Put Vlissingen blij fit dicht Plan koffieshop op boot Domburg eert nu ook Britse bevrijders W s Cronyk Smallegange blijkt weer tot in detail te kloppen. Scouts gaan strijd aan op Oosterschelde Duizenden liters diesel gestolen in Vlissingen Transferiumbus draait weer zomerdiensten Inwoonster Kloetinge is nieuwe auto rijker Ondernemersgroep zet in op vergunning derde shop in Terneuzen. door Henk Postma DOMBURG - Ook de Britse bevrij ders van Walcheren krijgen een ei gen monument in Domburg. Het gemeentebestuur van Veere werkt mee aan de plaatsing van het gedenkteken op de Boulevard Van Schagen, naast de stenen die er al zijn neergezet voor de Bel gische en Noorse bevrijders. Het initiatief is afkomstig van de Stichting Steun Bevrijders van Walcheren. Die wil met het monu ment eer betonen aan het 41ste Commando van de Royal Marines uit Portsmouth. De gemeente is bereid een gevraag de bijdrage van 500 Britse ponden (737 euro) te verlenen, maar dan moet de stichting er wel zelf voor zorgen dat het monument ge plaatst wordt. De gemeente Veere wil dat karwei ook wel uitvoeren, maar betaalt dan niet mee aan de steen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De stadswaterput aan de Spuistraat in Vlissingen is giste ren door de Archeologische Dienst Walcheren opgemeten en in kaart gebracht. Gegraven naar spullen die op de bodem liggen, wordt er niet. De put blijft waar hij is en zal weer worden dichtgemaakt. „Het gaat inderdaad om de water put die in de zestiende of zeven tiende eeuw op de toenmalige Oude Vischmarkt stond", zegt Walchers archeoloog Bernard Meij- link. Volgens gemeentearchivaris Ad Tramper zag de Oude Vischmarkt er een beetje uit zoals de Vismarkt in Middelburg. De vis- leursters verkochten daar hun wa ren. Of het water uit de put ge bruikt werd om te drinken of om er de vis mee schoon te maken, kan Tramper niet achterhalen. „Ik weet wel dat de markt sinds 1695 niet meer in gebruik is als vis markt. De haven die tot aan die plek doorliep, was een getijdeha ven. Door al het slib dat binnen kwam, was het achterste deel van de haven op het laatst enkel nog met vloed te bereiken." Dat de stadsput er nog steeds ligi, was voor archeoloog Meijlink een verrassing. „We hebben voor de bouw van de Fonteyne de hele Spuistraat onderzocht. Maar de put hadden we toch net gemist. Het leuke is wel, dat we de gege vens van de put kunnen koppelen aan de gegevens van de rest van de Spuistraat. En wat we ook weer be vestigd zien. is dat de kaart in de Cronyk van Smallegange te ver trouwen is. Alle details op de kaart kloppen." Of Meijlink niet ontzettend nieuwsgierig is naar wat er op de bodem van de put ligt? „Natuur lijk", zegt hij. „Alleen moeten wij Archeologische Dienst Walche- ren brengt stadsput op Oude Vischmarkt Vlissingen in kaart. Er wordt niet gegraven in de pas ontdekte put. altijd proberen ons enthousiasme te temperen. Het belangrijkste is om bodemvondsten zo veel moge lijk onbeschadigd in de grond te la ten zitten." Volgens Meijlink zijn waterputten of beerputten van particulieren overigens minstens zo interessant dan stadswaterputten. „In putten achter woningen kan je vaak nóg beter zien hoe mensen leefden." Het aannemingsbedrijf BAM wil op de plaats van de put een beton nen bak maken voor de pomp van de nieuwe vijver. „Die bak komt er gewoon. Dat kan best", zegt Meijlink. „Want hij komt hoger te liggen dan de water put. De put raakt er niet door be schadigd." YERSEKE - Zo'n 35 scoutingvletjes zeilen zaterdag 16 juni om het hardst op de Oosterschelde bij Yer- seke. Acht scoutinggroepen van de Admiraliteit De Zeeuwse Stromen (Zeeland en Bergen op Zoom) vaardigen teams af De wedstrijd wordt georganiseerd door de loka le Ridder Boudewijngroep. Het spektakel begint