De wipschuttersgilden Zeeland Plan voor koffieshop op een boot Eenderde goede Franse opstellen van De Rede 'Verhuizing ROC Westerschelde naar Kennedylaan is slecht idee' Opnieuw twee jaar cel geëist tegen Goesenaar voor seksueel misbruik Ondernemersgroep zet in op vergunning derde shop in Terneuzen. Pim Broekhuysen zet twijfels bij 'snelle' aanpak projecten. Spookrijderi Handboogschieten op staande wip in de hele streek. Nieuw onderzoek geen reden voor ander inzicht bij officier. 2 6 Dinsdag 12 juni 2007 PZCZ door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een derde koffieshop in het buitengebied van Terneu zen is dé oplossing voor de over last in het tentrum van de stad. En op korte termijn biedt een soft drugsverkooppunt op een boot uit komst. Dat vindt de Zeeuws-Vlaamse ondernemers- groep Cosmos. Met een gedetailleerd plan hoopt Cosmos de politiek te overtuigen van zijn idee. „Wij hebben al een boot met een lengte van zeventig meter in optie. Er kunnen zeshon derd mensen" op, hij voldoet aan al le veiligheidseisen, kortom: deze horecaboot is klaar voor gebruik. Een ideale ligplaats zou ergens tus sen de brug van Sluiskil en het Ter- neuzense sluizencomplex zijn", vertelt een woordvoerder van Cos- mos. Alle betrokkenen willen nog anoniem blijven, omdat ze vrezen dat 'hun kansen verkeken zijn als nu duidelijk wordt wie er achter het plan schuilgaan'. Als helder is wat de politiek wil doen aan de huidige situatie (de shops Check- |<J* Ondernemersgroep Cosmos wil een koffieshopboot beginnen. Op lange termijn streeft Cosmos naar een derde shop in het bui tengebied van Terneuzen. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het is een slecht idee dat het ROC Westerschelde zich wil vestigen op het I loop-terrein aan de Kennedylaan West in Ter- neuzen. Dat betoogt Pim Broekhuysen (ei gen lijst) in zijn algemene beschou wingen bij het gemeentelijk beleid voor volgend jaar. Volgens het raadslid kleven er aan vestiging van een grote onderwijsinstelling grote bezwaren met betrekking tot de verkeersveiligheid. „Verder yjrll\"Ei Almanak 's Morgens vroeg is die Vlissingse nooit zo vlug. Zeker niet als het brood op blijkt te zijn of de katten weigeren her gras van de buren re verlaten. En al helemaal niet als ze niet bij de auto kan omdat heel de Steenen Beer is afgesloten. Nadat ze de wegwerkers ervan had overtuigd dat ze haar auto point en Miami laten staan, ver plaatsen naar het buitengebied of de realisatie van een extra shop), treedt Cosmos uit de anonimiteit. „Het plan is bovendien zo goed, dat het zichzelf kan dragen. Een voordeel is dat de boot makkelijk verplaatsbaar is. Mocht na een eva luatie blijken dat er toch overlast is, dan kan je snel van plek veran deren. Er lijkt één groot probleem te zijn: parkeerplaatsen. Maar daar voor hebben we ook een oplos sing. F.r is in deze omgeving in elk genoeg plaats voor een parking. Eventueel denken we aan een gara ge met meerdere bouwlagen", al dus de woordvoerder. In een brandbrief aan de gemeen teraad legt Cosmos uit waarom op de langere termijn een derde shop in de gemeente Terneuzen nood zaak is. „De procedure voor een verhuizing duurt formeel één jaar, maar in de praktijk een aantal ja ren. Met een gemiddelde groei van het aantal bezoekers van tien pro cent per jaar kan je er dus van uit gaan dat alleen al tijdens de ver- huisprocedure de overlast met on geveer 25 procent stijgt. En na de verhuizing van de bestaande shops zal een explosieve groei van de straathandel en illegale shops de stad overspoelen, met veel hoge re handhavingsinspanningen als gevolg. In onze optiek moeten de twee huidige shops