de hand van de jongste cijfers. Binnen dat systeem kan afhankelijk van het persoonlij ke leesgedrag een mini, basis of uit gebreid (ster-)abonnement wor den gekocht. Het aantal leden in Zeeland blijft volgens Beth stabiel en schommelt rond de honderd duizend. Ook het totaal aantal uit leningen verandert met zo'n drie miljoen nauwelijks. Beth maakt daarbij wel een onder scheid tussen de grote en middel grote vestigingen (Goes, Terneu- zen, Vlissingen, Axel, Oostburg en Zierikzee) enerzijds en de 'klein tjes'. Die laatstgenoemde groep, in clusief de Zeeuwse Bibliotheek, laat een daling zien. De situatie in Zeeland vormt een uitzondering op het landelijke beeld. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte gisteren be kend dat steeds minder mensen lid zijn van een openbare biblio theek. Het CBS heeft de cijfers van 2001 tot en met 2005 naast elkaar gezet en constateert een afname met driehonderduizend leden tot vier miljoen. Ook leenden zij in to taal minder boeken. Dat betreft vooral volwassenen. Gingen er lan delijk in 2001 nog 137,8 miljoen boeken langs de balie, in 2005 was dat geslonken tot 121,7 miljoen. Bij jeugdboeken (tot 18 jaar) waren dat respectievelijk 58,2 tegen 54,2 miljoen boeken. m Landelijk is de belangstelling voor het aanbod van bibliothe ken dalend. Dat beeld geldt niet voor Zeeland, zegt S. Beth van de Zeeuwse Bibliotheek. Hoewel ook het aantal uitgeleende audiovisuele middelen in die ten dens past, zijn er wel meer dvd's uitgeleend dan voorgaande jaren. De belangstelling voor muziek-cd's in de bibliotheken lijkt daarente gen in een vrije val beland. De uit leen van 'losse tijdschriften' steeg van 4,9 naar 5,4 miljoen exempla ren. Wanneer de ervaring in Zeeland naast de landelijke tendens wordt gezet, bewijst dat volgens Beth dat het 'te kort door de bocht is om in het algemeen te spreken van ontle- zing'. „Het aantal bibliotheekbe zoekers neemt alleen maar toe. Veel mensen komen hier ook voor heel andere dingen dan een boek. Voor een expositie bijvoorbeeld, of het raadplegen van databestan den." De Zeeuwse Bibliotheek be schikt onder meer over een digi taal archief met 156.000 foto's. Die beeldbank is ook via het internet te vinden. De Zeeuwse gemeenten be sturen met zuinigheid tot het echt niet anders kan. Zelfs bij medische rampen hulp. Om bij een grote ramp met zestig ernstig gewonden de nodige medische hulp te kunnen geven, moeten de Zeeuwse gemeenten zestig cent per inwoner meer betalen. Dat wisten de Zeeuwse gemeen ten al vóór 2005. Zij zijn destijds akkoord gegaan met een organisa tieplan voor de Geneeskundige Hulp bij grote Ongevallen en Ram pen (GHOR) met minimaal tien volledige arbeidsplaatsen om de taak naar behoren uit te voeren. Zij hebben in het Regionaal be heersplan Rampbestrijding be- ANALYSE door Claudia Sondervan paald dat de GHOR zich moest voorbereiden op achttien rampty pen waarbij circa zestig ernstig ge wonden zouden vallen. De ge meenten hebben echter gewacht met het voegen van de daad bij het woord tot de waakhond van de Rijksoverheid, de Inspectie voor de Gezondheidzorg, zijn tan den toont. Ondertussen staat de centrale aansturing van de medi sche hulp bij grote rampen in Zee land op omvallen. Welgeteld tweeënhalve arbeidskracht - inclu sief secretariaat - zijn op dit mo ment effectief inzetbaar om de cen trale aansturing te regelen van me dische hulp op de rampplek, de ambulances, ziekenhuizen, het Ro de Kruis en de psychische slachtof ferhulp, de inzet van huisartsen en de coördinatie met politie, brandweer en bestuurlijk verant woordelijken voor de Zeeuwse or de en veiligheid. De rest van de of ficiële GHOR-bemanning van 6,3 arbeidsplaats is vacant of ziek. De overbelasting was