om 14 uur en telt vier klassen. VLISSINGEN - Afgelopen weekeinde is bij een bedrijf aan de Distributie- weg op het bedrijventerrein Vrij burg in Vlissingen een grote hoe veelheid diesel gestolen. De diesel diefstal vond naar alle waarschijn lijkheid plaats tussen zaterdagmid dag half zes en zondagavond half zeven. De diesel is weggenomen uit een opslagtank. Volgens de po litie heeft de buit een waarde van enkele duizenden euro's. MIDDELBURG - De transferiumbus tussen de Middelburgse binnen stad en de Mortiere rijdt vanaf van daag volgens het zomerrooster. De bussen rijden van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 18.30 elke twintig minuten. De laatste bus vertrekt om 18.20 van de Mortiere en om 18.10 vanaf de Nieuwe Haven. Op zaterdag is dat respectievelijk 17.20 en 17.10 KLOETINGE - Een inwoonster van Kloetinge is een gloednieuwe BMW i-serie rijker. Tijdens een speciale actieweek in de eerste week van mei verlootte de Postco deloterij elk uur een BMW. De vrouw uit Kloetinge is een van de zeventig winnaars. Ze ontving de sleutels zondag tijdens het af scheidsconcert van BZN in het Rotterdamse Ahoy. In de Cronyk van Zeeland (1696), van M. Smallegange staat de waterput als klein rondje in het midden van de illustratie weergegeven. YERSEKE - De stichting Arduin heeft de bovenverdieping van haar dagcentrum voor meervoudig ge handicapten aan de Paardenmarkt in Yerseke met onmiddellijke in gang gesloten. Dat is gebeurd op last van de gemeente Reimers- waal. Die vindt de situatie er te ge vaarlijk. Het pand schiet tekort op het ge bied van brandveiligheid. Ook zijn er onvoldoende vluchtwegen. Ar duin mag de etage weer in gebruik nemen, als voldoende veiligheids maatregelen zijn getroffen. In het gebouw (een voormalige meubelzaak) zijn een kringloopbe- drijf en een dagverblijf voor veer tien ernstig verstandelijk en licha melijk gehandicapten onderge bracht. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Een derde koffieshop in het buitengebied van Terneu zen is dé oplossing voor de over last in het centrum van de stad. En op korte termijn biedt een ver kooppunt van softdrugs op een boot uitkomst. Dat vindt de Zeeuws-Vlaamse ondernemers- groep Cosmos. Met een gedetailleerd plan hoopt Cosmos de politiek te overtuigen van zijn idee. „Wij hebben al een boot met een lengte van zeventig meter in optie. Er kunnen zeshon derd mensen op, hij voldoet aan al le veiligheidseisen, kortom: deze horecaboot is klaar voor gebruik. Een ideale ligplaats zou ergens tus sen de brug van Sluiskil en het Ter- neuzense sluizencomplex zijn", vertelt een woordvoerder van Cos- mos. Alle betrokkenen willen nog ano niem blijven, omdat ze vrezen dat 'hun kansen verkeken zijn als nu duidelijk wordt wie er achter het plan schuilgaan'. Als helder is wat de politiek wil doen aan de huidi ge situatie (de shops Checkpoint en Miami laten staan, verplaatsen Ondernemersgroep Cosmos wil een koffieshopboot beginnen. Op lange termijn streeft Cosmos naar een derde shop in het bui tengebied van Terneuzen. naar het buitengebied of de realisa tie van een extra shop), treedt Cos- mos uit de anonimiteit. In een brandbrief aan de gemeenteraad legt de ondernemersgroep Cos- mos uit waarom een derde shop in de gemeente Terneuzen nood zaak is. „De procedure voor een verhui zing duurt formeel één jaar, maar in de praktijk een aantal jaren. F.n na de verhuizing van de bestaande- shops zal een explosieve groei van de straathandel en illegale shops de stad overspoelen, met veel hoge re handhavingsinspanningen als gevolg. In onze optiek moeten de twee huidige shops in de binnen stad blijven en vervullen wij een rol in het buitengebied," aldus d( ondernemersgroep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43