in de binnen stad blijven en vervullen wij een rol in het buitengebied." heeft een school volgens hem geen enkele toegevoegde waarde voor het centrum van Terneuzen. „Hoe staat het met de ontwikke ling van Kennedylaan West", wil Broekhuysen weten. „Wie houdt daar wie aan het lijntje?" B en W willen snel werk maken van het Hoop-terrein, het Leisure- center, de Beurtvaartkade, Kenne dylaan, Kop van de Noordstraat en het Kanaaleiland, maar Broekhuy sen heeft zijn twijfels. „Een hoffe lijk streven. Maar, door het ontbre ken van een visie en bestuurlijke daadkracht met betrekking tot de ze projecten ben ik enigszins be vreesd dat 'snel' een relatief begrip zal blijken." Tip? redactieQpzcnl toch écht nodig had. haalden die de hekken weg en kon ze her ter rein via de laatste straatkeien verla ten. Gewoon tegen her verkeer in rijden, luidde her advies. Alleen dacht die parkeerwachter daar an ders over. „Ho ho vrouwtje, dar gaar zomaar niet!" Was ze nog later op her werk... door Ronald Verstraten AARDENBURC - „)a, ik heb er ook al horen klagen over een 'scherpe lucht'." George D'Haens tuurt door zijn meekleurende brillengla zen omhoog. Hij is voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse Bond van Wipschutters. Daar zitten negen verenigingen bij, van Graauw tot Koewacht en van Terneuzen tot Aardenburg. Inclusief eentje uit het Brabantse Rijen, maar die is dan ook opgericht door een oud-Westdorpenaar. Moeilijk kijkweer of niet, er is in ieder geval geen zon en vooral geen wind. Ideaal voor een schie ting op de staande wip. Een eeu wenoude sport, met gilden, hoofd mannen, griffiers en schatbewaar ders. Hier en daar wat grijzende lokken, maar er loopt toch ook heel wat jong volk rond op het ter rein van het Aardenburgse Sint Se- bastiaan. „Het vergrijst wel wat, maar er is toch aanwas. Tussen de 18 en de 30, dat is de kwaaie leeftijd. Dan gaan ze vrijen of voetballen. Maar later komen ze toch weer terug," vertelt D'Haens. Er staan drie wippen. Stalen ge vaartes die 'basculeren' door hun gewicht, net als een brug. Er is er eentje voor de vierkoppige ploe gen, een voor de individuele kam pioenschappen en een voor de jeugd. Onderling verbonden door overkapte galerijen, want zo'n pijl Staande wip Een staande wip is 28 meter hoog. Het wipschieten wordt beoe fend in Zeeuws-Vlaanderen, Vlaanderen, Noord-Frankrijk en op Zuid-Beveland. Het Nederlands kampioen schap is 14 juli in Kloosterzan- de, in Ovezande is 20 augustus het Europees kampioenschap. Verspreid over verschillende verenigingen telt Zeeuws-Vlaan deren 240 senior wipschut ters en 30 jeugdschutters t- Een goede handboog kost 1200 euro. TERNEUZEN - De jaarlijkse opstel lenwedstrijd van Alliance Franchi se de Pays Bas was een groot suc ces voor De Rede. Van de dertig prijswinnaars - on der ruim 200 deelnemers - die naar de Franse ambassade in Den Haag mochten, waren er negen van de Terneuzense stedelijke scholengemeenschap. Het erescha- vot bleef net onbereikbaar, maar de vierde (Bob Villerius), vijfde (Sarah Tobee) en gedeelde zesde (Marieke van der Heide en Mandy van Dalen) gingen naar Rede-leer lingen. De overige vijf prijswin naars belanden in de top 25. De lo kale afdeling van de Alliance Fran chise is uitermate trots dat de 'Franse cultuur leeft' in de regio. kun je maar beter niet op je kop krijgen, wanneer hij terugvalt. Schutters uit Zeeuws-Vlaanderen strijden om de hoogste eer. De voorlopige dan, want de besten gaan door naar het Nederlands kampioenschap. Sommigen doen het rechtop, anderen buigen de romp in een hoek van negentig graden. „Een goede schutter moet het zo wel links als rechts kunnen," merkt