twee jaar gele den al bekend, toen de GHOR van de inspectie een reprimande kreeg omdat er geen goed plan was voor een eventuele griepgolf De inspec tie signaleerde toen 'onvoldoende gevoel van noodzakelijkheid bij het bestuur'. De GHOR was tot be gin dit jaar deel van de GGD Zee land, de gemeenschappelijke rege ling van de Zeeuwse gemeenten voor de openbare gezondheids zorg. De GGD heeft ook een lange geschiedenis van financiële armoe achter de rug waar slechts een ver nietigend inspectierapport veran dering in bracht. De GHOR kreeg dezelfde behandeling. Als de nood aan de man kwam zouden de GHOR's van de buren, West-Bra bant en Zuid-Holland, wel bij springen, redeneerde het GGD-be- stuur. De overgang van GGD naar Veiligheidsregio was wederom aan leiding voor de gemeenten om de beloofde investeringen uit te stel len. Ze moesten zelf ook bezuini gen door de verlaagde uitkeringen uit het Gemeentefonds en dachten het beter om het besluit te laten aan de nieuwe eigenaar van het GHOR-probleem, de Veiligheidsre gio. Daar ligt het nu op het bordje van de burgemeesters van diezelf de gemeenten. Zij moeten nu hun gemeenteraden passeren en einde lijk de beurs trekken. Het is voor de Zeeuwse ramphulpverlening een dubbeltje op z'n kant. Op 6 juni 2007 is ten laste van R. Lepelaar, thans zijnde zonder bekende woon- of verblijfplaats zowel in als buiten Nederland, een proces verbaal betekend door NA. Polderman, t.k.- gerechtsdeurwaarder. In voormeld exploot wordt ken nisgeving gegeven van een ver zoekschrift tot echtscheiding. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onder staand gerechtsdeurwaarder kantoor. Buys Partners B V. Ondernemersweg 5 4691 SLTholen middelburg - Het Regioteam Zee land van het Wereld Natuur Fonds houdt zaterdag 23 juni voor de derde keer een WNF-fietstocht over Walcheren. Begin- en eind punt van de route is imkerij l'op- pendamme in Grijpskerke. Voor wandelaars is een wandeltocht uit gezet. Fietsers kunnen kiezen voor een afstand van 34 of 22 kilometer. De wandeltocht is acht kilometer lang. Het inschrijfgeld bedraagt drie eu ro. De opbrengst aan inschrijfgel den komt ten goede aan de WNF-campagne voor het hehoud van het Amazonegebied in Zuid-Amerika. Starten kan tussen 10 en 14 uur. Voor iedere deelne mer is er een oorkonde. De routes zijn elk jaar anders. Van de beschrijving is een Duitstalige versie beschikbaar. middelburg - Commissaris van de Koningin Karla Peijs opent donder dag 21 juni een nieuw kantoor van MEE Zeeland in Middelburg. 1 let pand is te vinden aan de Buiten ruststraat 8. In het gebouw is zo wel het regiokantoor Walcheren als het hoofdkantoor van MEE Zeeland gevestigd. MF.E Zeeland biedt mensen met een beperking ondersteuning. Dat kan zijn een lichamelijke, verstan delijke, visuele of gehoorbeperking of een vorm van autisme. De hulp die MEE biedt is gratis. Mensen kunnen terecht met allerlei vra gen. MEE heeft ook kantoren in Goes en Terneuzen. Voorheen was het hoofdkantoor gehuisvest in een monumentaal pand aan de Singelstraat, maar dat voldeed niet aan de toegankelijk- heidseisen. Het nieuwe pand is - ook met openbaar vervoer - goed bereikbaar. Dp 06-06-2(8)7 is ten laste van J.T.H. Cocnen, thans zijnde zonder bekende woon- of verblijfplaats zowel in als buiten Nederland, een dagvaarding betekend door N.A. Polderman, t.k.-gerechtsdeurwaar der. In voormeld exploot wordt J.T.H. Cocnen opgeroepen om ter zitting te verschijnen van de recht bank Middelburg, sector kanton, locatie Middelburg op 24-09-2007. Een afschrift van dit exploot kan worden verkregen bij onderstaand gerechlsdeurwaardcrskantoor. Buys Partners B V. Ondernemersweg 4691 SLTholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 55