iemand op. Een ander be wondert de prestaties van een col lega: „Goster, drei ét em al!" Drie kleurige 'gaaien', zo genoemd naar de Vlaamse vogel, nagebootst bo venop die palen, de 'pèrsen'. Van daar de wat in onbruik geraakte naam 'gaaipers' voor het schieten op de staande wip. Elke gaai staat voor punten en wie de meeste neerhaalt, die wint. Terwijl griffier Michel Minnaert de persoonlijke prijs binnenhaalt voor Sint Sebastiaan, vertelt hoofd man Staf de Vriend dat het gilde al bijna zes eeuwen bestaat. Een oude akte aan de muur bewijst dat het in 1433 is opgericht. En dat daar ook koninklijk oog voor was, bewijst een foto uit 1985. Namens het gilde neemt wijlen hoofdman Herman de Rijcke daarop een me daille in ontvangst van commissa ris van de koningin Cees Boertien. „Het is hier zo langzamerhand een museumpje", wijst griffier Paul van Vooren. En inderdaad, de kan tine aan de Herendreef hangt vol met foto's, teksten en wedstrijd borden. Luidsprekers houden je binnen voortdurend op de hoogte van de stand buiten. En het terras door Emile Calon MIDDELBURC - Wederom hield de 32-jarige Goese verdachte gisteren vol dat er in de nacht van de 4e fe bruari van dit jaar niets onoirbaars was gebeurd. Sterker nog. Hij vindt dat mensen die anderen sek sueel misbruiken zwaar gestraft moeten worden. Die moeten wat hem betreft vijf tot tien jaar de cel in, zei hij tegen de Middelburgse rechters. En niet 'maar' twee jaar, zoals officier van justitie G. Ooster- veld wederom tegen hem eiste. Vijf weken terug werd de man voor de eerste keer verhoord door de Middelburgse rechters over wat blijkt een trekker, ook op 'gewone' competitiedagen, wanneer langs fietsende mensen nieuwsgierig een kijkje komen nemen. Naast de competitieve schietingen zijn er trouwens ook publieke voor iedereen die een boog en pij len heeft, 's Zomers zijn er ook speciaal voor toeristen. Binnen wordt bovendien nog wel eens ge schoten op de liggende wip. Dat 'Een goede schutter moet het zowel links als rechts kunnen' zie je tegenwoordig minder, maar Sint Sebastiaan komt er de winter mee door. Buiten is Van Vooren trots op het feit dat het 'open' wippen zijn, waar geen kooi omheen moet, zo als je soms ziet op kleinere terrei nen. Net zo trots is Walter de Vriese dat ze in Westdorpe zelfs kunst gras hebben. Daar kun je je geen buil aan vallen, maar het kan even goed wel eens mis gaan. Hij buigt voorover en toont de recente in slag van onoplettendheid en een neervallende pijl. Gat in zijn kop. De teams en individuele schutters die zich in Aardenburg plaatsten voor deelname aan het Neder lands kampioenschap in Klooster- zande: ploegen: 1. Sint Jansteen, 2. Terneuzen, 3. Aardenburg. Indivi dueel: 1. M. Minnaert, 2. E. Ver biest. Jeugd A (15-18 jaar): 1. A. Molders 2. P. Bakker. Jeugd B (8-14 jaar) 1. L. Massen 2. S. de Keyzer. er die nacht in Goes was gebeurd. Volgens een 17-jarig meisje had hij haar die nacht bij de Veste ver kracht. Ze hadden elkaar op de Grote Markt ontmoet, een praatje gemaakt en samen waren ze rich ting de Veste gelopen. De recht bank kwam er niet uit en vroeg daarom de rechter-commissaris het meisje nogmaals te verhoren over wat er die nacht nu precies is gebeurd. Dat verhoor vond vorige week donderdag plaats. Gisteren verscheen de Goesenaar weer voor de rechtbank. Wat officier van jus titie G. Oosterveld betreft brach' het hernieuwde onderzoek gee nieuwe feiten aan het licht. I haar ogen blijft man schuldig. Z eiste opnieuw een celstraf va> twee jaar. Uitspraak maandag 25 juni. Een afgeschoten pijl wordt aandachtig bekeken. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46